Piekrastes efekts

Trešdien augstākā gaisa temperatūra gaidāma vai nu jūras piekrastē (Liepāja, Pāvilosta, Ventspils) vai valsts centrālajos rajonos (Jelgavā, Rīgā) – tas būs atkarīgs no mākoņiem. Pie DR un DA vēja ierasti ir tā, ka gan augstākā, gan zemākā gaisa temperatūra ir piekrastē. Kad vējš pūš no sauszemes, tad piekrastē saulainā laikā parasti ir vissiltāk. Kad vējš pūš no jūras vai līča, tad pavasarī un vasarā piekrastē, protams, ir aukstāks nekā citviet. Tas tāpēc, ka virs sauszemes gaiss pavasarī-vasarā sasilst daudz vairāk nekā virs ūdeņiem un tad piekrastei vējš, kas pūš no sauszemes, atnes šo sasilušo gaisu. Nelielu lomu droši vien spēlē arī tas, ka piekraste parasti atrodas zemāk un, gaisam grimstot, tas kļūst sausāks un siltāks.

Tātad pie A puses vējiem (visizteiktāk tieši pie DA vēja), spīdot saulei, augstāko gaisa temperatūru var baudīt  jūras piekrastē (jeb Kurzemes rietumu piekrastē) un Vidzemes piekrastē, savukārt līča rietumu piekrastē A vējš nes aukstumu no līča. Pie DA vēja Kolkas meteostacija mēdz būt vienīgā, kas atspoguļo līča dzesējošo efektu. Bet pie R un DR vēja tieši līča rietumu piekraste saulainā laikā bauda augstāko gaisa temperatūru, savukārt jūras piekrastē un Vidzemes (īpaši Ziemeļvidzemes) piekrastē pavasarī un vasaras pirmajā pusē tad mēdz būt vēsākais laiks. Ar ūdens temperatūru ir pretēji, par to šajā rakstā.

LVĢMC sinoptiķiem ir grūtības to ielāgot, – arī šopavasar jau vairākas reizes viņi nav spējuši prognozēt siltumu Liepājā un Ventspilī situācijā, kad viņi paši gaida saulainu laiku un sauszemes vēju. Un tad nu viņi savu prognozi Liepājai un Ventspilij pēcpusdienā „palabo” par 5-6 grādiem uz augšu. Šī kļūda viņu prognozēs vērojama jau daudzus gadus, laikam ar atmiņu viņiem ir vēl sliktāk nekā man. 😀

Iespējams, šāda kļūda rodas tāpēc, ka temperatūras prognoze tiek veidota, balstoties uz mazas izšķirtspējas modeļiem, kas nespēj precīzi atspoguļot temperatūru katrā piekrastes zonā, un nemaz neskatoties uz vēja virzienu. Es jau reiz rakstīju par to, ka globālie modeļi šādus lokālus faktorus nespēj atspoguļot, tajā rakstā pieminēta arī brīze, par kuras veidošanās iespēju nedrīkst aizmirst. Ar augstākas izšķirtspējas modeļiem (piemēram, Lietuvas un Polijas UM modelis) šādas problēmas tikpat kā nav.

Piekrastes efekts ietekmē arī mākoņainību un nokrišņus. Piekrastes rajonos, kad pavasarī un vasaras pirmajā pusē vējš pūš no aukstajiem ūdeņiem, tikpat kā neveidojas konvektīvie mākoņi (gubu mākoņi) un nokrišņi – bet jāņem vērā vēja virziens ne tikai jūras līmenī, bet arī 1-2 kilometru augstumā. Ja valda vāja jūras brīze – vējš lēni pūš no jūras vai līča – tad konvektīvie nokrišņi visspēcīgākie var būt diezgan tuvu piekrastei, tur, kur sastopas no jūras vai līča nākošais aukstais gaiss un virs sauszemes sasilušais gaiss.

Runājot par Lieldienu brīvdienās gaidāmo laiku… Ļoti siltās gaisa masas Latviju atstās, tomēr izteikts aukstums to vietā nenāks. Mazkustīga atmosfēras fronte ceturtdien un piektdien Latvijai nesīs visai šauru lietus zonu, kas lēnām virzīsies no rietumiem uz austrumiem. Tuvākajās dienās laiku pie mums noteiks ne ta īsti anticikloni, ne cikloni, tad nu arī debesis reizēm var būt apmākušās, citā brīdī saulains un siltāks. Iespējams, ka nedēļas nogalē vējš uz brīdi iegriezīsies no ziemeļu puses, tad attiecīgi nāks aukstums no līča, kura lielāko daļu vēl klāj ledus. Kaut ko konkrētu šādā sinoptiskajā situācijā varēs pateikt tikai īstermiņa prognozes.

201 Atbildes to “Piekrastes efekts”

 1. dAvi Says:

  Liepājā jau stabili virs +16 grādiem! Es arī Maikl, esmu novērojies šo LVĢMC fenomenu nespēju paredzēt laikapstāķlūs piekrastē. Viņi pat tad, kad ir zināms, ka vējš pūtīs no sauszemes vienalga šajā piekrastes joslā ieliek zemākas temperatūras.
  Vai tiešām šajā instancē strādā neprofesionāļi?

  • Grigalis Says:

   “Vai tiešām šajā instancē strādā neprofesionāļi?”

   Jā, tāpat kā vairumā mūsu valsts iestāžu.

 2. dAvi Says:

  oo, tagad jau stabili virs 17! =)

 3. Raitis_sametis/Zantē Says:

  +16 “pie manis”, pieļauju- ka uz lauka par grādiem 2 mazāk…

 4. snake Says:

  Nu tiešām tik siltu šo dienu negaidīju,Liepājā jau +18,1 [Lidostā +17]

 5. Digital1 Says:

  Man Imantā – saulītē rāda +22 😛

 6. Purva Vecis Says:

  Vakardien nokeeru pirmo odzi.Sodien mezmala veel 8 gab.Aizvedu dzilaak mezaa ,prom no eekaam uz jauku izcirtumu.Katru gadu pirmajaas siltajaas dienaas naakas paarstaigaat pagalmu.

 7. dAvi Says:

  sorii par vēl vienu komentu, bet mans digitālais jau rāda fantastiskus 18,9 grādus!

 8. lightning Says:

  Pavasaris! 🙂 Līvānos jau vairākas stundas stabili grozās ap +17! Rīta pusē gan bija mākoņains (naktī pat diezgan daudz uzlija), bet ap pusdienlaiku aizvien vairāk sāka skaidroties, un nu jau kopš 13.00 valda Saule! 🙂 Skaidras debesis gluži nav, šādi tādi augsti, plāni, balti mākonīši pastaigā, bet tie saules siltumu īpaši nemazina. Pirms nepilnas stundas izgāju uz balkona piesaulē, un pat karsti! Un kā nu ne, ja piesaulē tobrīd rādīja +23!!! 😀

 9. dzīles Says:

  Vai Maikls varētu dot info par pareizu temperatūras mērīšanu?

 10. Maija Says:

  Jā,beidzot ap +16 gr.!Nebūtu asais vējš,būtu ideāli.Bet,labi tāpat,jo pagalms paliek aizvien sausāks.Labi.ka no pusdienas tomēr saulīte par mums apžēlojās.

 11. dAvi Says:

  Liepājā novēroju interesantu efektu, pusstundas laikā temperatūra no 19,0 grādiem nokrita līdz 14,6. Bet tagad atkal jau 16,7. Interesanti, vai auksta gaisa burbulis, vai īsa mirkļa jūras brīze.

 12. Saksija Says:

  Savukārt Rīgā jau dažas stundas 18 grādi 🙂

 13. lightning Says:

  Uz vakarpusi grādi pamazām krītas, bet vienalga vēl +14, un saulīte turpina sildīt! 🙂

 14. kurzemniece Says:

  šoreiz nu ir tā,ka jāatzīstas,vairs neskatos nevienā laika prognozē,tepat Latvijā, bet tikai maikla ziņās. Tas nav domāts kā kompliments tev,maikl,bet tā nu reiz ir,kamēr ir pieejamas Tavas ziņas.

  • Grigalis Says:

   Es turpinu skatīties tos pašus vecos ārzemju avotus, bet šeit ir interesanti, uzzināt faktisko laiku. Par Igauniju ir tik daudz informācijas, ka var iztikt ar oficiālo portālu, par Lietuvu mazāk, bet es taču tur nedzīvoju. Par Latviju tagad vispār maz informācijas. Ja vēl skaidras debesis, tad bildes no orbītas dod kaut kādu priekšstatu, citādi kā tādā informācijas vakuumā.

 15. Purva Vecis Says:

  Peecpusdienaa nokeeru veel vienu odziiti. aizvediishu projaam riit.Visas bija melnaas.Shogad veel nevienas bruunaas.Vasaraa beerni bizenee plikaam kaajaam ,taapeec jaauzmanaas. Riit ruupiigi jaapaarskata teritorija.

 16. N Vests Says:

  Labvakar.Aizvadīta ļoti jauka,silta diena.Iepriekšējā naktī ari šeit lija,un nedaudz ari no paša rīta.Nāca klāt nevajadzigs slapjums,jo pagaidām žūst gaužām lēni.Sniega vairs tik pat kā nav,vēl tikai mežos un krūmājos.Pēdējās dienās lido ļoti daudz zosu.Tās ir mūsu vietējās un lido tās visos virzienos;ari pa kādam gulbim aizlido uz jūru.Bet,ja neskaita tās zosis,tad patreiz ir tāds kā apsīkums dabā.
  Šobrid,kaut ir jau vēls,teperatūra ir 10 grādi.

 17. Kamielis Says:

  Maikl, Tavam komentāram par piekrasti – 100 punkti. Man dzīvojot Ventspilī tas gan ir sen zināms. Šodien arī pat vēl 21:00 temperatūra bija +15C, kas šim laikam ir pilnīgi nedabīgi un tikai pateicoties DA vējam, bet ja pavasarī uzpūš kaut nedaudz no rietumiem, tad efekts tāds kā ledusskapim atverot durvis.

 18. Raitis_sametis/Zantē Says:

  “Pie manis” pat vēl tagad+12 …

 19. Digital1 Says:

  Maikl, tu mini, ka Ventspilī bija +18,6, bet tu gadījumā nesajauci ar Liepāju, jo arī tur bija +18,6!?
  links: http://rp5.ru/archive.php?wmo_id=26406&lang=ru

 20. maikls Says:

  http://www.meteo.lv/public/30754.html

  Vissiltākais bija Rucavā, kur dienas laikā gaiss iesila līdz 19,1º (tika pārspēts 1978.gada rekords, kad maksimālā gaisa temperatūra Rucavā bija 17.4º). Arī citviet tika pārsniegti 31.marta maksimālās gaisa temperatūras rekordi: Pāvilostā 18.7º; Liepāja, Ventspilī un Jelgavā 18.6º; Bauskā 18,3º, Skultē 17.6º; Skrīveros 17.4º; Ainažos 16,9º; Gulbenē 15.0º.

 21. Kika /Salacgriva/ Says:

  Labrit.vakardiena tik tiehsm tik patikami silta!!! +17 bija lielaakais ko redzeeju termometraa/es gan vinjam blakus briesmigi nedzivojos :)/ vakaraa ap pl 21 vel bija 12 gradi…
  Kakjis majas parnesa pirmo erci!!!!labi ka vel nebija piesukusies un labi ka kakjis balts-viegli pamaniijaam ka rapoja…

  shis riits mierigs un silts +8 gradi.

 22. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt, joprojām+8, bet stipri dūmakains, augstie gubu (ac) mākoņi 3 balles, DA vējš 2-5m/s. Vakars bija ļoti silts. Ap pusnakti vēl bija+12, kā vasarā…

 23. Girts/Saulkrasti Says:

  Šorīt man arī atskaite par savu ciemu, kura būtu vērta zināšanai citiem. No rīta bij -10C zem nulles, apmācies un spēcīgs brāzmains vējš, pa nakti sasniguši kādi 10cm sniega. Temperatūra pašlaik krītas.

 24. maikls Says:

  Marta diennakts vidējās gaisa temperatūras grafiks Rīgai izskatās labi: http://www.meteo.lv/public/30635.html

 25. Māris /Sigulda/ Says:

  Izskatās, ka šodien Latvijā radīsies interesanta meteroloģiskā situācija. Pie manis saule caur puņķiem, +12,2, vējš apm. 5-8m/s

 26. Maija Says:

  Jaunpiebalgā šodien daudz siltāks kā vakar.Ja vakar saule bija dūmakaina,tad šodien tā spīd spoži un silda arī.Tikai tas vējš…

 27. Kika /Salacgriva/ Says:

  pie mums gradi shobrid +15. vejains/bet tas labi -zjavee to slapjumu/. sauliite tada caur makonjiem bija,bet nu jau raadaas ka saak maakties…

 28. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Prīmā , Ģirt !!!, tas tuvojas, pie manis arī reversīvie – 13.9 C, visu laiku mežonīgi spīd saule, vējš no NOst, gāž kokus !!!!!! Ledus pilns no vienas vietas ar bļitkotājiem. Un kaitbordisti, vesels bars, slēpo pa visu ezeru no viena gala uz otru! Šķūrējam joprojām sniegu, sasnidzis reversīvi +1m.

 29. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Bet patiesībā, paskatoties LHMT krituļus, tiešām, kaut kas fantastisks, pa priekšu nogāzīs Rīgai un apkārtnei no kreisās uz labo, pēc tam pagriezīsies un dos virsū no labās uz kreiso !!!

 30. lightning Says:

  Līvānos arī šodien lieliska pavasara diena! Visu dienas pirmo pusi saulains, skaidrs, vien neliela dūmaka debesīs, valda saule! 🙂 Uz pēcpusdienas pusi pamazām rodas aizvien vairāk mākoņu, tomēr tie vēl augsti, balti, daudz zilas debess joprojām. Un ļoti silts, vēl siltāks kā vakar – jau kopš 15.00 grādi virs +17 (max bija +17,8C), šobrīd tieši +17. 🙂 Vējš gan diezgan stiprs, bet silts, nav kā citreiz pavasarī, kad saule silda, bet vējš saldē. 🙂

 31. Saulcerite Says:

  Beidzot pēc ilgiem laikiem radars sācis uzrādīt arī Rīgas nokrišņus.

 32. Saksija Says:

  Rīgā šodien nav bijis siltāks par 11 grādiem. Tagad tikai 8 grādi.

 33. Saksija Says:

  Patlaban izskatās, ka Rīgā varētu līt 4 dienas. Jauki.

 34. lightning Says:

  Uz vakaru aizvien vairāk sāka mākties, un šobrīd jau sīks smidzeklis pilina. Tiesa, pagaidām tikai asfaltu samitrinājis. Toties joprojām silts – šobrīd +13 grādi. 🙂

 35. gubumakonis Says:

  Pec vakardienas siltas dienas ari nakts bija ļoti silta priekš apriļa pašā sākuma,dienas pirma pusē vel silta un ar mainigu makoņu daudzumu,bet dienas otraja puse apmacas un visai tumšs palika, sāka lit siks lietus,kas list vel joprojam bez partraukuma,briziem stiprak,briziem mazāks un izskatas,ka Riga vel lis ilgi: http://www.foreca.com/Latvia/Riga
  Bet man jau lietus patīk,ja tas nav ziema,lai tik list un noskalo visus ziemas netirumus 🙂

 36. lietusviirs Says:

  Lietus. Tas ir forši. Tād laiks uzreiz uzlabo garastāvokli.

  • Digital1 Says:

   Pilnībā piekrītu!

   Vistrakākais kas var būt ir ik pavasara nemainīgais un sausais laiks, kas parasti ir novērojams laika posmā no aprīļa līdz maijam. Kad vairākas nedēļas no vietas laiks menainās, ir saulains un bez nokrišņiem – es no garlaicības krītu depresijā 😀

   • Grigalis Says:

    Tas ir normāli, tik viegli krist depresijā? Tā nav kaut kāda meteoatkarība?
    Man patiktu absolūts sausums aprīlī un maijā, tad slapjš jūnijs, bet jūlijs un augusts ar retām lietusgāzēm vai dažām dienām, kad mēreni līst diennakti, un gandrīz pilnīgi sauss septembris. Un protams, vasarīgs siltums, nevis mūžīgs atgādinājums par oktobri. Bet nē, mums tikai līst un līst, dažreiz galu tam nevar redzēt.
    Sausā skaidrā laikā vismaz ir diennakts laikapstākļu izmaiņas: temperatūras amplitūda, nereti mākoņu daudzuma izmaiņas starp rītu, pusdienu un vakaru, šad tad pat konvektīvie nokrišņi, kurus neviens nav paredzējis. Bet lietainās vasarās kā sākas lietus, tā bez jebkādām izmaiņām līst dienām no vietas, ir tumšs un temperatūra kā iecementēta vienā grādā. Lūk tas tiešām ir vienmuļi, kaut gan uz depresiju tomēr nevelk. Ja ir piesātināta personīgā dzīve, tad tādi blakusapstākļi nevar tik būtiski ietekmēt psihisko stāvokli.

   • lightning Says:

    Nu te nevaru piekrist, visvairāk neciešu nomākušos un lietainu laiku, tad ir viss vienmuļš, tumšs, nekā interesanta. Šajā ziņā pilnīgi piekrītu Grigalim. Ne jau nu gluži depresija sākas, taču nav arī nekāda papildus stimula kaut ko iesākt, gribas tikai sēdēt mājās, skatīties TV, labākajā gadījumā pasērfot netā vai kādu grāmatu palasīt. Turpretī saulainā un siltā laikā it kā atveras “slēptās rezerves”, nāk idejas, ir enerģija, un gribas to kaut kur realizēt! Tad ir stimuls aktīvam dzīvesveidam! 🙂

  • maikls Says:

   Man gan gribas kādu lielu, stabilu anticiklonu, lai ikdienas laika apstākļus būtu viegli prognozēt. 😀 Pie mums ļoti reti ir ilgstoši skaidrs un sauss laiks, parasti vismaz kādā Latvijas pusē ir mākoņi un nokrišņi. Hmm, jā, laikam tikpat reta situācija ir nokrišņi pilnīgi visā valsts teritorijā.

   • Grigalis Says:

    Kaut kad atpakaļ tu minēji, ka tev tieši patīkot situācijas, kad grūti prognozēt. Vairs nepatīk?

 37. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt, +4 un 8 balles augstie ci+cc mākoņi, bezvējš- miglains… ** Es uz rietumiem no nokrišņu zonas, kas virs Latvijas vidienes pašlaik.

 38. Gubumakonis Says:

  Šobrid lietus zona pec radara izskatas tik tuvu Rigai,bet Zolitude patreiz nelist 😦 ,jau labu laiku,varbut list tagad Juglas,Baltezera pusē?
  Man personigi lietus patīk un nekad nevar būt par daudz(iznemot ziema,kad gaidu daudz sniega),bet gaziens ar negaisu-vispar super! nu patik jau man lietains laiks 🙂
  Bet garie sausuma preriodi gan man ir gruti paciešami,piekritu Digital1,spilgts piemērs tadam sausumam ir pagajušais pavasaris…
  http://weatherfoto.wordpress.com/2009g-maija-sausums/

  • lightning Says:

   Ja ziemā mūsu viedokļi daudzkur sakrita, tad lietus ziņā manas domas ir diametrāli pretējas… 😀 Vienīgi negaisi mani spēj “uzjundīt”, bet ilgstoši nomācies un mitrs laiks nogurdina. Mans moto savādāks – saules un siltuma nekad (vismaz mūsu Latvijā!) nevar būt par daudz! 😉 (Siltums neattiecas uz ziemu. 😀 )

   • Grigalis Says:

    “saules un siltuma nekad (vismaz mūsu Latvijā!) nevar būt par daudz!”

    Tā arī ir. Neesam jau Sicīlija, kur no saules vasarā jāslēpjas.

 39. Grigalis Says:

  Vai patiesi kāds arī tic tam, ko rāda radars?

  • lietusviirs Says:

   Radaru nevajadzētu izmantot kā nokrišņu intensitātes mērinstrumentu. Bet kā indikātors tas ir lielisks. Ja vēl pieliek pieredzi(lokālās īpatnības, …) tad tas tiešām ir super.

   • Grigalis Says:

    Nezinu gan, es to nespēju praktiski pielietot, jo tas nereti nerāda lietu manā rajonā, kad reāli līst un ne vāji, vai arī rāda gandrīz brūnus toņus, bet nokrišņu vispār nav. Tātad es nemaz nedomāju par intensitāti, bet tikai par pašu nokrišņu faktu. Un Igaunijas radars vispār regulāri pārspīlē nokrišņu intensitāti un arī pašu faktu.

  • lightning Says:

   Es domāju, tas atkarīgs no konkrētā radara kvalitātes un tā, kādi mērķi tam uzstādīti (cik tas “velk”). Droši vien ir vēl citi faktori, kas ietekmē radara rādījumu precizitāti, piemēram, reljefs, nokrišņu mākoņu augstums… Neesmu gan specs, lai spriestu precīzāk.

 40. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude beidzot līst 🙂 Pastiprinās.

 41. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Lietus zona ar ļoti iztektu Wst malu (pāreja no miglas uz spēcīgu lietu) stiepās vertikālā virzienā no S uz N ar lietiem Ost pusē. Precīzi nepiefiksēju, bet sāka spēcīgi līt jau priekšpusdienā, tad bija neliela pauzīte, tad lija tālāk. T = + 3.4C, vējš vidējs, NWst. Laukā pastrādāju, novācu beidzot Ziemassvētku gaismas diožu virtenes. Drausmīgi drēgns. Nagi tā nosala pa to stundu, ka bija jāmeklē viskijs.

 42. Grigalis Says:

  Man liekas, vai arī Liepājā pie ZR vēja ir +8? Kā tad tur bija ar ledaino jūru un mūžam sasalušo Liepāju?

 43. lightning Says:

  Līvānos šodien visu dienu nomācies, un ik pa laikam līst. 😦 Reti ir brīži, kad nelīst, tek no debesīm arī šobrīd. Labi vismaz, ka silts – dienas sākumā (līdz apmēram 14.00) turējās ap +9, tagad jau +11,1C. 🙂 Praktiski bezvējš.

 44. Maija Says:

  Paldies,Maikl!Sen nebiju iegājusi Tribīnē.Bildes un video -fantastika!Varam tikai apbrīnot Dabas varenību…Pie mums arī līst,pārāk stipri nē,bet nemīlīgs,tumšs un apmācies.

 45. Raitis_sametis/Zantē Says:

  “pie manis” visu šo dienu +6+8 grādu robežās, caurspīdīga augsto ci mākoņainība, daži gubu “gabaliņi”, ne vēsts no nokrišņiem, nemaz neticas- ka kādi 50km uz austrumiem drēgns un lietains laiks, reizēm ar visai ievērojamiem nokrišņiem. * Šodien – pirmo reizi arī stārķi redzēju:)

 46. lightning Says:

  Meteo.lv radars jau labu laiku kā uzkāries, nekā saprast nevar, kā nokrišņošana notiek citur un kā mainās…

  • maikls Says:

   Nekādu uzkāršanos neesmu manījis, radars strādā labāk nekā agrāk.

   • lightning Says:

    Šodien viss OK, bet vakar pēcpusdienā/pievakarē vairākas reizes mēģināju aplūkot jaunākos rādījumus, bet visu laiku “meta ārā” radara rādījumus 13.30. Nezinu, varbūt vēlākā vakarā bija atkal kārtībā, tad neskatījos. Citādā ziņā – jā, strādā labāk nekā ziemā, taču galvenokārt tikai Latvijas centrālo daļu labi rāda, A pusē ļoti “nosacīti”.

  • gubumakonis Says:

   Hmm… vienkarsi ta fronte ir mazkustiga un tapec ari nokrišnu zona “karajas”ilgi viena vietā. Rigā mēreni līst kopš pēcpusdienas,tagad vakara vel stiprak,peļkem metas burbuļi 🙂

 47. Purva Vecis Says:

  Palaidu robotus.Pirmaa sekcija tiek laistiita.Bija viens sisteemas bojaajunms.

 48. Purva Vecis Says:

  Staigaaju ap otro sekciju .Esmu izvaacis trauceejoshos elemenyus.Otraa sekcija ir gruuta.

 49. dAvi Says:

  Man Liepājā šodien rādīja pat +11,2. Vējš bija iegriezies vairāk no ziemļiem, un jūra nemaz tik trakoti ledaina nav. 😉

  • Grigalis Says:

   Es taču pārspīlēju, jo šejienieši dikti neganti spļaudās uz Liepājas pusi, noliedzot, ka tā ir viena no siltākajām vietām Latvijā. Man Liepāja dikti mīļa, tikai nekādi netieku turp apmesties uz dzīvi.

   • lightning Says:

    Man nav nekādu pretenziju pret Liepāju, tieši otrādi! Patīkami turp aizbraukt, bet pastāvīgi dzīvot pie jūras vismaz es negribētu, jo mīlu aukstas ziemas un karstas vasaras. 🙂

 50. Purva Vecis Says:

  Es nevaru spriest par laiku. Tomeer varu ieteikt par liliju audzeeshanu.Mums ir visas vecaas formas un jaunie hibriidi.Ceru ka mazaas staadu kastiites sevi attaisnos.

  • Grigalis Says:

   Vari īsumā pateikt, kā audzēt liliju hibrīdu Stargazer? Varbūt tu arī kādā citā forumā tusē? Lai te nepiemēslotu ar ne tēmu… Cik lielu salu var izturēt? Šo ziemu pārlaida vēsā, vēsā verandā – jutu, ka nelaba ziema nāks. Laikam jau jāstāda ārā vai var audzēt podā? Konkrētās lilijas tādas mazas augumā, salīdzinot ar citām sugām, hibrīdiem un šķirnēm.

   • Anonīms Says:

    Stargazer ir vecs orientalis, respektiivi vecs ,klasisks austrumnieks.Augsnes skaabums negatiivs.Ziemo slikti.Neaug dabiigaa veidaa pie Bauskas,Iecavas un citaas maalainaas augsnees.Attistiiba liidz ziedeeshanai virs 110 dienaam.Avoti atshkiras tachu intensiivi dzenot var dabuut ziedus zem 90 dienaam.Iepeerkot nelielus siipolus lielveikalos ir liela iespeeja ievazaat viirusu infekcijas, kas liks izniicinaat pilniigi visus ilgus gadus veidotos staadiijumus. Noveerojumi.

 51. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude diezgan pastipri līist šobrid,lases skali sitas pa skārda palodzi,bet man patīk tads laiks,lai tik līst 🙂 un dažos modeļos skatoties dažadas intensitates lietus Riga bez pārtraukuma turpinasies lidz sestdienas vakaram,jauki. Temperaturas ziņā šodien gan dregns laiks,salst rokas bez cimdiem,ka jau Maikls rakstija, šodien dienas otraja puse tikai +3,tagad laikam jau +2,nav izslegts,ka lietus nakti paries slapja sniegā-varbut islaicigi sniega sega izveidosies?Butu interesanti 😉

  • Grigalis Says:

   Sniega iespējamību vērtēju ar 0. Tur augšā ir pārāk silts, lai veidotos sniegs, pat putraimi vai graudi maz iespējami.

 52. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitudē joprojam mēreni list bez pārtraukuma,ir tikai +1 grads pie loga 😉 Riga nokrišnu daudzums sasniedza 23 mm,kas ir vairāk ka puse no apriļa normas(LR-1 ziņas) un turpina list 🙂

 53. Maija Says:

  Jaunpiebalgā,patlaban,ļoti jauks,nelīst arī.=10 gr.Katrā ziņā,
  daudz siltāks,kā vakar.Mazliet parādījās arī saulīte.Interesanti,ka pie Gubumākoņa tik vēss.Jā,kārtējo reizi jāsaka,ka Latvija ir bezgala liela.Dubļu jūra gan apkārt.Gauja arī beidzot parāda savu verenumu.Dēļ tiem Hes,mēs ūdeni līdz šim Gaujā redzam tikai pavasaros.Pa vasaru-vien maza upīte.

 54. lightning Says:

  Šodien mākoņu sega Līvānos vairs nav tik vienmuļa kā vakar, brīžiem parādās gaišāki laukumi, tomēr līdz ziliem debess pleķiem pagaidām vēl tālu. Tomēr kopumā gaišāks. Lietus gan joprojām turpina līt – lai ne pārāk stiprs, bet vienalga slapjums no gaisa krīt gandrīz nepārtraukti… Labi vismaz, ka silts – grādi pagaidām grozās ap +10…+11C. Cerams, ka prognozes piepildīsies un rīt lietu nomainīs saule! 🙂

  • Grigalis Says:

   Es vispār ceru, ka visa nākošā nedēļa paies zem saules zīmes (valdīšanas) un būs tie +10…+15, ko brīžiem izskaitļo GFS. Nu ir tik slapjš, ka vajag vismaz nedēļu sausa, saulaina laika, lai viss sakoptos.

   • lightning Says:

    Es arī uz saulainu laiku ceru! 🙂 Slapjuma manā pusē varbūt nav tik daudz, kā Rīgā vai citur, kur lietus riktīgi gāza, bet tāpat pietiek. Vismaz rītdienai un parītdienai prognozes cerīgas, un lai piepildās domas par +14…+15 un sauli! 🙂

 55. dAvi Says:

  Jā, Liepājā laikapstākļi ir pretēji. No lietus te ne smakas, bet laiks vakar bija siltāks nekā šodien. Vakar spīdēja saule, šodien ar sauli tā švakāk, bet spīdeklis ir redzams cauri mākoņu segai.

 56. mārtiņš Says:

  tiešām tik daudz? man te Rīgā, Teikā +2°C, Latvija tiešām ir LIELA!!! 🙂

  • lightning Says:

   Tiešām Latvija ir liela! 🙂 Nesen zvanīju vienam draugam uz Rīgu, viņš arī žēlojās, ka nagi nosaluši, jo esot ap +3. Savukārt manā pusē gŗadīzeri jau rāda +11,3C. Atmosfēras fronte sašķēlusi Latviju 2 daļās, ir bijis līdzīgi arī agrāk, tomēr pārāk bieži tādas krasas atšķirības negadās. Toties interesanti! 🙂

  • Grigalis Says:

   A ko jūs visi ieciklējušies uz lielumu vai mazumu? Kurš gan apgalvojis, mācījis, ka Latvijā būtu jābūt vienādiem laikapstākļiem? Pirmkārt jau jūras tuvums vienā pusē un kontinents otrā pusē, līcis dziļi valsts teritorijā. Visai dažāds reljefs – nu nav taču mums absolūta zemiene no 1 līdz 50 m. Viss atbilsts teorijai. Ir tieši tā, kā būtu jābūt un jo īpaši aprīlī. Būtu mums divreiz augstāka Vidzemes centrālā augstiene, būtu fēni, kas vispār ir ļoti interesanta parādība.

 57. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/2010/04/03/mazkustiga-atmosferas-fronte-atnes-ilgstosu-lietu-riga/
  Neliela galerija laikapstakliem “pie manis”.
  Patreiz lietus mazinās,ir tads sīks smidzeklitis,paliek ari gaišāk,dūmaka,ap +2 gradiem,bet nedaudz siltak paliek,ja rokas sodien ara salst 🙂
  Man jau patik lietains laiks,ta ka labi vien ir. Iet pastaigā šodien bez gumijniekiem ārpus Zolitudes ielām butu problematiski 🙂

 58. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labdien, “pie manis” frontes aizmugurē +3 dienas vidū, un lietus līst jau kopš agra rīta un patreiz nepātraucas…

 59. Normunds Negaiss Says:

  Draugi saka, ka mazā jugla pie Līčos pierīgā applūdusi tā, ka nav redzēts.

 60. Digital1 Says:

  Satriecošas bildes ORBā: http://www.orb.lv/blog/?item=97723

 61. lightning Says:

  Nu kādu stundu lietus pārstājis līt. Paliek tikai jautājums – vai nokrišņu zona aizgājusi, vai tas atkal tikai mazs starpbrīdis? Bet grādi mazliet krītas, vairs tikai +10

 62. Raitis_sametis/Zantē Says:

  1) šodien pievakarē 1,5 stundu arī “pie manis” – slapja sniega pārslas…; 2) BEZMAZ KĀ TE IEPRIEKŠ JAUTROJĀMIES… LTV1 “Panorāma” tagad ziņo: neparasti biezā ledus dēļ Ķeguma HES bojāts aizsargmehānisms, aplūdušas vairākas mašīntelpas/apturētas (daļēji) turbīnas, ūdenim atvērti aizvari- lai tas brīvi varētu plūst/ un viens aizvars vairs neesot aizverams…

 63. Tālis (YL3GFR) Says:

  Redziet nu kā sanāk, ka tomēr diskusijas par HESu drošību kaut kur tomēr ir bijušas pareizas… Bija ziņa , ka arī Pļaviņu HES atvērs vēl papildu slūžas. Man īsti nav skaidrs kāda ir esošā Daugavas caurtece un kā tas saskan ar visu trīs HESu pārvades iespējām… Varbūt kāds zina saitu , kur var paskatīties šadus datus? Neskaidra ir arī Daugavas augšteces prognozētā caurteces pieauguma vērtība.
  Tomēr izrādās , ka Norvēģi pareizi dara , ka nerēķina maksimālajā caurtecē to ūdens daudzumu , kuru var izlaist caur agregātiem. Ķegums to pierāda pašreiz.
  Pļaviņu plūdi tomēr izvērtās lielākie , kurus esmu redzējis. Noplūda gan mana vecā skola ar ledus gabaliem sporta laukumā un arī mana bijusī māja tā kā nekad.

 64. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt, +2 knapi no rīta, miglains- apmācies. Lietus vakar vakarā bija līdz pusnaktij, vēlā pēcpusdienā arī slapja sniega pārslas pusotras stundas garumā.

 65. maikls Says:

  Jēkabpilī sāk spīdēt saule, un šorīt pamanīju, ka pie mājas jau zaļa zālīte parādās.

 66. N Wests Says:

  Labrit,priecīgas Lieldienas visiem!Neliela informācija no Gaujas (Carnikavas pagastā).Upe ir pamatigi izgājusi no krastiem.Lielākie plūdi kopš 2002. gada.No Tallinas šosejas puses ciematā iebraukt var tikai nedaudz,tālāk visas ieliņas ir applūdušas.Vietām ūdens plūst pāri arī galvenajai ielai.Straumes ātrums upē ir iespaidīgs,un ūdens līmenis turpina celties.

  • Grigalis Says:

   Vari pastāstīt, kad tieši 2002. gadā bija pali? Toreiz janvāra beigās vai februāra sākumā, kad bija zemes noslīdējums pie Turaidas pils? Lija jau toreiz nežēlīgi un arī sniega sega pirms tam bija paliela.

 67. Maija Says:

  Priecīgu un saulainu Lielo Dienu visiem!
  Vakar bija tik silts,kaut arī nedaudz palija.Toties šodien ir tikai +4 gr.,nemīlīgs un auksts vējš.Gaidīsim rītdirnas siltumiņu!

 68. gubumakonis Says:

  http://4seasonsinfoto.wordpress.com/agrs-pavasaris-2010/
  Mana pavasara galerija 😉
  Šodien Rīga,Zolitudē starp smukiem zemiem gubumākoniem ik pa bridim uzspīd saule,bet joprojam pavess,bez lietus. Naktī bija bieza migla.

 69. lightning Says:

  Priecīgas Lieldienas!
  Manā pusē valda saule! Pēdējo dažu stundu laikā parādījušies arī augsti, balti gubu mākoņi, brīžiem vairāk, brīžiem mazāk, bet tāpat valda saule! Rīta pusē gan bija pavēss, ap +4…+5, diena sila diezgan lēni, tomēr šobrīd jau līdz +12,5C gaiss sasilis. Tiesa, pūš arī vējelis, tāpēc efektīvi tik daudz dot nevarētu, taču auksts nu gan nav! 🙂

 70. lietusviirs Says:

  Īpašī iesaku noskatīties tiem kur uzskata ka vēja ģeneratori ir draudzīgi videi.

  • Grigalis Says:

   Kā šo sauc? Dubultstandarti vai kaut kas tamlīdzīgs, aizmirsu precīzu apzīmējumu.
   Cik putnu aiziet bojā uz šosejām, lidmašīnu turbīnās, vienvārdsakot, saistībā ar transportu?
   Patiesībā pati cilvēku eksistence nav draudzīga videi, jo vairāk vai mazāk, bet mūsu esība kaut kādā mērā dara pāri apkārtējai videi.
   Domāju, daudz iespaidīgāks uzskates materiāls bija tie cūku līķu kalni tepat Zemgalē.
   Cilvēkiem vajag enerģiju, bet cirks, rodeo un visas pārējās izklaides ar dzīvnieku mocīšanu, arī nogalināšanu nespēj rast morāli pieņemamu attaisnojumu.

   • lietusviirs Says:

    Ir daudz dzirdēts, ka lielie baltijas jūras vēja ģeneratoru parki ir praktiski nāves spriedums lielajiem jūras putniem. Precīzi faktu man diemžēl nav, un tādēļ vados pēc emocijām.

   • Romāns Kolduns Says:

    it kā jau pareizi jūs te runājat un viss būtu ok, bet tā arī nesapratu, kāpēc tas putns visu laiku tā lidinājās ap vēja ģeneratoru. Viņam nav bail no tāda milzīga rotējoša staba??? Nav vairs citu vietu kur lidot? Man piemēram liekas, ka būtu vismaz jāuzmanās, lidojot tik tuvu klāt pie ģeneratora.

   • Grigalis Says:

    Romān, es arī padomāju, ka putns ir dumjš un tādus dabiskā atlase ātri vien aizvāc no skatuves, taču baidījos to minēt, jo galu galā arī dumjajiem gribas dzīvot un ne man spriest, kurš jāaizvāc no skatuves.

 71. Maija Says:

  Piekrītu,ka tie vēja ģeneratori videi ir tikpat” zaļi un draudzīgi”,kā mazie HES…

 72. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt- +4 un visai apmācies ar augstajiem “spalvu” (ci) mākoņiem, laikam jau neiztikšu bez lietus šodien.

 73. Grigalis Says:

  Izskatās, ka šodien vissiltākais ir tikai Rīgas reģionā.

 74. Raitis_sametis/Zantē Says:

  “pie manis” (saskaņā ar radara rādījumiem…) ir masīva nokrišņu zona /bet es dzīvoju R daļā tomēr… vizuāli- arī līst visai labi jau kādu pusstundu…

 75. Grigalis Says:

  Saskaņā ar radaru, kaut kādam lietum vajadzēja būt arī Siguldā, bet webkamerā vēl joprojām redzams sauss asfalts.

 76. Maija Says:

  Jaunpiebalģā arī šodien bija ap +14 gr.Pa dienu bija saulīte.Patlaban jau sāk smidzinātTikko pagalms sāka apkalst,varētu tīrīt,bet,laikam,nekā…Ja vēl stipri līs…

 77. Grigalis Says:

  http://www.delfi.lv/news/national/politics/palu-laika-visu-latviju-ar-elektribu-nodrosina-daugavas-hes-kaskade.d?id=31055355 Tā lūk, bet man te kādu laiku atpakaļ aizrādīja, ka “katastrofālie” pali radīs teju zaudējumus Latvenergo. Viss ir noticis, kā jau man likās, atbilstošā situācijā.

 78. lightning Says:

  Līvānos šodien pārsvarā apmācies, paretam saulīte uzspīdēja, bet maz saules staru prieka bija. Tomēr, neraugoties uz to, silts laiks turas! Rīgas un un tās puses siltumu gan nesasniedzām, bet +12…+14 siltākajos brīžos turējās. Vakarā uznāca neliels īslaicīgs lietus, taču tas bija īslaicīgs un neliels. Nomācies arī pašlaik, bet grādi vismaz nekrītas – plkst. 0.03 +10,3C! 🙂

 79. Digital1 Says:

  Interesants video – tādu variantu es nebiju redzējis 🙂

  http://tv.delfi.lv/video/TGsIKxhw/

  • Grigalis Says:

   Labais skats.
   Žēl gan jūras, ja tas viss nogrims, jo tur apakšā jau tā nav skābekļa, lai sadalītu atmirušās aļģes.

 80. maikls Says:

  Jēkabpilī no lietus visa māja rībēja un mani jau no agra rīta uzmodināja augšā.

 81. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt, +4 pie manis, migla. Visai masīvs lietus bija vakar visas dienas otrajā pusē…

 82. gubumakonis Says:

  Ja vakardien Riga,Zolitudē bija loti silti un ari saulains parsvara,ap+16,tad šorit ir tikai+3,pabieza migla,apmacies. Naktī palaikam nedaudz lija,bet ne stipri.

 83. Grigalis Says:

  Tauta! http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/kp_3d.html Kā domājat, ir iespēja Latvijā vērot ziemeļblāzmu? Piemēram, šonakt.

 84. Normunds Negaiss Says:

  Vispār ir iespēja, esmu arī redzējis pirms kādiem nu 7 gadiem iespējams, bet šonakt domāju, ka neredzēsim.

 85. Tālis (YL3GFR) Says:

  Manuprāt nav nekādu cerību ieraudzīt ziemeļblāzmu te pie mums pašreiz, jo visas jonosfēras prognozes saka , ka saules aktivitāte zema. Arī radioamatieru 10 un 15 m diapazoni klusi. Var situāciju un prognozes papētīt saitā http://dx.qsl.net/propagation/propagation.html

 86. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Jā, uz Saules jau otro dienu pēc kārtas ir G3 tipa uzliesmojumi, tā, kā saka, ir nedaudz pamodusies (bet cik ilgi un jaudīgi?). Gan magnētisko vētru prognozes, gan uzliesmojumus vislabāk var skatīt Maikla dotajā adresē
  http://www.tesis.lebedev.ru tas ir krievu institūts, kas nodarbojas ar Saules pētījumiem. Ļoti pārskatāma lapa. Bildes gan no Zemes, gan satelīta “TESIS”, dod gan reālā laikā, gan prognozes. Domāju, ka ziemeļblāzmu diez vai varētu redzēt, Zemeslode ar saviem magnētiskā lauka caurumiem, pa kuriem ielaužas Saules daļiņas augstajos platuma grādos, ir jau ar savu asi noliekusies uz “vasaras pusi”, bez tam, jau ir tuvu polārā diena, var blenzt cik gribi, tādā apgaimojumā ne velna tāpat neieraudzīsi.

  • Grigalis Says:

   “uz Saules jau otro dienu pēc kārtas ir G3 tipa uzliesmojumi”

   Pēdējās diennaktīs uz Saules nav bijuši pat mazi uzliesmojumi. http://www.tesis.lebedev.ru/upload/files/flares_20100405.png Tu, Saules fanāts, neatšķir zvaigznes uzliesmojumus no planētas magnetosfēras stāvokļa? Šo portālu katru dienu skatos, kopš tā atvēršanas brīža. Man krieviski ir vieglāk lasīt kā angliski. Un jāpiekrīt, ka pārskatāmība tur ir tiešām laba, salīdzinot ar Rietumu veidojumiem.
   Tu tāpat kā pārējie esi ieciklējies uz prognozēm, bet tieši šo vētru vilni neprognozēja neviens pats dienests visā plašajā pasaulē. Mani vispār neinteresē ne meteo, ne Saules, ne vēl kaut kādas prognozes, jo daudz interesantāka ir faktiskās situācijas apzināšana, kas tāpat visbiežāk atšķiras no prognozēm.
   Debesis vēl joprojām ir tumšas kā decembrī. Tikai ārā jāiziet starp pusnakti un 3 no rīta.
   Par ziemeļblāzmām jautāju, no man nav pieredzes ar tām, tomēr pēc izlasītā Baltkrievijas oficiālajā weblapā un situācijas Norvēģijā, es tomēr ceru ieraudzīt pirmo blāzmu savā mūžā. Diemžēl mana fototehnika nav paredzēta nakts režīmam, tā ka ceru uz citu aktīvistu bildēm tepat no Baltijas.

 87. orkaans Says:

  Sestdien atrgriezos no gandrīz nedēļu ilgas dežūras Engures ez. ornitologu bāzē. Tajā laikā nobildēju skaistus saulrietus, sen tādus nebiju vērojis. 😉
  zemāk: bildes
  http://dabasparadibufoto.wordpress.com/2010/04/06/saulrieti-virs-engures-ezera/

  Par ziemeļblāzmu iespējamību arī esmu pārsteigts-jau ilgu laiku vaktēju, bet bez rezultātiem… A tagad negaidīti nāk! 🙂

  Šonakt notiekti vērošu debesis ziemeļu pusē. Ceru uz skaidru laiku un ziemeļblāzmu, arī fotoaparāts gatavībā! 😉

  • Grigalis Says:

   Turēšu pie vārda, par bildēm. It kā ir iespējamība naktī noskaidroties.

  • Raitis_sametis/Zantē Says:

   Bāac…ziemeļblāzmas ir sekas paaugstinātai saules aktivitātei (uzliesmojumu, kuru protonu plūsmas skar Zemi), un tad – jau arī laika apstākļi sabuntosies. To manījām visai nesen, kad “Ksintijas” ciklons marta sākumā atnesa puteni Latvijai, bet vētru visai R-Eiropai…

 88. lightning Says:

  Būs vai nebūs ziemeļblāzmas – vismaz es šaubos. Turklāt vispirms jau vajag, lai debesis noskaidrojas. Manā pusē par to nekas neliecina, viss nomācies un pelēks, ik pa laikam šodien arī līst (dotajā brīdī gan pārstājis). Vienīgi labi, ka turas silts laiks – visu dienu grādi svārstās ap +10…+11C.

 89. Maija Says:

  Kā ar plūdiem Līvānos?

  • lightning Says:

   Nekādi dižie jau nav, vienkārši kārtīgi pavasara pali. Līdzīgi bijuši bieži, kad upēm tuvākās zemākās vietas pilsētā applūst. Cilvēki ar to rēķinās un laicīgi sagatavojas. Jā, šogad upēs līmenis augstāks nekā vidēji, un taisās vēl celties, tomēr domāju, ka maksimums jau tuvu.

 90. Tālis (YL3GFR) Says:

  Vēl ziemeļblāzmas sakarā. Viss tas kas sāk notikt ir cerīgi , un cerams ka Saules aktivitāte pieaug. Sen jau laiks, bet viss tas ir par maz lai varētu kaut kā iespaidot ziemeļblāzmas parādīšanos un līdz ar to arī iespaidot radioviļņu izplatību . Abi procesi ir cieši saistīti. Ziemeļblāzmu varēja pie mums vērot pēdējā Saules aktivitātes 11 gadu cikla maksimuma laikā un tas bija pēc 2001. gada. Pašreiz aktivitātei kā parasti bija jābūt augstākai , bet arvien vēl uz saules nekas īsti nenotiek un retu reizi pietiekami spēcīgs korpuskulārais starojums sasniedz zemes jonosfēru. Cerēsim… Mani jau ļoti interesē lietas praktiskā puse un proti iespēja kaut ko sadzirdēt īsviļnos no tālām zemēm….

 91. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Acīgs, Jūs Grigali! Tiešām pārskatījos, uzliesmojumu līmeņus apzīmē ar citu burtu kombinējumu, šie tiešām bija magnētisko vētru līmeņu apzīmējumi. Starp mums runājot, pārskatīšanās gan nedod iemeslu Jūsu agresivitātei pret mani. Es gan šad tad esmu paklusējis līdzīgos gadījumos. Un šādus tādus lopiņus mēs kopā neesam ganījuši. Ir jau mūsu vidū bijuši …. , bet kā nākuši, tā aizgājuši!

 92. N Vests Says:

  “Šajā diskusijā par ziemeļblāzmām visprecīzāk,laikam, pateica Juris – tuvojas polārā diena.No savas necilās pieredzes varu teikt,ka visas ziemeļblāzmas,kuras esmu noverojis šeit,ir bijušas rudenī.Es iedošu dažus datumus un ja kādam ir interese un pieejams arhivs par saules aktivitāti,tad var meklēt likumsakarības.
  1995.g.18.okt. milzīga ziemeļblāzma,kas aizņēma debesjumu līdz pat zenītam.
  2001.g.21.okt. Ļoti krāsaina un krāšņa ZB.
  2002.g.1.okt. ,arī krāšņa ZB.
  2003.g.29.okt. un 20.nov.
  2004.g.9.nov.
  Ir noverotas arī tādas,visai neizteiksmīgas,kurām datumus neesmu piefiksējis.
  Laikam jau tiem redzēt gribētājiem būs jāpaliek gribot,jo aprīlī ziemeļu puse paliek arvien gaišāka un mēneša otrā pusē pat visgrandiozāko ZB ieraudzīt nebūs iespējams.

 93. Enricco Says:

  Rīgā šobrīd (pēc Rīgas Siltuma datiem) zemākā temperatūra kopš 26. marta rīta – TIKAI +0,5 grādi… Ja tomēr sāksies Rīgā nokrišņi, visticamākais, ka būs sniegs… Nomācies jau pamatīgi, bet nokrišņu vēl nav.

  • mārtiņš Says:

   man kaut kā šķiet, ja 850hPa temperatūra ir, kaut knapos, bet tomēr plusos, sniegu pie zemes sagaidīt varētu būt diezgan pagrūti… krusu jā, sniegu – diez vai!

 94. Raitis_sametis/Zantē Says:

  “pie manis” visu dienu neizteiksmīga zemo (st) mākoņu slānis, līdz priekšpusdienai arī migla… pašā vakarā nedaudz skaidrojas, viss ar lēnu Z vēju lēnu… +4+5 visu dienu. Ne vēsts no pretējiem laika apstākļiem- kas Daugavpils rajonā esot bijuši (pērkoni un +15…).

 95. lietusviirs Says:

  Starp citu tie kam interese saules vērojumu, var pievērst uzmanību, ka GOES14 rentgenstaru mērījumu raizi dienā nokrīt līdz 0. Tas laikam dēļ ta, ka tas aiziet aiz zemes. Tas notiek 2 reizes gadā. Un aptuveni 10 dienu tam būtu jāpazūd.

 96. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Pie manis T = +2.7 C, viegls N vējš. Ezerā beidzot ledus pakusis, ir lieli vaļēji laukumi. Atkarībā no vēja virziena, ledus pārvietojas no viena krasta uz otru. Beidzot sētā nokusa lielā sniega čupa, ar nelielu manu palīdzību, ko nevar teikt par bijušo sniega grēdu pie iebrauktuves, vēl kāds pusmetrs, bija līdz 2 metriem.

 97. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labdien, no rīta 0 grādu, un inversijas (pie bezvēja) zemā st mākoņainība, bet nupatās šie sāk klīst – un diena jau saulaina paliek…

 98. Grigalis Says:

  Pretēji modeļu izskaitļotajam, nakts pagāja pilnīgā miglā un nekādu ziemeļblāzmu neredzēju, kaut gan vaktēju vai visu nakti.
  Kurš te minēja, ka vajagot piķa melnas debesis ,lai ko redzētu? http://www.spaceweather.com/aurora/gallery_01apr10_page4.htm?PHPSESSID=7b9bqbecij81fc4c07l9tjuhr4 Nu baigi tumšs izskatās. Līdz tādām naktīm mums vēl tālu.

  • orkaans Says:

   Jā, arī es vakar biju vīlies miglas dēļ…līdz trjiem naktī nosēdēju, tad apnika un aizgāju gulēt… 😀
   Bet cik skatījos t.s. “ziemeļblāzmu ovālu”(aurolal oval), šķita ka vairākas reizes ziemeļblāzmas bija redzamas Latvijā! Šeit adrese: http://www.swpc.noaa.gov/pmap/pmapN.html

   Pēc spaceweather prognozēm arī šonakt varētu būt ziemeļblāzma, un tieši spaceweather.com bija raksts,ka ziemeļu puslodē ziemeļblāzmu sezona ir pavasarī(marta vidus-aprīļa vidus) un rudenī(oktobra vidus-novembra vidus). Tapēc domāju,ka šobrīd jau nu gan naktis ir pietiekami garas un tumšas,lai varētu vērot Z-blāzmu. 🙂

   • Grigalis Says:

    Tencinu par to saiti! Es to biju pazaudējis un nekādi nevarēju atrast, lai pārliecinātos par iespējamību tieši Latvijā. Jā, šonakt varētu kaut ko redzēt, bet nu es vairs nebraukšu speciāli uz laukiem, lai ķertu ziemeļblāzmu, nav tik daudz vaļas. Nu protams, naktis vēl ir pietiekoši tumšas, garas. Visi taču atceras, cik tumšas liekas naktis augustā, kas aptuveni atbilst aprīļa naktīm. Gan zvaigznes, gan meteoru lietu var lieliski redzēt augusta naksnīgajās debesīs.

   • orkaans Says:

    Varbūt Jūs zinat arī šo saiti? http://www.swpc.noaa.gov/rpc/costello/costello_latest.html

    šo es arī izmantoju,lai noteiktu ziemeļblāzmas iespējamību.
    Un jāsaka godīgi-tās prognozes šķiet diezgan precīzas. 🙂

 99. maikls Says:

  Iepriekšējā Saules aktivitātes cikla maksimuma fāzē es arī sekoju līdzi iespējām redzēt ziemeļblāzmu, man pašam nelaimējās redzēt, bet atceros, ka dažās naktīs citi bija nofotografējuši pamatīgus skatus, tostarp vienā jūlija vai augusta naktī. Kad ir spēcīga magnētiskā vētra, tad nevajag lielu tumsu, lai redzētu.

  Bet šī aizvadītā vētra pietiekami stipra, lai pie mums redzētu ziemeļblāzmu, bija tikai 5. aprīlī dienas vidū un naktī uz 6. aprīli. Aizvadītajā naktī šādas iespējas nebija, pat ja būtu bijis skaidrs laiks. Kp indeksam jābūt vismaz 6, lai pie mums būtu iespēja redzēt, bet liela iespēja redzēt Latvijā ir tikai, sākot no Kp vērtības 8, kas pēdējās dienās vispār netika sasniegts.

  Tās NOAA zīmētās ziemeļblāzmas pārklājumu kartes parasti atspoguļo situāciju, kas ir bijusi, nevis ir šobrīd vai būs, prognozēt pēc tām nevar. Ja kāds ziņo, ka ir sākusies spēcīga magnētiskā vētra, tad uzreiz jāskrien ārā (ja ir tumšs) un jācer kaut ko ieraudzīt, bet pēc dažām stundām viss parasti ir beidzies, šoreiz vētras kulminācija sākās un beidzās 5. aprīlī dienas laikā (Kp uz brīdi bija 7), tad vēl naktī uz 06.04. Kp sasniedza 6.

 100. lightning Says:

  Līvānos ūdens līmenis turpina pamazām kāpt; pēc dažiem daudzgadīgiem orientieriem, ko šodien palūkoju, spriežot, šie pali būs vieni no jestrākajiem pēdējās desmitgadēs noteikti. Zemās vietas, īpaši pie Dubnas ietekas Daugavā (tā sazarota un veido nelielu “mini-deltu” ar vairākām atsevišķām saliņām), pārvērtušās par milzīgu okeānu. Arī tur esošās ieliņas un mājas applūdušas.
  Pārāk gan tālu šodien biju no turienes, lai varētu spriest objektīvāk, redzēju tikai vienlaidu ūdens klaju ar kokiem. Rīt gribu aiziet uz otru pilsētas galu un palūkot situāciju tur, tad varēšu spriest objektīvāk. Grūti bez transporta visur pabūt, kur gribas, pilsēta liela. 🙂
  Savukārt laikapstākļi šodien gan ne visai patīkami – lai arī lietus nelija, auksts, knapi +4…+5 grādi dienā turējās, apmācies. Labi vēl, ka vēja praktiski nebija. Uz iepriekšējo silto dienu fona šādi grādi likās ļoti mazi. Vienīgi uz pašu pievakari mākoņi pamazām sāka šķirties un rets saules stars uzspīdēja, bet drīz jau Saule atkal aiz mākoņiem un pēc tam aiz apvāršņa noslēpās. Uz nakti, iespējams, arī mīnusos noslīdēs, šobrīd vairs tikai +2.

 101. lietusviirs Says:

  Magnētisko vētru stiprumu pārsvarā nosaka saules vēja ātrums (elektroni un protoni). Blīvumam nav tik liela nozīme. Pie tam nereti vētras laika saules vēja blīvums samazinās 🙂

  Vēl milzīga nozīme ir saules vēja polaritātei.

  Es bieži ieskatos šite:
  http://www.lmsal.com/solarsoft/last_events/

  Man jau liekas, ka rentgen stariem tomēr arī ir sakaras arī ar magnētiskajām vētrām. Ja ir liels XRay uzliesmojums, tad iespējams pēc 1-3 dienām var būt magnetiskā vētra.

  Es parasti lietoju gan K gan Kp utt.
  Bet vēl labs mērījums ir reku:
  http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/mag_3d.html

  • Grigalis Says:

   “Man jau liekas, ka rentgen stariem tomēr arī ir sakaras arī ar magnētiskajām vētrām. Ja ir liels XRay uzliesmojums, tad iespējams pēc 1-3 dienām var būt magnetiskā vētra.”
   Teorētiski, jā, bet praktiski…
   3. aprīlī nebija pat mazs uzliesmojums, bet lūk kādas vētras piedzīvojām. Februāra sākumā bija ļoti ievērojams uzliesmojums, bet sekas uz Zemes nekādas. Tā ka saistība ir tik daudz, ka rentgena stari ir priekšnoteikums, lai vispār rastos kaut kas, tomēr pašiem uzliesmojumiem nav tieša sakara, jo kāda gan ir matemātiska iespējamība, ka Zeme vienmēr patrāpīsies ceļā tai plūsmai?
   Katrā gadījumā man tagad liekas, ka nemaz nav vajadzīgi iespaidīgi uzliesmojumi, lai rastos solīdas magnētiskās vētras un varētu vērot ziemeļblāzmas. Līdz ar to es tā vairs netrīcu par Saules aktivitāti vai neaktivitāti. Jeb es kļūdos?

   • lietusviirs Says:

    3 aprīlī kā reiz bija B 7.4 uzliesmojums. Šoreiz Saules vēja ātrums bija ap 600 km/s. Un 150 000 000 / 600 ir aptuveni 2.9 dienaktis. Un 3 aprilis + 3 deinaktis sanak apmeram 6 apriilis.

    Un ne jau visi uzliesmoji ir verstu zemes virzienaa.

    Starp citu 1859 gada uzliesmojus bija kā reiz vājā saules aktivitātes ciklā. 🙂

   • Grigalis Says:

    http://www.tesis.lebedev.ru/upload/files/flares_20100404.png – grandiozas sekas pēc 2 diennaktīm, nevis 3. Kaut kas nav pareizi aprēķinos (vēja ātrums laikam, jo es vienā vietā redzēju lielāku par minēto).
    http://www.tesis.lebedev.ru/upload/files/flares_20100207.png – seku nekādu. Nav runa par to, kas kurā virzienā. Citreiz nedēļām no vietas ir uzliesmojumi tik vāji kā 3. aprīlī, bet seku nekādu, lai gan Saule taču rotē un kaut kad tīri nejaušības pēc mums būtu jātrāpa, bet netrāpa taču.
    Tev viss ir tik skaidrs? Tad kāpēc pasaules centri nebrīdināja par gaidāmo? Jo neviens neko neparedzēja. Es pats ilgi nespēju noticēt, ka tas nav gļuks.

    Par leģendāro 1859. g. magnētisko vētru zina visi, kuriem ir TV, jo nu šī tēma ir tik daudz rādīta, iztirzāta, ka būtu dīvaini, ja kāds nezinātu.
    Fū, pēc negulētās vakarnakts, vakarā pagulēju un tagad atkal neguļu, bet nav jau ko ķert, izņemot salu. Cik daudz cilvēku Latvijā kaut reizi ir redzējuši ziemeļblāzmu? Starp man pazīstamajiem neviens nekad nav redzējis, neatkarīgi no vecuma. Tas ir tāds baigais retums, galvenokārt jau mākoņu dēļ.

   • lietusviirs Says:

    Ja Vētras sākums bija pēc 2 dienaktīm, tad saules vēja fronte ir nākusi ar 850 km/s. Kas ir liels ātrums.

    Ne visi saules uzliesmojumu:
    * izmet pietiekami enerģētiskas daļiņas.
    * izmesta masa ir zemes virzienā
    * izmestai masai ir pareizā polaritāte

    Nu un šoreiz viss sanāca labi. Pie tam nekāda ekstrēmā vētra jau arī nebija.

    Grigali, nezinu par taviem paziņām, bet no maniem diezgan daudzi ir redzējuši. Es saprotu, kai pilsētas dzīvoklī to ir grūtāk redzēt, bet tie kas daudz uzturas ārā (arī tumšajā dienakts laikā), ir redzējuši gan. 🙂

   • lightning Says:

    Es arī esmu redzējis, kaut kad 90.-tajos gados (precīzi neatceros – tolaik īpaši lielu vērību nepiegriezu).

 102. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt, +2 šorīt, pavisam neliela mākoņainība, bet zālē sasalums…(neliels saliņš bija naktī…).

 103. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Neatceros precīzi kad, bet divas reizes esmu redzējis, vienu no tām pat pilsētā, Čierīša pusē, no loga, otru šeit, noteikti pēc 2005. gada. Abas reizes nekas krāšņš nebija, pārvietojās gaiši zaļgani plankumi un citādi veidojumi. Citas krāsas nemanīju.

 104. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Starp citu, šorīt ap 4 no rīta Saule gandrīz aizvilka līdz “c” līmeņa uzliesmojumam. Tas gan skaitās vārgs.

 105. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Kārtīgs Latvietis- nosvilinās kūlu par uz pārplūdušas pļavas! (jox norakstīts no draugiem.lv) hehe

 106. Digital1 Says:

  Gluži kā vakar, no rīta mākoņi izklīda un saulītei sildot gaisa temperatūra strauji kāpj, vēl straujāk kā vakar. Pašlaik RS jau rāda +13,6°C. Vakar tas pats RS pakāpās tikai līdz +8 grādiem.

 107. lightning Says:

  Līvānos laiks uzlabojies, nu jau kopš 12.00 arvien vairāk saulīte spīd, un arī grādi kāpj. No rīta bija apmācies un auksts (naktī bija ap 0), bet tagad jau mazliet virs +10 pakāpies. Forši, jāiet drīz būs upes pētīt! 🙂

 108. Māris /Sigulda/ Says:

  Iesaku izlasīt grāmatu A.Ņikonovs ‘Civilizācijas nākotne.Globālā sasilšana vai jauna leduslaikmeta tuvošanās’ Avots’ 2009., tulkota no krievu valodas, oriģinālā ‘Istorija otmoroženniih v konteksķe globaļnogo potepļeņija’ 2006.

  • lightning Says:

   Un kādu viedokli tā pārstāv? Par ko tur vispār runa ir? Nosaukums jau interesants, bet šajā jomā tas neko neizsaka – var būt gan normāla zinātniska/populārzinātniska grāmata, gan kārtējais “skaļas lapas” izdevums bez nopietniem argumentiem…

   • Māris /Sigulda/ Says:

    Autors ir sasilšanas teorijas noliedzējs, grāmatā norādīts,ka kļūdainie pieņēmumi par sasilšanu radušies tāpēc, ka meteroloģiskās parādības sistemātiski tiek reģistrētas un pētītas apmēram pēdejos 80 gadus. Autors dod ieskatu zemes pastāvēšanas vēsturē, vēstures notikumu saistībai ar klimatiskajiem apstākļiem. Pēc autora ieskata. laikā, kad klimats top siltāks, attīstība apstājas, klimatam kļūstot vēsākam, sākas attīstība, iekarojumi, izgudrojumi. Tiek norādītas apmēram 10 metodes senatnes klimata pētīšanai, iesaistot vairākas zinātņu nozares.
    Tiek skaidrota naudas ietekme, atspēkoti vairāki mūsu laika populāri mīti, skaidrots Krievijas fenomens. Grāmata interesanta arī vēsturniekiem,tiek atklāta planētas vēstures kopaina attiecīgajā laika posmā. Teksts papildināts ar diagrammām un grafikiem, uzrakstīta samērā vieglā valodā, ir arī skarba ironija, humors (par nopietnām lietām).
    Sieva izlasīja un bija šokā, došu lasīt meitai, viņa no vēstures nekā nesaprot, jo debīla mācību grāmata un skolotāja arī.

  • lightning Says:

   Nu tad tiešām būtu vērts izlasīt! 🙂 Būs jāpameklē.

 109. lightning Says:

  Pali Līvānos iespaidīgi (uz vidējā palu fona), bet nekas ekstrēms tiešām nav, ja neskaita, protams, tās mājas, kas atrodas applūdušajās zonās. Mazdārziņi upju (gk. pie Dubnas ietekas) krastos gan ļoti daudzi ir zem ūdens, bet tā ir salīdzinoši pierasta parādība. 2004. gadā arī bija līdzīgi pali, varbūt mazliet mazāki. Piebildēju daudz bilžu, vilku klāt, cik nu mans fotoaparāts ļāva, bet reālais palu spēks parādījās tikai dažās. Iemesls vienkāršs – applūdušās teritorijas grūti pieejamas. Diemžēl nav sava saita, kur varētu bildes uzlikt, lai arī citi var apskatīt.
  Laiks uz vakaru turpināja būt patīkams un saulains, mākoņi aizvien vairāk pazuda, mazs vējelis gan brīžiem no ZA puses uzpūta, taču normas robežās. Vēl ap 19.00 bija +9, tuvāk vakaram un naktij gan grādi sāka straujāk kristies, pašlaik +3, lejā var vēlāk arī pat zem 0 noslīdēt.

  • Raitis_sametis/Zantē Says:

   Labrīt, varam http://www.wordpress.com uzorganizēt savu bilļžu dienasgrāmatu… (vai arī sazināties ar kādiem mūsu bildētājiem…/flickr.com vai līdzīgā vietnē atvērt savu profilu, kur arī varam bildes likt). * Šorīt “pie manis”+5 grādi, sāk nomākties, nelielas D vēja brāzmas 2-5m/s. * Vakardiena: anticiklonāla- dienas garumā ar laba laika gubu mākoņiem, silts līdz+12 grādiem…

  • gubumakonis Says:

   Varu aicināt ari atsutit kadas bildes šeit : http://weatherfoto.wordpress.com/lasitaju-iesutitie-foto/
   uz noradito e-pastu,ja ir velme 🙂 Aicinu ari citus atsutit ko interesantu ja ir gadijies nobildet-velak ievietošu apskatei 🙂

   • lightning Says:

    Aizsūtīju 2 vēstules ar kopā 17 bildēm. Ceru, ka kaut kas derēs! 🙂

  • Romāns Kolduns Says:

   Bildes var likt arī inbox.lv (inbox foto) – tur ir 10 GB brīvas vietas, ceru, ka ar to varētu pietikt. Es pats arī tā daru, līdz ar to arī nav vajadzīgi nekādi saiti. Vēl ir daži saiti priekš bildēm, piemēram, fotoblog.lv, kur var taisīt gan foto blogu, gan galerijas, gan foto reportāžas, bet inbox man patīk vairāk.

 110. gubumakonis Says:

  Tikmer meteoapstakļi pedejas dienas Rīgas apkārtnē samera mierigi,anticiklona ietekmē,nakamnedeļj tas draud paraugt garlaicibā-saksies kads ilgstošaks anticiklonu vadibā mierigs laika periods…

 111. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Pēc radara jau netālu “no manis” jau mērenu nokrišņu zona, vizuāli redzu augstos gubu (ac) mākoņus, kas sabiezē R pusē, var nest arī kādu pērkona rūcienu…

 112. lightning Says:

  Līvānos laiks visu dienu foršs, saulains, paretam tikai mazi balti mākonīši debesīs aizpeldēja. Vakarpusē neliela, balti caurspīdīga dūmaka parādījās, R pamalē kļuva redzama mākoņu zona. Silts, ap +11 visu dienu, vienīgi rīts bija vēsāks, taču šorīt, pateicoties saulei, diena iesila ātrāk, kaut arī no paša rīta bija ap 0 (jau otro rītu pēc kārtas). Vakarā pamazām kļuva vēsāks, taču pārāk auksts vēl nav, šobrīd +6,9C.
  Izskatās (pēc prognozēm spriežot), ka rīt un zināmā mērā arī parīt Latvija atkal būs sadalīta 2 daļās – kārtējais pierādījums, cik tā liela! 😀
  Plūdi savukārt laikam tuvojas maksimumam. Pašam pie upēm aizskriet nebija vaļas, bet it kā esot līmenis (tieši Līvānos, augšuptecē jau pat mazlietiņ krities) cēlies vēl par ap 5 cm. Jebkurā gadījumā daudz vairs nekāps (ja nenotiek kaut kas ārkārtējs, taču neko tamlīdzīgu pronozes neparedz).

 113. gubumakonis Says:

  Rīgā līst smalks lietutiņš,samera silti,priekš manis tiri pienemams un patikams laiks 🙂 Atrak noskalos to pelecibu un atrak paradisies zaļums. T +7

 114. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt, +4 šorīt, saistībā ar mazkustīgo fronti visu 9.4.10. otro pusi bija dažāds lietus… Arī šorīt vēl līņā…

 115. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/lasitaju-iesutitie-foto/
  Ievietoju Lightning iesūtitas palu foto no Līvāniem,skatīt galerijas apakšā.
  Tikmer Rīgā šorit peleks,pabieza migla,mazliet list siks lietus. T +3

 116. lightning Says:

  Līvānos laiks lielisks, agrā rītā gan pavēss, ap +3, taču saulains, un gaiss ātri sasila. Ap pusdienlaiku saradās vairāk mākoņu, taču brīžiem atkal vairāk paskaidrojas un saule uzspīd. Vējelis brīžiem jūtams, taču tas, atšķirībā no vakardienas, kad pūsmas bija diezgan dzestras, šodien ir silts. Un grādi nu jau pāris stundas grozās +16,2… +16,7 robežās. Super! 🙂

 117. liepājas veeji Says:

  Mums Liepāja no saules un siltumu ne vēst , apmācies pamatīgi uz ilgu laiku nedaudz pašreizs smidzina neliels lietus un vispakārt ir pelēks 😦 ap + 7 gradiem , gaidu siltumu un sauli 🙂

 118. orkaans Says:

  http://dabasparadibufoto.wordpress.com/2010/04/10/rets-saules-halo-virs-rigas/

  Vakar virs Rīgas novēroju retu halo…
  Te bilde. 🙂

 119. lightning Says:

  Vakars arī patīkams padevies, mierīgs un jauks. Vienubrīd bija interesants skats debesīs (jau patumšs bija gan, saule bija jau rietā) – no visām pusēm debesīs mākoņi, bet tieši virs galvas skaidras, gaiši zilas debess klajs. Diemžēl bija par tumšu, lai es ar savu foto varētu mēģināt kaut ko nobildēt. Uz vakaru vējš vispār norima, pat pūsmiņas nemanīja, un joprojām šim gadalaikam un nakts stundai silts, šobrīd +8 grādi. 🙂 Rīt ziņo siltāku un saulaināku arī citur Latvijā! 🙂

 120. Raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt, no rīta+5, skaidrojas, vakar “vidējā augstā” mākoņainība bija visu vakaru…

 121. Maija Says:

  Jaunpiebalgā šorīt ap 0 gr,uzsalis.Dīvainākais ir tas,ka zeme šopavasar nerūgst…Laiks būtu pavisam jauks,ja ne Z vējš.

 122. Saksija Says:

  Rīgā šodien beidzot ir saulaina diena. 🙂

 123. Pierīga (LIEPĀJĀ) Says:

  Liepājā šodien arī pavasarīga diena. Tiesa, pa brīdim vējus papurina vējš, bet tā skaidrs un saulains. Vismaz +14.

 124. lightning Says:

  Līvānos lieliska, īsta pavasarīga diena – visu laiku saule, debesīs brīžiem plānāka/biezāka dūmaka, taču saules starus baudīt tā praktiski netraucēja. Rīts gan bija vēss (minimālā t bija ap +2), taču diena diezgan ātri iesila, un kopš apmēram 13.30 termometri turējās stabili ap +17, vienubrīd (gan diezgan neilgi) bija pat +18 grādi. Uz vakarpusi lēnām kļūst vēsāks, tomēr arī šobrīd vēl nav auksts, ap +13. 🙂


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: