Globālās sasilšanas teorija un vides piesārņojuma problēma ir divas dažādas lietas

Ja kāds nepiekrīt teorijai par cilvēka saimnieciskās darbības izraisītu globālu sasilšanu, tas nebūt nenozīmē, ka viņš nepiekrīt zaļa dzīvesveida idejām. Mēdz būt tieši pretēji, piemēram, Antonijs Vatss (Anthony Watts), viens no skaļākajiem šīs teorijas kritizētājiem, meteorologs un bloga “Watts Up With That?” redaktors, ir pazīstams ar savu zaļo dzīvesveidu, viņš braukā elektromobilī un uz savas mājas jumta izvietojis saules paneli. Savukārt politiķis Als Gors, viens no skaļākajiem teorijas aizstāvjiem, ir bēdīgi slavens ar savu dārgo un izšķērdīgo dzīvesveidu, kas ir pretrunā ar viņa sludinātajām idejām. Alam Goram var pārmest ne tikai liekulību un finansiālu ieinteresētību, bet arī atklātus melus, cita starpā viņa filmā “Neērtā patiesība”, saskaņā ar Lielbritānijas tiesas atzinumu, uzskaitītas deviņas kļūdas.

Arī es dzīvoju zaļi, lai gan, vairāku gadu garumā sekojot globālās sasilšanas tematam, esmu pieslējies viedoklim, ka cilvēka ietekme uz globālo klimatu vismaz līdz šim bijusi niecīga un ka visu diktē pati Zeme (ar okeāniem, vulkāniem utt.) un Saule. Atziņa, ka cilvēka saimnieciskā darbība klimatu globālā mērogā neiespaido, nekādā veidā nemazina manu pārliecību, ka vajag dzīvot dabai draudzīgi.

Neviens taču nešaubās, ka izplūdes gāzes, pesticīdi, neattīrīti notekūdeņi un mežu izciršana ir slikta lieta un kaitē visai dzīvajai dabai. Piesārņojuma dēļ mirst arvien vairāk cilvēku, bez mežiem ir vairāk plūdu (īpaši aktuāli tas ir kalnainajos apvidos, kā arī sniega kušanas periodā), arvien samazinās floras un faunas daudzveidība, un tā tālāk, šis saraksts ir ļoti garš. Bet tam, manuprāt, nav nekā kopēja ar globālām klimata izmaiņām. Cilvēka neapdomīgā, alkatīgā un tuvredzīgā rīcība izraisa milzīgas problēmas katrā konkrētajā vietā, bet tā neizraisa globālu sasilšanu.

71% no Zemes virsmas klāj ūdens, un cilvēki apdzīvo vien dažus procentus no sauszemes. Mums patīk justies vareniem, bet Zemes mērogā esam niecīgi. Pat visur izskandinātais CO2 īpatsvara pieaugums atmosfērā, kas varētu būt saistīts ar cilvēka aktivitātēm, ir mazs, jo pati ogļskābā gāze atmosfērā ir niecīgā daudzumā – 0,039% – turklāt pastāv viedoklis, ka nelielais CO2 pieaugums visiem nāk par labu, jo veicina ātrāku augu augšanu.

Tādēļ nesaprotu, kāpēc zaļo ideju propagandētāji tik ļoti vēlas uzspiest viedokli, ka cilvēks izraisa globālo sasilšanu. Vai patiešām ir tādi, kas zaļam dzīvesveidam pievēršas tikai šī viedokļa dēļ, vai tad nepietiek citu iemeslu? Mani manipulēšana ar faktiem un ažiotāžas celšana, ar ko nodarbojas daudzas zaļās organizācijas un plašsaziņas līdzekļi, popularizējot globālās sasilšanas teoriju, tikai atbaida. Ne jau tādēļ es izvēlos lietot pēc iespējas mazāk tīrīšanas līdzekļu, priekšroku dodot ekoloģiskajiem, vakaros dzīvoklī iztieku ar vienas ekonomiskās spuldzes gaismu, izmantoju tikai sabiedrisko transportu, uz veikalu eju ar saviem maisiņiem un neēdu gaļu (starp citu, ANO šajā ziņojumā lēš, ka lopkopības nozare ir galvenais ūdens piesārņojuma avots, mežu izciršanas un bioloģiskās daudzveidības izzušanas cēlonis).

Šāds dzīvesveids man liekas loģisks un pašsaprotams; ja mēs savu dzīvi neziedojam citiem un neveidojam pasauli labāku, tad vismaz iespēju robežās dzīvojam tā, lai neradītu problēmas un ciešanas citiem. Var jau būt, ka ar iebiedēšanas taktiku var panākt, ka cilvēki, uzņēmumi un valdības pret dabu izturas saudzīgāk, tomēr jāatceras, ka vardarbību nevar likvidēt ar vardarbību.

13 Atbildes to “Globālās sasilšanas teorija un vides piesārņojuma problēma ir divas dažādas lietas”

 1. Roberts Says:

  Respect! Pilnīgi piekrītu (gan viedokļa, gan dzīvesveida ziņā).

 2. MRX (Rīga) Says:

  Paldies par tekstu! Interesantas pārdomas, es varu piekrist 🙂

 3. lightning (Līvāni) Says:

  Tieši tā – vardarbību nevar likvidēt ar to pašu! 🙂

 4. PURVA VECIS Says:

  T-10.2.Redzamas zvaigznes.

 5. Juzis Says:

  Kā jau vienmēr patiesība būs kautkur pa vidu. Diemžēl ļaudis masveidā nav tik apzinīgi un apķērīgi un bizness nav ieinteresēts investēt lietās, kas lēnu nes peļņu. Iespējams, tāpēc viņiem tiek patreiz piedāvāta šoka terapija. Paanalizējiet “slaveno” ekonomisko krīzi un cilvēku uzvedību. Novēlota rīcība attiecība uz to ko un kā vajadzēja un nevajadzēja gāzēt neko daudz nemaina. Var jau būt, ka dabai nekas nekaitēs un cilvēks pats sev neradīs dzīvošanai nepiemerotus apstākļus, bet vai ir vēlme paeksperimentēt ? Domāju, ka Globālās sasilšanas kampaņa ir vairāk vērsta, lai mainītu cilvēku domāšanu un panāktu konsensusu ka jādara kautkas vairāk nevis tikai kautkas jāizrrok un jāizpumpē kamēr beidzas vai jāredz vairāk par lētām precēm un akcijām.

  • fly Says:

   Nē, šoreiz jāatzīst, ka raksts ir tik tiešām sakarīgs.
   Jau sen vairākus gadus besī tās filmas par globālās sasilšanas slikto ietekmi – patiesībā GS rezultātā būtu tikai ieguvums, bet tas jau cits stāsts…
   Piekritīšu, ka tik tiešām “zaļo” organizācijas atbaida ar savu klimata pārmaiņu propagandu – daudzi vienkārši akli tic, ka piesārņojumam ir ietekme uz klimata pārmaiņām. Līdz ar to pats trakākais ir tas, ka tas jau sāk aiziet tik tālu, ka viņi nevis pašu piesārņojumu (piem., izplūdes gāzes no cilvēku veselības aspekta), kā tādu saskata kā galveno problēmu, bet gan tieši klimata pārmaiņas.

 6. PURVA VECIS Says:

  Agruma T-28 pie majas sienas.Tetim -30.Bija skaists saullekts.

 7. Andrejs Says:

  Par Pasaules pārtikas organizācijas (saīsinājums angļu valodā FAO, nevis ANO) ziņojumu es gan nebūtu tik drošs – dati par gaļas ietekmi uz klimatu ir stipri pārspīlēti. Ļoti sakarīgs, viegli lasāms un tajā pašā laikā zinātnisks materiāls angļu valodā ir: “Meat – a benign extravagance”(http://www.amazon.co.uk/Meat-benign-extravagance-Simon-Fairlie/dp/1856230554) Silti iesaku izlasīt gan “gaļēdājiem” gan veģetāriešiem un vegāniem.

 8. PURVA VECIS Says:

  3 ieprieksejas dienas salasiju 12 odzes.Piesaule bija izlidusas sildities.Nevaru aizvest prom ,jo apkartejie izcirtumi vel sniega.Ceru ka paris dienas iztures.Noliku vesuma .Uztaisisu foto un video atlaizot.

 9. PURVA VECIS Says:

  Maikl ludzu palidzi.Neatceros precizus registracijas nosacijumus jaunaja meteolapa.esmu aizmirsis paroles.Velos saglabat nosaukumu PURVA VECIS.Kur ir kluda?Meginot autorizeties vai registreties nosaukums ir aiznemts.Jums ir jabut maniem registracijas datiem ar email adresi.Mums ir liekisks video ar odzu kamolu.

 10. PURVA VECIS Says:

  Mes pamazam nonakam pie ta,no ka bridinaju.

 11. Vērotājs Says:

  Ārpus secinājumiem par globālo sasilšanu cita starpā ir divas tādas lietas, ko sauc par ekonomiku un dabas resursu izsmelšanu. Es jau ilgāku laiku (kopš sāku mazliet izprast kas un kā) vēroju to, ka visa pasaules ekonomika faktiski pastāv uz pastāvīgas dabas resursu un enerģijas plūsmas. Ja nav šīs plūsmas, nav ekonomikas, viss ko civilizācija radījusi iet grīstē. Ja kaut kas no tā apstājas – bakrotē valstis, valdības un tautas ir lielā pakaļā. Un vislielākā šī atkarība ir no naftas produktiem, t.i. enerģijas. Figurāli sakot mēs pastāvam uz tā, ka mežus, naftu un izrakteņus pārvēršam par atkritumiem globālā mērogā. Mani izbrīna tas, ka par to runā ļoti maz. Un man liekas, ka tas nav pareizais ceļš uz kura būvēt civilizācijas attīstību. Un tādai civilizācijai grūti saskatīt gaišu, estētisku attīstības ceļu. Vai tiešām tas ir viss, ko gadu tūkstošos cilvēce ir iemācījusies?
  Pašreizējā situācijā var puslīdz droši prognozēt, ka pie jebkuriem globāliem klimata satricinājumiem (kas noteikti nākotnē notiks, jo vēsture rāda, ka tādi ir bijuši miljoniem gadu pirms cilvēka, un tas ir tikai laika jautājums) izdzīvos procentuāli lielākā daļa Āfrikas beduīnu (jo viņi nav tik atkarīgi no enerģijas plūsmām) bet tie nedabīgie monstri, ko mēs saucam par pilsētām faktiski apmirs kā mušas. Jautājums vai mūsu zināšanu pietiks lai visu to prognozētu un kādu procentu no to dzīvsvara izglābtu.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: