Karstākās vasaras dienas?

Vai ceturtdiena un piektdiena, 21.-22.jūlijs, kļūs par vasaras karstākajām dienām? Viena lieta ir skaidra – trešdien Latvijā no dienvidaustrumiem sāk ieplūst karstākās gaisa masas (ar to domājot 850hPa temperatūru*) kopš pērnā gada. GFS modelis vietām prognozē pat +34 grādus, arī citi modeļi prognozē vismaz līdz +32 grādiem augstu gaisa temperatūru.

Līdz šim augstākā gaisa temperatūra, ko šogad reģistrējušas Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu stacijas, ir +32,1 grāds 7.jūnijā Ventspilī. Arī pērn augstāko gaisa temperatūru fiksēja Ventspils novērojumu stacija, kur 13.jūlijā termometra stabiņš pakāpās līdz +34,8 grādiem. Te jāpiebilst, ka tas gan nenozīmē, ka Ventspils bijusi karstākā Latvijas vieta – vienkārši meteostacija novietota tā, ka A un DA vējš tur atnes pilsētā sakarsušo gaisu, citās meteostacijās urbanizētās vides ietekme ir jūtama daudz mazāk (izņemot Rīgas centra meteostaciju, kur pilsētas siltuma salas efekts vairāk izpaužas kā augstāka gaisa temperatūra naktīs).

Sagaidāms, ka valsts lielākajā daļā ceturtdien un piektdien būs līdz +29..+33 grādiem liels karstums, nedaudz vēsāks gaiss būs līča piekrastē Kurzemē, kur A, DA vējš nesīs spirgtāku gaisu no Rīgas līča, savukārt Liepājas, Pāvilostas un Ventspils meteostacija varētu reģistrēt visus +34 grādus – ja vien šeit neveidosies negaisa mākoņi, kas aizsegtu sauli un vējam ļautu iegriezties no jūras, tādējādi krasi pazeminot temperatūru.

Otra augstākā temperatūra gaidāma Vidzemes piekrastē un Zemgalē. Daži modeļi prognozē, ka piektdien gaiss jau kļūs par kādu grādu vēsāks, bet GFS vēl pat sestdien Ziemeļvidzemē prognozē līdz +30 grādiem, – grūti paredzēt, kā tieši uzvedīsies ciklons, kas atradīsies uz dienvidiem no Latvijas un kura centrs nedēļas beigās pārvietosies uz Skandināvijas dienvidiem.

Tuvākajās naktīs gaidāmi +17..+22 grādi. Sagaidāms, ka ceturtdien un piektdien mākoņu kopumā būs maz, tomēr veidosies daži negaisa mākoņi, kas pārvietosies no dienvidaustrumiem uz ziemeļrietumiem. Svētdienas pēcpusdienā dienvidrietumu vēja un lietus mākoņu dēļ GFS prognozē tikai +18..+23 grādus.

Nākamnedēļ virs Krievijas dienvidiem svelme vēl tikai pieņemsies spēkā, tā no austrumiem atkal varētu sasniegt Latviju. Tādēļ – lai gan šī ceturtdiena un piektdiena, visticamāk, būs karstākās dienas kopš pērnās vasaras, tās tomēr varētu nebūt karstākās šīs vasaras dienas, vismaz valsts austrumos, kur GFS modelis šajās dienās prognozē temperatūras paaugstināšanos līdz +32 grādiem, bet pēc nedēļas – līdz +34 grādiem.


* 850hPa temperatūra ir gaisa temperatūra aptuveni pusotra kilometra augstumā; šo parametru parocīgi izmantot tādēļ, ka – atšķirībā no temperatūras, ko meteostacijas mēra 1,5-2 metru augstumā, – tai nav raksturīgas lokālas svārstības mākoņu vai jūras tuvuma dēļ, arī tās diennakts svārstības ir mazas.

http://www.meteolapa.lv

Publicēts Laika prognozes. Komentāri ir izslēgtiKarstākās vasaras dienas?
%d bloggers like this: