Par gaidāmo laiku

Siltums Latviju ir sasniedzis, nokrišņu gan līdz šim bijis maz – bet mums jau tāpat pietiek ar kūstošā sniega ūdeņiem. Modeļi tomēr atkal prognozē ievērojamus nokrišņus – visai daudz varētu līt naktī uz svētdienu, īpaši valsts dienvidu daļā, kā arī naktī uz pirmdienu svētdien dienas otrajā pusē.

Virs Eiropas ziemeļrietumu daļas atrodas cikloni, virs dienvidaustrumiem – anticiklons. Gar ciklonu sistēmas un anticiklona silto sektoru Eiropā turpina ieplūst siltas gaisa masas no dienvidrietumiem. Mūsu pusē siltais gaiss sastopas ar auksto Baltijas jūru, plašām sniega klātām teritorijām un ledu Rīgas jūras līcī. Sniegs un ledus gaisu dzesē un dod papildu mitrumu, tādēļ pie mums nav tik silts un saulains kā daudzviet citviet Eiropā.

Šķiet, ka zema spiediena ieplaka laikā no sestdienas vakara līdz svētdienas rītam atnesīs lietu, iespējams stiprs lietus; HIRLAM šobrīd prognozē, ka lietus neskars valsts ziemeļus. Interesantākas lietas var sagādāt ciklons, kas, saskaņā ar pašreizējām prognozēm, Latviju šķērsos naktī uz pirmdienu. Modeļi prognozē, ka šis ciklons nesīs stipru lietu. Ciklona centram šķērsojot Latviju un vējam iegriežoties no ziemeļrietumiem, ieplūdīs vēsāks gaiss un tad lietus var pāriet sniegputenī, tomēr vairums nokrišņu droši vien būs lietus.

Turklāt patlaban izskatās, ka ciklona nestās vēja brāzmas pirmdien tuvosies vētras spēkam, – būs jāseko līdzi jaunākajām prognozēm. GFS pirmdien dienas laikā prognozē temperatūras pazemināšanos līdz 0..-2 grādiem.

Gaidāmais lietus veicinās straujāku sniega kušanu un dos papildu ūdeni visu upju baseiniem, palielinot risku, ka sāksies strauji un lieli pali. Nākamnedēļ gaidāmais vēsākais laiks šo procesu bremzēs, tādēļ hidrologi ledus iešanu lielajās upēs nākamnedēļ vēl neprognozē.

44 Atbildes to “Par gaidāmo laiku”

 1. b Says:

  Raksts TVnetā lieliski parāda LVĢMC priekšnieka kompetenci un turpat arī žurnālistu spēju augstākais lidojums:

  http://www.tvnet.lv/zinas/zala_zeme/308412-sinoptiki_prognoze_ka_ziema_atkapsies_leni

 2. klusais vērotājs Says:

  šodien ievēroju, ka pie mājas peļķē baloži masveidā mazgājas. pēc fokloras tas nozīmē, ka būs lietus. 🙂

 3. mrh Says:

  Sniegs vairs nebūs :):( ?

 4. celjotajs Says:

  Nu kurš pirmais prognozēs plūdus? 🙂
  http://www.weatheronline.co.uk/Latvia.htm
  vajadzētu tak būt, vai ne – vēl nekad nav bijuši šādi apstākļi, sals ir pieturējis milzīgu daudzumu sniega līdz marta beigām, tagad tas kūst 8 grādu temperatūrā, uzlīs vēl lietus un kas notiks lielajās lēnajās upēs kur ir 0,5 m ledus? Saulīte uzpīdēs un viss nokusīs lēnām? Tad tas vilksies līdz jāņiem – nu nebūs tā 🙂

  • lightning Says:

   Protams, ka nebūs. Diezin vai bez nopietniem plūdiem šopavasar iztikt, vismaz Daugavas baseinā noteikti. Daudz sniega arī Daugavas augštecē, Baltkrievijā uzkrājies, un, ja tas viss nāks reizē, tad… Plus biezais ledus, tādēļ daudz kas būs atkarīgs no tā, vai veidosies ledus sastrēgumi.
   Savukārt Latvijas mazāko upju baseinos arī viss kas var notikt, var plašas teritorijas applūst, bet var arī neapplūst. Pārāk agri vēl par to spriest, pārāk daudz nezināmā.
   Tikai nevajag teikt, celjotaj, ka “nekad nav bijuši šādi apstākļi”. Ja Tu tādus neatceries, tas nenozīmē, ka tādi nav bijuši! Bet līdz Jāņiem nu gan tas nevilksies, tur nu gan piekrītu! 🙂

 5. miglinja Says:

  peļķēs pie manas mājas zvirbuļi un vārnas mazgājas kā traki-pārlaimīgi-pirmā vanna pēc ziemas:)),viss jauki kūst un rosība dabā jūtama.

 6. lietusviirs Says:

  No bieza ledus ir grūtak izveidoties aizsprostiem. Paliek lielas šķirbas. Tiesa, ja applūst palienas, tad gan tāds liels klucis var nelielus kokus paķert līdzi.

 7. Maija Says:

  Jaunpiebalgā +4 gr,apmācies,ne līst,ne snieg.Pamazām jau kūst.Skatoties uz tiem sniega kalniem,nudien,nepateiks,ka būs jau marta beigas…

 8. lightning Says:

  Līvānos šodien forši pavasarīga diena! 🙂 No gaisa nekas nelija (vienīgi aizvadītajā naktī kādu brīdi kaut kas līdzīgs sīkam smidzeklim no gaisa pakrita, turklāt vakarā bija noslīdējis gandrīz līdz 0, bet jau ap 0.00 bija +3), toties peļķes jau no paša rīta bija pārtapušas jūrās, kas uz dienas beigām kļuva par okeāniem! 😀
  Apmācies gan, vien paretam kāds blāvs saules stars caur plānāku dūmakas slāni izlauzās, bet pārāk nomācies un tumšs nebija. Un ļoti silts – dienā vairākas stundas ap +8, tagad mazliet vēsāks, bet joprojām +5…+6 svārstās. Sniega krājumi šodien vien jūtami saplakuši, tomēr pietiek vēl, kam kust! 😀

  • Grigalis Says:

   Diez cik adekvāti neizskatās, peļķes saukt par jūrām un okeāniem.

   • mārtiņš Says:

    diez cik adekvāti arī nebija “ņirgt” par to, ka sētieki slaidāki kļuvuši lāpstas cilājot, labi zinot, ka daudzi no viņiem tā pat dzīvo zem iztikas minimuma!

   • Grigalis Says:

    Šajā kriofīlu klubiņā drīkst izteikties tikai par labu ziemai, sniegam un salam. Visu ziemu jūs te vairāki kaifojāt par ziemu, sniegiem, bet tagad pēkšņi sākuši moralizēt…
    Sniega tīrīšana ne tikai sētniekiem, bet jebkuram cilvēkam rada neveselīgu slodzi mugurkaulam. Man bija žēl šo cilvēku, kas mocījās vairākus mēnešus no vietas un arī to, kam uzkrita virsū sniega, ledus blāķi no jumtiem. Un man no sirds būs žēl to, kuriem applūdīs mājas, dārzi. Kuram gan ir lieki līdzekļi postījumu novēršanai? Kaut gan izskatās, ka laikapstākļi varētu izvērsties labvēlīgāki – ar saulaināku un sausāku laiku, turklāt siltāku.
    Šobrīd ir fantastisks rīts, kaut nu visa diena saglabātos tikpat saulaina!

   • lightning Says:

    Ja jau tev te tik ļoti nepatīk, tak ej ellē ratā!!! Vai neesi ievērojis, ka mēs te viens otru nemācām un otram virsū nebraucam?! Diskusijas – jā, bet ne stulbi izteicieni par vienu vai otru lietu?! Adekvātais izteicējs atradies… 😀
    Spriežot pēc dažiem izteicieniem, rodas aizdomas, ka zem šī nika tagad paslēpies viens no nesenajiem “gaisa jaucējiem” iebilde vai @… 😀
    Ja nepielec saistībā par to, kāpēc var reizē kaifot par aukstu ziemu un arī par karstu vasaru, nu tad ieteiktu paaudzēt lielākas smadzenes… ja tāda iespēja vēl pastāv. 😀

   • gubumakonis Says:

    Man gan ši nu jau var teikt aizvadita ziema liekas vienkar;si fantastiska,laba kompensacija par vairaku gadu garumā parciestajam nikuligam un lietaini rudenigam ziemām,dažas no kuram es pat par ziemu nosaukt nevaru…
    Bet tagad nak straujš un skaists pavasaris ,ta ka viss notiek 🙂

 9. Purva Vecis Says:

  3.6 gradi,debeses apmakusas.Solija Ziemelblazmu.Iesaku palasit par hesu sabruksanu.

  • mārtiņš Says:

   kāpēc? Mazais princis ir daudz saturīgāks daiļliteratūras eksemplārs

   • Grigalis Says:

    Piekrītu, nelasīju un nelasīšu to murgojumu par HESiem. Tehniski pat Rīgas HESa dambis ir uzbūvēts tik pamatīgi, kas to nav iespējams tā vienkārši sabrucināt, drīzāk varētu pastumt uz priekšu ar visu zemi, kurā tas iestiprināts. Ja cilvēki būtu bijuši tur iekšā, tad saprastu, ko es tagad domāju.

 10. lietusviirs Says:

  Pē LVGMA datiem liepājā sniega segas biezums esot 0. Bet vebkamerā izskatās, ka tomēr vēl sniega ir. Varūt kāds zin ko vārāk ?

  • Pierīga Says:

   Radi vakar teica, ka sniegs vēl esot.. maz, bet esot. Sazin, bet domāju, ka klajumos noteikti kaut drusku ir, jo šīs dienas tur ir vēsāks.
   Pie manis toties no rīta bija slidotava, lai gan plusos, pašreiz spīd saule un viss kūst uz nebēdu.

 11. dAvi Says:

  Liepājā sniega ir maz. Daudzviet ir nokusuši zemes pleķi bez sniega. Man puse dārza jau ir bez sniega 🙂

 12. Maija Says:

  Jaunpiebalgā patlaban +5 GR.,Rādās,ka būs saulaina diena,bet vēl jau vakars tālu.Arī pie mums visapkārt viens ledus…Piekrītu,ka šoziem,sniega tīrīšana,bija viens katorgas darbs.Šādas aktivitātes veselībai neko labu nedarīja.Sniega vēl ļoti daudz,ko var gribēt,ja pirmais,tāds īstais,atkusnis.Kā ar Pļaviņu HES?Diezin,kāda tam izturība?Jaunībā bijām ekskursijā,atceros,ka diezin ko labas sajūtas nebija,kad mūs visur vadāja…Jā,arī tanīs laikos,viens vietējais onkulis ,stāstīja par otro upi zem Daugavas…Teika,jeb patiesība?Es atcerējos,ka vienreiz Raitis par šito lietu ieminējās.Pļaviņu HES cēla,lielākoties,cietumnieki.

 13. N Vests Says:

  Ridelu puse burvigs pavasaris.Nakts bija plusos,patreiz ena +6. Lens WSW. Visur,kur ir sniegs tirits,ta vairs nav,ari pauguru virsotnes un augstakas vietas ir kailas.Vakar dzerves klaigaja visas malas un staigaja pa nokususajam vietam.Sorit dzied ciruli, itka apliecinadami – mes esam klat un ziema ir prom.
  Sveicu visus ari ar astronomisko pavasari.

 14. mārtiņš Says:

  Grigali – nav, nav kriofilu klubiņš, pašam personīgi jau tas baltais sen līdz aknām, bet neko nepadarīt. Aicinu tikai izteikties pašam un ļaut izteikties citiem! izteiksmes līdzekļiem sieties klāt nevajadzētu

  P.S. kāds nezin, kurā jūras pusē tagad varētu būt lielākie ledus krāvumi? Kas notiek Saulkrastos?

 15. N Vests Says:

  No dienvidrietumiem uz juras pusi aizlidoja divi gulbji.Tatad ari tie ir nakusi no talienes.Visa piekraste ir briva no ledus (nav pat peldosa ledus),tikai pie pasa apvarsna var knapi samanit ledu.Tas bija dazas dienas atpakal,bet sodien ar SW ledus varbut ir aizstumts vel talak.

 16. Juris A., Baltezers, NOst Says:

  Laiks fantastisks. Ēnā T = +10.5 C, Vējš nedaudz brāzmains SSWst. Kam tur trūka sniegs dārzā? Man ap 0.5 m, varu atdot par brīvu, bet ar promvešanu. Šodien galvenais darbs – strautiņu novadīšana ar lauzni pareizā virzienā, lai neveidotos milzu lāmas.

  • Saulcerite Says:

   Tieši ar to arī nodarbojos- var teikt ka atgriežamies bērnībā.Nu un vēl jaucu sniega krāvumus,kurus vēl nesen sakrāvu.Pie Rix ēnā +9,1.

 17. gaga Says:

  ieurbu kļavas sulas, tek smuki!!

 18. N Vests-Jurim Says:

  Man te kadu laiku atpakal bija jaizveido vairakas notekas(renes),un,ja ir pabiezs ledus,ar lauzni darbs nesokas visai labi -parak gausi. Pavisam cita lieta ir ar cirvi,tikai velams ar garaku katu.
  Tas tikai tads ieteikums – varbut noder.

 19. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/2010/03/19/ciklons-felicita-atnes-pavasari/
  Papildinaju galeriju ar šodienas skaistas un izteikti saulainas un pavasarigas dienas bildēm-skati no Zolitudes apkārtnes,iss aizvaditas dienas apraksts.

 20. lightning Says:

  Laiks šodien burvīgs! No paša rīta vēl bija nedaudz apmācies, bet jau pirms pusdienlaika noskaidrojās, un pēc tam līdz pat pievakarei saulains (vien viegla dūmaka debesīs, bet saulei tā nebūt netraucēja). Silts bija jau no rīta, ap +6, bet agrā pēcpusdienā tika šogad pirmoreiz sasniegta arī “maģiskā” 10 grādu robeža – ēnā +10,3C!
  Ilgi gan tas nebija, pēc tam pamazām grādi kritās, taču vēl līdz 17.00 turējās ap +9. Vakarpusē apmācās, un pirms kāda laiciņa sāka līt sīks lietelis/smidzeklis/migla – pa logu skatoties, īsti pat saprast nevar… 😀 Bet slapjums no gaisa krīt, tas fakts.
  Tomēr grādi gan īpaši nekrīt – nu jau pāris stundas termometri svārstās ap +6…+7. Šodien sniega segas biezums pamatīgi saplacis, vietām, kur vairāk saule ķer, jau plika zeme parādās, ēnainākajās vietās gan vēl sniega diezgan daudz. Radars rāda, ka D rajonus drīz var skart diezgan spēcīga nokrišņu (lietus) zona, un, ja tā manu pusi ķers, tad sniegs var saplakt vēl krietni straujāk. Apsveicu visus ar astronomiskā pavasara sākšanos! Un ceru, ka arī laikapstākļi gādās par pavasarim atbilstošu laiku! 🙂

 21. Digital1 Says:

  Lietus jau kādu laiku uzdarbojas Latvijas dienvidu rajonos … liekas, ka drīzumā viens atzars sasniegs arī Rīgu.

 22. maikls Says:

  Jēkabpilī arī šobrīd pavasarīga lietusgāze. No sākuma domāju, ka radars “gļuko”, šorīt rādot lietusgāzes šai pusē, bet tomēr ne.

 23. Pierīga Says:

  Labrīt! Šeit miglains laiks, migla sāka rasties vakar no pl. 21. Vispār vakar saulē diezgan daudz pakusa. Ceru uz lietu, ka lielāko daļu ledus uz ceļiem varētu nokausēt, jo tas vairs nav biezs. T +4

 24. Maija Says:

  Jaunpiebalgā +5 gr.,pagaidām vēl saulīte.No rīta bija migla,apmācies.Vakar tiešām pakusa krietni!Vēl mazdrusciņ,arī ledus nebūs!Vajadzētu lietutiņu,lai viss notiek ātrāk,kaut gan saule un vējš,arī krietni kausē.Sniega gan vēl daudz…

 25. gubumakonis Says:

  http://www.met.fu-berlin.de/de/wetter/bodenvorhersage/
  Ciklons ŽIZELE(Gisela) turpina FELICITAS iesakto darbu,joprojam strauji kūst,vietam ari stipri list,bet Riga aizvadita naktī lietu neesmu manijis,visi makoņi gaja garām,toties bija bieza migla,ap +4 +5 gradiem tagad,varbut saks līt pecpusdien…

 26. N Vests Says:

  Labdien.Aizvadita nakts ari bija plusos.Patreiz T +6 gradi,rams WSWest. Pa laikam caur dumakainiem makoniem ari saule.Sai puse tads jutami silts vel nav bijis,bet kops vakardienas ir nokusis apbrinojami daudz.Vel mazliet,un nokususi platiba pret sniegoto bus 1:1.
  Vai Maikls nevaretu iedot velreiz tos augstas izskirtspejas satelit uznemumus.Man neizdodas tos atrast.

 27. N Vests Says:

  Paldies,Maikl.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: