Ziema Eiropā

Zemāk redzama GFS modeļa sniega segas biezuma prognoze Eiropai. Pirmajā kartē ir atspoguļota situācija šodien, otrajā – pēc nedēļas. Šie dati, protams, ir ļoti aptuveni, pat šodienas kartē ir daudz kļūdu, bet kopējo ainu kartes parāda. Visinteresantākais man šķiet sniegs Eiropas rietumos un Vidusjūras salās, kur snieg reti un tādēļ tas rada daudz vairāk problēmu nekā citviet Eiropā, kur sniegs ziemās ir ierasta parādība.

5. janvāris12. janvāris

Arī temperatūras lielākā negatīvā novirze no normas tuvākajā laikā gaidāma tieši Rietumeiropā, sevišķi Francijā. Nedēļas nogalē pie Itālijas atradīsies ļoti plaša un spēcīga ciklona centrs, tas dosies uz ziemeļiem. Ciklons veicinās auksto gaisa masu aizplūšanu līdz pat Āfrikai, attiecīgi ciklona siltais sektors siltās gaisa masas no Āfrikas nesīs uz DA-Eiropu. Kartē zemāk, kas rāda GFS prognozi sestdienai, siltās gaisa masas redzamas dzeltenā krāsā, aukstās – gaiši zilā krāsā. Uz zemes temperatūra parasti atšķiras no kartē atspoguļotās 850hPa temperatūras (kas ir temperatūra 1100-1600 metru augstumā), jo gaisa temperatūru uz zemes ļoti ietekmē okeāns un jūras, sniega sega, mākoņi, vējš u.c.

Sestdiena

Dažos pasaules medijos izskan ziņas par aukstāko ziemu ne vien pēdējos pārdesmit, bet pat simts gados. Tas gan ir pārspīlēti teikts. Tomēr jau decembris, kad laiks vēl nebija tik auksts kā janvārī, izrādās, Īrijas lielākajā daļā bijis aukstākais pēdējos 28 gados, ziņo www.independent.ie. Un līdzīgi arī vietām Āzijā un Ziemeļamerikā; ASV šobrīd piedzīvo aukstāko laiku kopš 1985. gada, arī visa ziema varētu būt aukstākā pēdējos 25 gados, ziņo AccuWeather. Liela uzmanība pievērsta Floridai, kur šīs nedēļas sals apdraud apelsīnu, cukurniedru un citu kultūraugu ražu.

Turpretī Latvijai GFS tuvākajā laikā prognozē klimatiskajai normai atbilstošu janvāra temperatūru. Ceturtdien Latviju sasniegs dienvidu ciklona centrs, saistībā ar šo ciklonu modeļi prognozē visai ilgstošu nelielu līdz mērenu snigšanu, sākot no trešdienas vakara. Pēc tam tuvosies augstākminētais ciklons, bet anticiklons tam varētu liegt sasniegt Latviju, līdz ar to gaidāms vai nu siltāks un ar nokrišņiem bagātāks vai arī vai aukstāks un sausāks laiks. (Sinoptiskā situācija šajā ziemā, raugoties no prognozēšanas viedokļa, ir galīgi nepateicīga – modeļu prognozes ir svārstīgas, neprecīzas un bieži vien pretrunīgas.)

Plkst. 11:55
Neliels apkopojums par aukstumu un sniegu Zemes ziemeļu puslodē – www.timesonline.co.uk. Tur cita starpā rakstīts: “The head of the Beijing Meteorological Bureau linked this week’s conditions to unusual atmospheric patterns caused by global warming.” Interesanti, kāpēc neviens agrāk nebrīdināja, ka globālā sasilšana Eiropai, Āzijai un Ziemeļamerikai nesīs aukstumu un sniegu (runa taču ir par globālu “atmospheric pattern”, nevis lokālu un īslaicīgu aukstumu)? 😀 No otras puses, satelītu mērījumi vēsta, ka šī gada janvāra sākums, rēķinot vidējo gaisa temperatūru uz visas Zemeslodes virsmas, ir daudz siltāks nekā iepriekšējos gados, galvenokārt El Ninjo dēļ.

68 Atbildes to “Ziema Eiropā”

 1. Normunds Negaiss Says:

  Starp citu klīstot pa tīmekli, un interesējoties par visu, daudz kur lasīts, ka šī vasara būs īpaši unusual (neparasta), būs problēmas ar auglību, un daudz kas atkarīgs no tā, ka saules sistēma tiešām tuvojieties tai galatikas plaknei.

  • raitis_sametis/Zantē Says:

   Da jebkurā gadījumā Saules sistēma galaktikas plakni izies ilgstošā laikā: kas pārsniedz 1 cilvja mūžu, zinātnieki noskaidrojuši – SSistēma galaktiku apriņķo 250 miljonos gadu…(cilvēka mūžs – salīdzinot ar galaktikas gadu-> ir līdz 1,8 sekundes, pie 70 gadu Zemes mūža…). Tā, ka filmā “2012” pieredzētais nu ļoti maz ticams, pārmaiņas ir nepamanāmas no vienas inkarnācijas ietvariem.

   • lietusviirs Says:

    Normunds droši vien domāja nevis apriņķošanas laiku bet svārstību ap galaktikas plakni. Ik pa 30 miljoniem gadu tiek šķērsota galagtikas plaknem, un tad ir lielaaka iespeja sadurties ar kādu asteorīdu vai komētu. Bet tas tiešam ir ar kārtu miljoni gadu.

 2. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude superigs laiciņš-ziema turpina uzvaras gajienu 🙂
  Nakti meness spideja caur plano makoņu plivuru,temp. atkal pazemimajas lidz-7-9 gradiem,pie tam ieverojami putinaja piezemē dzenaja agrak sasnigušu sniegu
  Sodien apmacies,snieg siks smalks sniedzīņš,mazliet putina,kadi 3 cm ir klat,visas pedas un mazas tacinas aizputinatas,temperatura tiri komfortabla -6 Ideals ziemas laiks mana uztvere 🙂 LV-1 radio zinoja,ka it ka atkušnus Latvijā lidz janvara beigam neprognoze,lai nu ta butu 😉

 3. gubumakonis Says:

  He-he ,jau agrak ir lasitas teorijas,ka Globala sasilšana beigas Eiropā izversisies par lielu aukstumu 🙂 Varbut kada daļa taisnibas tur beigas bus 🙂
  Ir daudz ari dzirdets,ka nakama vasara Eiropā bus karsta,vai loti karsta 🙂

  • raitis_sametis/Zantē Says:

   Taču pirmā doma – ir reizē ar vasaras karstumu piedzīvosim daudz vairāk negaisu, apmēram kā 2001. gadā, kad šo rindu autors novēroja 71 pērkona mākoni pie vidējā rādītāja periodā 1997-2009 -> ~35 reizes ik gadus (tiešie novērojumi tikai…).

 4. Maija Says:

  Jaunpiebalgā-6 gr.Mazliet birdina sniegs,diezgan ass vējš.Kura bija tā briesmīgi karstā vasara,kad plūmes izžuva kokos,svilināja uz nebēdu,bet nenolija ne pile?Tā pat var arī būt šovasar,saule,svelme būs,bet lietus nē.Tas nu tā,kaut kā ienāca prātā.

 5. maikls Says:

  Lielbritānijas meteodienests šodien ziņo, ka Lielbritānija piedzīvo garāko aukstuma periodu kopš 1981. gada decembra. Viņi arī izplatījuši sarkano brīdinājumu (kas aptuveni varētu nozīmēt “glābjas, kas var” :D) Anglijas dienvidiem saistībā ar gaidāmu stipru snigšanu. http://metoffice.com/corporate/pressoffice/2010/pr20100105.html

 6. lightning Says:

  Lai tikai turpinās ziemas uzvaras gājiens! 🙂 Eiropa nav pieradusi, aizmirsusi, sevišķi R-Eiropa, bet nekas, laiks atcerēties/iemācīties/izjust īstas ziemas spēku! 😀
  Latvijā vismaz pagaidām ir normāla ziema, nevis pēdējo gadu šļuras, un ceru, ka ziema būs forša arī turpmāk! 🙂 Par vasaru gan vēl tā kā mazliet par agru spriest, kaut gan… Ja ziema būs īsta un auksta, tad vasara var būt karsta, tā kādreiz mācīja laikazīmes… Man jau nebūtu iebildumu pret karstu vasaru.
  Bet, par šodienu runājot, Līvānos visu dienu vairāk vai mazāk snieg, brīžiem arī pārstāj. Mazliet biezāka sniega sega kļūst, bet ļoti lēnām, acij tikpat kā nemanāmi. Grādi arī labi – naktī bija ap -10, dienā -7…-8C, arī tagad turpat grozās. Snigt praktiski šobrīd vairs nesnieg.

 7. Maija Says:

  Vai Rietumeiropā agrāk bargas ziemas bija ierasta lieta,arī Spānijā?Cik zinu,tad 2.Pasaules kara laikā vācu karavīri saluši nost.Tā vismaz man stāstīja tante.Lielas,ka šogad sniegs ir visur,kur vajag un,kur nevajag.

 8. Līmeņrādis Says:

  http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap100105.html Kā, lūdzu, sauc šāda veida mākoni latviešu valodā?

 9. raitis_sametis/Zantē Says:

  Vakarā “pie manis” pie skaidrām debesīm g.temp. atkal nokritās līdz -8…

 10. snake Says:

  Jaunumi no Liepājas, instensīvi sniga kopumā uzsniga laikam ap 7 cm, un tikko bija arī zibens uzplaiksnījums un 2 tādi pašvaki pērkona grāvieni 😉

 11. liepājas veeji Says:

  man patīk tas teikums par britu pensionāriem,m kuri kurina majas, lai sasildiitos, ko darīsim mēs ja Baltkkrievi atslegs mums elektrību un gaazi. pfuu

 12. liepājas veeji Says:

  atvainojos grāmatas nevis mājas 🙂

 13. lightning Says:

  Līvānos bez jūtamām pārmaiņām, varbūt kādu grādu vēsāks paliek. Šobrīd aktuāls jautājums – kad atnāks D ciklons, kas to sniegu nes? Šonakt jau nu vēl ne, bet rīt pa dienu laikam jau var gaidīt! Labi, ka nav jānodarbojas ar sniega šķūrēšanu! 😀

 14. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/sniegota-riga-2010/
  Sniegs un kartiga ziema Rigā pedejas dienās-diezgan gara galerija 😉
  Patreiz ara Zolitudē apmacies,nesnieg,ir -5,dumaka. Gaidu ar to ciklonu,ritvakar ap šo laiku jau Riga visam vajadzetu sakties 🙂

 15. Girts/Saulkrasti Says:

  Tas ciklons virs Itālijsa atgādina filmu Dienu pēc rītdienas. Tik mazliet vēl jāpaaugas un tad jāsāk sūknēt arktiskais gaiss tā pa riktīgam.

 16. raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt- vakar vakarā pie skaidrām debesīm sals nokritās līdz -8, bet jau vēlākā naktī debesis atkal nomācās un gaiss kļuva nedaudz siltāks-6, tāds – nomācies 10 balles ar st mākoņiem un -6,5 ir arī tagad!

 17. gubumakonis Says:

  Zel,ka jaunakas prognozes novirzija gaidamo ciklonu vairak uz austrumiem lidz ar to izskatas,ka Riga snigs visai maz,Kurzeme laikam gandriz nemaz…
  Tas otrs ciklons kas bija paredzets brivdienam tagad izskatas paies vispar garam,varbut lidz tam vel kas mainisies 😉

  • Girts Says:

   Nekas jau nebūs, neviena oficiālā lapa neko un nekad Latvijai uz nakti un rītdienu nav solījusi. Kur tad to lielo sniega pieaugums nedēļas laikā maikls ir saskatījis arī Latvijai, nezinu. Cik es kādu laiku skatos, tad tie gudrie GFS modeļi pilnīgi garām un nekam nederīgi. Tik esošo situāciju labi parāda, bet tālāk jau cikloni un anticikloni aiziet citu ceļu.

   • maikls Says:

    Protams, ka neviens prognozētājs neko nesola, tikai prognozē. 😀 Ģirts laikam http://www.meteo.lv neuzskata par oficiālu lapu, jo viņi ceturtdienas prognozē raksta, ka “Brīžiem snigs, naktī un no rīta austrumos vietām stipri. Gaidāms neliels putenis.” Un Ģirts laikam Kurzemi nepieskaita Latvijai, jo tur šonedēļ sniega sega vietām jau pieaugusi par vairāk nekā 15 cm (galvenokārt piekrastē). Par cik sniega sega palielināsies nākamajā diennaktī Latvijas austrumos (lai gan arī šo teritoriju Ģirts laikam nepieskaita Latvijai) – tas atkarīgs no nokrišņu daudzuma un sniega “pufīguma”, bet vismaz daži centimetri nāks klāt.

   • Girts Says:

    Labi, labi. Tad jau manīsim. Nē, meteo.lv man nav līderis. Un šie solīja vismaz vakar nelielu vai mērenu snigšanu šonakt.
    Visu laiku ticamākais bija weather.com vai accuweather. Tie no rīta vismaz uz rītdienu un nakti nesolīja nekādu īpašo sniegu un nokrišņus Rīgai.
    Savukārt aizvakar neviens nesolīja sniegu Saulkrastos, Carnikavā, kuru tā īsti par Vidzemi neuzskatu, toties mājās braucot bij tāds putenis un sasnidzis tik īsā laikā bija laikam biezākā sniega sega diennakts laikā šogad – kādi 8-10cm. Prognozēs visur brīdināja tikai par Kurzemes un Vidzemes piekrasti.

 18. gaga Says:

  kāda attiecība ir 1mm nokrišņu pret sniegu, saprotams ka tas ir atkarīgs no gaisa temperatūras, ( piem pie 0 grādiem x3, pie -10 grādiem x5?)

  • maikls Says:

   Galvenokārt atkarīgs no temperatūras mākoņos (mazāk no temperatūras piezemes slānī, ja vien tur nav plusi) un no mitruma, un no vēja. Faktoru ir daudz, tur vajag datus no zondēm, prognozēt ir grūti, diezin vai Latvijā kāds to vispār mācētu. Vidēji ņemot, 1 mm dod 1 cm sniega, bet var būt pat tā, ka 1 mm dod 4 cm pufīga sniega, kas gan, protams, agrāk vai vēlāk sablīvējas, savukārt pie smalka sniega 1 centimetram sniega segas var atbilst pat 2-3 ūdens ekvivalenta milimetri (lai gan nekad nevar zināt, vai nokrišņu daudzums ir izmērīts pareizi).

 19. raitis_sametis/Zantē Says:

  “Manā galā” šodien pat saule uzspīd, gan ne visai silts, pagaidām – 8 grādi.

  • raitis_sametis/Zantē Says:

   Tagad vakarā arī uz sala pusi iet- jau -12 pie durvīm… ceru, ka naktī reizē ar tuvojošos ciklonu siltāks paliks (salst un plaisā rokas, lopi jākopj, mežā malka jāgādā un vēl citi fiziski darbi, kuru dēļ ārā jāiet…).

 20. gubumakonis Says:

  http://www.met.fu-berlin.de/de/wetter/bodenvorhersage/
  Ciklons KRISTA jau nak 🙂 Redzesim,cik daudz beigas sniega tas atnesis…
  Riga pirms tam noskaidrojas,temperatura pazeminajas lidz -8-10 Tagad sak apmakties,nedaudz pastiprinas vejš,radars pagaidam klusē.

 21. raitis_sametis/Zantē Says:

  http://www.lvceli.lv/cms/visas.asp

  izrādās, ka dzīvoju šā vakara aukstuma polā, par Krāslavā ir siltāks kā “pie manis”…

 22. Normunds Negaiss Says:

  Sagadijies tā, ka sonakt esmu Daugavpilii, un te jau normāli snieg, bet ne stipri. Rit apskatisos, cik pa nakti uzzsnidzis.

  • b Says:

   oj, būtu jauki, ja tu to izdarītu pēc iespējas ātrāk. Būtu priecīgs saņemt vēsti jau ap plkst. 5.50. bet tas jau laikam nav cilvēcisks laiks 🙂

 23. raitis_sametis/Zantē Says:

  Vācijā – 6 un sniegs, bet visiem tur tādi brīnumi, ka medijiem par to jāraksta.

 24. raitis_sametis/Zantē Says:  Un radars jau uzrāda nokrišņus, kas tuvojas Latvijas vidienei!

 25. lightning Says:

  Līvānos visu dienu bija mierīgs, nesniga, pēcpusdienā brīžiem nedaudz paskaidrojās, tomēr saule tā arī neizlīda no mākoņiem, jo tad jau tuvojās rietumu pamalei. 😀 Dienā grādi -9…-10, uz vakaru sāka mazliet siltāks palikt, šobrīd -8. Un galvenais – tagad jau snieg, turklāt diezgan riktīgi! (Sāka snigt kaut kur ap 22.30-23.00.) Puteņa nav, jo vēja arī, cik var redzēt, nav, sniegs birst lēnām, diezgan smalkām pārslām, bet gulstas biezi, un laternu gaismā var labi redzēt, ka vismaz 1,5 – 2 cm jau ir uzsnidzis klāt. Pilnīgi balta arī Rīgas – Daugavpils šoseja. Ja tā turpināsies, tad rīt vismaz 7 – 10 cm sniega klāt būs! 😀

 26. gubumakonis Says:

  Rigā jau kadu pusstundu mereni snieg,videji smalki,ir -8,jauki 🙂 Ceru uz sniega segas pieaugumu pa kadiem 3-5 cm Rigā.
  diena skaidrojas un uzspideja saule caur visai raksturigiem tuvojošam ciklonam makoņiem,pievakare Zolitudē bija -10.
  http://weatherfoto.wordpress.com/ daži foto-debesis pirms ciklona

 27. gubumakonis Says:

  Pagaidam,ja var ticet radara precizitatei-visstipraka snigšama notiek LV centralajos rajonos un Vidzemē,ari Rigai nak virsū,jauki 😉

 28. Kika/Salacgrivā/ Says:

  Mans bralis jau kopš vakardienas dzivo Getvikas/Anglijā/ lidostaa,reisi atcelti,ir neliela ceriba ka shodien tiks. stastija ka vienvakar ielas bijushas tukshas nevienas mašinas,noķerushi vienu taxi kursh visu celju braucis ar 10 km/h lielu atrumu.. 😀

  Salacgrivaa nedaudz nakti uzsnidzis ..nu varbut 1 cm,bet tagad nedaudz snieg..pagaidaam gan nekas tads ekstreems neizskataas…

 29. maikls Says:

  Lielbritānijā ne tikai sniegs, bet arī ļoti, ļoti auksts laiks – aizvadītajā naktī vietām 18 grādu sals (un nevis Skotijas kalnos, bet pat dienvidos), lai gan parasti ziemās tur temperatūra turas plusos.

 30. Maija Says:

  Jaunpiebalgā – 6gr.Sniedziņš uzsnidzis pavisam nedaudz,kādi 3 cm.Jā ,šoziem Pasaule sagriezusies kājām gaisā…

 31. raitis_sametis/Zantē Says:

  Labrīt- minimāls sniedziņš. Šis ciklons jau gan pēc parunas: “liela brēka, maza vilna”…

 32. Kika/Salacgrivā/ Says:

  iekš meteo.lv radaas ka Ainažos termometrs vai nu sasalis vai aizputinaats 😀 nav Ainažu temperaturas 🙂

  • raitis_sametis/Zantē Says:

   😉 Lai termometrs sasaltu, jābūt – 45 grādiem, lai 2m augstumā termometrs aizputinātos… nu tur, bez komentiem… (tikko izlasīju rakstu par Hirosīmas atombombardēšanu ’45 gadā, arīdzan tad cilvji vispirms atjēdzās par to – ka uz to pilsētu nestrādāja telegrāfa sakari)…

 33. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude turpina snigt neliels smalks sniedziņš,sniga ari visu nakti,klat naca kadi 4 cm sniega,temperatura bija -8,tagad -6,normala ziema turpinas 🙂
  Izmeriju kopeju sniega segu- Zolitudes plavas videji 33 cm,pagalma mazak 😉

 34. gubumakonis Says:

  Pec Lietuvas modeļa izskatas,ka Riga nakama diennakti gaidams vel ieverojams Liča efekta sniegs 🙂

 35. khmm Says:

  Jautājums nedaudz pa citu tematu..
  Kādiem ir jābūt apstākļiem lai aizsaltu Baltijas jūra līdz Zviedrijai? Kādai jābūt temperatūrai, mitrumam un sazin vel kam lai izveidotos stabila ledus “sega”? Cik esmu dzirdējis kādreiz tā nemaz nebija reta parādība, bet vai tas ir iespējams mūsdienās?

  • maikls Says:

   Nuu…lai aizsaltu visa jūra, nevis tikai līči, tad laikam vajadzētu 20 grādu salu 3 mēnešus no vietas. Tagad jūras centrālajā daļā ūdens ir atdzisis aptuveni līdz +4..+5 grādiem. Bet Botnijas līča ziemeļdaļa jau visai pamatīgi aizsalusi – ledus platība ir krietni lielāka nekā pēdējos gados janvāra sākumā.

  • mārtiņš Says:

   pieļauju, ka nekāda emigrācija tāpat nesanāktu 🙂 gan jau ja arī ledus uzsaltu, to nepārtraukti sadragātu ledlauži

   paskaties, kāda satiksme pa baltijas jūru – http://marinetraffic.com/ais/

 36. maikls Says:

  Accuweather par vētrām, sniegputeņiem un plūdiem Eiropā tuvākajās dienās: http://www.accuweather.com/news-story.asp?partner=accuweather&traveler=0&article=8

 37. Normunds Negaiss Says:

  Tkko atbraucu no Daugavpils, tur nekas īpaši daudz tomēr nebija uzsnidzis, pa nakti kādi 5 cm tāda blīva sniega un pa dienu šodien kāds 1 cm pūkas. Paceļam uz rīgu visvairāk sniega uz aci skatoties bija Lielvārdē un Ķegumā.

 38. Kika/Salacgrivā/ Says:

  Salacgriva itkaa visu dienu lenaam sniga tadaam sikaa parslaam,bet nu cm kadi paris tik klat nakushi… joprojam neka ekstreema 🙂

  • lietusviirs Says:

   Nu no meteorologa( piedodied Vīksnas kungs) tomēr gribētos korektāku parādības skaidrojumu.
   —-
   Virs jūras, kas nav aizsalusi un virs kuras gaisa temperatūra ir apmēram +1 grāds, tās vēl uzņēma enerģiju, gubu mākoņi pieņēmās apmēros un tad sastapās ar auksto gaisu,.

   Ceru, ka skaidrojums bija domāts kā joks.
   Tiešām gribas mazliet pasmaidīt 🙂

 39. Purva vecis Says:

  -12,redzamas zvaigznes.

 40. Pierīga Says:

  Labrīt! Naktī vienbrīd bija skaidrs, šobrīd lielām pārslām lejup krīt sniegs, šoreiz pat radars uztver. Temperatūra -8

 41. gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude visu ritu smuki snieg lielam pūkainam parslam, temperatura ir -8,skaisti 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: