Vasaras pēdējās dienas

Astronomiskais rudens sāksies 23. septembrī, dažas minūtes pēc pusnakts. Līdz tam laikam vēl turpinās astronomiskā vasara, kura, manuprāt, šogad sakrīt arī ar vasaru dabā. Līdz šim septembris bijis silts, daudzas dienas bijušas siltākas nekā jūnija pirmajā pusē. Piemēram, šā gada 4. jūnijā gaisa temperatūra Alūksnē nepakāpās augstāk par +7 grādiem, bet septembrī tik vēsas dienas vēl nav bijušas. Līdz šim vēsākā diena bija 13. septembrī Rēzeknē, kur temperatūra nepakāpās augstāk par +12 grādiem.

Saskaņā ar modeļu prognozēm vasaras pēdējās dienas būs vasarīgi siltas. Anticiklons, kura centrs sestdien atradīsies netālu uz dienvidiem no Latvijas, gādās par sausu un, šķiet arī saulainu laiku. No dienvidrietumiem ieplūdīs siltas gaisa masas.

Tiesa, naktī uz sestdienu Latviju skars siltās atmosfēras frontes gals. Galvenokārt Latvijas austrumpusē debesis apmāksies, iespējams smidzinošs lietus. Bet sestdien debesīm vajadzētu skaidroties, un, piemēram, GFS šobrīd prognozē, ka pārsvarā skaidrs laiks saglabāsies līdz otrdienai/trešdienai.

Neatkarīgi no tā, vai šīs dienas tiek pieskaitītas vasarai vai rudenim, saule slīd arvien zemāk un dod arvien mazāk siltuma. Tas nozīmē garākas naktis, lielāku gaisa mitrumu, mazāk vertikālās siltumapmaiņas. Un šie faktori savukārt veicina inversijas, miglas un zemo mākoņu veidošanos. Arī tuvākajās diennaktīs pastāv iespēja, ka inversijas dēļ (gaiss piezemes slānī ir vēsāks nekā augstākos slāņos, kas ir pretēji ierastajai kārtībai) izveidosies zemo mākoņu slānis, kas var ilgstoši neizklīst, līdz ar to gādājot par pelēku un drēgnu laiku. Tieši pirms gada šī iemesla dēļ bija dažas dienas, kad gaisa temperatūra Latvijas austrumos nepakāpās augstāk par +6 grādiem, un jau 18.-19. septembrī vietām Latvijā tika pieslēgta centralizētā apkure.

Bet modeļi to neprognozē. Tā vietā GFS šobrīd prognozē, ka otrdien gaisa temperatūra Rīgā pakāpsies līdz pat +23 grādiem. Met Office modelis gan prognozē par 4 grādiem zemāku temperatūru, bet tas vienalga ir visai daudz.

Naktis un rīti, protams, gaidāmi dzestri, vietām miglaini. Galvenokārt pūtīs neliels DR vējš.

Aktuālākā informācija, kā ierasts, tiks publicēta Twitterī:  http://twitter.com/meteozinas

65 Atbildes to “Vasaras pēdējās dienas”

 1. raitis_sametis Says:

  Labrīt, ceru uz negaisiem otrdien-trešdien… Patreiz Zantē D pusē ir gubu (cu) un augstie gubu (ac) mākoņi, kas virzās prom, vēstot visai skaidru dienu šodien.

 2. Juris A. Says:

  Arī es virs Baltezera vakar redzēju milzīgu, nekārtīgu, klaigājošu dzērvju baru, aizlidoja S virzienā. Droši vien, tas pats bars, ko vēlāk Rīgā redzēja Saulcerīte. Pēc putnu uzvedības var spriest, ka tuvākā laikā nekādas briesmīgas laika izmaiņas nedraud. Vienmēr atceros, Observatorijas Meistars Visvaldis (tiešām ar lielo burtu), liels dabas pazinējs un mednieks, man stāstīja, kā tuvākam laikam paredzēt aukstumu un sniegu vai slapjdraņķi ar vēju. Ja gājputni (it sevišķi meža zosis) lido augstu, neorganizēti un klaigā – nekas nedraud! Ja putni lido zemu, labi organizētā kāsī, virs pašām koku galotnēm, absolūtā klusumā, ka dzirdami tikai spārnu vēzieni, gaidāms pat sniegputenis – tie ir pēdējie gājputni, sniegs putniem “sēž uz astes”. Vakardienas milzīgais bars, vērtēju uz 100 putniem, izskatījās ļoti nesteidzīgs, droši vien procentuāli daudz bija jauno putnu, kurus par neorganizētību lamāja vecie, pieredzējušie putni, tāpēc arī bija tik liela klaigāšana. Daži pat mēģināja lidot uz N.

 3. gubumakonis Says:

  Šonakt un no rita Liča efekta makoņi pagaja tuvu,bet garam Rigai 😦 vismaz Zolitude nelija nemaz,Patreiz skaidrojas pavisam un ari efekts iet mazuma.
  Godigi sakot jau apnika ši ieilgusi AC darbiba ,gribas parmaiņas,ceru vismaz nakamnedeļ sagaidišu 😉 Man jau patik tads silts laiks septembrī ,bet lietus gan vareja uzlit biežak mūsu pusē …

 4. ash Says:

  mhmmm…fantastika! manis pēc šādi laika apstākļi varētu turpināties vēl vismaz vienu mēnesi! 🙂

 5. raitis_sametis Says:

  http://www.eradio.lv/kameras/biblioteka2.php

  Skatos, virs Rīgas arī ir “laba laika” cu mākoņi.

 6. raitis_sametis Says:

  Dienas jautājums- vai taifūns Choi-Van (vai tā “atliekas”) aizkļūs līdz Japānai vai varbūt arī līdz Kamčatkas dienvidu galam?

 7. raitis_sametis Says:  Tagad iedomājos- ja šitāds padancotu pa Pārdaugavu!

 8. lightning Says:

  Līvānos šodien dienas pirmajā pusē (apmēram līdz 14.00) bija tīri neko laiks, diezgan daudz saules, pārāk silts gan nebija, tomēr ap +15…+16 turējās. Taču pēcpusdienā aizvien vairāk mācas, tagad vairs knapi +13, apmācies, tomēr par lietu pagaidām nekas neliecina (labi būtu, ka arī neatnāktu!), ceru, ka līča efekta mākoņi līdz mums neatnāks vai aizies pa ziemeļu pusi.
  Ar nepacietību gaidu solīto sauli un vasaras pēdējo dienu siltumu! 🙂

  • lightning Says:

   Jā, bet aizvadītajā naktī pārāk auksts nemaz nebija, kā minimālo man uzrāda +8,5C. Savukārt radars šobrīd neko (gandrīz) virs Latvijas nerāda. 🙂

 9. raitis_sametis Says:

  Labdien, galīgi garlaicīgs laiks priekš manis. Zantē, Kurzemes austrumos – lidmašīnas tikai debesīs skaistas garas strīpas taisa. Cu mākoņainība pavisam neliela, neprognozēju šiem attīstību šodien. No rīta ap 7:00 bija +6, bet salnas nebija…

  • gubumakonis Says:

   Ja,ari man šodiena no lasikapstakli šodienas nepriece un garlaiko…
   Sodien Ikšķile pa dienu vasarigs siltums lidz +21,rits un vakars krietni dzestraki ,parsvara saulains, neliels “laba laika” makoņu daudzums ,bezvejš un miers dabā.

 10. raitis_sametis Says:

  http://www.wunderground.com/tropical/tracking/wp200915.html

  Arī Choi-van taifūns jau nokrities līdz pirmajai kategorijai, vēl pavājinājas un gaidāms, ka 3 dienās izbeigsies virs Klusā Okeāna, kur tas arī sācies. Cilvjiem tas nervus nepatirināja, lai gan pirms dienām 3jām tur vēja ātrums bija līdz pat 90m/s….** Visus skatienus pievēršu depresijai Atlantijas okeānā “invest98”, par ko tas attīstīsies? (kopumā tur ir 2 “depresīvi” rajoni ar iespējamu attīstību…).

 11. raitis_sametis Says:

  Ahh, zarā- kļūdījos…Invest98 ir Klusā okeāna austrumos, bet vienā ziņā tas var attīstīties uz uzbrukt Kalifornijai. Atlantijā – tāpatās ir 2 “satrakota laika/disturbed weather” rajoni…iespējamie vētru asni.

 12. raitis_sametis Says:

  meteo.lv sola nelielu laika pasliktināšanos /”uzlabošanos”! – jau no otrdienas. Neliels īslaicīgs lietus būs pie silta gaisa līdz pat +20 grādiem. Tad jau atkal varēsim domāt (?) par kādiem pērkoniem…//ehh- šā gada pērkoni jau mums ir garām (kas gan neizslēdz vēl kādu negaisu vēl šajā rudenī). Gatavojamies vētru sezonai, kuras atklāšanu izziņoju 1. oktobrī. Tiesa, laika pazīmes vēstī: nekādas fatālas vētras tomēr nebūs, to “līmenis” varētu būt zemāks par vidējo…

  • lightning Says:

   Raiti, uz pērkoniem vari vairs necerēt. Ne tie laiki, ne tās gaisa masas. Protams, kāds nejauši var kaut kur izveidoties, arī ziemā ir bijis, bet jebkurā gadījumā tam būs tikai dziļi lokāls raksturs.

 13. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/15782.html

  Un, kā liecina manis paša sastādītais aizvadītās ziemas08-09 vētru sezonas kopsavilkums, tad bija 16 pūtieni ar vēja ātrumu vismaz 15m/s, vainagojums visam bija sniegavētra 23.-24.11.08. līdz 24m/s (pie jūras līdz 30m/s…). Daba liecina, ka gaidāmajā sezonā šis skaits pārsniegts netiks…

  • gubumakonis Says:

   Es ari ceru uz nakamas nedelas laikapstakļu”uzlabošanos” un kadu ciklonu darbibu… Negaiss jau nebutu slikti,bet nekadas lielas ceribas vairs šogad nelieku uz to,zel,ja ari vetru sezona bus švaka. Vispar jau godigi sakot neatceros nevienu tik vārgu vasaras negaisu sezonu,ka bija mūsu (Rigas)pusē šovasar,varbut kadas citas Latvijas vietas negaisi bija vairak,bet te pavisam maz un parsvara neizteiksmigi.

  • raitis_sametis Says:

   Vismaz pagaidām- šī vasara (gads) ir 4tā sliktākā negaisu ziņā 13 gadu laikā, kopš veicu šo parādību uzskaiti.

 14. dAvi Says:

  Liepājas pusē negaisi bija pietiekami :)) Protams, gribējās jau vēl kādu, bet šeit vasarai nebija ne vainas.

  • raitis_sametis Says:

   Labrīt, jā jā- bija. Arī es piefiksēju, ka negaisi Liepājas pusē bija daudz… Kopumā pa Latviju runājot: nokrišņu daudzums bija šai vasarā ļoti nevienmērīgs. LV austrumos un kurzemes ziemeļos fatāli lija vasaras vidū, bet Latvijas rietumos ir daudz rajonu, kur sausums bija pārsvarā (arī es Zantē dzīvojot- redzu: dīķis ir pustukšs…). Sausums visā Latvijā bija pavasara vidū…

  • gubumakonis Says:

   Es jau ari ieveroju,ka šovasar Liepajas apkartnei salidzinoši bieži veicies ar negaisiem 😉

 15. raitis_sametis Says:

  Jau pirmdien, kā rādās, laiks kļūs nedaudz dauzveidīgāks… pārādīsies pa kādam lietus mākonim, arī meteo.lv tā ziņo…

 16. Pierīga Says:

  Šorīt pabiju Mežainē (pie Liepājas), grādi +5 pl. 8 no rīta, viss rasā, saulei lēcot bija brīnišķīgi skati ar rasu, zirnekļu tīkliem. Varbūt ko ielikšu pie visiem pieejamām, lai gan ar ziepju trauku nekas dižs nav, bet dažas ir ok 🙂

 17. lightning Says:

  Šodien Līvānos burvīgs laiks! Saule, gandrīz skaidras debesis, silts (ap +18…+19), vējš minimāls – vasarīgs laiks! 🙂
  Citu laiku es nemaz negribu, vienīgi – vēl siltāku! Mākoņi lai pār jūrām staigā! 😀 Gribu izbaudīt vasaras priekus, kamēr tie vēl ir! Rudens tāpat atnāks un nekur nepaliks, tad varēs priecāties slapjdraņķu mīļotāji… 😉

  • lightning Says:

   Naktis arī salīdzinoši siltas, nav ne miņas no +1 Jelgavā aizvakarnaktī, man pēdējās dienās zem +8 nav bijis, vakarnakt minimālā bija +9,9C, šobrīd termometrs rāda +12,3C. Gan jau dažus grādus nokritīsies, bet, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, pagaidām ļoti silts septembris. Tas priecē! 🙂

 18. Maija Says:

  Tiešām prieks par bezgala jauko septembri!Jāpateicas Dievam,ka ir labvēlīgs laiks lauku nokopšanai.Vismaz tas izslīkušais mazumiņš neaiziet postā…Piekrītu,ka slapjuma mīļotāji vēl varēs izpriecāties gan par lietu,gan dubļiem.Vēl jau viss priekšā…

 19. maikls Says:

  GFS šobrīd kaut kādus negaisus prognozē ceturtdien. Naktī uz trešdienu jūras piekrastē R vējš brāzmās līdz 20 m/s.

 20. raitis_sametis Says:

  Labrīt- šodien drusku cerīgāka diena. Mums te viss sauss, tantes govis vakar dzinu pāri 3 grāvjiem, kamēr kādas ūdens paliekas atradu…

 21. gubumakonis Says:

  Ja,dregno,peleko un makoņaini lietaino laiku noteikti ari vares sagaidit,bet tas ne gluži tas,ko gaidiju visvairak… Bet pateicoties parsvara sausam augustam un septembra pirmai pusei musu galā es ta ari nesagaidiju šosezon kartigus negaisus un nu vairs tas navari iespejams… Atliek vien izbaudit tuvojošo zelta rudeni un ceret ,ka ta atnesis ari kadas vetrainas dienas un skaistu Juras efekta darbibu,un ceru ,ka ari ziema sagaidišu sniegu un salu “)

 22. gubumakonis Says:

  Jau sonedeļ LV-1 radio nedelas prognozē solija paris vejainas dienas,Juras piekraste ar iespejamam brazmam 17-20 m/s 😉 Bus ari neliels lietus,bet lielus nokrišnus gan neprognoze.

 23. raitis_sametis Says:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Typhoon_Choi-wan_(2009)

  Galvenais raksts par šā gada pagaidām lielāko taifūnu Choi-van (kurš jau izgājis tagad no tropiskās zonas un pārveidojies par “parastu” ciklonu)…

 24. meteodiena Says:

  http://meteodiena.wordpress.com/2009/09/21/meteodiena-20-9-09/

  Tāda vakar diena bija zantē; šajā saitē- ir mans bilžu blogs, kur iespēju robežās likšu vizuālo laika pārlūku katru dienu:)

 25. raitis_sametis Says:  Un tomēr Igaunijā šonakt zibeņoja:)

 26. liepājas veeji Says:

  Mums šodien saulīte spīdeja un joprojam ir neieratsi silti priekš septembra ap kādiem + 18. digitālis man mašīnā rādija. vai kāds nevar izpalīdzēt man ar info un materiāliem pār tēmu “biotas”. varat ielikt lūdzu kaadu saiti tieši par šo tēmu.??

 27. lightning Says:

  Līvānos šodien pārsvarā saulains, vien pēcpusdienā dažas reizes nedaudz un uz neilgu laiku apmācās, kad kāda mākoņu zona pāri gāja, bet labi, ka slapjums palika citur. Citādi jau foršs laiciņš – silts (Max +21C, bet pārsvarā ap +17…+19), vējš salīdzinoši neliels – kaut ilgāk šāds laiks turētos! 🙂

 28. raitis_sametis Says:

  Labrīt- nu tad būs šodien “iesildīšanās” vētra Latvijas rietumu piekrastē?

 29. gubumakonis Says:

  Izskatas,ka ar šodienu beidzot laikapstakļi sak “uzlaboties” un mainities par ko man prieks 😉

  • raitis_sametis Says:

   Pie mums tagad ar vējainiem/un pat vētrainiem apstākļiem (pēc svaigākām prognozēm- maksimālais vējš gaidāms nākamajā naktī…) uzdarbojas ciklons “Noah” (noass…)…* Zantē jau šodien vērotas 12m/s DR vēja brāzmas…

 30. maikls Says:

  Šī nakts būs vējaina un silta. Bet pirmās lietusgāzes, varbūt kāds lokāls negaiss parādīsies naktī uz ceturtdienu.

 31. lightning Says:

  Nu tagad nomācās, labi vēl, ka vismaz nelīst. Arī auksti nav, ap +16…+17 grādiem turas, vējš mērens, taču vakardienas foršais laiciņš pazudis laikam līdz nākamajam gadam… 😦 Bet varbūt tomēr septembra beigās vai oktobra sākumā kāda atvasara uzspīdēs? 😉

 32. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/2009/09/22/riga-atnaca-rudenigs-lietus/
  Nu ari Rigā beidzot atnaca lietus,tiesa gan tads neliels un smalks,rudenigs,bet ir diezgan silti,vejš gan parak stiprs Riga nav,tads neliels,pa dienu varetu but kadi 5-10 m/s Ceru,ka laikapstakli turpinas uzlaboties priekš manis beidzot 😉

 33. lightning Says:

  Es gan ceru, ka laiks pārāk nesabojāsies, kaut gan uz to iet – nesen sāka sīks smidzeklis līņāt… Auksts gan it kā nav, vēl šobrīd +14,3C, taču kāda jēga no tā, ja vējš (pārāk stiprs gan nav, bet tāpat) un sīklietus visu slapju taisa? Tāpat auksts, grozies kā gribi.
  Saprotu, ka var patikt zibeņi un pērkoni, stipras lietusgāzes, bet auksts, nomācies, slapjš un kaulos kožošs laiks, kas provocē iesnas un citu saaukstēšanos – nu gan ne!!!

 34. raitis_sametis Says:

  http://www.meteo.lv/public/faktiskais_laiks.html

  Ventspilī vēja ātrums sasniedz 19m/s. Tiesa, arī Kurzemē vēlā pievakarē bija smidzinošs sīks lietus… Rudens tikai ieskrienas (18 minūtes pēc pusnakts sāksies astronomiskais rudens), Zantē patreiz 12m/s brāzmās vējš novērojams, bet silts.

 35. Saulcerīte Says:

  Sveiciens astronomiskajā RUDENĪ.

 36. snake Says:

  Pievienojos Saulcerītei 😉 Tikmēr Liepājā rudens iesācies ar tam atbilstošiem laikaapstākļiem – brāzmainu vēju,apmākušos laiku. Lidostā uzrāda brāzmās līdz 17 m/s.

 37. Pierīga Says:

  Par sauso laiku, no liepajniekiem.lv:
  “Sausā laika dēļ ūdens līmenis ūdenstilpēs nokrities pārlieku zems.

  Tādēļ, kā novērojis biedrības “Liepājas ezeri” izpilddirektors Ēvalds Urtāns, uzpūšot šerpākiem ziemeļu vai rietumu vējiem, jūras ūdeņi ieplūst Liepājas ezerā, un arī Bārta pie grīvas vairs netekot ierastajā virzienā, bet gan atpakaļ. Sekojot sāļajiem ūdeņiem, ezerā saradušās arī jūras iemītnieces. Kāds makšķernieks pagājušās nedēļas nogalē lielījies, ka pie Bārtas tilta, kas ved uz Otaņķiem, izvilcis prāvu buti, savukārt ezera zvejnieku lomā gadījies jūras bullītis”.
  Nu gluži kā šeit, viss izkaltis… Gaidu beidzot lietu, vakar vakarā nedaudz uzpilināja.
  Šodien apmācies un vējains, t ap +15.

 38. raitis_sametis Says:

  Labrīt- no šī vēja: vairāk par 15m/s bija/ir tikai Liepājā un Ventspilī jeb LV rietumu piekrastē, kur vakar vakarā bija 19m/s, naktī un šorīt 17-18m/s, Kurzemē vējš nepārsniedza 11-12m/s (ko pats arī zantē novēroju). Bet pārējā LV teritorijā tas krietni vājāks un ir tikai spirgtuma spēkā līdz 7m/s.

 39. gubumakonis Says:

  Riga apmacies,bet bez lietus gan nakti,gan šorit,vakar nolija 2mm. Vejš pavisam neliels,gandriz bezvejš tagad,ari nakti ne vairak ka 10 m/s skiet bija. Nakts ļoti silta,ap+14,tagad +16,joprojam silts rudens sakums ;)Ceru uz ritdienas stipraku lietu/negaisu….

 40. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/30813.html

  Atvēru 2009-2010 rudens un ziemas vētru sezonas lapu…

 41. Maija Says:

  Jaunpiebalgā diezgan spēcīgas vēja brāzmas.Naktī un no rīta nolija pāris piles.Tagad18 gr.,brīžiem saule,fantastisks laiks!Šī atkal ir mana diena,jo tieši septebbris ir man mīļākais gada mēnesis.Seviši jau tāds,kāds tas ir šogad.

 42. lightning Says:

  Līvānos arī jūtams diezgan ņiprs vējš, līdz vētrai gan tam tālu, tomēr pirms kādas stundas kaut ko līdzīgu lokālam smilšu virpulim sacēla – stāvēju pie veikala un pīpēju, kad panesās smilšu mākonis, tiesa, tas ātri arī izklīda. Tomēr smilšu nosēdumi zobos mazliet palika… 😀
  Principā jau laiks tīri labs – mākoņu gan daudz, bet lietus nelīst, saule arī paretam uzspīd, turklāt silts – šobrīd +19,1C. Ja jūlijā par šādiem grādiem, saprotams, bija liela škrobe, tad šobrīd priecājos! Septembris arī man patīk, turklāt tas vēl mans svinamais mēnesis (jubilejas pašam, draugiem, radiem), un šāds ir nesalīdzināmi labāks par pagājušā gada aukstumiem! 😀
  Sveicu ar astronomisko rudeni! Būtu forši, ja viss rudens būtu tāds kā pirmā diena! 😉

 43. Romāns Kolduns Says:

  Eu džeki davai taisam lielo skype chatu? Tur interesantāk. Prognozes būs te, bet komenti tur.

  P.S. Ogrē tagad drēgns pretīgs lietains laiks, pa dienu mākoņains , rīts gan silts. +15 apmēram

  • Pierīga Says:

   Man ir gadījies nevajadzīgs īpaši čats vienā serverī… Ja kādam ir interese, var dot ziņu.
   Par laiku – nekas dienā nemainījās, vējains, vairāk uz pēcpusdienu smidzinošs lietus.

 44. maikls Says:

  Pēc ESTOFEX prognozes ceturtdien Baltijas reģionā negaisi vietām var radīt tornado, droši vien vairāk piekrastē un virs ūdeņiem… Jau šobrīd dažviet Latvijā ir lokālas lietusgāzes, ceturtdien tās galvenokārt gaidāmas Vidzemē, bet ceturtdienas vakarā, sākot no rietumiem, jauna lietusgāžu zona skars Latviju, arī tad iespējams kāds lokāls negaiss.

 45. raitis_sametis Says:  Lietusgāzes virz Vidzemes un virs jūras:) (varbūt jau būs nakts zibeņošana)


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: