Būs vai nebūs sniegs?

Saskaņā ar Lietuvas modeļa prognozi jau vēlā svētdienas vakarā dažviet Latvijā var parādīties slapjš sniegs, bet Vidzemē pirmdienas rītā iespējama dažus centimetrus bieza sniega segas izveidošanās, īpaši augstieņu rajonos un Vidzemes ziemeļos.

Līdz ar to pastāv iespēja, ka zem uzsnigušā sniega svara dažviet Vidzemē pirmdienas rītā lūzīs koki. Laikā, kad kokos ir daudz lapu, nevajag daudz sniega, lai zem tā svara lūztu zari un atsevišķi koki. Bet, piemēram, Polijas modeļi prognozē, ka pār Latviju pirmdien nenokritīs neviena sniegpārsla, tikai līs, tāpēc atliek vien gaidīt, kura prognoze piepildīsies.

Pirmdien dienas laikā nokrišņu būs pavisam maz, tomēr saglabāsies pārsvarā apmācies laiks un gaisa temperatūra gaidāma no +2 grādiem Vidzemē līdz +7 grādiem Kurzemes piekrastē. Pūtīs lēns vējš.

Būtiskus jūras un līča efekta nokrišņus var gaidīt otrdien naktī un dienā. Šobrīd izskatās, ka vējš pūtīs no ziemeļiem, un pie šāda vēja virziena Baltijas jūras radītie nokrišņi var palikt uz rietumiem no Kurzemes un daudz nokrišņu atnest Polijai, bet līča radītie nokrišņi attiecīgi gaidāmi uz dienvidiem no līča – Jūrmalā, Jelgavā, bet varbūt Tukumā un Dobelē. Tā kā katra mazākā vēja virziena maiņa iespaido šo gubu mākoņu virzību, tad var notikt arī citādāk. Šie mākoņi nesīs lietu, krusu, slapju sniegu, bet arī par nokrišņu intensitāti ir grūti spriest.

Otrdien uz rietumiem no mums atradīsies anticiklons, uz austrumiem – ciklonu sistēma. Ar ziemeļu vēju aukstās gaisa masas dosies tālu uz dienvidiem – līdz pat Vidusjūrai. Šim gada laikam tā ir netipiska situācija, varbūt tieši tādēļ modeļu prognozes ir ļoti svārstīgas. Auksto un silto gaisa masu sadursme var veicināt spēcīga ciklona izveidošanos. GFS šobrīd prognozē, ka šāds ciklons trešdien būs virs Ukrainas – Baltkrievijas. Gar ciklona ziemeļu malu Latvijā no austrumiem var ieplūst siltākas gaisa masas, tomēr gaisa temperatūra uz zemes, visticamāk, saglabāsies zema, jo vējš pūtīs no sauszemes un gaidāms pārsvarā apmācies laiks.

Šis ciklons nesīs oktobrim neraksturīgus laika apstākļus plašai Eiropas dienvidaustrumu un centrālajai daļai. Vietām uz dienvidiem no Latvijas var uzsnigt dziļš sniegs. GFS prognozes par to, kur snigs visvairāk, visu laiku mainās. Šobrīd tas prognozē, ka nedēļas vidū līdz 25 cm (kalnos pat virs 50 cm) dziļa sniega sega uzsnigs vietām Ukrainas rietumos, Polijas dienvidaustrumos un citās valstīs šo teritoriju tuvumā.

Iespējams, ka kaut kas no šī sniega trešdien-ceturtdien tiks arī Latvijai, sevišķi Latgales pusei. Sinoptiskā situācija būs patiešām neierasta un tāpēc tās rezultātu ir ļoti grūti paredzēt. Protams, agrāk vai vēlāk viss atgriezīsies ierastajās sliedēs, varbūt jau nedēļas nogalē.

44 Atbildes to “Būs vai nebūs sniegs?”

 1. maikls Says:

  Svētdienas rītā Valkā (precīzāk, Igaunijas pusē Valgā) reģistrēti -4,4 grādi.

 2. raitis_sametis Says:

  Labrīt= šorīt Zantē (man pie durvīm)+1, interesanta nedēļas gaidāma//pirmais- kā es saku – “priekšziemas” vilnis…

 3. maikls Says:

  Jaunākajā poļu modeļa prognozē iezīmēts slapjš sniegs pirmdienas rītā Vidzemes un Alūksnes augstienē.

 4. Maija Says:

  Uh,nu gan būs raiba nedēļa!Šorīt mūsu termometri pie mājas rādīja gandrīz – 4 gr.Zeme uzsalusi,pa dinu neko arī neatlaižas.Gribēju mazliet parakties-nekā.

 5. maikls Says:

  Rīgā arī šonakt varētu parādīties slapjš sniegs, bet sniega sega droši vien izveidosies tikai Vidzemē, ja vispār. Lai GFS un Lietuvas modelis tagad prognozē arī vietām Kurzemē un Zemgalē.

 6. raitis_sametis Says:

  Acīm redzot būs trakā otrdiena ar brāzmainu vēju un īslaicīgiem nokrišņiem…

  • maikls Says:

   Tu domā? Otrdienai neviens modelis neko traku neprognozē, mērens vējš un nokrišņi tikai vietām.

   Tad jau šonakt gaidāmais sniegs varētu būt kaut kas interesantāks, ja vien atnāks kā to prognozē vairāki modeļi.

 7. raitis_sametis Says:

  Nu jā, izskatās – ka rīt no rīta, 12.10.09. būs lielākās laika jaktis /patreizējais ciklons būs aizvirzījies uz ZA no mums, un mēs būsim tā “aizmugurē”…

 8. maikls Says:

  GFS šovakar uzģenerējis kārtējo “jautro” prognozi: līdz aptuveni 40cm dziļš sniegs Viļņā un Daugavpilī trešdienas vakarā.

  • Romāns Kolduns Says:

   Nu tas jau gan izskatās pēc tautas biedēšanas, ne vairs pēc prognozes jo tik traki jau nu gan nebūs/ Es priecāšos ja vispar manīšu kaut vai mazu sniega kārtiņu rīt vai vispār šonedēļ. Pirmais sniegs šajā rudens/ziemas sezonā. Tikmēr Ogrē šorīt bija ap 0 grādiem (7:30).

  • lightning Says:

   nu bitīt matos, tas jau būtu kaut kas jocīgs… tiešām “jautra” prognoze! 😀

 9. gubumakonis Says:

  Šodien bija tada mieriga un pa dienu samera silta un bez nokrišniem diena gan Riga,gan Ikšķilē,tada klasiska zelta rudens diena. Salna,vismaz no rita uz zales pamanama Riga,Zolitudē nebija,kaut gaiss tuvu 0 bija.
  Nu tad gaidu to sniegu ari Riga, butu interesanti 🙂
  Starp citu,gadu nepateikšu,(bet toreiz skola gaju),bet pirmais sniegs Riga pa dienu bija uzsnidzis septembra beigas uz vairakam stundam,bet Latgale toreiz noturejas dažas dienas,un tas nebija liča efekta nopelns 😉

 10. Pierīga (Liepājā) Says:

  Liepājā nu kādu laiku diezgan līst, bet radarā neko neuzrāda.. tā nu ar to radaru tik tālu ir 🙂
  Pa dienu bija vēss, jutos kā pirms sniega, vējš to vēl vairāk paaukstināja.
  Tagad, lietū, liekas daudz omulīgāk.

 11. gubumakonis Says:

  Riga nu jau ari kadu laiku mereni list,pagaidam bez sniega parslam,ari manuprat pagaidam ir parak silts,+4,redzes,kas talak nakti bus 😉

 12. lightning Says:

  Vakar Līvānos diena forša, pēcpusdienā saulains (rīta pusē bieza migla bija, pagāja laiks, kamēr izklīda), praktiski bezvējš, labs laiks dārza darbiem, pavēss gan, ap +7…+8 (no rīta miglas dēļ vēl pat 10.30 tikai +3 bija, bet jūtama salna vismaz pilsētā nebija bijusi – min grādi ap 0 – +0,5C).
  Šorīt no rīta Līvānos mazi mīnusiņi bija, kaut kur starp 0 un -1, veļa uz balkona bija nedaudz stingra palikusi, bet nekas vairāk. Dienā MMD, tīri neko laiks, arī saulīte uzspīdēja, ap +8, bet ap 10 vakarā kā sāka gāzt lietus (brīžiem stiprāk, brīžiem pieklust), tā dod vaļā joprojām, un skatījos, ka ielas jau pludo… Grādi vēl turas ap +4…+5, kā būs ar slapjo sniegu, grūti pagaidām spriest, varbūt līdz mums neatnāks. Bet… ? 😀

 13. x-f Says:

  Siguldā ir mazliet sniega.

 14. maikls Says:

  Jēkabpilī arī naktī lija un lija, bet tagad mazliet snieg, zāle pie mājas nedaudz balta.

  Rīgas lidosta arī ziņo par nelielu slapju sniegu.

 15. Maija Says:

  Jaunpiebalgā 0 gr.,nu varam teikt,ka esam sagaidījuši pirmo sniegu!Pie mums tāpat kā pie Maikla, Jēkabpilī,zeme nedaudz balta,nāk sniegs,kopā ar lietu.Ceriņu zari krietni noliekušies.Vārdu sakot-slapjdraņķis!

 16. madonietis Says:

  Madonā arī pirmais sniegs.Koki apsniguši un noliekušies.Žel ka nav fotoaparāta būtu šodien skaista fotosesija/LATVENEGO drosi sodien nepriecājas- sākas sezona.Koki lūzis jo daudz lapu vēl.Ja piepildisies tā prognoze par lielo sniegu 40 cm tad Latvijā jāizsludina ārkārtas situācija!!!!!!!!!!!!

 17. orkaans Says:

  Teikā arī mazliet zemi klāj sniegs! 😦
  žēl,ka fotoaparātu aizdevu,tad būtu bildes. 🙂

 18. saksija Says:

  Rīgas DR sniega nav. Tikai peļķes.

 19. gubumakonis Says:

  Pardaugavā un pie manis Zolitude ari sniega nav 😦 zemi nekas neklaj,peļķes vien-mereni lija visu nakti,nakts otra pusē kopa ar slapjo sniegu,bet uz zemes nepalika. Kopa pec lidostas datiem 12 mm nokrišnu Riga šonakt. Patreiz bez nokrišniem,apmacies,dumaka un gandriz bezvejš,t+2
  Zel,ka neviens nav nofotografejis pirmo sniegu,kur tas ir,droši vien smuki .

 20. Juris A. Says:

  BBC raksts, pēc manām domām, neko sevišķi jaunu nepateica. Zinātnieki joprojām dalās divās frontēs (varbūt, vieni, kuriem maksā “zaļie”, bet otriem – kādi pretējie?) Par to, ka klimatu ietekmē mežonīgo apmēru, tilpuma ziņā, okeāni un jūras, ir skaidrs, tas nevar nebūt tieši milzīgo siltumu akumulējošo tilpumu dēļ. Bet arī tiem, lai tie (okeāni) būtu “silti”, no kaut kurienes ir jāsaņem šī enerģija un tā noteikti gala rezultātā ir Saule! Nekas nenāk no nekurienes. Okeāni ir kā milzīgi akumulātori, kuri brīžiem, ar saviem cikliem gan izlādējas, gan atkal no Saules uzlādējas. Protams, arī tie ar saviem cikliem ietekmē kopīgā klimata ainu, bet kopsummā viss ir šo sarežģīto superpozīcijas, jeb pārklāšanās vai uzklāšanās procesu rezultāts. Bet, kā saka mana “ticība”, viss nāk no Saulītes!!! Mēs varam šiem mega procesiem, varbūt, uzklāt tikai kādu nelielu Zemes klimata piegānīšanas fluktuāciju, bet tas arī viss. Un pareizi Maikls saka, ka nāks gan mazie, gan lielie Ledus laikmeti. Un pa vidu, atkal varēs ķīvēties – būs pasaules plūdi vai nebūs!

  • raitis_sametis Says:

   Labrīt- kopumā jāsaka: mēs (cilvji) ar savu darbību ļoti maz (lai neteiktu- nemaz) ietekmējam atmosfēru. Jūtami – tikai lielpilsētu apkaimēs. ** Daba vēl ilgu laiku (ja ne – vispār mūžīgi) būs spēcīgāka par cilvēkiem… Mums tikai darīšana ir ar periodu periodu periodiem – lielākiem un mazākiem, kas savstarpēji pārklājas…te sasilstam, te atkal aukstāk viss paliek. Vienas paaudzes laikā to pat nevaram fiksēt…(kaut ko drusku tad: ja mazmazbērni nejauši kaut kur redz vecvectēva laika pierakstus, ja vien tādi ir saglabājušies//arī 16.gs, sacīsim, kāds to noteikti ir darījis-taču, nav saglabājies. Cilvēkiem toreiz bija citas rūpes – kari, pasaules pārdalīšanas, nevis tur kāda sekošana laikiem, viss tikai mutvārdu foklorā pārnesies no vienas paaudzes uz otru-> līdz jau grāmatu laikmetā Mauriņš un vēl kāds cits to apkopojis uz lapām…papīra…).

   • gubumakonis Says:

    Varbut uz atmosferas procesus un klimatu cilveku ietekme maz ,tomer kas attiecas uz dabu un apkartejo vidi,tur gan diemžel cilveka darbiba parsvara negativa un visai nezeliga un postoša 😦

   • raitis_sametis Says:

    Vienīgi lokālās vietās, kur tie mūsu “pašu” saražotie atkritumi ir sakrājušies. Tad vēl teritorijās – kur mūžamežus izcērtam… jā, tās ir radikālas pārmaiņas… Taču Zeme ir dzīva, ja ņemam šo kā vienotu veselūmu- un mēs esam visai netīrīgas “baktērijas” uz tās virsmas. Zeme reizēm “pakasās” un “apveļas” uz otriem sāniem – zemestrīču un taifūnu veidā (tas ir tas pats, ka mēs mazgājamies un bežamies prom no netīrumiem…)…. Kopumā Zeme vēl ir ar lielu rezervi, lai pēc mūsu darbošanās tā “saslimtu”…

 21. Gubumakonis Says:

  http://4seasonsinfoto.wordpress.com/zelta-rudens-riga-sakums/
  Mana galerija-zelta rudens Rīgā,ar pirmo sniegutai nav sakara 😉

 22. raitis_sametis Says:

  Zantē: arī lija 11.10.09. vakarā un nakts pirmo pusi… bez sniega…tagad pie durvīm+3 bezvējš, apmācies ar st+sc mākoņiem.

 23. raitis_sametis Says:

  http://www.eradio.lv/kameras/ramkalni.php

  Arī Rāmkalnos, uz A no Rīgas pirms Siguldas–> ir sniegs uz zemes.

 24. maikls Says:

  Lietuvas modelis trešdien visā Latvijā prognozē ZA vēja brāzmas līdz 16-22m/s.

 25. Digital1 Says:

  Imantā sniega vēl nav … no rīta esot bijis nedaudz sniega graudi, bet es to par sniegu neuzskatu 🙂

 26. raitis_sametis Says:

  Izskatās, ka – es tagad Zantē dabūnu “līča efekta” nokrišņus, kas pēcpusdienā vizuāli izskatās kā neizteikti cb mākoņi ar nelielām līdz mērenām lietus brāzmām.*** Mums arī te uz 1,5 stundu nebija elektrības… bet diezin vai tas laika apstākļu pēc/ nebija (pagaidām) ne vētras, ne arī kādu sniega sanesumu uz vadiem un koka zariem.

 27. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē šorīt bija 1-1,5 cm sniegs, varēja pat pikas uztaisīt. -1°C bija. Ziema nāk

 28. maikls Says:

  Rīdzinieki, kuriem patīk vētras, trešdien var doties uz Jūrmalu. Stiprākais vējš trešdien varētu būt Jūrmalā, Engurē, Mērsragā, Kolkā (pēc Lietuvas modeļa prognozes līdz 25m/s). Tā kā kokos vēl ir lapas, trešdien var lūzt daudz koku zaru un atsevišķi koki…ja snigs slapjš sniegs (ko gk. prognozē Latvijas DA daļai), tas kopā ar vēju var visai lielus nedarbus pastrādāt.

 29. snake Says:

  Liepājā pirms 20 min. lija lietus,kopā ar slapju sniegu,bet pavisam nedaudz,tagad noskaidrojās. Temp. +4,3

 30. Maija Says:

  Jaunpiebalgā šorīt 0 gr.Sniegs nokusis tikai uz ceļiem.Jau vakar lūza koki un zari,ka brakšķēja vien.Pie mājas lūza ceriņi.No rīta purinājām sniegu no augļu kokiem,arī no ceriņiem.Elektrība nebija 3 stundas.Jā,kad sasnieg lapainos kokos,nav nekādi joki!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: