Turpinās ļoti zema Saules, kā arī tropisko ciklonu aktivitāte

30. jūlijs, visticamāk, kļūs par 20. dienu pēc kārtas, kad uz Saules atkal nav neviena plankuma. Pašreizējā minimuma fāzē jau bijušas 672 dienas bez plankumiem uz Saules, lai gan vidējais rādītājs ir 485 dienas. NASA tagad pieļauj, ka varētu atkārtoties kaut kas līdzīgs Daltona minimumam – tas bija zemas Saules aktivitātes periods laikā no 1790. līdz 1830. gadam, kad uz Zemes pazeminājās gaisa temperatūra, piemēram, kādā Vācijas meteostacijā vidējā temperatūra 20 gadu laikā pazeminājās par aptuveni 2 grādiem. (Vēl zemāka Saules aktivitāte bija 1645.-1715. gadā, kad uz Zemes bija vērojams t.s. mazais ledus laikmets.)

Jāpiebilst, ka jūlija sākumā uz Saules bija vērojams lielākais plankums kopš pašreizējā 24. cikla sākuma, un tuvāko mēnešu laikā Saules aktivitāte, visticamāk, palielināsies. Taču 24. Saules aktivitātes cikls  acīmredzot būs vājāks par iepriekšējiem cikliem un, ja tam sekos vēl vismaz viens vājš cikls, tad, manuprāt, diezin vai izdosies izbēgt no globālās atdzišanas vismaz 20 gadu garumā.

informē Floridas Universitāte, pēdējo 3 mēnešu periodā Zemes Ziemeļu puslodē pieredzēta zemākā tropisko ciklonu aktivitāte kopš 1970. gada un, iespējams, pat vēl ilgākā laika posmā. Līdz ar to turpinās pēdējo gadu tendence: pēdējā desmitgadē tropisko ciklonu aktivitāte pasaulē kopumā samazinās. Gan Zemes ziemeļu, gan dienvidu puslodē tropisko ciklonu aktivitāte ir noslīdējusi līdz zemākajam līmenim pēdējo 30 gadu laikā. Galvenais izskaidrojums – klimata atdzišana La Ninjas efektu dēļ. (La Ninja gan jau ir beigusies un tās vietā šā gada jūnijā pamazām sāka uzdarboties brālis – El Ninjo, lai gan saskaņā ar dažiem datiem šis El Ninjo varētu būt vājš un īslaicīgs).

Saules aktivitāte, visticamāk,  ietekmē gan ūdens, gan gaisa temperatūru, kā arī visus atmosfēras procesus uz Zemes, lai gan šīs ietekmes patiesos apmērus un to ciklisko raksturu cilvēki pagaidām nav izpētījuši. Tāpēc pagaidām nevar apgalvot, ka konstatētais tropisko ciklonu aktivitātes samazinājums ir saistīts ar zemo Saules aktivitāti. Tāpat nevar apgalvot, ka zemā Saules aktivitāte būtu vainojama pie šā gada bargās ziemas Dienvidamerikā. Kā ne kā citviet pasaulē tiek uzstādīti jauni karstuma rekordi, ledāju platība Arktikā tuvojas 2007. gada līmenim, kad tā bija vismazākā kopš novērojumu uzsākšanas, bet vidējā globālā temperatūra, saskaņā ar satelītu mērījumiem, pēdējos mēnešos bijusi nedaudz augstāka par vidējo rādītāju, lai gan jūnijā tā atbilda normai (tiesa, vidējā globālā temperatūra, ko aprēķina, izmantojot meteostaciju datus, uzrāda būtiski lielāku pozitīvu novirzi no normas, taču meteostaciju dati tiek uzskatīti par mazāk uzticamiem nekā satelītu mērījumi, jo meteostaciju tīkls aptver ļoti mazas platības, turklāt daudzas meteostacijas ir ieaugušas pilsētu apbūvē, kur, protams, ir siltāks nekā klajā laukā).

7. augustā plkst. 7:45
Pēdējo dienu laikā ir strauji augusi tropisko ciklonu aktivitāte, turpretī Saule turpina gulēt. Šodien tiek publicēts pētījums, kas apstiprina teoriju, ka tieši izmaiņas Saules starojumā, ko saņem Zeme, izraisa periodiskus ledus laikmetus, kuru maksimums atkārtojas aptuveni ik pēc 100 tūkstošiem gadu (pēdējais bija pirms 26 tūkstošiem gadu, nākamā ledus laikmeta maksimums tātad varētu būt pēc aptuveni 70 000, bet virzīšanās uz to sāksies stipri agrāk). Plašāka informācija angļu valodā ŠEIT.

29 Atbildes to “Turpinās ļoti zema Saules, kā arī tropisko ciklonu aktivitāte”

 1. raitis_sametis Says:

  Jā, tropiskie cikloni”atpūšas”, un arīdzan tieši novēroto negaisu ziņā šis gads ir nr. 3 no otra gala pagaidām 13 gadu laikā…

 2. parazutis Says:

  Kas notiek ar ledu Arktikā? Vēl maijā tas bija augstākā līmenī kopš 2002. gada, un tad strauji samazinās un nu jau tikai virs 2007. gada līmeņa

  P.S. Ko dara mērītāji 1. jūnijā, kad visu gadu dati draudzīgi palec gaisā ? 🙂

 3. Juris Says:

  Jūtu, ka mana nojausma par dažāda garuma Saules aktivitāšu (neaktivitāšu) pārklāšanos – superpozīciju un tās ietekmi uz Zemes kopējo klimatu, kļūst par arvien lielāku manu pārliecību par šīs hipotēzes pareizību. Ar tā saukto “Globālo sasilšanu” un tās tālāko procesa interpolāciju mums daudz ko cenšas iegalvot “diženi politiķi” un tie, kam viņi labi maksā. Tajā visā slēpjas liela nauda. Protams, tai pašā laikā arī es esmu pret dzīvošanu piedraņķētā vidē. Bet visu mūsu dzīvē nosaka Saulīte, patīk tas mums vai nē.

 4. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē gan šodien gan vakar bija diezgan karsts laiks, man patīk. Ceru, ka tā būs arī turpmāk.

 5. Maija Says:

  Piekrītu Jurim!Bet,tā jau nu nav,ka cilvēks nav vainīgs pie tā,kas dabā tagad notiek.Visā pasaulē tiek masveidā izzāģēti meži,daba tiek piecūkota aizvien vairāk!Varētu padomāt,ka Māte Daba par to mums teiks paldies?Nav jābūt nekādam ekspertam,paliek arvien sliktāk.Tā nu tas ir!Vai tā ir sasilšana,jeb atdzišana/man liekas,ka to nezina NEVIENS/,bet,labs nekas mūs nesagaida.Ja ne mūs,tad nākamās paaudzes gan…Skumji…

 6. raitis_sametis Says:

  Šodien- mērena aukstā fronte, naktī Rīgā bija tveicīgs- pat ap pusnakti vēl +23, bet uz rīta pusi- dažas nelielas lietus brīzītes. Šodien dienas laikā, sķiet kļūs vēsāks.

 7. Digital1 Says:

  Labrīt.

  Neilgi pirms 10 no rīta mani pamodināja stiprs lietus, kurš turpinās vēl šobrīd …

 8. raitis_sametis Says:

  ===> Pārdaugavā gāž lietus….

 9. Juris Says:

  Pēc igauņu EMHI kartes datiem (HIRLAM mazais mērogs) īstais gāziens Rīgā un apkārtnē būs ap 15.00.h. Šī izrādās bija tikai prelūdija. Arī leiši rāda ko līdzīgu. Bet meteoradarā ?

  • b Says:

   Manupraat modeljos ir nobiide. Tas viss gaaziens no sobriid virs Zemgales un Lietuvas esoshajiem maakonjiem trapis Vidzemei un Latgalei. Domaaju, ka Riiga vispaar neliss nemaz vai tikai kaut kas nieciigs.

 10. Juris Says:

  Savādi. Dažas minūtes atpakaļ, augstu virs Baltezera redzēju putnu kāsi, 7 putni, izteikti organizēti kāsī, lidojam S virzienā. Pietiekami augstu, lai nevarētu izšķirt – zosis vai dzērves. Nepaguvu paķert binokli. Bet, bija ļoti tumšā krāsā, izskatījās gandrīz melni, tas gan uz apmākušās debess fona, bet balts – noteikti nē. Varētu būt dzērves, bet varbūt kādi melnie gulbji ? Bez binokļa ir vai nav garas kājas, izšķirt nevarēja. Tagad, vasaras vidū ?

 11. maikls Says:

  Radara attēlā izskatās, ka Latvijas austrumos šobrīd ir spēcīgs negaiss, pat varētu veidoties bow-echo tipa negaisu sistēma ar stipru vēju.

 12. raitis_sametis Says:

  Informējam, ka saskaņā ar 01.07.2009. Ministru kabineta rīkojumu Nr. 448 līdz 2009.gada 1.augustam tiek likvidēta v/a „Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra” (LVĢMA) un tiek dibināta valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC), kura ir LVĢMA tiesību un saistību pārņēmēja.

  Tas tā- meteo.lv lapā rakstīts

 13. Juris Says:

  Interesanta vēja virziena maiņa, atkarībā no augstuma. Apaksējie mākoņi nāk ar NW (sakrīt ar vēju arī pie zemes), bet augšējie, tieši pretēji – ar SOst. Abi mākoņu horizonti pārvietojas diezgan strauji.

 14. raitis_sametis Says:

  Pārdauagvā atkal nolija- mēreni spēcīgi, it kā mākoņi ir, bet nav pērkoni…

 15. Talis.G Says:

  Juri! Tas kāsis varēja būt karmorāni. Viņi tā lido mūsu jūrmalā netālu no Babītes un citur. Nejauki un rijīgi putni. Ziema vēl nebūs…

 16. Romāns Kolduns Says:

  Sešos Ogrē labi nogāza. Bet arī dienas laikā ik pa laikam bija lietusgāzes, tikai pāris minūtes ilgas. Bez ievērojamiem zibeņiem, vien pāris pērkoni.

 17. Gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/
  Vel viena skaista diena piedzivota julija izskaņa 🙂 Ari tiešam loti speciga lietusgaze Teika šodien 😉 Piedzivoti 2 negaisi,kaut ne parak specigi,skaisti…

  Ar ceribam gaidu nakamo nedelu,kuru pagaidam solija karstu,sutīgu,lidz pat +28 +30 iespejams,bet ar nepastavigu laiku un stipram lietusgazem un negaisiem,lidzigi ka jūlija vidū bija,redzesim,vai tas piepildisies,es ceru,ka ja…

 18. Juris Says:

  Mākonīt, labāk nostājies bišķiņ priekšā tai Saulītei, lai nav tie +30C, citādi nevar neko prātīgu ārā padarīt. Bet windguru GFS, vēl jo vairāk WRF27 , gan arī meteo.ru vairāk, kā kādus +26C nesola.

  • gubumakonis Says:

   Man jau ari tie +30 nepatiik,gastavs tos paciest tikai deļ kartigiem negaisiem 🙂 Bet tadu interesantu laicinju mums solija Toms Bricis vakardienas prognoze nakamai nedelai pa LR-1.

   • lightning Says:

    Es atkal gatavs palīksmoties par negaisiem, ja tikai ir tie +30! 😀
    Pēdējās dienās auksts jau nav, bet arī nekas ievērības cienīgs. Visvairāk neciešu tās aukstās frontes – kā vakar stundas laikā Līvānos grādi nogāzās (vēl pirms lietus, no kura arī jēgas nekādas nebija, tikai paslapināja kā sīkais biksēs, pielaistīja strītbola svētku beigas un game over!) no komfortablajiem +28 uz +22 un vēlāk pat līdz knapi +19 (lietus laikā). Vakarā gan atkal mazliet siltāks palika, toties nakts bija aukstākā pēdējā laikā – tikai +10C. Tāpēc – mākonīt, izgaisti, lai saulīte var spēku rādīt! 🙂

 19. raitis_sametis Says:

  Izbraucot cauri vairākiem rakstiem par ne-sasilšanu: jūtams, nav vienota viedokļa par šo parādību. Vēl daudz ko nezinām par dabu.

 20. maikls Says:

  Man patīk šajā rakstā paustais viedoklis (ka cilvēki visu, kas notiek viņu dzīves laikā, uzskata par kaut ko unikālu, tajā skaitā saskata kaut ko īpašu un nebijušu parastās, cikliskās laika apstākļu / klimata izmaiņās): http://www.delfi.lv/news/national/politics/article.php?id=25995099

  • lightning Says:

   Labs raksts! Daudzos aspektos piekrītu. Cilvēkiem tendence daudzas lietas pārspīlēt, kaut kā īpaši atzīmēt savus dzīves gadus, jo tādējādi viņi vismaz savās acīs “ceļ” savu vērtību un noteikti arī cer (kuri apzināti, kuri neapzināti), ka arī pēctečiem būs kāds notikums, par kuru atcerēties un tādējādi netiks aizmirsti arī viņi, “leģendu teicēji”. Un tas jau raksturīgs visiem laikiem un gandrīz visām tautām.
   Kā jau esmu savos viedokļos norādījis arī iepriekš, arī t.s. globālā sasilšana tiek pasniegta un uztverta kā cilvēku darbības rezultāts – tas ceļ civilizācijas “vērtību” – oh, kur mēs lieli un vareni, Māti Zemi karsējam! 😀 Kaut gan Zemes vēsturē ir bijuši arī daudz siltāki periodi, un visu nosaka daudz lielāki spēki nekā derīgo izrakteņu dedzināšana.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: