Laika prognoze

No rietumiem Latvijai strauji tuvojas ciklons, kas atnesīs nokrišņus, brāzmainākus vējus un gaisa temperatūras pazemināšanos. Ziema tik drīz vēl nedomā atkāpties, pavasarim nāksies pagaidīt.

Pirmdien mēs vēl atradīsimies ciklona siltajā sektorā, iespējams, ka starp divām nokrišņu zonām dienā caur mākoņiem uzspīdēs saule, kas gaisu sasildītu līdz +7 grādiem, ja saule neuzspīdēs – temperatūra tik augstu nepakāpsies. Pirmdien gaidāmas D,DA vēja brāzmas pārsvarā līdz 10-13 m/s.

Paredzams, ka otrdien ciklona centrs būs Sanktpēterburgas tuvumā, un ar brāzmainu DR un R vēju, kas, visticamāk, būs stiprāks nekā pirmdien, Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas, kas nākušas no Arktikas. Gaidāms sniegputenis un gaisa temperatūra ap +1..-2 grādiem.

ECMWF un GFS modelis Rīgai pirmdien-otrdien prognozē kopsummā 11mm nokrišņu, lielu daļu no tiem kā sniegu otrdien. Trešdien ciklona ietekme mazināsies. GFS prognozē, ka nedēļas vidū un otrajā pusē Latvijā – zonā starp anticikloniem un cikloniem – vējam norimstot un debesīm skaidrojoties, temperatūra kādā naktī var strauji pazemināties, dažviet varbūt sasniedzot -20 grādu atzīmi. Dienā, saulei sildot, temperatūra tikpat strauji paaugstinātos. Ja dominēs mākoņains laiks, tad nebūs šādu temperatūras svārstību, pārsvarā gaidāmi daži grādi zem nulles.

1. martā plkst. 18:30
Modeļi ir samazinājuši nokrišņu daudzuma prognozi otrdienai, taču neliels/mērens sniegs un putenis daudzviet tiek prognozēts līdz pat piektdienai.

86 Atbildes to “Laika prognoze”

 1. RAITIS_sametis/Zantē Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/37874.html

  Te būs mana lapa – veltīta šim ciklonam/ dienas gaitā paredzu jūtami papildināt.

 2. RAITIS_sametis/Zantē Says:

  “Pie manis” šodien turpinās atkusnis, +1+2 grādi visu pēdējo 24st laikā, sniega segas biezums samazinājies līdz ~25cm (max šajā ziemā ap 21.2.10. – 44cm, tiešajos novērojumos). Bet atšķirībā no vakardienas, jau no brokastu laiku slapja sniega gāzes, darbību sāk minētais ciklons – par kuru tuvākajā laikā vēl daudz runāsim…

 3. gubumakonis Says:

  Rigā,Zolitudē ir peleks un drums laiks,visu laiku apmacies un neliela migla,patumšs laiks ka decembri…visu laiku ir plusos +1+3 gradu robezās,reizem nedaudz lija,šodien ari dazas slapja sniega pārslas. Sniega sega saplaka un nokusa gandriz uz pusi planaka ,bet vel daudz,sniegs slapš un netirs,nu jau ari Zolitudē peļkes visur…
  Ar ceribam gaidu nakamo nedeļu un laikapstakļu maiņu,varbut tas ciklons atnesis ko interesantu,vismaz sals un sniegs uz kadu laiku atgriezisies.

 4. lightning Says:

  Līvānos viss pludo, sniega sega plok, bet tāpat vēl sniega daudz, taču peļķes arī visur, vietām neizbrienamas. Šodien vismaz nelīst, arī debesis diezgan gaišas, brīžiem paskaidrojas, arī pavisam nesen saulīte zemi uz dažām minūtēm noglāstīja. 🙂 Reti gan saule izlaužas, tomēr tāpat ļoti silts, arī pirms saules uzspīdēšanas stabili +4 grādi turējās, tagad jau tuvojas +5. Arī aizvadītajās naktīs sals nav bijis – kā sāka kust pēc lielās snigšanas naktī no ceturtdienas uz piektdienu, tā visu laiku plusos. Spilgtākais pierādījums – pieaugošie okeāni un peļķainās ietves pilsētā.

 5. maikls Says:

  Arī Jēkabpilī beidzot spīd saule, no jumta gandrīz ar straumi tek sniegūdeņi. Liepājas lidosta šobrīd atkal ziņo par +7 grādiem. LV ceļi ziņoja pat par +7,5 grādiem Nīcā, bet tagad jau sākas tas gada laiks, kad saules sasildītā asfalta dēļ viņu temperatūras rādījumus es vairs neuzskatu par īpaši objektīviem.

 6. N Vests Says:

  Ridelos diena turejas ap +4,+5gradi (ka kura majas puse).Uz bridi pat uzspideja saule.Patreiz tikai +2, drums un peleks.Sniegs jutami saplacis,bet par cik seit ir izteikts reljefs,sniega udenus vel nejutu.
  Nez kur pazudis Juris.Kas notiek Baltezera krasta?

 7. Saulcerīte Says:

  Pārdaugavā tipisks agrs pavasaris -ap +2- grādi,.nedaudz saules. pa dienu brīžiem neliela krusa,lietus

 8. liepājas veeji Says:

  precizēšu šodien Liepājā man rādija +5,5 pec pusdiena un sauliite staigāja pa zemes virsu, un vis apkart strauji saruka sniega krājumi vismazs Liepājas pusē 🙂

 9. Kika /Salacgriva/ Says:

  Salacgrivaa tik tagad meness paradijas starp makonjiem. saak skaidroties. nez cik gradi gaidami nakti..? shobrid jau vel ap +2 izskataas..

 10. lightning Says:

  Uz naktiLīv

  • lightning Says:

   Gadījās maza ķibele ar taustiņu, turpinu, ko gribēju teikt – uz nakti Līvānos nokritās, taču ne zem 0, šobrīd ir ap +1,5C. Ielu un trotuāru stāvoklis – ūdens un ne mazākās ledus pazīmes – apliecina, ka vismaz šonakt manā pusē vēl nesals. Tomēr drīz (pēc prognozēm spriežot) būs klāt arī sali un sniegi, tā kā ziema vēl nav galā.
   Par cunami vakarā uzzināju, ka vietām tas tomēr bijis “riktīgāks”, bet, pēc vakara LTV1 info, Robinzona Krūzo salās cunami esot pat 5 cilvēkus nogalinājis… 😦 Tur laikam bijis spēcīgāks, dienā vēl nekādu t`dau ziņu manos port

   • lightning Says:

    Kaut kā man te ar rakstīšanu nesokas šovakar… 😀 Laikam olimpiādes beigu sindroms… 😀
    Hokeja fināls pirms laiciņa beidzies!
    Vankūverā šogad laiks olimpiādi gan nepalutināja, ja neskaita vienu periodu šo spēļu vidū, bet tas mani rosina uz domām par to, ka šogad mazliet otrādi sagājusi Arktikas gaisa cirkulācija. Es to šobrīd neizsaku neko pārāk nopietni, bez jebkādiem pamatojumiem, vairāk uz tādu funktieri, ka ziemeļu puslodē šajā ziemā viss notiek savādāk, nekā pēdējo aizvadīto gadu laikā… 🙂
    Pabeidzot domu par iepriekšo “uzkārušos” komentu, dienā vēl neko tādu dzirdējis par ievērojamu cunami (nerunājot par dzīvību atņemt spējošu!) nebiju. Jebkurā gadījumā tās info ir tik daudz, ka visu apstrādāt nevar, un, ja tā vēl pretrunīga (kā nereti gadās), tad ir viss ziepēs…

   • iebilde Says:

    Kāda Arktikas cirkulācija? Kur vispār atrodas Vankūvera? Varbūt arī Sočos kliegsim par neparasto siltumu? Slēpošana paredzēta Sarkanajā Poļanā, kur ziema nebūt nav stabila, lai arī pārsvarā sniegota. Vankūverā aug palmas uz ielām, kāpēc lai tur būtu auksts?
    Jau rudenī tika paredzēts palielināts siltums Z-Amerikas kontinenta R-krastā un aukstums ASV DA-krastā. It kā El-Ninjo dēļ. Tomēr Austrālijā šie mēneši nebija nemaz tik karsti, turklāt arī visai mitrs tur bija, kas īsti nesaskan ar kārtīgu El-Ninjo fāzi. Lai gan DA-Āzijā ziema bija siltāka un sausāka kā parasti.
    Šī ziema iznākusi ārkārtīgi klasiska, atbilstoša stereotipiem. Ziemeļvalstīs auksts un daudz sniega, bet jo tuvāk tropiem, jo siltāks. Visa Sahāra un jo īpaši Ēģipte pārkarsušas, pienācīgi nedaloties ar siltumu.

 11. RAITIS_sametis/Zantē Says:

  Labrīt- atkusnis arī šorīt turpinās: +2 joprojām (vakar pēcpusdienā bija +4), sniegs šorīt sarucis līdz 20cm … apmācies, brāzmains (līdz 6m/s) D vējš, 9 balles zemie st un augstākie sc, vēl augstākie as+ac mākoņi… pagaidām nokrišņi nav vērojami.

 12. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/2010/02/26/riga-atkal-atkusnis/
  Aizvaditas atkušņainas dienas Rigā, Zolitudē.
  Ari šodiena ne ar ko ipašu neatšķiras,joprojam pelēks ,apmācies un dumaka,temperatura visu laiku virs 0,tagad ir +3,sniegs ātri kūst, fatals atkusnis turpinās. Atrak gaidu to ritdienu un man tīkamaku laiku 🙂

 13. Juris A. Says:

  Baltezers, NOst krasts. T=+5.3C, brāzmains Seed vējš. Bez ievērojamiem nokrišņiem. Šur tur pat apžuvis no sniega atbrīvotajā pagalma daļā. Ceļš (tā sauktā iela) pārvērtusies ledus un sniega putrā, brūk cauri, derīga tikai 4X4 (tā arī bagātā Garkalne ne reizi neatsūtīja kādu šķūrētāju, iela esot problemātiska un sagādājot viņiem “galvassāpes”, tā nu sāp viņiem joprojām un mūsu tuvumā nav pat rādījušies). Šosejas malā dzīvojošie sameta naudiņu un izīrēja “Bobkatu”, paši arī pastūma sniega blāķus, lai vismaz ielā varētu iegriezties, jājautā, kāda velna pēc jāmaksā nodokļi, par kādiem sniegtiem pakalpojumiem? = 0. Absolūti visu esam darījuši par savu naudu. Pat, ja pēc ezermalas sakopšanas sanāk papildus atkritumu maisi – negrib vest prom – lai īrējot un maksājot par papildus konteineru!!! Tas nu tā, atvainojiet papļāpāju.
  Bet par tēmu. Palasīju Raita lapu par “Ksintiju”. Šķiet, ka nesenais nelielais, Saules pamošanās periodiņš aktivitātes ziņā, būs arī vainīgs pie “Ksintijas rašanās un virzības. Nobīde laika ziņā varētu būt skaidrojama gan ar Saules rotāciju (pleķu pārvietošanās attēlos), gan korpuskulu pārvietošanās laiku līdz Zemei (kaut kur prātā nāk no jaunības dienām – ap 4 diennaktīm, tālāk – Zemes ass nutācijas kustība (trāpījums Zemes magnētiskajam laukam), spēku iedarbība uz enerģiski aktīvajiem okeāna punktiem (šoreiz pie Madeiras, bet varbūt pirms) – un tā nu Ksintija bruka iekšā Eiropā. Rīt ap plkst. 11 būs jau arī pie mums, bet, jau izpumpējusies, brāzmās sola vairs tikai līdz 19 m/s, ja ne mazāk. Atceros, kāds no mūsu meteomīļiem jau pieminēja laika grozīšanos pēc aktivitātēm uz Saules, bet tas nenotiek uzreiz. Es jau minēju, kādā secībā tas notiek un, cik laika tam vajadzīgs. Jāpiebilst, ka Saulīte jau guļ tālāk, sekojiet Maikla ieliktajā adresē, kur tiek rādīti Saules uzņēmumi un, galvenais – ģeomagnētiskās prognozes.

  • RAITIS_sametis/Zantē Says:

   Nekas pie “Ksintijas” vēl nav beidzies! Lapa šodien papildināsies, lai gan – Wiki lapā jau vētra norakstīta… Priekš manis laiks par vētrainu tiek uzskatīts no 15m/s vēja ātruma un uz augšu//kad sākas pirmie iespējamie postījumi (nu sacīsim, sīks zars iekrīt logā un izsit rūti…).

  • iebilde Says:

   Pēdējo reizi niecīgs uzliesmojums uz Saules bija laikam 15 februārī. Kādā sakarā te Ksintija? Bet vissliktāk es saskatu korelāciju starp Saules uzliesmojumiem un magnētiskajām vētrām Zemes magnetosfērā. Uzliesmojumu bija daudz, daži pat ļoti spēcīgi, tikai to magnētisko vētru gan kaut kā nebija, izņemot vienu sīku vienību.
   Maza saprašana, godīgi atzīstos, par zvaigznes ietekmi uz tuvu planētu. Bet iedomāsimies, ka Saule izmet teju pusi savas masas… pretējā pusē, raugoties no Zemes. Cik daudz ciestu Zeme, salīdzinot ar kādu citu planētu, kuras virzienā būtu notikusi tāda izsviede? Ja superspēcīgu magnētisko vētru laikā polārās blāzmas var vērot pat uz ekvatora, tad kam ir jānotiek uz Saules, lai ko tādu dabūtu gatavu? Jeb varbūt tā ir tikai sakritība, kad Zeme patrāpās ceļā Saules vējam? Tieši tādu parādību retums liek domāt par vairākām sakritībām vienlaicīgi.

   • lightning Says:

    Saule pati arī rotē ap savu asi, bet izmest pusi savas masas (!) , turklāt konkrētā virzienā (!!!), tā nu gan nevar! 😀 Tad jau būtu jānotiek supernovas eksplozijai, bet tam Saule ir daudz par mazu un par jaunu. Turklāt šādas eksplozijas nav virzītas, bet izplatās vienmērīgi. Savukārt uzliesmojumi, kas notiek uz Saules, un tajos izmestās masas daudzums uz Saules kopējās masas fona ir pilieni okeānā! 😀 Tāpat kā Zeme.

 14. Kika /Salacgriva/ Says:

  Salacgriva shodien apmacies. neliels , briziem brazmains vejsh,stumda maakonjus. nokrishnju nekaadu. gradi shobrid ap +5.tik tads druums tas atkushnju laiks..vienmer dregns,peleks un mitrs..

 15. Pierīga (LIEPĀJĀ) Says:

  Liepājā līņāja lietus, šobrīd reti snieg

 16. Alūksnietis Says:

  Bet Alūksnē sniegs vēl vismaz 50 cm, saplaka pa brīvdienām, bet tagad turpina atkal snigt 🙂 Nav jau vairs kur likt to balto draņķi 😦 Šoziem būs rekords. Uz ledus vēl maijā varēs sēdēt, ja šitā turpināsies…

 17. Juris A. Says:

  “Iebildei”. Par uzliesmojumu datumiem, kā jau pieminēju, ideāli var sekot Maikla dotajā adresē. Tagad precīzi neatceros, bet liekas paaugstināta aktivitāte Saulei beidzās, šķiet, tikai kādu nedēļu (varbūt nedaudz vairāk, tad jāmeklē arhīvā – laikam tai lapai bija) atpakaļ. Starp uzliesmojumiem uz Saules, līdz ar to Saules vēju (korpuskulu plūsmu) un magnētiskajām vētrām uz Zemes ir vis, visciešākā saite. Jo Saules vējš ir tas un tikai tas, kas izsauc magnētiskās vētras uz planētas Zeme. Saules vējš mijiedarbojas ar Zemes apkārtējiem magnētiskajiem laukiem un izsauc milzīgas Zemes magnētiskā lauka perturbācijas (kā pazīme – polu tuvumā un arī zemākos grādos parādās polārblāzma – caur Zemes magnētiskā lauka šķirbām mums trāpījušās korpuskulas iedarbojas uz Zemes atmosfēru pašos augšējos slāņos). Tikai, kā Jūs pareizi minējāt, ne katrs uzliesmojums izsauc magnētisko vētru (lauka perturbācijas) uz Zemes. Vienkārši sakot, šim uzliesmojumam ir jābūt vērstam (notēmētam) pret Zemi. Korpuskulu plūsma Saules uzliesmojuma laikā rodas no tā sauktajām flokulām – gigantiskām plazmas arkām, kas izlaužas no Saules sfērām un atkal noslēdzas atpakaļ Saulē. Tieši šīs arkas arī rada korpuskulu plūsmu, kas tiek izspļauta apkārtējā telpā. Iedomājieties rotējošu gumijas bumbu, spēcīgi piepumpētu un vienā vietā pārduriet ar adatiņu – šis modelis parāda, ka nemaz tik viegli Zemei nav iespējams trāpīt. Un vēl, krievu meteo lapā atveriet magnētisko perturbāciju nodaļu 3 dienām – redzēsiet cikliskumu, saistītu ar pašas Zemes rotāciju 24 stundu laikā – ja perturbācijas ir, tad viņas pāris dienas atkārtojas apmēram, ar nelielu nobīdi vienā un tai pašā laikā. Pēc tam Saule rotējot ir jau aizšāvusi Zemei garām. Bet uzliesmojuma tumšo pleķi mēs vēl varam redzēt labu laiku, līdz tas aizgriežas mums neredzamajā pusē aiz Saules apvāršņa. Pleķis starp citu ir tumšāks pret pārējās Saules virsmu tāpēc, ka flokulas jeb arkas vietā temperatūra ir krietni zemāka par apkārtējo Saules virsmu. Tas nu no tā, vienkāršoti, ko atceros no Observatorijas laikiem, es gan nebiju tieši Saules pētnieks, biju elektroniķis, bet Zinātniskās Padomes sēdēs daudz ko dzirdēju. Bet tas bija tik sen………

 18. Aigars Says:

  Jurim A.! Tas bija patiešām izsmeļoši. Es jau sen biju novērojis izteiktu korelāciju starp uzliesmojumiem un laika strauju pasliktināšanos pēc X dienām (pie kam X parasti ir lielāks par 10) Bet nekādi nepratu to savilkt kopā. Katrā ziņā ja ne šeit ZA Eiropā, tad kaut kur Eiropas tiešā tuvumā rodās pēkšņi cikloni ar visām no tiem izrietošām sekām.

  • lietusviirs Says:

   Kas tā par korpuskulu plūsmu? Man šķita ka saules vējš protoni un elektroni.

   Saules aktivitātes uzliesmojums beidzās nevis nedēļu bet vismaz divas atpakaļ.

   Zemes magnētiskajam laukam nav šķirbas. Vienkārši virs mag. poliem mangnētiskā lauka intensitāte vērst zemē iekšā, kas ļauj lādētām daļiņā pa spirālisku trajektoriju ietriekties atmosfērā un jonizēt to radot ziemeļbāzmu.

   Tiesa dažreiz zemes magnētiskai lauks tiek tik ļoti ideformēts, ka var rasties tā caurumums (nevis šķirbas)
   Te var rast iekatu kas tas ir:
   http://science.nasa.gov/headlines/y2008/16dec_giantbreach.htm

   Tiem, kas ikdienā seko tam kas notiek uz saules varu ieteikt sekojoshus linkus:
   http://www.lmsal.com/solarsoft/last_events/
   http://www.solen.info/solar/indices.html
   http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/beacon/beacon_secchi.shtml
   http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/realtime-update.html
   http://www.solarcycle24.com/
   http://www.solarmonitor.org/index.php

  • lietusviirs Says:

   Saules vēja ātrums parasti ir vidēji no 300 – 700 km/s.
   Tas nozīmē, ka līdz zemei tas atnāk 2.5 līdz 6 dienu laikā.

   Tavi novērojumi Aigar drīzāk ir saustīts ar laikapstāķļu seriālās korelācijas garums, kurš kā reiz ir ar kārtu 10 dienas.

   Proti pēc 10 dienām visticamāk laikapstākļi būs pretēji (ja patreiz ir siltais periods, tad visdrīzāk pēc 10 dienām būs aukstais. Un otrādi.

   Un “pēkšņa” ciklonu rašanos nevajadzētu tieši saistīt ar saules aktivitāti. Saulei protams ir būtiska loma ilgtermiņa laikapstāļu ietekmē, vainot to tiešos īslaicīgos(piem cikloni) extrēmos uz zemes šķiet tomēr nevar.

   Vienīgais, ja ir supper liels uzliesmojums (X20+) tad varbūt varētu tikt ietekmēta negaisu attīstība (nevis iniciēšana, bet gan attīstība).

   Vidējo platumu Ciklonu attīstībā galveno loma Rosby viļņiem. Par to attīstība, dinamiku utt ir vesalas grāmatas.

   Ilglaicīgā periodā itkā (patreiz tikai hipotāze) ietekme ir kosmikajiem stariem (iekš CERN škiet tam pat paredzēts eksperiments). Bet tas vairāk saistīt ar pašas saules magnētisko lauku, kurš patreiz ir extrēmi vājš, un tādēļ mūs bombardē daļiņas, kuru enerģija ir pat leilāka, par CERN pāātrinātajām daļiņām.

 19. lightning Says:

  Līvānos šodien nomācies, tumšs un pelēks laiks, vien labi, ka praktiski bez nokrišņiem. Tomēr no tā jēga maza, jo pilsētā peļķes tādas, ka daudzviet pa trotuāriem iziet nevar, jāiet pa brauktuvi… Pagalmi arī pludo, kaput… Nezinu, kā citur pilsētā, īpaši nomalēs, bet šādā laikā bez vajadzības ārā degunu bāzt nav nekādas vēlēšanās, kur nu vēl staigāt apkārt. Vēsāks nekā vakar, tomēr visu laiku stabili plusos – ap +1,5…+2 grādiem. Gaidu tagad solīto salu, lai vismaz kaut cik normālāk kļūst.

 20. celjotajs Says:

  Laika prognozēsnekur nav informācijas par to, kas notiks ar tiem ūdens kubikmetriem, kas pēc nedēļas nonāks Lielupē un Daugavā. Lai arī sola mīnusus, pagājušais atkusnis var izraisīt ledus iešanu un varbūt arī plūdus

 21. liepājas veeji Says:

  Sveiks Maikl!

  Vai tos draudus ko mums sola no delfiem un apollo var uztvert nopietni 😀 par lielu vētras pūtieni.

  Jo šodien Liepāja tād vējelis viegls vien bija 🙂 bet laiks gan slikts vakar pusee ap +1 sniegs ar lietus elementiem 😦

 22. Juris A. Says:

  Liepājai un Ventspilij lielākais pūtiens pēc Windguru GFS gaidāms ap plkst 8 no rīta – nedaudz no krasta jūrā =25 līdz 30knt, Rīgai ap plkst 11 līdz 15 knt, tas abās vietās brāzmās, tā kā nekas sevišķs, Ksintija būs jau izpumpējusies.

 23. Kika /Salacgriva/ Says:

  Juri,pastastiet,kas tas par zveru -knt???

 24. gaga Says:

  knt=knots, t.i 10m/s ir 22knoti, vidēji knoti dalīts ar 2 ir m/s

 25. Pierīga (LIEPĀJĀ) Says:

  Labrīt! Liepājā pamatīgs vējš, visas tīrās vietas atkal ir saputinātas. Sniega sega 1-3cm klāt, vismaz ap māju, grūti teikt.

 26. Kika /Salacgriva/ Says:

  gaga
  paldies par skaidrojumu 🙂

 27. RAITIS_sametis/Zantē Says:

  “Pie manis” beidzot “Ksintija” ir atnākusi, jau no nakts vidus ir R vēja brāzmas līdz 12m/s, neliels sniegs+1cm apmēram pie pakusušās segas, -2 grādi, putenis!

 28. RAITIS_sametis/Zantē Says:

  Nupatās arī “pie manis” parādās R vēja brāzmas līdz 17m/s, saprotams- puteņa intensitāte pieaug…

 29. Juris A. Says:

  Baltezers, NOst krasts. Pie manis jau T= – 0.1C, no ezera nākošais vējš – tīrs Wst, sniegu nes horizontāli, mājai jau sācies kaķu koncerts – svilpo visās spraugās.
  Kikai, papildus. Visā pasaulē jūrniecībā (arī jūras meteoroloģijā) attālumu mērīšanai lieto tā saukto jūras jūdzi (nejaukt ar angļu un amerikāņu sauszemes jūdzēm, tiem viss savādāk). Tā cēlusies ļoti loģiski, praktiski tā ir saistīta ar Zemeslodes dalījumu grādos pa Zemeslodes meridiānu (meridiāns pa vertikāli no pola uz polu, paralēles horizontāli, paralēli ekvatoram). Te, starp citu it kā parādās jau problēma, ja to visu skatās uz plakanas kartes (Zemeslode ir apaļa, izliekta, karte plakana). Visi meridiāni, ja ceļosim caur poliem, pēc garuma būs vienādi, bet paralēles – sākot no ekvatora garuma līdz 0 attālumam polos (tur var apceļot Zemeslodi, stāvot uz vietas un tikai griežoties riņķī). Tad nu mērot no pola līdz polam grādos (pa meridiānu), to sadalot minūtēs (leņķiskajās) izrādīsies, ka 1 leņķiskā minūte = 1jūras jūdze (j.j.), bet 1j.j. = 1852 m metriskajā sistēmā. Var iedomāties, kāda putra apzīmējumos rodas amerikāņiem (man Auģikam spidometrs, paldies dievam, ir abās mērvienībās, jo tas ir amīšu variants). Ātrumu 1j.j. stundā sauc par mezglu – knot (knt), tātad, 1jj./h = 1knt. Jūras kartēs, saistībā ar jau pieminēto Zemes izliekuma problēmu, pielieto t.s. Merkatora karšu sistēmu. Pa vertikāli (meridiānu) attālumi uz kartes ir jj. un leņķiskajos grādos, bet pa horizontāli visa bilde ir attiecīgi pastiepta, lai nekropļotos, teiksim attiecīgo kontinentu, salu utt. ierastais izskats (citādi viss izskatītos kā no sāniem saspiests). Merkatora karti veido pēc šāda modeļa – Zemeslodi pa meridiāniem sadala it kā arbūza šķēlēs, tad pa ekvatoru saliek kopā vienu pie otras, bet šķēļu galus izpleš, līdz šīs arī tur saskarās. Pie poliem iznāktu kaut kas šausmīgs, tāpēc tur veido pavisam savādākas – polārās kartes. Starp citu, 8.0 līdz 10.7m/s = 29 līdz38 km/h = 16 līdz 21 knt = 5 balles pēc Boforta skalas, ko lieto jūrniecībā. Koeficinta 2 vietā ir jālieto šis 1.852.

 30. zibsnis Says:

  Vēl viena vietiņa kur var iečekot reālos laika apstākļus onlainā!
  Jaunciema Ostas meteostacija:
  http://jaunciema-osta.lv/meteo.php

 31. Kika /Salacgriva/ Says:

  JUrim,
  Lielais paldies par skaidrojumu,maz jau ko sajeedzu no shadaam lietaam:)

 32. RAITIS_sametis/Zantē Says:


  —-
  Kluss jautājiens- ko “darīs” tas ciklons, kas patreiz ir uz R no Pireneju pussalas (Spānijas-Portugāles)…?

 33. maikls Says:

  Tikai šodien ziņu aģentūrās parādās ziņas par cunami postījumiem Čīles piekrastē, kur vairāki ciemi aiznesti prom nebūtībā. Esot nākuši trīs milzīgi viļņi, dažviet īsu brīdi pirms cunami bijusi izsludināta trauksme, citviet bez brīdinājuma.

 34. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitudē beidzot sak piesalt,palaikam neliels sniegs un putina,neko daudz pagaidam neuzsniga,nepilns 1cm,bet labi,ka vismaz ta,temperatura pagaidam 0-1 gradu robezās,joprojam lielas peļkes uz ielam,veca sniega saga saruka pavisam un nu jau nekas ipašs Riga vairs nav sniega daudzuma ziņā. Nakti vel bija atkusnis un lietus ar sniegu. Vejš diezgan stiprs um brazmains.
  Interesanti,kads ir ledus stavoklis Rigas licī,vai ledus ir izturejis atkusni un sekojošu gandriz vetru,ko nes KSINTIJA,vai kads ko nezin, neredz vairāk?

 35. Maija Says:

  Jaunpiebalga arī jau iet uz mīnusu pusi.Ik pa brīdim vēja brāzmas,nedaudz paputina.Atkal viss balts.Sniega ir ļoti,ļoti daudz,mazlietiņ gan paplacināja,bet ļoti maz.Tā kā vēl nered ne gala,ne malas…Sniega putra tagad piesalst,tur,kur nav tīrīts,varēs lauzt kājas laukā.Ļoti nemīlīgs…

 36. Māris /Sigulda/ Says:

  Temperatūra krītas, konkrēts putenis, sniegs kaut kur +7-10 cm klāt, bet nevar saprast, jo vietām baigās kupenas sapūstas. Vējā knakšķ apledojušie koku zari, vienā brīdī pazuda elektrība, vējš ciešams, varēja būt pat lielāks, viss turpinās

 37. Saulcerite Says:

  Rigas centra putenis konkrets-skaisti griez sniega tornado pa jumtiem un starp majam.

  • Saulcerite Says:

   P.S. sODIEN UZ DARBU MAISINA PANEMU LIDZI GUMIJNIEKUS,LAI SAVOS pARDAUGAVAS ”LAUKOS” VARETU NO AUTOBUSA LIDZ MAJAM AIZ BRIST.

 38. Tālis (YL3GFR) Says:

  Gribu piebalsot Jurim , jo uz saules kautkas tomēr ir beidzot noticis, jo gandrīz vienlaicīgi ar šī postoša ciklona parādīšanos pēkšni atvērās 10 un 15 metru (28 un 21 Mhz )diapazons radioamatieriem. Tas bija pagājušās nedēļas beigās. Sakritība? Pirms tam jau no 2006. gada tas notiek ļoti reti kaut arī bija sen jau jāsākās saules aktivitātes kāpumam , jo 11 gadu minimums bija ap 2006. gadu. Piekrītu . ka daudzas lietas ciklonu veidošanās procesā ir tieši šai saitei ar Saules aktivitāti. Katrā gadījumā šīs lauku perturbācijas varētu būt ciklonu aizmetņu rasānās iemesli. Radioamatieri cītīgi seko radioviļņu izplatīšanās prognozēm internetā un šis prognozes sastāda uz Saules aktivitātes datu bāzes.

 39. N Vests - Jurim Says:

  Ridelos temp.turpat ap 0 (-0,5).Merens WNW,stiprakas tikai atseviskas brazmas.Klajakas vietas briziem ir kaut kas lidzigs zemajam putenim,bet gribas ceret,ka tada nopietnaka debesu davana man soreiz varetu aiziet secen.Sniegs joprojam kust,un udeni zem sniega,ja tiem padod celu,skrien varen strauji.

 40. Kika /Salacgriva/ Says:

  Salacgrivaa viss iet pa gaisu… vejsh par klajo lauku zeevelee ka maz neliekas…. gradi-2 shobriid,putenjo ka traks…
  Jautaajiens-cik ilgi tads stiprs puutiens buus??

 41. N Vests - Jurim Says:

  Iznaca neplanots parravums.
  Izsmelosak ,ka Jusu komentara,izskaidrot laikam nebutu iespejams.Visu cienu.Jau kadu laiku atpakal man radas sajuta,ka esat kaut kada sasaiste ar juru.Pedejie komenti dod zinamu skaidribu,bet sajuta tomer palika.Vai esat tikai teoretikis,jeb ari praktiska puse ir likta lieta?

 42. Juris A. Says:

  NWestam. Kā teikt, visu mūžu esmu burājis kā jahtu kapteinis. Lielupē “Daugavas” un “Centrālajā” jahtklubā: jahtas “Lusija”, “Auriga”, beidzu ar Latvijas lielāko jahtu “Spaniel”, kuru savā laikā kopā ar kolēģiem atdzinām no Polijas. Tagad uz tās ļoti veiksmīgi burā dēls un jo sevišķi meita – abi jahtu kapteiņi, daudzu starptautisko regašu uzvarētāji (Cutty Sark uc.) gan Vidusjūrā, gan Biskajā, gan Baltijā. Esmu pasniedzis jahtklubos nākamajiem kapteiņiem “Burāšanas teoriju (aerodināmiku un hidrodināmiku) un nedaudz arī meteoroloģiju, cik nu tas burātājiem nepieciešams. Pašlaik būvēju Baltezerā buru laivu (švertlaivu) uz plastmasas airu laivas bāzes, izmantojot dēla vēja dēļu neizmantotās buras. Pagājušogad jau izmēģināju pirmo modeli – tā lieta iet, uz šo vasaru jau top jauns variants. Tā, ka šai jomā cenšos darboties.

 43. lightning Says:

  Līvānos jau aizvadītās nakts sākumā vējš cēlās jūtami, plus tam vēl griezās klāt slapja sniega putenis. Taču viss tūlīt pat nokusa, jo turējās ap +1. Šodien dienā turpināja ik pa brīdim snigt, arī vējš jūtams, bet līdz vētrai tālu. Sniegs dažāds – brīžiem slapjas lielas pārslas, brīžiem tāds kā saslstošs lietus, brīžiem mazāku sniegpārslu danči vējā. Taču nekādu puteņu nebija, viss sasnigušais praktiski arī nokusa, jo grādi turējās ap 0, tikai pēdējo pāris stundu laikā grādi nokritušies līdz -2 un sāk piesalt. Lielās peļķes vēl vaļā, ielas slapjas, bet trotuāri, var redzēt, jau baltāki kļūst. Taču sniegs pārstājis snigt, turklāt vietām starp mākoņiem gaišākas debess plankumi parādās. Kopumā ņemot – vismaz uz doto brīdi man nekas nav piesnidzis klāt, ir tikai varenas atkušņa pēdas… 😀

 44. N Vests - Jurim Says:

  Te nu ir gadijums,ko gruti butu izskaidrot.Cauri monitora ekranam es kaut ko sajutu un (to isuma nevaru pateikt) var teikt zemapzina es to gandriz vai zinaju,tapec ari Jums uzdevu tadu jautajumu.Bet sobrid es pats esmu loti parsteigts. Man ir nacies dzive saskarties ar daudz divainiem gadijumiem,un sis bus viens no tadiem.
  Es zinu kas ir ,,Spaniel,, ,es zinaju ari E.Stiegeli (kad vins vel brauca uz ,,Sol,,),un tatad tas ir laiks,kad mes ar Jums esam noteikti redzejusies.Savadi,ka dzive kadreiz izmet kartis.
  Astondesmito sakuma es dazus gadus braucu uz ,,Bravo,, un tagad pa reizei to atceroties,man liekas,ka tas nebija nemaz tik sen,jo vel tik spilgtas ir atminas.Atceros kada Baltijas Kausa,pec tada riktiga bloziera Egons bija piebraucis mums blakus(ar ,,Sol,,)un parrunajot ieprieksejo diennakti pavestija,ka maksimumos esot bijis 39m/sek.Loti iespejams,ka tai reize ari Jus bijat ar vinu.To visu jau ta aizmirst nemaz nav iespejams,kaut ari man ne tuvu nav ta pieredze,kas Jums.Tas toreiz bija Somu lici pirms starpfinisa Tallina.
  Es jums no sirds novelu izdosanos visa,ko turpinat,un,kas zina,varbut kadreiz ari vel tiekamies.Man viens dels dzivo visai netalu no Jums – Gauja.
  Lai Jums veicas,Juri !

 45. Saksija Says:

  GFS mainīja prognozi- Latvija visu laiku plusos sākot ar 9. martu. 🙂

  • iebilde Says:

   Pēdējais atjauninājums neko tādu gan nerāda, vēl jo mazāk ansamblī.

   • Saksija Says:

    Katrā ziņā mans apgalvojums ir 100reiz precīzāks nekā meteocentra prognoze par “nākamo atkusni marta vidū”. 😀 Temperatūra Latvijā noteikti ātrāk pakāpsies virs 0 .

 46. Maija Says:

  Saksija,no Jūsu mutes Dieviņam ausī!

 47. Saksija Says:

  Maija, tieši tā. 🙂 Šis marts būs silts.

  • iebilde Says:

   Salīdzinot ar ko? Ar klimatisko normu vai kaut ko citu: ziemu, janvāri, februāri vai iepriekšējo martu?
   Un kāpēc tik izteikta apgalvojuma forma?
   Protams, gribas siltu martu un lai sniega sega pazustu jau martā, nevis īsi pirms maija, bet diez vai tā būs. Man pietika ar ļoti siltas ziemas gaidām, lai vairs negaidītu siltumu. Labāk gatavojos tundrai un tad vismaz nav vilšanās.
   Nevaru vien sagaidīt, kad varēšu uzsākt dārza darbus.

  • lightning Says:

   Par to vēl zinātnieki strīdas! 😀 Es arī neiebilstu, ja marta beigās atnāktu +10 (kā to paredz meteo.lv prognoze mēnesim, bet – viņu prognozes tik ilgam laikam ir, maigi sakot, neprecīzas… 😀 ) un sniegs strauji kustu. Atšķirībā no ziemas, kad es gaidu izbaudīt kārtīgu salu, pavasaris man patīk silts (un saulains)! 🙂

 48. Juris A. Says:

  Paldies, NWest. Droši vien tā bija starptautiskā regate “Baltijas kauss”, kurā Zinātņu Akadēmijas komanda piedalījās ar jahtu “SPANIEL”, ar vadošo kapteini E. Stieģeli, es biju kapteinis – navigātors. Savu aktīvo burāšanu beidzu pirms Egona traģiskās bojāejas. Un laikam jau tas iegājis gēnos, jo Andersonu dzimta sekmīgi turpina manis iesākto.

 49. N Vests - Jurim Says:

  Pavisam isa piebilde,citadi Maikls saks barties.No tiem,kas buraja ar Spanielu,bez Egona es labi pazistu vel tikai divus – Andreju Petersonu un Alvi Paegliti,tikai vins neko ilgi nenobrauca.

 50. gtx Says:

  Īpaši siltāks ar 9.martu nepaliks, cilvēki sapņo par pavasari.

 51. Juris A. Says:

  Kas tā par krievu lapu zem meteo.times – meteoforums?

 52. RAITIS_sametis/Zantē Says:

  Labrīt- lai arī “Ksintija” ciklons jau prom uz Somijas A daļu un aizpildās, šodien vēl esam tā ietekmē – “pie sevis” vēroju sniega nokrišņus, un atsevišķas 5m/s R vēja brāzmas, kas velk pa zemi sniegu un rada sniegvilksni…-4 rīta pusē.

 53. Maija Says:

  Jaunpiebalgā no rīta bija -6 gr.,tagad -4 gr.Snieg un snieg…Šodien gan vējš vairs nav tāds kā vakar.Pašlsik snieg -putind diezgan spēcīgi.Sajūtas-kā februārī.

 54. Kika /Salacgriva/ Says:

  Salacgrivaa nekadu nokrishnju. tads gaishs viss,shkjiet driz ari sauliite vareetu paraadiities. vejsh salidzinot ar vakardienu neliels. termometrs aiz loga rada gandriz 0,taa varetu buut????
  vakar pec pl.21 mums vel celju shkjuureeja.putenis bija izbeidzies. tadelj shoriit liels prieks ka neesam atdaliti no arpasaules,jo celjsh starp klajiem laukiem bija ciet taa pamatiigi.
  Maija,jums tur izturiibu!!!

 55. Kika /Salacgriva/ Says:

  nu re-salieliijos-nu ari mums saak putinat…. 😦 bet joprojaam tads gaishs..

 56. Maija Says:

  Jā,skatos,ka izturību,laikam ,vajadzēs gan!Mazliet bija pārtraukums,palika gaišāks un-prieki vējā!Sāk atkal stipri snigt!

 57. maikls Says:

  Jēkabpilī arī foršs laiks – sniegputenis un saule vienlaicīgi.

 58. Purva Vecis Says:

  -2.1.Beerni bizenee pa seersnas virsu.Lielajiem jaastaigaa uzmaniigi.Epizodiski kriit no gaisa.Briiziem uzgriezas jaukas sniega veerpetes.

 59. lightning Says:

  Līvānos dienā saule mijās ik pa brīdim ar sniega mākoņiem. Taču tie sniega virpuļi nebija ilgi un pārāk stipri, līdz ar to nekas vērā ņemams nesasniga. Grādi dienā grozījās ap -2…-3. Vakarā sāka vairāk skaidroties, un ap pusnakti spožs Mēness gozējās logā. 😀 Uz nakti gan grādi krītas, tagad gandrīz -7C.

 60. gubumakonis Says:

  Rigā,Zolitudē jauks ziemas laiks ir atpakaļ un man patiik 🙂 Saule brižiem spid caur planiem makoniem,snieg neliels smalks sniedziņš,kas tagad brižiem pastiprinas,mazliet putina,-4,naktī -6 bija. Neko daudz pedejas dienās Rigā sasnidzis nav,jo lielakie sniega mākoni tomer pec radara datiiem iet Rigai garam,tomer kadi 3 cm svaiga sniega ir,viss balts un smuks atkal 🙂 Suns man viegli skrien sērsnai pa virsu,pats ari meginu pastaigat,reizem izdodas,bet ik pa bridim ielūztu tomer ieksā…

 61. lightning Says:

  Līvānos agrā rītā bija -7, laiks diezgan mainīgs – brīžiem uzspīdēja saule, vēlāk sāka mākties, tagad nedaudz putina sīks, smalks sniedziņš, paralēli diezgan stiprs vējš un -2 grādi. Taču izskatās, ka paliek gaišāks, un nebrīnīšos, ja drīz atkal saules stari atspīdēs! 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: