Par laiku decembrī šogad un citos gados

Decembris sāksies ar siltu laiku, daži modeļi prognozē, ka otrdien valsts rietumpusē gaisa temperatūra sasniegs +9 grādus, Lietuvas modelis gan prognozē „tikai” +5..+7 grādus. Arī trešdien daudzviet iespējami +8 grādi.

Gar zema spiediena sistēmas austrumu malu Austrumeiropā šobrīd ieplūst ļoti siltas gaisa masas (temperatūra pusotra kilometra augstumā ir līdz pat +10 grādiem). Polijā un Baltkrievijas dienvidos gaisa temperatūra piezemes slānī var sasniegt +13 grādus.

Sākot ar ceturtdienu, kļūs nedaudz vēsāks, nedēļas nogalē gaisa temperatūra vismaz vietām Latvijā noslīdēs pāris grādus zem nulles. GFS modelis nokrišņus galvenokārt prognozē tikai otrdien (Kurzemē) un trešdien/ naktī uz ceturtdienu, pēc tam anticiklona ietekmē bez ievērojamiem nokrišņiem.

Jāteic, ka modeļu prognozes par gaidāmo laiku decembra pirmajā pusē ir ļoti svārstīgas, pat haotiskas. Tas, iespējams, liecina par gaidāmām laika apstākļu izmaiņām. Varbūt tuvojas Joe Bastardi prognozētais janvāra-februāra aukstums, tāpēc pamazām sākas „pārkārtošanās”.

Piemēram, pirmdienas naktī ģenerētā GFS prognoze paredz, ka 15. decembrī Ziemeļvidzemē nebūs siltāks par -10 grādiem, naktī uz 16. decembri iespējams sals līdz -20 grādiem. GFS prognozē, ka uzradīsies anticiklons – silto gaisa masu bloķētājs – un ka gar anticiklona austrumu un ciklona rietumu malu mūsu reģionā strauji ieplūdīs arktiskās gaisa masas. Šī tālā prognoze, protams, pagaidām pieder pie ignorējamajām prognozēm, jo gan jau tā vairākkārt mainīsies par 90 un 180 grādiem. Bet, no otras puses, šāda strauja aukstuma iestāšanās nav nekas neiespējams (runājot konkrētāk, saskaņā ar GFS ansambļa prognozi ir 5% iespēja, ka uz decembra vidu būs liels aukstums).

Kopš novembra otrās puses vērojamais siltums, uzziedējušās narcises un citas pavasara puķes nav nekas nebijis. It īpaši pēdējos gados ir bijuši vairāki ļoti silti novembri un decembri, lielākais rekordists, protams, ir 2006. gada decembris, kad tika uzstādīts vesels lērums siltuma rekordu un 5.-6. decembrī gaisa temperatūra sasniedza pat +12 grādus.

Ļoti interesants bija 1978. gads. Tad novembrī tika sasniegti vairāki siltuma rekordi (piemēram, 19. novembrī Rīgā +12 grādi, 23. novembrī +11,4). Bet no decembra vidus sākās aukstuma rekordu birums. 17.-18. decembrī Rīgā togad bija -24 grādi, 31. decembrī -32 grādi, bet Vidzemē gaisa temperatūra noslīdēja līdz pat -43 grādiem.

Manuprāt, ikviens, kurš kaut nedaudz pārzina laika apstākļus vēsturē, ir skeptisks pret skaļajām runām par klimata izmaiņām. Protams, šīs runas nav gluži bez pamata, bet bieži vien ir pārspīlētas, it īpaši no žurnālistu un politiķu puses. 20. gadsimtā bijušas gan spēcīgākas un biežākas vētras, gan straujākas laika apstākļu maiņas nekā pēdējos 10 gados. Ja 1978. gada decembris bija rekordauksts, tad dažās 1971., 74., 75., 77. un 79. gada decembra dienās Rīgā bija tikpat silts kā pēdējo gadu siltākajos decembros vai pat vēl siltāks. Daži siltuma rekordi Rīgā nav krituši no 20. gadsimta sākuma un 19. gadsimta beigām. Un situācija citviet pasaulē ir līdzīga.

26 Atbildes to “Par laiku decembrī šogad un citos gados”

 1. Līmeņrādis Says:

  Jautājums uz attapību: Ja Joe Bastardi prognozē aukstumu, bet vietējais laika vērotājs siltu ziemu, tad, kuram no viņiem uz sitiena ticēt ir drošāk?

  • maikls Says:

   Ja Tu runā par Vili Bukšu, tad viņš savā prognozē cita starpā pieminēja arī 20 (vai 25) grādu salu kādā periodā, – tā kā kaut kas no viņa prognozētā piepildīsies pavisam noteikti. 😀

 2. Qued Says:

  Tā laika prognozēšana lielā mērā ir šarlatānisms 🙂

 3. asdfg Says:

  Priekš manis noderīgs resurs, nav tikai plusi un mīnusi :))

 4. Raitis_Sametis/Zante Says:

  Jāskatās dabā: ir iespējams novērot gaidāmo tendenci par 65%, apmēram 3-4 mēnešus uz priekšu (vienu gadalaiku). Aizvakar sanāca parunāties ar medniekiem, tie saka-tagad nomedīto dzīvnieku gaļas liesa ir gara, bet paplāna. Tobiš ziema- pagara, bet ne sevišķi ekstremāla. tas saskan arī ar citiem novērojumiem. Dabā visi rudens procesi šoruden viss norisinājies vidējos termiņos, āboli ilgi karājas kokos, bet pīlādži ne mēreni maz. Ziemas sākums būs lēns: vidus mērens, uz pavasari tā iekavēsies.

 5. Raitis_Sametis/Zante Says:

  http://meiravietis.typepad.com/mans/laiks/

  Kāda būs ziema, youtubes versijā no Viļa Bukša…

 6. lightning Says:

  Pēc ilgiem laikiem šodien saule debesīs spoži spīdēja (brīžiem gan dūmaka biezāka tapa, bet tas sīkums)! Prieks! Arī diezgan silts, Līvānos dienā +6…+8 grādi. 🙂

 7. liepajnieks españa Says:

  Hola!sveiciens visiem musm te sodien spanija plosas neliels aukstumins un sniega vetra Galisijas La riojas regiona. pa dienu lija un bija plus 5 gradi kas spaniem skaistas looti auksti mucho frio 🙂 un sniegs viniem ir katastrofa.

  hasta luego!

 8. Purva Vecis Says:

  Varētu būt ka ir zināma līdzība ar 1978 gadu.Putni ir prom.Žurkas liliju sīpolus rok kā trakas.

 9. maikls Says:

  Dažas tālās prognozes ir tiešām ārkārtīgi interesantas. GFS ansamblī, kur tiek ģenerēti dažādi iespējamie scenāriji, nevis tikai viena galvenā prognozē, daži scenāriji paredz lielu aukstumu Krievijas rietumos jau uz 12.-13. decembri. Pāris scenāriji šo lielo aukstuma sūta vairāk uz mūsu vai Skandināvijas pusi. Protams, ir arī citas variācijas, nu bet izskatās, ka lielāks vai mazāks aukstums agrāk vai vēlāk decembrī būs arī pie mums.

 10. Raitis_Sametis/Zante Says:

  Labdien- ziema iesāksies maigi un lēni, būs par 10% aukstāka kā iepriekšējā (kad pamatā viss grozījās ap “0”), iekavēsies uz pavasara pusi/ kopumā bez lieliem ekstrēmiem… daba tā “runā”.

 11. Raitis_Sametis/Zante Says:

  Aizvadīta 12 pēdējos gados mierīgākā Atlantijas taifūnu sezona…
  -> http://pogoda.ru.net/news/4301/

 12. maikls Says:

  Ja piepildīsies LVĢMC prognoze – http://www.meteo.lv/public/28875.html – tad pirmo reizi kopš 2005. gada būs “normāls” decembris. 2008., 2007. un 2006. gadā decembra temperatūra bija attiecīgi 2,7, 3,8 un 6,6 grādus virs normas.

 13. lightning Says:

  Cerams, ka decembra prognoze no LVĢMC būs OK – labāk ziema nekā drēgns rudens turpinājums. Bet Līvānos 1. decembris atnāca ar tīri normālu, pat siltu laiku – ap +5…+6 grādiem, mainīgs mākoņu daudzums, brīžiem arī saulīte uzspīdēja, bez nokrišņiem. Tuvākās prognozes paredz jūtamu grādu kritumu, un jau pēc pāris dienām gaidāms naktī slapjš sniegs – nu, kā būs, būs, sen laiks zemei villainē tīties. 😀

 14. Purva Vecis Says:

  Tīrelī ir 4,6 grādi.Tagad.

 15. Raitis_Sametis/Zante Says:

  Labrīt+4 grādi pie durvīm… lijis visu nakti, dubļi līdz ausīm.

 16. Raitis_Sametis/Zante Says:

  http://www.gismeteo.ru/city/busy/?city=4136

  no 8.12.09.- īsta ziema prognozējas pēc šiem …

 17. Pierīga Says:

  Laba diena! Skatos, ka kurzemē kārtīgs lietelis, pie manis arī šobrīd līst mēreni stipri. Īpaši auksts jau nu nav, bet mitrs gan… neko omulīgi

 18. priekšnieks Says:

  galvenais jautājums – KAD BŪS SNIEGSSSSS???

 19. Raitis_Sametis/Zante Says:

  Jarīko totalizators… atceros, ka skolas laikos vēl padomijā mēs- čaļi – rīkojām totalizatoru par pasaules čempionāta hokeja spēlēm. Visi metām pa 20 kapeikām, bet visu banku savāc tas, kurš ātrāk un precīzāk uzminēja spēles rezultātu… Par sniega sākumu: varam to pašu… hehe, jox


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: