Jaunumi

Sniegs kūst ļoti strauji, vietām valsts rietumos un dienvidos sniegs jau gandrīz nokusis. Bet, piemēram, Alūksnē sniega segas vidējais biezums svētdienas rītā vēl bija 44 centimetri.

Sniega ūdeņi vispirms krājas, satek grāvjos un mazajās upītēs, tikai tad tie sasniedz lielās upes. Ventas augštecē, kā arī mazajās Lielupes pietekās jau līdz sestdienas vakaram ūdens līmenis vietām bija paaugstinājies par 1-2 metriem.

Nākamā nedēļa šobrīd izskatās siltāka nekā iepriekšējās prognozēs. Aiz ciklona, kas šodien (svētdien) nes lietu, pirmdien ieplūdīs vēsāks gaiss. Salīdzinoši vēsas gaisa masas pie mums varētu uzturēties līdz trešdienai, bet ceturtdien un piektdien pie mums no dienvidiem varētu ieplūst īsti pavasarīgs siltums, ECMWF modelis piektdien Latvijā prognozē līdz pat +17 grādiem siltu laiku.

Tādējādi var piepildīties scenārijs par straujiem un lieliem paliem. Protams, nav izslēgta iespēja, ka modeļu prognozes atkal mainīsies, jo uz ziemeļiem vēl atrodas pamatīgs aukstums, dienvidos briest siltums, un pietiek ar vienu ciklonu, lai šīs gaisa masas samaisītu.

22. martā plkst. 13:55
Otrdien Latviju sasniegs jauns ciklons, kas pietuvosies no rietumiem un strauji aizies prom uz austrumiem. Līdzīgi kā ar tikko aizvadīto ciklonu, tas atnesīs nokrišņus un vēsas gaisa masas. Bet jau ceturtdien Latvija nonāks anticiklona siltajā rietumu malā, turklāt no rietumiem pamazām pastiprināsies plaša ciklona – tā siltā sektora – ietekme. Tādēļ no dienvidiem Latvijā ieplūdīs martam netipiski siltas gaisa masas. Tas, cik augstu pakāpsies gaisa temperatūra uz zemes, būs atkarīgs no mākoņiem, bet jau ceturtdien pirmo reizi šajā gadā temperatūra varētu pārkāpt +10 grādu atzīmi.

148 Atbildes to “Jaunumi”

 1. MRX Says:

  Ar ko tā kūstošā sniega, lietus un siltā gaisa kombinācija beigsies…?
  No otras puses patīkami redzēt jau pirmos no sniega brīvos zemes pleķīšus!
  Rīgas centrā ap +5, lietus tā pakāpeniski pieņemas spēkā.

 2. raitis_sametis/Zante Says:

  Labdien, arī pie manis +4, līst lietus- sniega sega strauji iet mazumā, pelēka apmākusies diena. Nu ko- plūdu diena tuvojas!?

 3. orkaans Says:

  Pie manis, Teikā, šobrīd diezgan stipri līst un sniegs strauji kūst.

  Vakar, izmantoju izdevību un aizbraucu uz Daugavgrīvu pabildēt ledus kalnus, kas tur bija visai prāvi.
  lūk, te bildes. 😉
  http://dabasparadibufoto.wordpress.com/

  • maikls Says:

   Izskatās skaisti un iespaidīgi. Šonakt/rīt gaidāms pastiprs ZR vējš, varbūt tas arī kaut ko pienesīs klāt, lai gan sanāk, ka esošie ledus krāvumi veidojās pie R,DR vējiem.

 4. Girts/Saulkrasti Says:

  Man jau gribētos, lai iekabina šitiem Latvijas meteohidrologu oficiāliem dienestiem, kuri tik dzied par normālu pavasari. Mani novērojumi laukos liek secināt, ka nekas normāls nebūs šogad. Notekgrāvji pilni līdz lūpai, jo netek vēl pagaidām prom, jo aizsalušas tās caurteces. Nākamnedēļ domājams sāksies kāda kustība grāvjos, citādi pļavās zem sniega pamatīgi ūdeņi, gaida savu tecējumu. Vienas nakts sals tur vairs neko nepiebremzēs. Un kā izskatās vairums prognozes sola ceturdien, piektdien jau +10.

 5. Grigalis Says:

  Es arī nesaprotu, kāpēc atbildīgie dienesti tik pārliecināti gaidīja siltumu tikai aprīlī un martā noteikti nē. Kopš sāka dominēt AC virs Vidusjūras, kļuva skaidrs, ka pavasaris nāks agrāk kā sākotnēji likās.

 6. celjotajs Says:

  Vai tikai tas nebeigsies ar dabas katastrofu un tik tiešām aizskalos hesus…
  Šāda laika apstākļu kombinācija nav bijusi pēdējos 40 varbūt pat 100 gadus. Pusmetru biezs sniegs pazūd 2 dienās, upē ledus 0,5 kubikmetri uz kvadrātmetru. Jāmūk žigli uz augstākām vietām.

  • Grigalis Says:

   Tev piemīt meteofobija – psihisks traucējums. Šo parādību konstatēja R-valstīs un tā ir saistīta ar lielo informācijas daudzumu, kas ir brīvi pieejams un pārlieku ietekmē dažus indivīdus. Iesaku mazāk uzņemt informāciju, kas saistīta ar laikapstākļiem! Tuvākajā mēnesī nebūtu vēlams interesēties par palu tēmu.
   Pēdējo reizi līdzīgi apstākļi bija 1994. gadā.

   • celjotajs Says:

    1994. gadā Lielupe bija daļēji vaļā, arī ledus biezums bija knapi 20 cm, sniega arī bija vismaz 2x mazāk :), un tas viss nenokusa 2 dienās (kas vispar reti kad notiek).
    Latvijas radio tikko teica, ka plūdu vēl nebūs, Ventā tikai par 3 metriem cēlies ūdens, bet tas jau tālu no Rīgas, jā un Gaujā par 1 cm :)) (šķiet pie ietekas jūrā)

   • Grigalis Says:

    Kopš kura laika visa Latvija atrodas Lielupes krastos?
    Pēc ļoti aukstā un sniegotā februāra, arī marta pirmā puse bija ziemīga ar krietnu snigšanu. Tad strauji kļuva silts, ar lietavām ātri nokusa sniegs, pali bija grandiozi ne tikai Latvijā, Ogrē plūdus izraisīja Ogres upe, kas nespēja tikt Daugavā, bet daudzviet tuvējās zemēs, arī Krievijā Maskavas apgabalā. Tādus plūdus jeb palus pēc tam vairs neesmu manījis ne pie mums, ne tuvējās zemēs.

 7. lightning Says:

  Arī Līvānos kūst patiešām strauji, gandrīz acīmredzami, un lietus to procesu, protams, veicina pamatīgi. Daudzviet pilsētā jau plikas zemes pleķi, visapkārt ūdens, ūdens, ūdens… Līt sāka jau naktī, bet no rīta riktīgs pavasara gāziens bija uznācis. Tad bija pārstājis, bet nu jau kādu stundu līst atkal, un pamazām ņemas spēkā, lai arī lietusgāze nav. turklāt joprojām silts – naktī un no rīta ap +6 turējās, tagad jau vairākas stundas svārstās ap +7.
  Prognoze par iepējamiem +17 nākamās nedēļas otrajā pusē mani patiešām iepriecina, un ceru, ka tā piepildīsies! 🙂

 8. gubumakonis Says:

  http://jurmalaphoto.wordpress.com/pavasaris-jurmala-2010/
  Vakardienas saulriets Jūrmalā,Jurmalas pusē līcis pie krasta jau ievērojami atbrivojies no ledus.
  Tikmer šodien Rigā tads pelecigs rudenigs laiks, dūmaka, apmācies un list smalks lietus,ap+5,sniegs ķūst ļoti ātri,bet pagaidam tadas ekstrēmas peļķes nav,pat mazak,ka vakardien.

 9. gtx Says:

  No kolēģa dzirdēju, ka lielākie pali bijuši, ja nekļudos 1956.gadā. Sniega daudzums esot bijis līdzvērtīgs šīs ziemas. Taču interesantākais ir fakts, ka pirmā + temp. fiksēta 17.aprīlī.

 10. Romāns Kolduns Says:

  http://romanskolduns.ucoz.lv/index/laikapstakli/0-5 – manas laikapstākļu fotogrāfijas šai dienai (tur zemāk ir), šodien tāda lietaina diena sanāca, tunelī zem šosejas jau kāpnes par ūdenskritumu pārvērtās (nopietni)

 11. maikls Says:

  Daži komentētāji ziņu portālos saka, ka Lielupē Bauskas pusē jau sākusies ledus iešana utt., nevar jau tā ticēt, bet tas ir reāli. Nezinu, vai tā ir ierasta situācija pavasaros, ka Lielupes pietekās strauji ceļas līmenis, bet Lielupes lejtecē stāv biezs ledus; tagad visiem tiem ūdeņiem no Lielupes augšteces un daudzajām pietekām nebūs kur aizplūst.

 12. gubumakonis Says:

  Mazliet off topic,bet varbut kādu ieintereses un kads gribēs padalities ar saviem stihiju vai ekstremo laikapstakļu foto,ko nopublicešu kopejai apskatei šeit:
  http://weatherfoto.wordpress.com/lasitaju-iesutitie-foto/
  Jaunā sava bloga lapā,kuru izveidoju,adrese tur noradita,un šis tas interesants tuvaka nedeļā var izveidoties…

 13. celjotajs Says:

  Pavasaris iestāsies lēnām un ledus iešana sāksies ne agrāk kā aprīļa vidū… 🙂
  Man jau šķiet, ka hidrologiem nupat kafijas tasīte izkritīs no rokas, jo vels viņ zin, kas nu būs.

 14. gaga Says:

  Saulkrastos ledus pa dienu sāka atkāpties no krasta (protams ar pingvīnu nocelšanu no ledus), tagas ar ZR vēja pastiprināšanos tiek stumts atpakaļ. Sniega sega vietām uz liedega jau atkāpusies, redzamas smiltis 😉

 15. lietusviirs Says:

  Ventā pie lietuvas robežas ledus jau šodien izgāja.

  • Grigalis Says:

   Ja pareizi sapratu, tad bez sekām?
   Es jau tā domāju.

   • lietusviirs Says:

    Pali un ladus iešana ir parasta parādība(vismaz agrāk bija) Un dabai tā ir vajadzīga. Neatceros, ka ventā kādreiz būtu bijušas kādas nopietnas skādes (Vismaz augšdaļā) dēļ paliem.
    Un ne velti ir tāds jēdziens “paliena”. Un ja kāds palienā uzceļ šķūni, vai vēl labāk māju, tad lai vaino tikai sevi. 🙂

 16. miglinja Says:

  Gospoda-voda tronulas :))

 17. raitis_sametis/Zante Says:

  Labrīt- pie manis -1 šorīt, brāzmains ZR vējš tāds līdz 10m/s, apmācies. Agrā rītā – neliels sniegs pārsnidzis, būtu ziema – būtu putenis. Tipisks stāvoklis aiz aukstās frontes.

 18. Kamielis Says:

  Labs rīts visiem, saulīte pa zemes virsu slīd. Ventspilī sniegs tiešām kūst ļoti strauji un šodien liekas, ka pagalms būs tīrs, bet to nevar teikt par mežu. Vakar pastaigājos ar suni un mežs vēl ir pilns ar sniegu, jo saule un vējš tam īsti klāt netiek, gaida siltu lietu, tad gan.
  Tā ka ar tām upēm arī ir tā, cik strauji kūst sniegs mežos, nevis uz lauka vai pilsētā.

 19. lietusviirs Says:

  Starp citu, vai kāds nezin kā ir ar FOI (Freedom Of Information) te latvijā. Proti vai ir iespēja pieprasīt datus LVGMA ? Varbūt ar EU direktīvām kaut kas ir mainījies.

  • Grigalis Says:

   Domāju, ka ar pašreizējo minimumu centrs izpilda šo prasību. Varbūt kļūdos, bet man vienmēr licies, ka tikai ASV brīvi publisko meteo informāciju, bet ES ir skopāka šajā sakarā, ar to es domāju, ka ES nav palīgs konkrētajā gadījumā.

 20. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude saulains laiks,pastiprs brazmains ZR vējš,naktī un no rita bez nokrišniem, patreiz nedaudz piesala,temperatura ap 0.
  Sniegs pagalmā nopietni nokusa,nu ir vairak plikas zemes redzams,ka sniega laukumi,bet pļavās un mežā sniega vel daudz,pat lidz celiem daudzviet, vakar staigajot ar suni ļoti gruti paiet pa smago slapjo sniegu-kajas iestigst ieksā…

 21. dAvi Says:

  lietusviir.
  Jā, dati ir pieejami bez maksas milzīgos datu žurnālos. Piesakies info centrā un aiziet, droši pēti =)
  Bet normāli grafiki un plašāka infa jau pa maksu 😦

 22. Pierīga Says:

  NRA lapā pieejamā Jēkabpils plūdu webkamera šobrīd rāda tilta pārsegumu, nevis Daugavu, kā no rīta 🙂
  Pie manis šeit baigs vējš ar sauli.

 23. mrh Says:

  Nu uz nedēļas beigām sola pat -7 🙂

 24. Grigalis Says:

  Varbūt šis http://pogoda.by/315/arch_gid.php?punkt=%C2%E5%F0%F5%ED%E5%E4%E2%E8%ED%F1%EA&par=30&ind=1 ir aktuāli tiem, kas pie Daugavas Latgales dienvidos. Izskatās visai mierīgi, neraugoties uz ļoti spēcīgo sniega kušanu Daugavas baseinā Baltkrievijas un Krievijas teritorijā.

  • lightning Says:

   Jā, baigi strauji tur ūdeņi uzplūduši, bet nav pirmā reize, ledus aizsprosti minētajā vietā nav retums, bet nu šoreiz vēl pāragri spriest, kā būs. Pats par šiem plūdiem tikai vakarā uzzināju, jo visu dienu ņēmos ar citiem darbiem un biju aizņemts, un, tā kā dzīvoju salīdzinoši tālu no upes, neiedomājos, ka tur var tik ātri viss uzskriet un uzplūst.
   Bet nu tas par iespējamo spridzināšanu, domāju, ir tikai pieminēta galējā rīcība, ja veidosies kaut kas patiešām līdz šim nebijis (ledus Līvānos, vismaz minētajā rajonā, nav spridzināts). Savukārt par visu (!) pilsētas iedzīvotāju evakuāciju – tas ir no mušas uzpūsts zilonis, jo, pat ja tur būtu jāveic nopietna spridzināšana (kam es praktiski neticu), tad būtu jāevakuē tikai max 1 km apkārtmērā esošās ēkas. Jā, pilsētas centrs tajā ietilpst, ķēpa būtu milzīga, bet pati pilsēta ir vairāk kā 4 km gara, tā kā par VISU iedzīvotāju evakuāciju nevar būt ne runas.

 25. Maija Says:

  Jā,skati ne pa jokam…Nevar vairs saprast,kur upe,kur sauszeme/tas par Lielupi Staļģenē/.Mums,kuriem plūdi nedraud,tikai jābrīnās,kā cilvēki to visu pārdzīvo?Jaunpiebalgā šodien + 3 gr.,saule,diezgan stiprs,auksts ZR vējš.Kūst maz.Gaidīsim ceturtdienu.Skatos,ka mūsu Lightning nav rakstījis…Kā iet Līvānos?

  • Grigalis Says:

   Atceros kaut kad 90-to gadu beigās bija plūdi Daugavā, kaut kādā Salas pagastā vai kur. Ūdens ar straumi pārgāja pāri, aiznesot trūdzemes slāni, palika plika smilts. Tas gan bija traki. Laukos augsne ir pamats, kas baro visu saimniecību.

  • lightning Says:

   Līvānos Dubna problēmas sagādājusi, bet tajās vietās, kur tas šobrīd notiek, lielāki vai mazāki plūdi notiek regulāri, tur zema vieta. Ja ledus sastrēgums pārāk ilgi neuzkrāsies, nekas ekstraordinārs nebūs. Protams, vēl jau nevar zināt, ko Daugava gatavo, to redzēsim. Pēc jaunākās info no meteo.lv, Daugavā ledus varētu sākt iet šīs nedēļas otrajā pusē.
   Jebkurā pilsētā ir augstākas un zemākas vietas, un Līvānos šādu zemu un apdzīvotu (mājas) vietu pārāk daudz nav. Tā, kur šobrīd problēmas, ir viena no visbiežāk apdraudētajām. Ja būs lieli pali Daugavā, var ciest vēl viena, Celtuves iela (kuras zemākās daļas iemītnieki savulaik arī ir cietuši – netālu no Dubnas ietekas Daugavā).
   Senākos laikos (ja nemaldos, 1956. gadā, kad bija lielākie plūdi, kas datēti, un laikam kaut kad vēl 20.gs. 20.-30. gados, bet to apgalvot neņemos) plūdi ir radījuši lielākas problēmas, bet man par to apjomu u.c. faktoriem grūti spriest. Turklāt tajos laikos pilsēta bija pavisam savādāka, turklāt būtiski mazāka.
   Kopumā ņemot, Ubaglīča māju iedzīvotājiem (tur diezgan daudz privātmāju, taču ne visas tik ļoti zemu, ka apdraudētas) var būt problēmas, taču kopumā pilsēta atrodas diezgan augstu virs plūdu apdraudētās zonas. Tāpēc, Maija, šaubos par problēmu iespējamību, kas varētu skart ievērojamu pilsētas daļu.
   Savukārt pilsētas apkārtnē – tā ir cita lieta, daudzas saimniecības pie nelabvēlīgu apstākļu sakritības var tikt applūdinātas vai vismaz atgrieztas no pasaules, arī ceļi (vietējās nozīmes) dažreiz mēdz applūst. Tā kā skatīsimies un gaidīsim, ko Māte Daba būs lēmusi. Pašlaik, kā jau vakarā ziņās pa TV paklausījos, vistrakāk jau iet Lielupes baseinā…

 26. Grigalis Says:

  Kā es tā nokavēju ledus iziešanu Gaujā pie Siguldas? http://www.eradio.lv/kameras/kakiskalns.php Kāds no tās puses vai Murjāņiem var apstiprināt, ka Gaujā ledus jau ir izgājis? Kaut kā neticas, ka pa virsu straume dzen baltus ledus gabalus. Vēl pirms pusdienām skatījos, ledus bija vesels, vien malas bija ūdenī un tagad vairs nekā. Man agrāk likās, ka aukstajā Vidzemē ledus iziet vēlāk kā pārējā Latvijā un parasti tas taču iet vairākas dienas, nevis stundas.

  • G.B. Says:

   Esmu no Murjāņiem, braucu šodien pār tiltu un ledus uz Gaujas bija, jā malas ir vaļā aptuveni 1metru. Tas gan bija ap 17.15 .

 27. raitis_sametis/Zante Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/37045.html

  Mana palu laika 2010. lapa /info te apkopoju vismaz 2x dienā…/

 28. Tālis (YL3GFR) Says:

  Esmu pirmos 20 dzīves gadus pavadījis Pļaviņās. Tas ko atceros kā lielākos plūdus manuprāt bija 1952. gadā vai ap to gadu. Kādā 2. klasē gāju un tad Daugava bija tādā līmenī gandrīz 2/3 no tagadējās ūdenskrātuves līmeņa. Ledus gāja pāris dienas un nesa sev līdzi gan kokus , gan šķūnīšu paliekas, pat bišu stropus un uz viena šķūnīša bija pat gailis vai vista uz jumta paliekām… Vīri ar ķekšiem krastā vilka malku un ar sekmēm… Skats grandiozs un troksnis pamatīgs. Arī bija barga ziema -ledus biezs un sniega daudz un ledus iēšanas laikā bija jau ļoti silts ( noteikti virs 10 grādiem). Toreiz jau Pļabviņu HESa vēl nebija , bet plūdi bija pamatīgi… Ja kas tāds atkārtojās šogad ,var iznākt liela šmuce, jo sākoties ūdenskrātuvei straume apsīkst un ledi kraujās, it sevišķi tādās vietās kā Zeļķu tilts (dzelmē guļ karā sabombardētā tilta paliekas un konstrukcijas) un Pļaviņās kur līkums pretī dolomīta uzņēmumam , kur atsijas ir padarījušas Daugavu seklāku… Dzīvoju ļoti tuvu Daugavai un ledus iešana bija laba atrakcija puišeļiem… Vēlākos gados tādu plūdu vairs neatceros , ja nu vēl 1956. gadā…

 29. Maija Says:

  Arī mazie HES dara daudz ļauna upēm.Tie pirmie būtu jālaiž gaisā!Mūsu Gauja te,augštecē,jau paliek par purvu.Augštecē veseli 2 Hes.Nekad nesapratīšu,kāds no tiem labums?Īpašniekiem tikai naudiņa nāk…Latvenergo speciālisti saka,ka enerģijas no mazajiem HES nav nekādas.Galvenais jau upju žēl,zivis iet bojā,sevišķi pavasaros,blāķiem.Esam zvanījušies,bet-velti muti vārstīt…

  • Emīls Says:

   Gaujas augštecē ir 10 mazās HES – vairāk kā jebkurā citā upē. lieki teikt, ka pārsimt kilometru garumā Gauja ir pilnīgi sabendēta.

  • Grigalis Says:

   Te pirmām kārtām jākontaktē ar LVĢMC, pērnpavasar bija Gaujas upju baseina sabiedriskā apspriešana, vai kā viņu tur sauca, tad vajadzēja spiest uz toreizējo LVĢMA. Bet šķiet, ka jau tad šis jautājums tika apspriests kā kaitīguma faktors. Cita lieta, ka valstī, kurā ir absolūtā krīze, valsts institūcijām vides jautājumi ir labi ja otršķirīgi.

 30. Maija Says:

  Es runāju par tiem Hes,kuri ir mūsu pusē,tie ir 2.Tālāk,protams,ir vēl.

  • Saulcerite Says:

   Žēl to dzirdēt-studentu gados daudz ļaivoju.ļoti patika Gaujas augštece,Amata,Pededze……. u.c.Bet tagad jau laikam visas tās upes ir HESu sagandētas.

 31. Romāns Kolduns Says:

  http://neogeo.lv/?p=700 – redziet, kas varētu notikt, ja sagrūtu Pļaviņu HES (tur starp citu nopietni aprēķini nevis kkādi slima suņa murgi)! Iesaku izlasīt, interesanti.

 32. raitis_sametis/Zante Says:  Cerēsim, ka šim kas līdzīgs…

  • raitis_sametis/Zante Says:

   Slēptie SM mums te uzsit jautras pavasara klačas… (jāiet gulēt, rīt jauna diena)…

  • Romāns Kolduns Says:

   iesaku apstīties filmu The Day After Tomorrow , tur tādu skatu papilnam. Gan 5 milzu tornado Losandželosā gan Ņujorka applūst (viļņi neatceros cik augsti bet vismaz 30 m jābūt, Brīvības statuju pamatīgi trieca un debesskrāpjus arī), vēl viss aizsala ciet, vispār ārprāts. LV tik traki gan nebūs. Bet starp citu, esmu kkur lasījis ka to Pļaviņu HES noskalot varētu arī pat jebkurā gada laikā jo viņa stāv uz ļoti nestabilas dolomīta pamatnes, tapē nav droša. Rezultātā sekas būs bēdīgas.

   • raitis_sametis/Zante Says:

    Pirms laika ziņoju, ka medija kasjauns.lv versijā – zem Daugavas… tek otra “daugava”, tā pirmā var iegrūt otrajā un notikt kā “2012” filmas sižetā- tepatās Rīgas pievārtē. Pēc tā raksta versijas – tad izveidosies Rīgas līča pagarinājums līdz tām pašām pieminētajām Pļaviņām…

 33. Girts/Saulkrasti Says:

  Par tiem HES vajadzētu pajautāt kādam, kurš padomju laikos bija speciālās grupās iesaistīts, kuras izstrādāja evakuācijas plānus tieši aizsprostu pārraušanas gadījumos. Tajos laikos vairāk gan ASV bumbas trāpījumam jau laikam. Bet zinu, ka tādas darba grupas bija, sastāvēja no partijai piedrīgiem un tādi plāni bija izstrādāti, kā glābt Padomju Latvijas valdību. Tad nu šitie ļoti labi zinātu kas un kā notiktu, ar vissmalkākiem zinātniskiem tā laika aprēķiniem. Vienu tādu tanti zinu, bet tai man negribas prasīt:) Šaubos, ka palu ūdeņi ko ļaunu var nodarīt, ja nu vienīgi pēc kāda ledus satrēguma, tiek palaistas lielas ledus un ūdens masas, kuras dambis nespēj nobremzēt un bišku pārlīst pāri.

 34. mārtiņš Says:

  lūdzu iztiksim bez tām pastardienas muļķībām, kā redzam dažiem jau sāk zust saikne starp realitāti un filmām. Tad, kad man mācīja par HESiem, tad tiem bija tāda svarīga, vienkārša detaļa kā slūžas, ar kurām tad upes garumā var regulēt ūdens līmeni labu gabalu pirms un pēc paša HESa… kas tad tagad tās slūžas ir aizbetonētas vai kā? Agrākos gados lielākie škandāli izcēlās aiz tā, ka latvenergo tās slūžas negribēja vērt vaļā – turbīnas tad negrieztos -> elektrība neražotos -> latvenergo tā jāiepērk no ārvalstīm -> zaudējumi. Vai tiešām kāds te ir tik, es atvainojos, stulbs, lai domātu, ka latvenergo pieļautu kaut kādus ČP ar vienu ceturto daļu savas maizes devēja, ja tā rīcībā ir visi iespējamie instrumenti. lai tas nenotiktu?

  • Girts/Saulkrasti Says:

   Te jau tikai jokus dzen:) A ja pa nopietnam, tad rīdzinieki neļaus vērt vaļā slūžas, lai Rīga nenoplūst, jo redz pie ietekas jūrā ir ledus satrēgumi:D

 35. Girts/Saulkrasti Says:

  Kāds gudrinieks kaut kur kartē varētu apkopot datus par to cik tālu ledus kustība lielajās upēs ir pavirzījusies vai kur ir sastrēdzis. Tagad nemaz nesaprot vai Daugavā kaut kur jau ledus ir sācis kustēt vai vēl viss ir ciet LV teritorijā. Tāpat Lielupē, it kā sastrēgums pavirzījies garām Staļģenei, bet ledus masas daudzums jau tur nāk diezgan liels visu laiku klāt. Ja Lielupe visā garumā no Jelgavas līdz jūrai ir ciet, tad nu nezinu gan kā būs – sākumā jau Jelgavai ar visām tām mazajām pārplūdušajām pietekām. Kas Ventā?

 36. Digital1 Says:

  Atradu webkameru, kurā var novērot ūdens līmeni Jēkabpilī

 37. lightning Says:

  Jā, plūdi ir un paliek plūdi, un tie būs vai nebūs neatkarīgi no tā, vai mēs tos vēlēsimies vai ne (nerunāju par trakām idejām par aizsprostu sagrūšanu). Daugava vēl šopavasar nav savu vārdu teikusi, tāpat kā daudzas citas mazākas upes. Taču Lielupe jau runā, tāpat kā caur manu pilsētu plūstošā Dubna, un, kas būs tālāk, drīzumā redzēsim.
  Laiks gan šodien “it kā” pavasarīgs – saulains gan, bet saule “ar zobiem”, jo diezgan spēcīgs auksts vējš pūta. No vēja gan savs labums arī – skatos, manā pagalmā pa šodienu vien saule ar vēju kopā daudz sausāku apkārtni “pataisījusi”. Ēnainajās vietās vēl neliela sniega/ledus kārta, bet saulainajās jau sauss! 🙂 Grādi gan bāli, dienā ap +2 (piesaulē mazliet vairāk), bet ēnā, kā izskatījās, pat īsti neatkusa pa nakti uzsalušais ledus. Savukārt tagad jau ap -4C. Rīt gan ziņo siltāku! 🙂

 38. Maija Says:

  Jaunpiebalgā šorīt -7 gr.Debesis skaidras.Mārtiņ,vai Jūs zināt,cik tādu ūdens regulētāju ir sabūvēts uz mūsu upēm?Un tas nav normāli,itin nemaz…

 39. raitis_sametis/Zante Says:

  Labdien, šorīt “pie manis” bija uzsalis -1… tagad jau atkal plusos pie apmākušajām debesīm** Vienīgais apmierinājums, ka “es” atrodos 110m virs jūras līmeņa, un jābūt mega-extra plūdiem, lai mana hata aizietu zem ūdens līmeņa (tiešs meteorīta trieciens Rīgas jūras līcī…sacīsim).

 40. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/
  http://jurmalaphoto.wordpress.com/ledus-kravumi-daugavgriva-22-03-2010/
  Vakardienas ledus krāvumi Daugavgrīvā un peļķem pārpludušas ielas,pagalmi.
  Vakardiena skaista,saulaina,bet ar brazmainu dzestru ZR veju,enā piesala,saulē kusa,naktī pat -6 bija,bet tagad ir apmacies,snieg sniegs ir ap 0 pagaidam.
  Skatos jaunakas prognozes sola krietni pieticigako siltumu tuvaka nedeļa,redzes,ka tad bus…

 41. Maija Says:

  Cik tā mūsu Latvija tomēr liela!Zolitūdē snieg,pie mums spoža saule!Vējš gan tāds pats,ass.Tad jau arī mēs,laikam,sagaidīsim sniegu…

 42. mārtiņš Says:

  Maija, mazo HES skaits ir virs 150, reāli darbojas 149, kas kopā saražo aptuveni 1-2% no tā, ko dod 3 lielie – Pļaviņas, Ķegums un Rīga. Pilnīgi piekrītu, ka šie 150+ ir gaisā laižami upju bendes, bet visvairāk kremt par to, ka no šīs postažas tiešie ieguvēji vēljoprojām staigā uz brīvām kājām Jēkabielas rajonā

 43. Tālis (YL3GFR) Says:

  Tie mazie HES ir dažu cilvēku iedzīvošanās un iztikas avots uz visu pārējo LATVENERGO klientu rēķina , jo tiem HESu īpašniekiem paaugstinātos tarifus maksājam mēs visi pārējie. Te ir spilgts piemērs kā slēpjoties aiz atjaunojamās enerģijas rēķina tiek piesegtas biznesa intereses pie tam nodarot ļaunumu gan dabai, zivju resursiem un pavasaros apdraudot daudzus no mums tieši.
  Arī lielie HES nav nekas jauks. Manuprāt Daugavas senlejas zaudējums ir vēl līdz galam nenovērtēts…
  Varbūt , ka tie kuri to nav redzējuši arī pārāk par to nepārdzīvo, bet šis zaudējums ir grūti pārvērtējams…
  Bez tīri emocionālām lietām gadu gaitā jau ir reāli citi zaudējumi…Piemēram tajās pašās Pļaviņās… Manuprāt šī pilsētiņa pamazām pārpurvojās, jo ūdenskrātuve ir pacēlusi gruntsūdeņu līmeni. Būvējot HES netika praktiski nekas darīts lai glābtu pilsētu no gruntsūdens. Agrāk gar visām ielām bija grāvji , kuri nodrošināja ūdeņu noteci gala rezultātā Daugavā vai ietekošajās Daugavā strautiņos… Tagad tas viss ir likvidēts, polderu sistēma nav izbūvēta un ūdeņiem īsti nav kur palikt. Ja agrāk Pļaviņu un Jēkabpils pilsētas bija samērā drošas no plūdu apdraudējuma , tad uzbūvējot HES šādi plūdi atkārtojās regulāri un man ir 80. gadu foto kur redzams kā ūdens plūst ( pat gāžās) pāri Daugavas ielai slimnīcas apkārtnē… Tas pats ar Jēkabpili… Vienīgie ieguvēji varbūt ir Jaunjelgavas iedzīvotāji, kuri pirms HES uzbūvēšanas parasti noplūda katru pavasari… Tātad ši lētā Pļaviņu HES enerģija nav nemaz tik lēta kā varbūt šķiet… Ja tiktu izdarīts viss lai apdraudējumus novērstu nezin kā tur būtu ar to pašizmaksu.
  Pavasaris nāk un plūdi lielāki vai mazāki būs un nevajadzētu to dramatizēt. Cilvēki , kuri dzīvo apdraudētos rajonos jau zina kas jādara un uztver to kā dabisku dabas parādību, kaut gan mani dara nemierīgu ikvasaras Pļaviņu HES ūdenslīmeņa samazināšana lai betonētu augšējā bjefa konstrukcijas… Tas nu nav gluži bez iemesla…

 44. Krāce Says:

  Es ļoti ceru, ka šī gada pavasara pali nonesīs vismaz dažus mazos HES ( varētu jau arī visus) , šādi gadījumi ir bijuši necik sen un ne tik lielos palu ūdeņos. Mazo HES izveidotā biznesa shēma ir atsevišķu politiķiem pietuvinātu cilvēku iedzīvošanās uz vides un elektrības patērētāju rēķina. Būtībā virkne mūsu visskaistākās dabas rotas – upju- tecējums ir pārvērsts par kanalizācijas notekcaurulēm. Kad vajag, tad tiek ”norauts ūdens”. Šie mazie HES ir celti tikpat ”kvalitatīvi”, kā lielveikali, kuru jumti šoziem reizēm neturēja sniega daudzumu. Ieteiktu lejpus dambjiem dzīvojošajiem uzmest kaut kādu ”civilās aizsardzības plānu”, jo var sanākt visādi.
  Pie Abrenes sniegs kūst lēni un mierīgi, naktī bija – 6, lielā pludošana vēl priekšā, ja strauji paliks siltāks un ar lietu.

 45. lightning Says:

  Līvānos vakar vakarā ledus aizsprosts izskalots, ūdens līmenis strauji krities par vairāk kā metru, līdz ar to no Dubnas Līvāniem vairs plūdu briesmas nedraud. Tagad uzmanība Daugavai, tur vēl viss mierīgi, bet parasti Daugavā ledus iet vēlāk, dažreiz pat krietni vēlāk (pat līdz 2 nedēļām, šoreiz gan tā diezvai būs) nekā Dubnā.
  Lasu, ka problēmas rodas Jelgavā… Kā tur īsti ir?

 46. N Vests Says:

  Vel nedaudz par tiem HESiem.Var jau to visu nosaukt par “pastardienas mulkibam”,tikai tada pieeja sim jautajumam,manuprat,ir kaut kas vairak par mulkibu.Cilvekam ir tiesi jacensas paredzet slikto,jeb varbut visi vulkanologiskie un seismiskie dienesti butu jalikvide? To katastrofas iespejamibu nav sacerejusi sizofreniki,un, ja ta iespejamiba ir kaut vai 1:1000 vai vairak,tad ari tad ta tomer pastav.Sadas nelaimes gadijuma runat per sluzam ir vienkarsi naivi.Kada vairs tur var but regulesana,ta ir nevaldama stihija,kur vairs nav ari pasu reguletaju.Tie aizsprosti,kas pasaule ir sabrukusi,neviens netika buvets no skaliem,bet ar vislabakajiem materialiem un aprekiniem.Vispar jau ir neiespejami ar pratu aptvert to speku,kas piemit tik gigantiskam udens masam.
  Te ieprieks kads pratoja,ka “nepareizas domas piesarno mentalo eteru” (tas varetu but kaut kas no Pietuka Krustina).”Cilvekus pievelk posts,ciesanas,sapes” u.t.t. Nevienu normalu cilveku tas nepievelk,bet vinam ir sapratne par notiekoso.Kas attiecas uz piesarnosanu,tad tas notiek,ja nopietnas lietas censas parverst par izsmiekla objektu,nosaucot tas par “pastardienas mulkibam” vai lidzigi.Un kads te tam visam var but sakars ar seksualam anomalijam(mazohismu)?
  Es domaju,ka te neka nesaprotama nav.Mes visi ticam un ceram,ka nekas tads musu zeme nenotiks,bet tas nedod iemeslu apsmiet tos,kas tadu materialu ir radijusi,un tos,kas tadu iespejamibu apspriez.
  Visbeidzot,nu nevar vienmer un uz visu raudzities tikai caur roza brillem; agrak vai velak pienak bridis kad tas ir janonem.Un sliktak ir ar tiem,kas to nespej.

  • mārtiņš Says:

   nosauktajiem dienestiem ir mērķtiecīga rīcība un uzdevums – vērsts uz procesu izzināšanu un sabiedrības informēšanu.

   Neredzu kā panikas sēšana un uztraukšanās par varbūtēju katastrofu (šajā gadījumā pilnīgu ČP) kaut ko palīdzētu – gluži pretēji – ja mūsu apziņas spēj kairināt un radīt stresu par situācijām, kuru pieredzēšanai ir tik niecīga iespēja, tas nozīmē, ka kaut kas nav kārtībā ar to informācijas telpu, kuru paši sev veidojam! Ikvienam cilvēkam, pieņemsim, Ogrē dzīvojošam ir nesalīdzināmi lielāka iespēja mirt no sirds-asinsvadu slimībām, vēža vai autokatastrofas, nekā noslīkt HESu katastrofā, taču tā vietā, lai piemēram, atbrīvotu savu vidi no nevajadzīgiem kancerogēniem, cilvēks pieķeras tam salmiņam, kas filmā redzēts atstājam mīlzīgāku iespaidu! Tā ir liekulība!

   Par slūžu caurlaidību runājot – kāpēc naivi? ko tad mēs īsti te iztirzājam – meteora iekrišanu daugavā vai pavasara palus? Nekad vēl nav bijis tā, ka lieko palu ūdeni nav varējuši aizvadīt, ja vien gribētu, vai varbūt kaut ko nezinu?

 47. b Says:

  Manuprāt, apspriest iespēju, kas būtu, ja kāds no lielajiem HESiem neizturētu, var. Bet tam tiek pievērsta pārāk liela uzmanība. Turklāt tas portāls, kas izplata šo “analīzi”, tiešām ir tāds sensāciju mednieks un mazliet sazvērstības teoriju piekritējs. Bet cilvēkiem jau patīk pērties, ņemties un uztraukties 😀

 48. raitis_sametis/Zante Says:

  Pievakarē “pie manis” līst…

 49. lightning Says:

  Protams, ka var (un bieži pat vajag!) apspriest dažādu katastrofu iespējamību, taču nevajag to visu pacelt tādā šausminošā līmenī, padarot to par prastu šovu, vai arī – otrādi -vispār pacelt uz apsmieklu. Cilvēkiem gan (ne visiem, bet daudziem) ir tieksme uz galējībām, iztēle pati par sevi ir laba lieta. Taču šādas lietas un to iespējamās varbūtības uz ko, ko, bet uz humoru gan (tāpat kā uz paniku) nevelk. Te nepieciešama nopietna pieeja ar vēsu prātu. Jo galvenais ir pēc iespējas vairāk pasargāt sevi un citus no šādu katastrofu iespējamības.

 50. Tālis (YL3GFR) Says:

  Neesmu fatālists , bet tomēr varbūt kāds zina ko tad LATVENERGO katru gadu betonē , pazeminot ūdens līmeni par 6-7 metriem un vai tiešām viņi gatavojās būvēt ūdens nomesšanas apvadkanālu tikai tāpēc , ka naudu nav kur likt. Tāda informācija 2009. gadā bija oficiāli… Ceru , ka mūsējie ekspluatē hidrobūves pienācīgā līmenī , bet ne tā kā Sajānu -Sušenskas HES Krievijā. Kā vienmēr šādās lietās liela nozīme attieksmei un tehniskai kompetencei.

  • Es Says:

   Tik lielai būvei gada laikā vienmēr sakrājas lietas, kuras jāpielabo un jāpiekrāso zem parastās ūdens līnijas, īpaši ņemot vērā to, ka HES nav pirmā svaiguma. Turklāt šajā laikā notiek arī pamatīga apsekošanai, lai konstatētu jaunas plaisas un sūces.

   Ekspluatācija notiek labā līmenī un tur jau sava nozīme tam, ka arī celšanas laikā Plaviņu HES zaga daudz mazāk būvmateriālu nekā citur PSRS ierasts. Ir kaut kādas tēzes dzirdētas, ka šo HES, salīdzinot ar pārējiem PSRS HESiem taisīja kapitālistu cienīgā kvalitātē.

   Cita runa ir apvadkanāls. Manas personīgās domas ir tikai naudas izmešanas virzienā, jo nav jau pat pārliecinoši pierādīts, ka viņu vajag. Daži labi Latvijas hidrologi izvairās kaut ko publiski teikt, jo neviens jau nav tik traks, ka kodīs rokā, kas viņus baro :). Nemaz nerunājot par pašu būvniecības procesu, arī mazāka izmēra rakņāšanās ir taisījušas lielas problēmas vēlāk, nemaz nerunājot par 1980.gada pasākumu, kura iemesli vēl tagad nav 100% skaidri.

 51. lightning Says:

  Laiks gan šodien pavasari maz atgādina, dienā ap +2…+3, pēcpusdienā nedaudz uzlija/slapjš sniegs palidinājās, visu dienu apmācies. Pašlaik no gaisa nekas nekrīt, bet… Jautājums paliek atklāts – kas būs naktī? Sniegu nu gan vairs negribētos… Gaidu solīto siltumu, kaut ātrāk nedēļas otrā puse pienāktu! 🙂

 52. N Vests Says:

  Uzskatisim,ka ar to HESu avarijas jautajums ir izsmelts.

 53. Girts/Saulkrasti Says:

  Nu par HESiem ir mazdrusciņ interesantāk te lasīt, nekā katra ciema atskaiti 3x dienā par smidzinošu lietu vai temperatūru aiz loga. Rurpiniet vien par HESiem:)

 54. celjotajs Says:

  Jelgavā iet jautri, katrā ziņā šā gadsimta ūdenslīmeņa rekords ir sasniegts. Savvaļas zirgi pļavā laikam puse ir noslīkusi, otra patvērusies laivu garāžās. Driksa un Lielupe šobrīd viena liela Amazone, kam līdz izkāpšanai pilsētā vēl kādi 50 cm vajadzīgi un šķiet, ka naktī tas notiks. Šobrīd jau ir noplūdušas vairākas ielas Jelgavas dienvidrietumos, bet tas no mazajām upēm. Lielupes tiltam ūdens nu jau ir augstāk par viļņlauzējiem un uz zemtilta ceļa gāžas aisbergi uz kuriem visi steidzas nobildēties :). Policija velk lentas un slēdz ceļus, redzēs kas būs rītā.

  • Grigalis Says:

   Savvaļas zirgi neprot peldēt? Tad tie nemaz nav savvaļas, bet gan kaut kāda dabas kļūda, jo visi zirgi, arī zebras ideāli peld.
   Bet tavā rakstīšanas izteiksmē manu neslēptu kaifu par notiekošo. Viegli jau virtuāli priecāties par tiem, kas cieš, bet pietiktu ieiet pūlī, kuram nupat aizpeldējušas vai sagruvušas mājas un tur skaļi priecāties, lai no turienes vairs neizietu.

  • Girts/Saulkrasti Says:

   A tas nav bīstami tiltam? Kur ir bildes?
   Balsti parasti ir ar spicu vai noapaļotu formu, speciāli domāti, lai šķeltu ledu, tie nav viļņlauzēji. Ja tie pamatīgi zem ūdens, tad ledus masu uzņem jau pats tilts, balsti. Bet tas jau nav HES dambis. Pagaidām jau laikam ledus nekustās, bet kad kāda lielāka masa nāks..
   M? Labs temats turpinājumam par HESiem?:)

 55. Pierīga Says:

  Man gan šeit bez plūdiem, bet pēc pamatīga lietus nu atkal zeme ir balta nosnigusi.. tiesa, cerība, ka tūdaļ nokusīs, jo pat centimetrs nav, bet tomēr. Ziema spītīgi turās.

 56. lightning Says:

  Līvānos arī plūdu draudi atkāpušies (kā jau dienā rakstīju), bet vakarā sīks slapjš snieģelis tomēr zemi vietām baltu atkal noklājis. Tiesa, tāpat, kā Pierīga raksta, kārta arī manā pusē nav bieza un droši vien jau rīt pazudīs, lielas peļķes neveidojot! 🙂 Grādi pašlaik ap 0…+1C.

 57. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Pie manis T = + 1.1 C , vējš WNWst, viegls, ar mainīgu ātrumu. Neskatoties uz vēju, no ezera (līča?) nes miglu. Brrr, slapjš. Sastumtās sniega grēdas kūst ļoti lēni, tā citur, jo sevišķi pret Seed vērstās nogāzītēs jau melni pleķi. Ārprāts, ko dara kurmji !!! Vakar uz ezera bija vairāki trakie. Šodien miglas dēļ neredz.

 58. raitis_sametis/Zante Says:

  Labrīt, “mana ciema rīta atskaite”, patreiz +1, bieza migla, vakarvakarā jūtami lija, patreiz ir tas riebīgākais pavasara laiks – kad sniegs atkāpjas (jau “melni zemes pleķi”), viss sāk kļūt dubļains, grūti izbrienams…

 59. Saulcerite Says:

  Pr iecājos jo vakar dārzā atradu jau starp sniegu izlīdušas dažas tulpes,īrisu lakstus un ozolītes,bet brīvdienās atkal būs jānodarbojas ar sniega kliedēšanu-ja negrib lai kūst ilgi un lēni.

 60. raitis_sametis/Zante Says:

  http://www.kasjauns.lv/lv/news/parrauts-plavinu-hes-aizsprosts-pec-sesam-stundam-riga-saksies-pludi&news_id=18738

  HEHEHE! Es vienam kasjauns.lv korespondentam aizsitu linku uz iepriekšminēto joku par Pļaviņu HES sagrūšanu, un šie pārpublicējuši (rezultāts augstāk)…HEHE!

 61. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude bieza migla,peleks un dregns,ap+2
  Vakardiena rudenigi-pavasariga apmākusies pelēka ar stipru lietu,ari lietus ar slapju sniegu un dūmaka,ap+2+3 bija.

 62. Emīls Says:

  Labs resurs, kurā ļoti pārskatāmi attēloti meteo.lv pulblicētie ūdens līmeņi:

  http://www.udensturisms.lv/h2o/

 63. raitis_sametis/Zante Says:

  Ja kas – tad 2009. gadā palu pavasarī praktiski nebija, tie “bija” vasaras lietusgāzēs…

 64. Girts/Saulkrasti Says:

  Tagad tā papētīju un radās tāds jautājums visiem gudriniekiem:)
  1) Jāizvēlas 6. mēn. periods no sākuma šajā lapā: http://www.udensturisms.lv/h2o/
  2) Jāizvēlas Daugava un jāsalīdzina starpība starp 09 gada decembra līmeni ar pašreizējo līmeni.
  3) Jāizvēlas Lielupe un jāsalīdzina šie paši datumi.

  Jautājums ir sekojošs – vai Daugavā, kur ledus iešana vēl tikai priekšā, kādā posmā nav iespējamas tik pat lielas ūdens līmeņa svārstības kā Lielupē pašlaik. Vai arī Daugava ir krietni svārstīgāka un kaprīzāka upe?
  Ja Lielupē ir šāda situācija:
  http://zinas.nra.lv/latvija/19274-pludi-jelgava-skats-no-augsas.htm
  Tad kāda varētu būt Pļaviņās.
  Pļaviņās starp citu rīt sāks spridzinās ledu. Pie Bebrulejas. Var braukt skatīties ar binokļiem no 1km attāluma, tad nekas nebūs, zobi būs vietās.

  • Girts/Saulkrasti Says:

   Vai arī Daugavā tik liels ūdens pacēlums nav fiziski iespējams?
   Lielupē pacēlies 4x no ierastā, citās visās upēs 2-3x pie ledus iešanas.
   Vai tas nozīmē ka Daugava būs izņēmums?
   Ja Daugava sekotu citu upju piemēram, tad tagadējo 4m vietā, kādu dienu Jēkabpilī vajadzētu būt 7m.

   • Grigalis Says:

    Daugavā ūdenim vajadzētu celties visvairāk, ja vien Baltkrievija savos HESos neaiztur ūdeni, jo Ventas un Lielupes upju baseinos sniega sega bija vismaz 2 reizes plānāka kā Daugavas baseinā. Es tomēr palieku pie tā, ka viss atkarīgs no Baltkrievijas rīcības. Tur gan iepriekšējās dienās uz citām upēm esošo HESu dambji gāja pāri – ūdens vienkārši gāzās pāri malai. Šopavasar Latvenergo vajadzētu būt lieliskai peļņai.

   • Emīls Says:

    Kāda gan Latvenergo būs peļņa no tā, ka milzīgs ūdens daudzums gāzīsies pāri HES pārgāznēm, kā redzams šajā attālā?

   • Grigalis Says:

    Nekas nekur negāzīsies, tāpēc arī būs peļņa, salīdzinot ar iepriekšējiem pavasariem.

   • Emīls Says:

    Nu nokaitināja mani tava nekompetence.

    “ja vien Baltkrievija savos HESos neaiztur ūdeni”

    Baltkrievijā uz Daugavas nav hidroelektrostaciju, bet pietekām esošie HES (par tie gan neko nezinu) tāpat neko būtisku mainīt nespētu.

    “Tur gan iepriekšējās dienās uz citām upēm esošo HESu dambji gāja pāri – ūdens vienkārši gāzās pāri malai.”

    Tā ir normāla, pavasara paliem raksturīga situācija.

    “Nekas nekur negāzīsies”

    Piemēram, Pļaviņu HES turbīnu maksimālā caurplūde ir 3000 m^3/s. Ja Daugavas caurplūdums ir lielāks un ūdenskrātuve ir pilna, ūdens tiek laists pāri pārgāznēm. Turklāt turbīnas nevar tikt darbinātas nepārtraukti, jo tad saražoto elektrību gluži vienkārši nebūtu kur likt un tīkls tiktu pārslogots.

    Atradu vienu izteiksmīgāku attēlu no Pļaviņām:
    http://www.fotoblog.lv/images/414640

    Par Pļaviņu HES bīstamību tiek diskutēts jau sen, un neliels risks tomēr pastāv. Tieši tādēļ tiek projektēts grandiozs rezerves ūdens novadīšanas kanāls apkārt HESam. Lūk pāris raksti no nedaudz respektablākiem resursiem:

    http://www.diena.lv/lat/politics/sabiedriba/liels-projekts
    http://www.apollo.lv/portal/news/articles/116457

   • Grigalis Says:

    Priecē, ka dažus ir tik viegli nokaitināt. Tu varbūt savam priekšniekam arī iekrauj pa feisu, kad viņš pārāk sabrauc augumā?
    Nu sajaucu tagadni ar nākotni, jo baltkrievi gatavojas sacelt 4 HESus uz mūsu jau tā mazūdenīgās Daugavas, tad Latvijas lielie HESi varēs aizvērties. Lieta tāda, ka Pļaviņu HESa caurplūde vispār nekorelē ne ar rekordslapjiem mēnešiem, ekstremālām lietavām Baltkrievijas Z-daļā un Krievijas teritorijā, kas ietilpst Daugavas baseinā. Absolūti nekādas saistības, tāpēc iedomājos, ka HESi jau gatavi un aiztur ūdeni. Vismaz Latgalē nolijušais, izkusušais vienmēr labi atsaucas uz ūdens pieplūdi Daugavā. Varbūt kādreiz aizbrauc uz Krāslavas novadu vasarā! Tur Daugavu var pāriet ar kājām, pat kājstarpi nesaslapinot. Ko gan no tāda strauta var iegūt? Lieko elektroenerģiju var pārdot Lietuvai, kurai tāpat tās nepietiek. Ja Latvenergo būtu baidījies par peļņas zudumiem vai draudiem peļņas avotiem, tad ūdeni būtu nolaidis jau marta sākumā vai pat februārī. Ukrainā tā izdarīja, uzgāžot ledu virsū visai dzīvajai radībai ūdenī.
    Baltkrievijā šie pali nepavisam nav normāli. Un pavasara pali nemaz nemēdz būt katru gadu. Tā tomēr ir nenormāla situācija, kaut gan salīdzinot ar ledus laikmetu…

 65. raitis_sametis/Zante Says:

  LTV1″Panorāma” ziņoja – 1/4 Jelgavas teritorija ir zem ūdens. Vēl tikai 0,5 metrs pietrūkst, lai arī pilsētas centra ielās sāktu gāzties iekšā ūdens.

  • lightning Says:

   Jā, es arī pa TV skatījos, jelgavniekiem tiešām traki iet… Kadri iespaidīgi, bet cilvēki pārsvarā to ar kaut kādu filozofisku mieru uztver, acīmredzot nav pirmoreiz ar to saskārušies. Principā tā jau arī ir – tie, kas dzīvo plūdiem pakļautās teritorijās, ar to rēķinās jau sen, turklāt šie nav nekādi plūdi, bet kārtīgi pavasara pali… Pēc manā rīcībā esošās pēdējās info, trukšt vairs tikai 0,39 m līdz pilsētas centram. Traki gan, nezinu tikai, vai agrāk Jelgavā kaut kas līdzīgs bijis ir.

  • raitis_sametis/Zante Says:

   Latvieši jau ar visu samierinās…

   • Grigalis Says:

    Precīzi! Otras tik pacietīgas un verdziskas tautas nav uz šīs zemītes.

   • lightning Says:

    Raiti – te jau nav runa par tautu, bet par cilvēkiem, kas šādu vai tādu apstākļu dēļ izvēlējušies par savu dzīvesvietu vietu, kas atrodas tuvu ūdeņiem un ir pakļauta iespējamai applūšanai pavasara palu laikā. Viņi to zin un ar to rēķinās. Kas no tā baidās, tie savus mājokļus ceļ augstākās vietās. Dabas kataklizmu radīti postījumi ir cita joma.
    Ja kāds cits domā, ka tauta ir verdziska, ieteiktu nerunāt visas tautas vārdā. “Tautas vārdā” runājošos atceramies labi, vēl ne tik sen viņi mēģināja ar savas propagandas palīdzību aizvest visus uz “gaišo nākotni”. Acīmredzot daļu ļaužu viņi paspējuši samaitāt, tāpat kā pēc dzelzs aizkara krišanas izplatījušās dažādas “mācības”, kas sola svētlaimi, bet īstenībā ved nebūtībā.
    Ja pašam agresīva verga filozofija, tā neattiecas uz visiem. Paužot šādus uzskatus, cieņu nu gan neiegūsi.

 66. lightning Says:

  Bet laikapstākļi šodien tumši – pelēki. Visu dienu nomācies, nokrišņu gan nebija, grādi 2…3 plusos vismaz turējās, arī pašlaik vēl ap +1. Gaidu rīt solīto sauli un siltāku laiku! 🙂

 67. raitis_sametis/Zante Says:

  Labrīt, pie “manis” +1 un pelēks rīts, meteo-garlaicīga diena gaidāma…

 68. Saksija Says:

  Rīgā nav saules un tikai 2 grādi. 😦

 69. Kika /Salacgriva/ Says:

  ..tikmeer Salacgrivaa saulites nav /varbuut buus :)/ termometrs skopi +4 gradus raada. tads drums un peleeks viss pagaidaam.

 70. mārtiņš Says:

  skatos sat24.com un bēdājos, ka Rīgai/Vidzemei šodien sauli iespējams arī neizdosies ieraudzīt – bet varbūt rītdien būs skaidrākas debesis? izskatās it kā mākoņi šķirās un jauni vietā pagaidām nenāk…

 71. Normunds Negaiss Says:

  Gan jau Rīgā pēc kādas stundas jau būs saule. Sasildīt gan nepaspēs.

 72. maikls Says:

  Liepājā jau +12 grādi.

 73. raitis_sametis/Zante Says:

  “Pie manis” dienas gaitā mākoņi daļēji pašķiras, ir zemie gubu mākoņi 2 balles un augstākie ac+as – 3 balles; +8 un neliels DA vējš. Jauka diena – pirmo reizi arī ķīvītes (tīruma putnus) redzēju…

 74. Māris /Sigulda/ Says:

  Pie manis smuka saulīte caur nelieliem mākonīšiem, +4,7 grādi

 75. maikls Says:

  Es pirmīt gaidīju datus no Liepājas uz plkst.14 meteo.lv mājas lapā, bet tur tie tika noņemti (un tad skatījos iekš WeatherOnline, kur rādīja +12), varbūt kāds darbinieks nodomāja, ka Liepājas meteostacijas ziņotie +11,5 ir kļūda, lai gan modeļi to taču bija skaidri prognozējuši un tas nevarēja būt pārsteigums. Tagad tie dati tur ir ielikti atpakaļ, vienlaicīgi viņi izmainījuši šīsdienas prognozi, Liepājai ieliekot +12. 😀

 76. snake Says:

  Liepājā tik tiešām ir tik silts 🙂 gluži vai neticas. Pie mājas rāda +12,3

  • Grigalis Says:

   Es gan ticu, jo Liepājā arī februārī ir bijis +15, bet netālu esošajā Klaipēdā pat +18. Kāpēc lai marta beigās nebūtu nieka +12?

 77. Pierīga Says:

  Prieks par Liepājniekiem.. pie manis nepatīkams, auksts vējš, pēc sajūtas teiktu, ka nav vairāk par +2, bet rāda ap +3. Nu skāde!

 78. Kika /Salacgriva/ Says:

  Salacgrivaa joprojaam sauliites nav kaut gan briziem vinja taa ka grib spideet caur makonjiem. +6 gradi.
  es laikam uz Liepaju parceljos 😀

  • Grigalis Says:

   Nesen skatījos nekustamā īpašuma piedāvājumus Liepājā un tās novadā – tīri pieņemamas cenas. Tikvien nelaime, ka tur mazas darba iespējas. Ja valstī īstenotu decentralizāciju, tad Liepājā būtu daudz vieglāk apmesties.

 79. Digital1 Says:

  http://www.sat24.com/homepage.aspx?html=zoom&xas=460&yas=120

  Satelīta attēlā var redzēt, ka Kurzemē ir skaidrs laiks gandrīz visu dienu, bet pamazām sāk skaidroties arī Rīgā. To var novērot augstāk redzamajā linkā un arī dabā. Rīgā pirms 5 min beidzot, caur mākoņiem sāka izlauzties pirmie saules stari.

 80. gaga Says:

  saulkrastos saule sāk spīdēt

 81. raitis_sametis/Zante Says:

  http://www.meteo.lv/public/30743.html

  Jaunākais (25.3.10.) pārskats par stāvokli upēs no meteo.lv

 82. kurzemniece Says:

  šorīt ievēroju,ka lielās lāmas no sniega ūdeņiem mājas apkārtnē pazudušas-vai zeme jau būtu tiktāl atkususi,ka meliorācija sāk darboties?Līdz šim stāvēja pat uz aramkārtas ‘ezeri’

  • Grigalis Says:

   Pat pēc ļoti siltās un gandrīz bezsala ziemas 2007./08. lietainajā aprīlī redzēju plašus ezerus uz uzartajiem tīrumiem. toreiz zeme atkusa jau janvārī, ja vispār sasala, jo sliekas dzīvojās pat pa plēvi, kas atradās virs zemes. Tā ka es neesmu pārliecināts par lāmu un sasaluma saistību.

 83. N Vests Says:

  Ridelos sodien visuma loti jauka diena.No pusdienas noskaidrojas,bet temperatura gan augstak par 6 gradiem nepakapas.Ari patreiz skaidrs un tikai +3. Tomer pavasaris uznem apgriezienus,sniega paliek arvien mazak,bet visapkart jutama arvien lielaka dziviba.Nupat pievakare kalna nogaze divas dzerves iemeginaja kaazu dejas.Redzeju kivites un ir atlidojusas pat zubites,kas parasti ierodas tikai marta pedejas dienas un aprila sakuma.Divaini,ka neesmu manijis vel nevienu strazdu,jo tie parasti atnak gandriz reize ar dzervem.
  Tikko bus pirmas siltakas dienas,ari daba bus daudz kas jauns.

 84. Maija Says:

  Šoziem zeme bija sasalusi kā kurā vietā.Piemēram ,pie mums ,viens makšķernieks, visu ziemu zem sniega raka zemi un meklēja sliekas.Peļķes pazūd zemē,tā nu tas ir.

 85. lightning Says:

  Līvānos šodien no solītā siltuma ne pūsmas… 😦 Visu dienu ap +5 svārstījās, vienubrīd līdz +6 bija uzkāpis, bet tas arī viss. Apmācies (vien pēcpusdienā uz minūtēm 15 daži blāvi saules stari caur mākoņu segu izlauzās), labi vēl, ka nekas no gaisa nekrita. Tagad grādi pamazām tuvojas nullei (vēl gan nelielos plusos). Meteo.lv prognoze šoreiz galīgi garām, izskatās ka vienīgi Liepājā un dažviet citur Kurzemē saulīte uzspīdējusi…

  • Grigalis Says:

   Šī nav pirmā reize, kad pirmais lielais siltums ir R-Kurzemē, nevis Latgalē. Tas ir saistīts ar siltumu virs tuvējās Eiropas. Kad siltums nāk no Krievijas vai Ukrainas, tad gan siltāks ir Zemgalē un arī Latgalē. Lielu lomu spēlē arī tas, ka tur nav sniega, kas dzesētu ieplūstošo gaisu.

   • lightning Says:

    Šajā gadījumā pie vainas mākoņi. Sniega vismaz manā pusē ļoti maz palicis, tā kā tas gaisu nedzesē. Taisnība, ka galvenais noteicošais faktors ir virziens, no kura vēji nāk un siltumu nes, taču arī mākoņainība ļoti daudz ko nosaka. Pavasara saulei liels spēks! 🙂

 86. gubumakonis Says:

  Rigā pedejas 2 dienas aizvaditas ar pieticigu siltumu,bez ieverojamiem nokrišniem,un visai pelekas un priekš manis garlaicigas… Sovakar nedaudz saule uzspideja. Nakts daļeji skaidra un ir piesalis,peļķem ir plana ledus kartina. Sniega vel ir samera daudz,tas tagad jau parverties ledus graudu stadijā,bet peļkes ari Zolitudē ir pazudušas…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: