Lietusgāzes un negaisi 7.-11. jūlijā

Laika apstākļus tuvākajās dienās noteiks plašs un aktīvs ciklons, un Latvija pārsvarā būs ciklona siltajā austrumu malā. Tomēr nedēļas vidū virs Latvijas vai tiešā mūsu tuvumā varētu nonākt ciklona centrs, tādēļ trešdien un ceturtdien iespējami lielākie nokrišņi un arī brāzmains vējš.

Kā vasarās ierasts, lietu galvenokārt nesīs gubu mākoņi, kas veidosies tepat tuvumā. Šajā periodā katru dienu vismaz vietām Latvija īslaicīgi līs. Gaidāms arī pērkona negaiss. Šobrīd izskatās, ka stiprākie negaisi var veidoties trešdienas pēcpusdienā, un trešdiena, visticamāk, būs arī nedēļas siltākā diena (maksimālā gaisa temperatūra līdz +26 grādiem).

Saskaņā ar pašreizējo GFS vēja prognozi lielie gubu mākoņi (lietusgāžu un negaisu mākoņi) otrdien virzīsies no dienvidrietumiem uz ziemeļaustrumiem, bet turpmāk – no dienvidiem uz ziemeļiem.

7. jūlijā plkst. 7:00
Šodien vietām gaidāms pērkona negaiss. GFS šobrīd prognozē, ka trešdien dienas otrajā pusē / naktī uz ceturtdienu negaisa mākoņi ar stiprām lietusgāzēm varētu  skart plašākas teritorijas. GFS prognozē, ka naktī uz ceturtdienu virs Kurzemes pastiprināsies ciklona centrs, kas ceturtdien dosies uz ziemeļrietumiem, un ciklona dienvidaustrumu malā GFS prognozē vētru. Šī prognoze, visticamāk, kļūs mērenāka jeb maigāka, taču patlaban GFS prognozē stipru vētru ceturtdien Kurzemes rietumu piekrastē un nelielu vētru arī pārējā Kurzemē, kā arī visā līča piekrastē.

HIRLAM igauņu versija arī prognozē spēcīga ciklona rašanos, bet ciklona centru šis modelis prognozē stipri tālāk uz dienvidaustrumiem, ar stipru vēju Baltkrievijā, nevis Latvijā. Lieki piebilst, ka arī nokrišņu un negaisu prognoze līdz ar to ir pavisam cita: ja GFS trešdienas vakarā Latvijā prognozē lietusgāzes, tad igauņu modelis – sausu laiku.

64 Atbildes to “Lietusgāzes un negaisi 7.-11. jūlijā”

 1. Maija Says:

  Labrīt!Šorīt 5.00 no rīta termometrs pie mājas rādīja +3 gr.Salna bija pamatīga,bet tikai vietām,tādām kā joslām.Paldies Dievam,dārzā nekas nav nosalis.Labi,ka gurķiem tika uzlikta agroplēve.Pienenes lapu varēja pārlauzt,tātad-aukstumiņš tā neko!

 2. gubumakonis Says:

  Nu tad beidzot tiesam laba un daudzsološa nedeļa priekša gaidama 🙂 Ceru ka ši prognoze piepildisies pilniba 😉

 3. raitis_sametis Says:

  RadioSWH ziņoja par salnām gan Vidzemē, gan Kurzemes augstienēs…

 4. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/skaists-un-iespaidigs-saulriets-riga5-julijs-2009/
  Iespaidigs saulriets ar skaistiem Juras/lica efekta makoniem Riga vakar vakara 🙂
  Nu jau pa LR-1 sinoptiķi zinoja par salnam daudzviet Latvija šonakt,visaukstakais esot bijis Skriveros,pat -4(!) zales virskarta! Bissiltaka nakts bija Rigā +5,6 gradi,bet gulot pie pusatverta loga nosalu nakti 😉

 5. sndjs Says:

  Kādu laiku gaidīt jūlija otrajā pusē?

 6. raitis_sametis Says:

  leta.lv/delfi.lv
  ——–
  Rīga, 6.jūl., LETA. Pagājušajā naktī daudzviet Latvijā uz augsnes bijusi salna, aģentūru LETA informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras (LVĢMA) sinoptiķi.

  Vislielākā salna bijusi Skrīveros, kur uz augsnes virskārtas temperatūra noslīdējusi līdz mīnus 4 grādiem pēc Celsija skalas, Zosēnos un Zīlānos uz augsnes bija mīnus 2 grādi, bet Liepājā un Stendē – mīnus 1 grāds.

  Zemākā gaisa temperatūra pagājušajā naktī bija Zosēnos, Rēzeknē un Ainažos, kur bija tikai plus 2 grādi.

  Savukārt vissiltākā nakts bija Rīgā, kur gaisa temperatūra bija plus 10 grādi. Ventspilī, Kolkā un Mērsragā tā bija plus 8 grādi.

  LVĢMA ilggadējo klimatisko datu bāzes informācija liecina, ka 6.jūlija naktī uz augsnes salnas bijušas 1975.gadā, kad Ventspilī uz augsnes tika reģistrēta 0 grādu temperatūra. Savukārt 1992.gadā Ziemeļvidzemē un Latgalē uz augsnes bija reģistrēti mīnus 2 grādi.

  Sinoptiķi prognozē, ka nakts uz 7.jūliju vairs nebūs tik auksta un zemākā gaisa temperatūra varētu būt plus 7 grādi.

 7. aukstums Says:

  Savādi, ka uzsvērta salna uz augsnes, kaut gan savos klimatiskajos dzejojumos LVĢMA pati minējusi, ka vasarā viszemākā temperatūra mēdzot būt tieši uz zāles un zāles līmenī, nevis uz augsnes. Pats es NEKAD neesmu redzējis salnu uz augsnes, taču uz zāles gan daudzreiz. Un ir taču skaidrs, ka tīri fiziski augsne labāk saglabā siltumu kā plānas zāles lapas.
  Pat labākais, ka ne Latvijas, ne Igaunijas meteo dienesti nebrīdināja iedzīvotājus par salnu iespējamību. Nu vismaz Krievijas reģionālie centri gan atļāvās padomāt par tautu.
  Lai vai kā, bet aizvadītā nakts bija patiešām ievērojama, jo salnas skārušas lielu teritoriju. Gan jau visādās ieplakās salnas bijušas pat lielākas un gan jau arī Rēzeknes rajonā, neskatoties uz stacijas novēroto. Pat rudenī un pavasarī salnas pārsvarā nav vienlaidus pat mazā teritorijā, kur nu vēl pa visu Latviju.
  Es īsti nesapratu par to Liepāju. KĀ rasas punkta temperatūra var būt lielāka par minimālo temperatūru? Jeb jāsaprot, ka vienā brīdī tā pazeminājusies līdz ar +5,3 vai nedaudz zem? Zema rasas punkta temperatūra ļoti veicina gaisa temperatūras pazemināšanos, savukārt augsta biežāk tomēr mazina vai nu salnas iespējamību vai salnas intensitāti. Vai tad nē?

 8. gubumakonis Says:

  Verojot šodienas makoņus un debesis virs Rigas izskatas,ka jau šodien sagaidisim lietu ari Riga 🙂

 9. lightning Says:

  Pagaidām prognozes nedēļai vērtēju ar piesardzīgu optimismu. Galvenais, lai ir siltums un saule, arī dažs labs negaisiņš iespaidu nebūt nesabojās! 😀
  Bet par tām salnām – jā, pigori visādi notiek. Es arī nemāku izskaidrot, kāpēc rodas tik lielas atšķirības kā Maikla minētās Liepājā.
  Interesanti arī tas, kāpēc salna patiešām nereti veidojas vietām, turklāt joslām (kā minēja Maija)? Varbūt to ietekmē pazemes ūdens cirkulācija (āderu tīkls)?
  Par salnām uz augsnes un zāles – arī jancīgi, piekrītu aukstumam, LVĢMA (vai ziņu nesējām aģentūrām?) šeit šoreiz trūkst konsekvences.
  Līvānos salnas gan nav bijušas, to varu droši apgalvot. Mana minimālā reģistrētā bija +6 grādi (ņemot vērā, ka pie loga 4. stāvā, varētu grādu 1-2 varbūt arī nomest, bet vienalga līdz salnai paliek liels “gabals”).
  Nezinu, varbūt ārpus pilsētas kādā zemākā vietā arī bija, bet diez vai – vēl vakar runāju ar māti, un viņa arī neatceras, ka mūsu pusē jūlijā vispār salnas būtu bijušas. Ap Jāņiem – jā, bet pēc tam līdz augusta beigām salnas nav manītas jau vairākus desmitus gadu. Protams, tās var būt tik lokālas, ka daudzi nemaz nepamana, bet tomēr tautas atmiņā tādas lietas iegulst.

  • aukstums Says:

   4. stāvā arī Skrīveros būtu krietni plusos. Pat ziemā tādā augstumā sals ir KRIETNI mazāks kā pie zemes. Tāpēc nevajag spriest par salnām, vadoties pēc termometra pie daudzdzīvokļu mājas loga kaut kur dikti augstu virs zemes. Man ir pieredze ar lodžijām, kur pat lielas salnas praktiski neķēra. Būtībā viss, kas saistīts ar cilvēku būvēm, mazina sala iespējamību vai tā intensitāti. Tiešs apstiprinājums tam ir palmu audzēšana Skandināvijā un Somijā. Tā ir plaši izplatīta nodarbe, taču nekur klajās vietās vai ar cilvēkiem nesaistītā apkārtnē Tu neatradīsi nevienu pašu palmu, kaut gan pilsētās tās var augt pat nepieskatītas un pat gatavināt sēklas (Dānija, Norvēģija). Palmām un varbūt citiem netipiskiem augiem ir galvenais nosacījums – siltums, kas nāk no ēkām un aizvējš (lai saglabātu īpašo MIKROKLIMATU). Tātad tas ir pierādījums, ka apdzīvotu ēku tuvumā IR siltāks kā klajumos.
   Par salnu LVĢMA ir teikusi šādi: “vairākās novērojumu stacijās 2-5 cm virs augsnes (zāles stāvā ) novērotas salnas.” Ar to viss ir pateikts. Tomēr rakstīt, ka tādi gadījumi bijuši tikai DAŽAS REIZES, gan līdzinās klajai melošanai. Jeb te varētu minēt, kas tiek domāts ar vārdu “dažas”.

   • lightning Says:

    Neesmu jauns puika, nevajag mani mācīt! Es savus spriedumus izsaku, balstoties uz vairākiem faktoriem, ne tikai uz savu termometru rādījumiem vien, savu pieredzi un citām lietām. Es jau norādīju, ka lejā noteikti bijis mazāk, bet ne tik daudz, lai būtu salna, to es gadu gaitā savos novērojumos esmu konstatējis. Ja kaut kur pilsētā vai tuvumā ir bijusi salna, mani termometri rāda ne vairāk par +1…+3 grādiem. Turklāt sazinājos ar 1 draugu, kas dzīvo privātmājā pilsētas nomalē, – viņam arī bijis agri no rīta +5 C.
    Protams, pilsētās vienmēr būs siltāks kā klajumos laukos, bet tā starpība ir atkarīga no daudziem faktoriem, un bieži vien tā nemaz tik liela nav (dažreiz gadās arī lielāka, protams, bet ne jau nu pilsētā 4.stāvā +6 un uz ielas netālu mīnusos! 😀 ).

   • aukstums Says:

    “protams, bet ne jau nu pilsētā 4.stāvā +6 un uz ielas netālu mīnusos”

    Pilnīgi reāli. Nu taču paanalizējam situāciju Liepājā un Skrīveros, kur atšķirība starp 2 m un 5 cm virs zemes bija nedaudz vairāk par 6 grādiem. Kāpēc lai Līvānos vietām nebūtu bijusi salna, kaut neliela (ap -1)? Vēl jo vairāk zem skaidrām debesīm un bezvēja vai neliela vēja. Es vēl saprastu, ja ārā būtu apmācies, lītu lietus un būtu stiprs vējš.
    Man bija termometrs zem pirmā stāva palodzes, nedaudz no sienas, turklāt Z pusē. No 10 salnām tas uzrādīja 1, kaut gan dažas bija pat ļoti lielas un uz mašīnas jumta rādīja -8. Pēdējais cipars gan ir neobjektīvs attiecībā pret dzīvo dabu, taču toreiz arī kokiem lapas spīdēja kristālos. Cik bieži esmu daudz ko nosaldējis, ticot termometram pie loga, jo tas pavisam negribīgi tuvojies 0, kad ārā zāles līmenī grādi arvien vairāk attālinājušies no 0 uz leju. Pēdējo reizi aplauzos ar +1 pie 2. stāva loga (vakarā, pēc pusnakts un no rīta) un ledu spaiņos, mucās (200 litru) ar ūdeni. Ideālā variantā kādam termometram būtu jābūt kaut vai mauriņa vidū, taču zem 1 m un tālāk no ēkām. Tikai tad varētu izdarīt secinājumus par salnu. Ļoti bieži siltās ziemās termometri gan pie logiem, gan m-st. neuzrāda mīnusus, taču peļķes vai asfalts mirdz kristālos. Runa ir par ziemām, kad ilgstoši ir plusi un nekas neliecina par salu, tai skaitā zeme nav sasalusi. Tātad gaiss spēcīgi atdziest tieši pie zemes. Antarktīdā taču arī oficiālie mērījumi uz ledus ir pāri -90.
    Es neizsaku mājienus par Tavu vecumu, jo vismuļķīgāk parasti spriež vecāki ļaudis, tā ka grūti pateikt, kādā vecumā ir elastīgākā domāšana. Daudzi pat izglītoti cilvēki nekad neticēs, ka pēc lietus var būt salna, bet reāli tā mēdz būt visai bieži – parasti rudenī.
    Manuprāt, tieši salnu nevienmērīgais izvietojums tikai pastiprina to iespējamību situācijā, kad it kā nav tiešu pierādījumu faktiskam notikumam.

   • lightning Says:

    Esmu vērojis meteoroloģisko situāciju pietiekami ilgi, lai no savas pieredzes varētu spriest, ka šonakt Līvānos salna nav bijusi. Runājot par ziemām, tur situācija ir savādāka, jo zeme, pat ja nav sasalusi, ir ļoti atdzisusi. Turpretī tagad zeme ir vairāk vai mazāk, bet sasilusi. Ziemā vai vēlā rudenī man arī nereti termometrs pie loga rāda mazus plusus (+1…+3, bet ne vairāk), bet uz ielas peļķēs veidojas ledus. Tā ir cita situācija.
    Es diemžēl nevaru izmērīt temperatūru mauriņa vidū pie zāles, man nav tādu iespēju. Piekrītu, ka objektivitātei tas noderētu, bet jāiztiek katram ar to, kas ir. Ja man termometri rādītu (digitālais, starp citu, kā minimālo aizvadītajā naktī vispār uzrādīja pat +8,8C !) ap +1…+3, es nestrīdētos un pieļautu salnas varbūtību tuvumā. Bet visi dati man rāda to, ko rāda, un es tiem uzticos. Ko rādīja termometri Skrīveros 4. stāvā, vismaz es nezinu, tāpēc neņemšos apgalvot, ka tie rādīja “krietni plusos”. Es neapgalvoju to, ko nezinu vai neesmu par to pārliecināts.

   • aukstums Says:

    Jā, katram sava pieredze, tomēr ja 2 m augstumā bija par 6 grādiem siltāks kā uz zāles, nevis AUGSNES (kura, protams, ir pārāk silta), tad kāpēc Tu pat 1 % nepieļauj, ka vai nu Tu neredzēji no 4. stāva salnu pagalmā, vai arī salna bija aiz lielās ēkas stūra. Manuprāt, 3 grādi 10-12 m augstumā + pie dzīvojamās ēkas sienas ir minimālā starpība, kas noteikti būtu jāņem nost. Kāpēc es te ņemos, jo uzskatu, ka bija vēsturiska nakts, ar ļoti plašu salnu, kas skāra lielāko daļu Latvijas. Galu galā tieši Latgalē un Vidzemē bija zemākā gaisa temperatūra.
    Man Rīgas centrā šī bijusi aukstākā nakts, kādu termometrs vispār fiksējis jūlijos un tā bija 13,6. Termometrs ir kalibrēts. Tātad ar vieglu roku noņemu 3 grādus – ēkas sienas efekts, turklāt 2. stāvs. Būtībā tad mana temperatūra sakrīt ar LU Bioloģijas fak. ēkas malā esošās m-st. rādījumu. Priekš lielas pilsētas centra tāda temperatūra jūlijā ir vairāk kā ļoti zema. Un jau no šī fakta man rastos aizdomas par salnu uz zāles kaut kur tālāk no “siltuma salas”. Jo situācija bija īpaša – skaidra debess ar lēnu vēju.
    Es jau saprotu, ka katram siltummīlim gribas savu mājvietu nosaukt par siltāko vietu ja ne valstī, tad vismaz tuvākajā apkārtnē. Tas ir tāpat kā jelgavnieki par pilnu ņem savas īpašās m-st. maksimālās temperatūras, bet noliedz minimālās temperatūras.
    Starp citu, Igaunija atkal apsteigusi Latviju – zemākā temperatūra tur bijusi +1,7. Bet tur mierīgi varēja būt aukstāks, ja nebūtu bijuši tie daudzie mākoņi vēl nakts vidū.

   • aukstums Says:

    Un beidzot šo diskusiju, kura dažiem varbūt jau apnikusi, piebildīšu, ka Skrīveros minimālā temperatūra 2 m augstumā laikam bijusi +3,5. Nav jābūt gaišreģim, lai saprastu, ka 4. stāvā noteikti bijuši visi +4, ja ne vairāk, ņemot vērā ēkas siltuma efektu.
    Žēl, ka šajā blogā nav kāds skrīverietis no 4. stāva. Varbūt arī viņš dievotos, ka Skrīveros nav bijusi salna un censtos noliegt aizvadītās nakts vēsturiskumu.
    P.S. Jāni, lūdzu, neizdzēs šo komentu, jo diskusiju vajadzēja pabeigt, parādot, ka cilvēku nevēlēšanās atzīt salnu iespējamību jūlijā ir nepamatota. Manuprāt, tieši šīs skepses dēļ LVĢMA nebrīdināja tautu pat salnām. Un tas ir gadā, kad daudzi pilsētnieki cenšas sev izaudzēt pārtiku, sakarā ar krīzi valstī. Es savējos pabrīdināju jau sestdienas vakarā, svētdien no rīta man piezvanīja un pārprasīja, vai tiešām būs. Līdz ar to neviens necieta, kaut gan varēja labi nosalt. Pateicoties labajam GFS un paša pieredzei, izdevās laicīgi paredzēt šādu iznākumu, kaut gan HIRLAM kārtējo reizi parādīja, ka nespēj izskaitļot inversiju.

 10. Saulcerīte Says:

  Auksts jau nu bija gan, bet 3-os naktī un 6-os no rīta Pārdaugavā termometrs rādīja +8.

 11. Maija Says:

  Salna ir gan joslām,diezgan bieži.Ir bijis tā,ka puse vagas nosalst,bet otra puse-nē.Tā arī bija šorīt,salna bija ne visur,tikai vietām.

 12. janis Says:

  izskatas ka tresdien vakarpuse vai tik nebus viens brangi varens negaiss leisu prognoze skatos lidz 3 tresdien lietuvu it ka sasniegs kartigi makonisi meteoblue glezno ari loti krasainus makonus musu apkaime ta laikam beidzot riktigi zibenos protams kam darzini zel vinus ka tadas lietavas var uznakt bet dabai ari vajag iztrakoties negaiss vismaz daudziem stresu nonem ar lielajiem perkoniem

 13. raitis_sametis Says:

  Salnas, tātad, bija, …bet es pievēršos tuvākai nākotne. Esmu atkal Zantē (kas Kurzemes A mala…). Un no DR puses nāk blīvi augstie cc+cs, kas vēstī pr jautrībām (negaisiem….) jau naktī (??)

 14. Gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/interesanti-makoni/neparasti-saulrieti/
  Šeit var apskatit diena solitas bildes ar skaistu saulrietu 2 julija vakara,Zolitudē un 6 julija agra rita saullekts ,domaju abi Saričeva vulkana izvirduma vulkanisko pelnu ietekme 🙂

 15. Juris Says:

  Salīdzinot 3 Baltijas jūras vēju prognožu kartes, ciklona centrs ienāks jūrā no Polijas – Kaļiņingradas rajona un paārdīdamies 8. un 9. datumā dosies uz N . Vispirms ar vēju fronti skars Liepājas piekrasti, pēc tam stipri vēji būs Baltijas jūras Latvijas piekrastē. Ciklona “acs” klaiņos starp Zviedrijas Gotlandi un un mūsu piekrasti uz N, kamēr izsīks. Sekoju vēja prognozēm, jo manējie ir tur jūrā. Pēc ārzemju komentētāju rakstītā 97 burenieku un jahtu mežonīgajā jūklī pie starta līnijas, kur katrs meklē sev izdevīgāko pozīciju: “Amerikas kausa stilā jahta SPANIEL šķērsojusi starta līniju ar sekunžu precizitāti, praktiski reizē ar lielgabala šāvienu no kara kuģa”. Igauņiem bijis falšstarts. Malacis mans meitēns! Gdiņā skatīties šo maču parādi un startu bija ieradušies 2.5 miljoni !!!!!! skatītāju no visas Eiropas!. Gadus atpakaļ, arī Rīgā bija šo sacensību starts, bet apmeklētāju gan tik daudz nebija. Pašlaik SPANIELS jau ir starp Gotlandi un Latvijas piekrasti flotiles pirmajās rindās. Diemžēl, pēc pārrēķināšanas koeficienta viņi ir 7. Līderis patiesībā velkas labi, ja visa bara viducī. Manos laikos bija speciāla IOR (starptautiska) formula, kur apmērot jahtu (apmēram 100 mērījumu) un ievadot to kompī, ar speciālu programmu ieguva jahtas koeficientu. Tagad tiesnešu kolēģija noskatās “uz aci” un piešķir un, jo vairāk esi uzvarējis, jo štruntīgāku nākošreiz iedod. Pie Hiumā viņiem vajadzētu pienākt mobilā zonā, tad varēšu iedot prognozes.

 16. gubumakonis Says:

  Pašlaik Riga,Zolitude apmacies vienmuļš laiks,lietus vien briziem nedaudz papilina,ta ka pat asfalts isti slapš nepaliek…T+16 Lietuvas modelis nedaudz stipraku lietu sola vela pecpusdiena,bet nakti uz 9 juliju-loti stipru lietusgazi/negaisu?,cerams ka tas piepildas :)Ko lidzigu sola ari dazi citi avoti.

 17. vētra? Says:

  GFS prognozē no 00 UTC ir palielinājis vēja ātrumu pat tradicionāli mierīgajā Rīgā, tomēr briti pēdējā prognozē gan samazinājuši. Nē nu, ja būs vētra jūlijā, tad tik tiešām rudens sācies. Tipiskas rudens vētras mēdz būt no septembra līdz februārim, nevis vasaras vidū. Kas vispār notiek? Es nez kāpēc saredzu līdzību ar senajām laikapstākļu hronikām. Un šobrīd pārāk daudz kas līdzinās tieši aukstāka perioda sākumam. Klimata pasiltināšanās parasti bijusi saistīta ar samērā mierīgiem laikapstākļiem, samazinātu anomāliju skaitu, izņemot karstu vasaru un liela sausuma atkārtošanos. Savukārt pāreja uz aukstāku klimatu VIENMĒR bijusi ļoti uzskatāma: daudz postošu vētru, salnas vasarās, bargas ziemas, ļoti lietainas vasaras (jebkura sezona), daudz bada gadu, pa vidu visādas citādas novirzes, tajā skaitā karstums, kas gan ir reti novērots tajā laikā. Ja mēs ņemam visu Eiropu un Krieviju līdz Urāliem, tad šāda aina iezīmejas pēdējos 20 gados. Eiropa nevis sasila, bet drīzāk šejienes klimats pārkārtojās. Kopš 2006. gada Vecā Eiropa ir aizmirsusi par karstām vasarām. Tāpat tuvējā Krievija sāk zaudēt savas labās vasaras. Ja Pēterburgā, kurā visi vasaras mēneši normāli ir siltāki pat kā Daugavpilī, vasaras sāk līdzināties mūžīgam rudenim, tad rodas pamatota trauksme.

 18. Juris Says:

  Uzmanību!!! 9. jūlijā 18.00 Windfinders Rīgas līča vidū dod prognozi: SSW 45 knt. (DDR 22 m/s tas ir pilnas 9 balles pēc Boforta). Arī Liepājai un Rīgai var trāpīt tā paša virziena 35 knt (apm 19 m/s).

  • vētra? Says:

   Nu es jau par to pašu. Jūlijam ir raksturīgas vēja brāzmas, virpuļvētras saistībā ar konvekciju, nevis vētras, kuras atnes cikloni. Tas ir kaut kas ļoti dīvains. Un uz salnu fona tas liek aizdomāties. Turklāt arī perspektīva atgādina septembri, nevis jūliju.

   • diemžēl Says:

    Pilnīgi piekrītu. Tas ir kaurt kas nenormāls vasaras mēnesī jūlijā, kuram būtu jābūt siltākjam vasaras mēnesim, tiek prognozētas rudenīgas ciklona vētras, bet ne vētras, kas saistītas tieši ar Cb. Un ja vēl salnas – ārprāts! Īstenībā ļoti skumīgi, ka pat jūlijā no ziemas elpas nevar izvairīties. 😦

 19. Juris Says:

  Vētrai. Saules garie cikli pārslēguši Zemes klimatu uz otru pusi. Pašlaik notiek Saules neaktivitāšu ciklu superpozīcija – pārklāšanās. Kā jau Maikls kādreiz ziņoja, kopš 2007. gada sākuma lēnām ir sākusies Globālā atdzišana. Par pārslēgšanos liecina arī nedabiski garais Saules mierīgums vairāku gadu garumā ar ļoti retiem uzliesmojumiem, bet arī tie nav vērsti mūsu virzienā. Ir vērts šad tad palasīties meteo.ru. globālo procesu ziņas. Krieviem (savā laikā arī Baldonē), saistībā ar Kosmosa lidojumiem (iekārtu un kosmonautu drošība), ir ļoti attīstīta Saules pētniecība, savulaik tā bija ļoti noslepenota. Tagd vismaz kaut kas tiek publicēts arī vispārīgai pieejai. Zinu to, jo pats biju kādreiz tajā iesaistīts, gan tikai tehniskajā jomā. Nāks mums vēl arī Mazais Ledus laikmets, tikai jāpagaida (nākošajās paaudzēs).

  • piebilde Says:

   Iesaku kādreiz pasekot līdzi reālajai situācijai uz Saules! Saule jau labu laiku kā ir samērā aktīva. Kādas superpozīcijas, ja Saule nemaz neguļ, kur nu vēl letarģiskajā miegā? Starp citu, par Sauli es lasu arī krievu portālus, jo tā ir iegājies. Bet patiesībā Krievija nekad nav stāvējusi līdzi ASV – kosmosa pētniecības jomā. Kaut gan varbūt es vienkārši pārāk maz zinu par ASV. Varbūt arī viņiem tas viss bijis через ж..у.
   Savādi, ka planēta var lēnām atdzist, jo gan paleontoloģija, gan ģeoloģija liecina, ka Zeme vienmēr pamanījusies atdzist krietni ātrāk kā sasilt.
   Un kā tad Tu izskaidro aprīļa un maija iekļūšanu pirmajā pieciniekā pēc siltuma, globāli ņemot? Baigā nu atdzišana. Viens mēnesis gadā auksts, pārējie tuvu siltuma rekordam. Es neteiktu, ka planētai šobrīd būtu baigi auksti. Problēmas ir tikai Latvijai un vēl dažām vietām. Pēc ilgiem laikiem Indija beidzot ar atgriezusies karstāko valstu sarakstā. Tāpat šovasar Tuvajos Austrumos jau ir pārsniegti +52, kas ir labs rādītājs.

 20. raitis_sametis Says:

  Labdien- biju piespiedu offlainā līdz šim brīdim, tagad ==> tikko uz Rīgas pusi aizvirzījās izteiktu cu mākoņu grēda, kas līdz Rīgai var saveidoties par cb/ ar visām no tām izrietošajām sekām. Dažas fotkas arī uzņēmu. ** Iepriekšējā naktī tā pa reizei nedaudz mēreni uzlija… bez pērkoniem (Zantē/Kurzemes A mala).

 21. lightning Says:

  Aizvadītajā naktī Līvānos divreiz nedaudz uzlija (ap 1.00 un 4.00), zemi gan jau nedaudz padzirdīja, bet tomēr minimāli – rītā par bijušo lietu praktiski nekas vairs neliecina. Nakts bija apmākusies, tāpēc arī silta – minimālā t bija +12,7C. Taču diena pagaidām ar lielu siltumu neizceļas – 12.00 bija +17, tagad gan, pēc dažiem nelieliem saules uzspīdēšanas periodiem, termometri ir pakāpušies līdz +21 grādam. Debesis gan praktiski visu laiku apmākušās, taču vismaz ne ar to vienlaidu pelēkumu, un laiku pa laikam mainās, tā kā vēl ir cerības uz pievakari vairāk Saules staru sagaidīt! 🙂

  • aukstums Says:

   Izskatās, ka Vidzemē šodien par 5 grādiem vēsāks kā Zemgalē. Ne velti Vidzemē lauksaimniecība ir simboliska, salīdzinot ar “maizes klēti”.
   Jaunākā GFS prognoze uzbūrusi īstu tropisko gaisu, kas varētu mūs sasniegt, tomēr par to varētu nākties samaksāt ar kārtējo sveicienu no Arktikas. Laikam šogad tā ir – par katru karstu dienu (pieņemsim, ka šovasar tie ir +25< grādi) maksājam ar vasarai neraksturīgu aukstumu ar lietu vai bez tā. Tad jau labāk tikai +20…+25 visu laiku, nevis tādi lēcieni. Cik pa pagājušo nedēļu līcis sasila, tik pa aukstajām naktīm atdzisa.

   • aukstums Says:

    Ak nē, Alūksne jau par 10 grādiem atpaliek no Zemgales. Tur taču septembris sācies. Nu labi, ka vismaz Rīgā pēc rudenīgā dienas sākuma saule parādījusies un ir visai silts. Es jau sabijos, ka sauli vairs neredzēšu tuvākajās dienās.
    Bet nu tā ceturtdiena dikti aizdomīga izskatās.

   • Cb Says:

    Alūksnē plkst. 15:00 TIKAI +12 grādi!!! Oktobris, ne spetembris, kur nu vēl jūlijs! Par 12 grādiem atpaliek no Zemgales – šeit gan ir vasarīgi silts.

   • lightning Says:

    Patiešām, izskatās, ka Ziemeļvidzemē šodien aukstais laiks, un starpība tiešām liela. Līvānos uz pēcpusdienu palika vēl siltāks, stabili turējās visu laiku ap +22…+23C, un arī saulīte krietni vairāk nekā dienas vidū. Arī tagad ēnā +22,3C. Karsti gan nav, kaut arī vējiņš tikai neliels. Staigā apkārt dažādi gubu mākoņi, bet tie pagaidām lietu nenes, neizskatās arī pēc tādiem. Kaut gan tuvākās prognozes visai Latvijai negaisus nes, jautājums – vai tiešām atnesīs? 😉

 22. raitis_sametis Says:

  Patreiz kaut kur līnijā Dobele- Jelgava redzami izteikti gubu-lietus (cb) mākoņi, no turienes gaidāmi (?) ziņojumi par negaisu, vēl lietusbrāzmas (saskaņā ar radaru) ir Latvijas ZA malā…

  • raitis_sametis Says:

   Arī patreiz uz D apm 150km no Zantes (kas savukārt 30km uz ziemeļiem no Saldus) – redzu masīvus cb mākoņus, kas lej lietusgāzi virs Lietuvas vidienes…

  • raitis_sametis Says:

   Bet visumā no Kurzemes austrumu malas lūkojoties uz R daļu, redzamas- debesis “nav tīras”, bet gan piesātinātas ar ac+as slāņiem, kas progresē reizē ar “spalvu” ci mākoņiem. Tas savukārt norāda, ka no tās puses jau Rainers ciklons pamazām tuvojas…** Radars vēsta: ir lokālas lietusgāzes virs Vidzemes, protams, ar pērkoniem…

 23. Juris Says:

  Piebildei iesaku pameklēt arhīvā Maikla piesauktos oriģinālrakstus zinātniskajos izdevumos. Starp citu – Maikls toreiz minēja arī interesantus datus – 100 gadu laikā Zemes temperatūra bija uzkāpusi (sasilšana) par +0.7 grad.C, bet, pēc 2007. gada janvāra – nepilna gada laikā par tik pat nokrita (atdzisa). Tur bija arī minēts, kā šo Zemes temperatūru mēra. Par Sauli – atsevišķas aktivitātes, pie tam, kas notiek Saules otrā pusē, kopīgo mierīgo ainu maz ietekmē. Svarīgs vidējais līmenis, nevis atsevišķi “izlēcieni”, kas kopīgo ainu ilgā periodā ietekmē maz. Arī šis fakts ņemts no krievu saitiem. Tā kā atsaucos tikai uz izlasīto. Tāpat nevar vērtēt globālus klimatiskos apstākļus pēc atsevišķu vietu ekstrēmiem apstākļiem. Tā kā amerikāņu Globa briesmu stāsti sāk pamazām izgāzties, pamazām tāpēc, ka zem visas “Globālās sasilšanas” slēpjas milzu investīcijas, kuras baidās tā uz reiz apturēt. Okeānijā kādas it kā “slīkstošas salas” administrācija apturēja un aizliedza zinātniskos pētījumus, kas liecināja, ka patiesībā, kūstot ledājiem, viņi tomēr neslīkst!!! Naudiņa ta bija solīta, to gribas. Tas nu tā. Un pienāks laiks kad mūsu zemnieki, nevis ar zirgiem un ragavām, bet ar džipiem brauks pa ledu uz Gotlandi. Bet visam pāri, protams, mana stingrā pārliecība (ne tikai humors).

  • raitis_sametis Says:

   Uz to laiku vikingu pēcteči lidos uz Grenlandi ar saules baterijām barojamām mini-lidmašīnām.

  • lightning Says:

   Piekrītu, ka tā dēvētā globālā sasilšana ir viens makten liels burbulis uzpūsts, kurā īsta satura ir ļoti maz. “Globālā sasilšana” daudziem patīk, tas kā modes kliedziens līdzīgi daudziem citiem bezsatura pasākumiem palīdz pelnīt naudu tiem, kas aiz tā stāv. Un naudaskāre mūsdienu pasaulē bieži vien ņem virsroku pāt vēlmi noskaidrot patiesību…

 24. maikls Says:

  Lietuvas modelis šobrīd Kurzemes rietumu piekrastē naktī uz ceturtdienu un agrā ceturtdienas rītā prognozē vēja brāzmas līdz pat 28 m/s. Ja šī prognoze piepildītos, tad būtu daudz, pat ļoti daudz lauztu koku un citu postījumu… tomēr es stipri šaubos, vai vējš būs tik stiprs – gan jau tas ciklons nebūs gluži tik spēcīgs un gan jau stiprākie vēji paliks jūrā. GFS vēja ātruma prognozi ir samazinājis, stiprāko vēju prognozējot tikai ceturtdien dienas laikā (piekrastē dažviet līdz kādiem 23m/s).

 25. Rīdziņa Says:

  Šodien mans termometrs kā maksimālo saglabājis +24,5. Galīgi nav slikti, taču subjektīvi nelikās, ka būtu tik silts. Tur jau tā lieta, ka skaidrā laikā Rīgas ēkas un ielas sakarst vairāk, kā termometri rāda. Tad pat vakarā noejot tuvāk kādai ēkai, var sajust siltumu.

 26. Normunds Negaiss Says:

  Ziņojums- Šodien plkst 19.55 Zaļkalnā, 1km uz DA no Taurenes Cēsu raj. novērots virpuļviesulis. mans ziņotājs teica: ” Stabu īsti neredzēju bet debesis bija ļoti zemu, tad gaiss griezās tā kā pa riņķi, gazās daudz koki un viss brakšķēja, uz augšu griezdamās cēlās tāda kā migla”. Tas nāca no DR uz ZA. Jāgaida vai kādās ziņās kas būs minēts. Es tajā laikā biju apmēram pie Anneniekiem Dobeles raj. Redzēju tos Cb no attāluma. Domāju jau ka pēs laba negaisa izsskatās.

 27. ? Says:

  Taurene Cēsu rajonā un Dobeles rajons? Šaubos gan, vai Jūs ko redzējāt, jo es teju pusi dienas lūkojos uz aizejošajiem mākoņiem A-pusē.
  Ziņās nekas nebūs, jo neviens taču nevar paspēt aizbraukt un uztaisīt reportāžu šī vakara ziņām. Bet varbūt kādā laikrakstā vai mīļajā LETA kaut kas varētu parādīties, jo cilvēki ir kā apmāti uz postījumiem, upuriem.

 28. Normunds Negaiss Says:

  http://lightningwizard.estofex.org/Europe/ani.html?0,gfs_,_eur9.png,cape,icape,layer,icon10,omega,pvort,kili,el,lfc,spout,lapse,lapse2,the700,thetae,mixr,stp,srh,srflow,pw,gusts,dcape

  Te redzams, ka ap šo laiku uzmodelēts, ka ir labvēlīgi apstāķļi virpuļviesuļiem – tornado index otrā pakāpe tieši apmēram vidzemē (biezas oranžas līnijas aplītis) 10. kartē.

  • lightning Says:

   Oho! Nu tad varbūt šonedēļ Latvijā meteorologiem kādi piedzīvojumi vēl arī būs?! Prognozes diezgan pateicīgas dažādiem ekstrīmiem, kā tās piepildīsies, tas paliek pagaidām atklāts jautājums.

 29. gubumakonis Says:

  Sodien diemzel Riga neko interesantu ta ari nesagaidija,pat lietu ne 😦 Toties pecpusdien bija loti izteikti un cerigi un skaisti CB kas strauji auga un driz vien parvertas par lietus/negaisa makoniem,kas lija jau arpus Rigas,tie turpimaja virzities uz ZA un vakara jau pie horizonta vareja verot diezgan varenus negaisa veidojumus un ka izradas te lasot ari atnesa kadu virpuli 🙂 Bildes tiem makoniem ievietošu velak apskatei 😉 Dienas otra puse silts un saulains Riga bija,pat nedaudz karsti centra . Nu gaidu gan ar nepacietibu,ko nu tas ciklons tomer te atnesis…

  • lightning Says:

   Beidzot smuks negaisiņš Līvānos! 🙂 Jau ap 22.30 sāka diezgan draudīgi un reizē skaisti mākoņi vākties, sākumā likās, ka aizies pa malu, bet kaut kā griezās, griezās, un tomēr uzgriezās! 🙂 23.00 sāka līt, pamazām aizvien stiprāk, pāris (gan attāli) pērkona dārdi un zibens atspulgi arī pieteicās. Tad vienubrīd jau likās, ka viss cauri, bet dažas minūtes vēlāk sāka riktīgi gāzt! Ilgi gan tas neturpinājās, minūtes 10, vēlāk vēl mazliet palīņāja, līdz īsi pirms pusnakts viss bija cauri – izbāzu galvu pa logu, bet tur jau priekšā liels oranžs Mēness ņirdz! 😀
   Principā jau lielākais neigaiss aizgāja tomēr pa malu, nebija lielas zibeņošanas un dārdēšanas, taču arī tas vismaz kaut kas! 🙂 Turklāt joprojām baigi silts – tagad vēl +17,1C.

 30. vētra ? Says:

  Maiklam
  Nu kas notiek ar leišu HIRLAM interpretāciju? Viņi paši neredz kādu apokalipsi rāda? Pat ja nometam dažus metrus, tāpat iznāk kaut kas neiedomājams. GFS tomēr ir nedaudz samazinājis vēja ātrumu, tāpat igauņi neko katastrofālu nerāda.
  Ja neviens nepamanīja, tad LATVENERGO klienti ir 8 milj latu parādā. Un ņemot vērā īpašo fin .situāciju, mēnešiem netiks atjaunota elektrība, ja tik masveidīgi kaut kas ies pāri Latvijai. Bet Lietuvai jau tā vai tā vairāk tiks.
  Cik vispār reāla ir leišu prognoze? Vai tiešām modelis var izdot kaut ko tādu jau gandrīz diennakti? Kāds tur pamatojums tik stipram vējam? Man te personīga ieinteresētība, jo pagaidām izskatās, ka es tieši braukšu ar auto, kad un kur būs teju vai epicentrs.
  Varbūt vajadzētu atvērt jaunu tēmu, veltītu gaidāmajai vētrai (stiprajai vētrai)?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: