Komentārs par El Ninjo un vasaru

Jau labu laiku šur tur parādās prognozes, ka El Ninjo dēļ Ziemeļu puslodē, tostarp Latvijā, šogad gaidāma īpaši karsta vasara. kasjauns.lv 21.martā pat raksta, ka “šogad vasara būšot anomāli karsta, kāda nav bijusi pēdējo 140 gadu laikā,” balstoties uz kaut kur tīmekļa dzīlēs sagrābstītiem apšaubāmiem paziņojumiem.

(Par El Ninjo un tam pretējo parādību La Ninja var palasīt kaut vai Vikipēdijā vai meteolapā.)

2010.gada vasara ir līdz šim siltākā Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē, un, jāatzīst, arī togad pavasarī izskanēja prognozes, ka Zemes ziemeļu puslodē gaidāma karstākā vasara vēsturē. Toreiz El Ninjo bija no 2009.gada jūnija līdz 2010.gada maijam. Savukārt patlaban nav El Ninjo, ūdens virsmas temperatūra attiecīgajā Klusā okeāna daļā ir nedaudz zemāka par normu, tātad tuvāka La Ninjas fāzei. Tiek prognozēts, ka vēlāk šajā gadā var attīstīties El Ninjo, bet šo vasaru El Ninjo būtiski neietekmēs. Varbūt, ja El Ninjo būs spēcīgs un noturīgs, tas izraisīs karstu vasaru 2015.gadā.

Pēdējos gados kopumā Klusais okeāns iegājis sava cikla aukstajā fāzē, kas nozīmē, ka El Ninjo ir retāka parādība, biežāk dominē La Ninja. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc pēdējos vairāk nekā 15 gados nav turpinājusies globālā sasilšana. Turpmāk sagaidāma arī Atlantijas okeāna ieiešana aukstajā fāzē, līdz ar to tuvākās divas desmitgades kopumā varētu būs vēsākas, ar aukstākām ziemām. Prognozes, protams, ir pretrunīgas un realitātē neviens neko nezina, tikai izsaka minējumus.

Jāpiebilst, ka El Ninjo un La Ninjas ietekme nav viennozīmīga, jo laikapstākļus ietekmē ļoti daudzi faktori. Piemēram, 2011.gada vasara Latvijā bija otrā siltākā novērojumu vēsturē (atpaliekot tikai no 2010.gada), lai gan tad valdīja La Ninja. Pēdējos divos gados nav bijis ne izteikta El Ninjo, ne La Ninjas.

Ūdens temperatūras svārstības Klusajā okeānā

Man pašam nav ne jausmas, kāda varētu būt 2014.gada vasara. Labākajā gadījumā laikapstākļu tendences var prognozēt divas nedēļas uz priekšu; tālākas prognozes biežāk nepiepildās nekā piepildās.

6 Atbildes to “Komentārs par El Ninjo un vasaru”

 1. PURVA VECIS Says:

  Jusu prognozes pirms paris gadiem,nemot vera Meksikas lica avarijas izraisito okeana straumju izmainas,bija precizas.Ar interesi sekosu.

 2. Ātrie Says:

  Ko Jūs domājat par šodienas laika apstākļiem ? Cik ilgi turpināsies šis slapdraņķis ?

 3. Ilmārs Says:

  Manuprāt drīz sāksies sals, kā Jums liekas uz Ziemassvētkiem šogad uzsnigs sniegs, vai tomēr atkal būs pelēki šie svētki?

 4. Rolands Says:

  nebija nemaz tik karsta tā vasara.

 5. Kristaps Says:

  Es kasjuns rakstītajam neuzticos!

 6. Māris Says:

  godīgi sakot ziemas paliek ar vien aukstākas un aukstākas!


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: