Nedaudz par mākoņiem

Interesants raksts par mākoņiem angļu valodā šeit.

Tur ir rakstīts par it kā jaunu mākoņu veidu, kas pēdējā laikā novērots dažādās pasaules vietās (uzreiz piebildīšu, ka tam nav nekā kopēja ar zemāk redzamo fotogrāfiju). Šim mākoņu paveidam piešķirts apzīmējumus “asperatus”, raksta autors gan ironizē par šādu soli. Minētajā rakstā arī īsi pastāstīts par visiem tradicionālajiem mākoņu veidiem.

Mākoņu virtulis
Mākoņu virtulis

Bet manu uzmanību visvairāk piesaistīja šī bilde, kas uzņemta Lielbritānijā. Vakar, 31. maijā, burtiski šādu pašu “virtuli” (kā to nosaukuši angļi, bet es to vakar paspēju nodēvēt par nimbu) redzēju debesīs virs Jēkabpils.  Spalvu /  augstie slāņu mākoņi (manuprāt, virs Jēkabpils tie bija vairāk uz spalvu mākoņu pusi) veidoja apli, kas laika gaitā aizpildījās, deformējās un pamazām izzuda.

Fotoaparāta man līdzi nebija, es vien palūdzu draugam nobildēt ar savu mobilo telefonu, bet pagaidām nezinu, vai no tās bildes kaut kas sanāca.


varaviksnePlkst. 21:40
Pirmdienas vakarā vietām Latvijā veidojās lietus mākoņi. Jēkabpilij no tiem gan tika tikai dažas vēja brāzmas un varavīksne (skat. fotogrāfiju), lietu pagaidām neesmu manījis.

70 Atbildes to “Nedaudz par mākoņiem”

 1. Maija Says:

  Šorīt arī mani izbrīnīja mazs,mazs,gandrīz apaļš, balts mākonītis,vienīgais visā debesu jumā.Pašlaik DR pusē nu jau ir vairāki.Bet,redzēt tādu maziņu,vienīgo,bija interesanti!

 2. raitis_sametis Says:

  Labdien…Mums patreiz (Zantē, Tukuma raj. dienvidos…) ir nelieli gubu (cu), ceru uz cb vakarā…

 3. Juris A. Says:

  Glābjās, kas var !!!!! Man Baltezerā digitālais +30.2 Vējš: vārgs austrenis un smuki, nelieli “laba” laika mākonīši. Nemaz neticās par laiku, kas sāksies trešdien.

 4. Maija Says:

  Pie mums patreiz +28 gr.Nu jau par traku!Dārzā ieejot,cauri apaviem deg kājas…Kaut nu šim karstumam nesekotu kaut kas nelabs,teiksim krusa.

 5. Qued Says:

  Jūs, mākoņu iz-virtuļi 🙂
  Es priecātos, ja kāds uzrakstītu par mākoņu veidiem. Kas ir cb un cu un tamlīdzīgi 🙂 Un ko notiem var sagaidīt 🙂

  • raitis_sametis Says:

   īsumā – cu=comulus latīniski jeb latviski gubu mākoņi, tieši tādi, kādi patreiz virs Latvijas lielākās daļas redzami; cb=comulus nimbus jeb gubu-lietus (vasarā ar negaisa parādībām) mākoņi. Meteoroloģijā – katram mākoņu veidam ir latīnisks apzīmējums, ko zina meteo speciālisti visā pasaulē/ un attiecīgie saīsinājumi. Te ir raksts no Wiki…
   http://lv.wikipedia.org/wiki/M%C4%81ko%C5%86i

 6. Juris A. Says:

  Maija, pēc trešdienas vakara noteikti vairs nedegs kāju pēdas, jo sola vairākas dienas, ap pusdienas laiku, tā no +8 līdz +10 ar lietu. Raudājām – sagaidīsim!

 7. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/2009g-maija-sausums/
  Sausums un karstums Riga,Zolitudē… kaut nu atrak pienaktu tie lietusgažu un negaisu makoņi !!!

 8. Gunars Says:

  Ko tas varētu nozīmēt? Smiltenē +32 (digitālais ievietots lapotnē, te saule, te ēna). Pie mājas neredzu nekādu vērā ņemamu vēju, bet dažas ielas tālāk momentāls virpulis noplēsis kādai tantei vistu būra jumtu.Šai vēl tagad radi sirds drapes uz cukurgabala pilina. Nu tak ka nežēlīgu negaisu tuvošanās pazīme.

  • Saulcerīte Says:

   Baidos ka mēs visi pārāk ceram uz tiem negaisiem. Gan jau ka atkal būs tikai tāds neliels lietutiņš-un kaut nu vismaz tas būtu.

  • raitis_sametis Says:

   Es šogad redzēju 1 maz-lokālu virpulīti. Aprīlī- lauka malā pēkšņi (vispārējā bezvējā) savirpuļojās pērnās lapas, un šis virpulis kādus 100 metrus nogāja, turklāt perpendikulārā virzienā uz DA ieprietīm tam nelielajam “fona” vējam, kas tai dienā- 17.4., ja nemaldos, pūta… Maijā- turpat Zantē, man paziņa stāsta, ka šādu virpuli redzējis tā pagasta mežmalā, nekas jau nebija, tikai salmi pa gaisu gājuši…

 9. Cb Says:

  Negaisi daudzviet var nebūt pārāk spēcīgi (ir ļoti silts, bet varēja būt vēl siltāks), jo pagaidām maksimālā gaisa temperatūra reģistrēta tikai +26,7 grādi Jelgavā, mans termometrs uzrāda +26,8. Patīkams siltums 😉

 10. maikls Says:

  Aprīlī, kad saulainās dienās gaiss strauji sasila, arī pienāca ziņas par šādiem ar negaisiem nesaistītiem virpulīšiem. Ja būtu lielāks gaisa mitrums, tad gan jau negaisi būtu izveidojušies. Bet šodien gaiss vēl ir sauss, tagad gan tiek prognozēta lielāka mitruma ienākšana un līdz ar to negaisi un lietusgāzes vismaz dažviet Latvijā.

  Jēkabpilī šodien jau no plkst. 11 ir nelielu gubu mākonīši, tagad ir arī palielāki un tumšāki, bet līdz negaisa mākoņu izaugšanai vēl tālu, ja šajā pusē vispār tādi tuvāko 48 stundu laikā būs…

 11. Cb Says:

  P.S. tie, kas te pārspīlē, ka kaut kur +28 (Piebalgā nevar but +28) vai +32, lūdzu noregulējiet savus temometrsu vai novietojiet piemērotā vietā.

 12. Cb Says:

  Mazliet atvainojos par neprecizitāti – tmax pagaidām 15:00 reģistrēta Rūjienā, Jelgava šoreiz 2.vietā – +26,7.

 13. maikls Says:

  Meteo.lv Jelgavu uzrāda 3. vietā, jo Priekuļos +26,9.

  +28, varbūt pat +29 grādi teorētiski ir iespējami, jo gaisa temperatūru jau arī ietekmē lokāli faktori (es nerunāju par māju sienām vai asfaltu :D). Ne velti Jelgavas meteostacija regulāri ziņo gan par augstāko, gan zemāko diennakts temperatūru, savukārt, piemēram, Priekuļu meteostacija ļoti bieži ziņo par siltām naktīm, pagājušajā naktī Priekuļos esot bijis vissiltākais laiks visā Latvijā, ja neskaita Rīgas centru. Nu es tam neticu – acīmredzot arī tur ir kādi lokāli faktori pašas meteostacijas tuvumā un tādēļ tā meteostacija neatspoguļo reālo situāciju plašākā teritorijā.

  Šoreiz diezgan netipiski ir liela atšķirība starp Liepājas meteostaciju un Liepājas lidostu: pēcpusdienā bija attiecīgi +21 un +26. Ventspili vispār nav vērts pieminēt, tur mola stacijā vakar bija gandrīz par 10 grādiem vēsāks nekā lidostā.

  • karstums Says:

   Tā jau ir, bet +32 ir krietni pārspīlēts. No daudzām LVĢMA m-stacijām, Priekuļu stacija ir viena no vispareizāk izvietotajām. Atrodas līdzenā laukā, kur tuvākā privātmāja labi ja 50 m uz ZA, Z puse simtiem metru brīva, R-pusē krietnu gabalu, varbūt 100 m, tālāk slejas 4-5 stāvu ēka, D pusē privātmāju rajons, kas nav tuvāk par 50 m. Ja Tu tur būtu bijis, nevarētu izdomāt, kas tur regulāri paceļ temperatūru gan ziemā, gan vasarā un jo īpaši naktī. Tomēr tikpat droši varu apgalvot, ka tur ir siltāks kā Cēsu ielejās. Man jau šķiet, ka visa Latvijas meteoroloģija ir viena liela mīkla.

 14. raitis_sametis Says:

  !!- apmēram 60km uz DA no Zante, kas varētu būt arī 50km uz austrumiem no Saldus, tātad gar Latvijas D robežu Zemgalē un Kurzemē==> redzu jau tūlītēju gubu-lietus (cb) mākoņu veidošanos!!

 15. Gunars Says:

  http://www.sat24.com/images.php?country=scan&sat=ir&1219472010349 Līdz naktij šim negaisam vajadzētu būt jau tuvu Latgalei

 16. weatherphoto Says:

  Šajā kamerāvar redzēt spēcīgu gāzienu un brāzmainu vēju!

  http://www.zebra.lt/webcams/konsole/?msg_id=47

 17. weatherphoto Says:

  P.S. Vai kāds nezin lietuvas nokrišņu radara adresi, ja viņiem tāda ir?

  • Romāns Kolduns Says:

   http://www.meteo.lt/faktiniai_orai.php – vari izmantot faktiskā laika karti. Radars, baidos teikt, bet man, godīgi sakot, liekas, ka tāda viņiem pat nav, vai arī ja ir, tad tas varētu nebūt pieejams, vai kā citādi. Nemāku pateikt. Un galu galā mums pašiem ir savs radars, kurš atspoguļo situāciju ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvas ziemeļos. Un vēl , eksistē tādas Steelera laika ziņas (http://ainars.mck.lv/laiks.html), kur vajag paskatīties tur vairāk uz leju ir tāda pelēka karte (redzama Ziemeļeiropa) tad lūk tur ir 32 meteo radaru dati no visas Ziemeļeiropas. Ja ar peli uzbrauc uz tiem pulksteņlaikiem tur pa labi, tad var redzēt, kā bija ar nokrišņiem tādā un tādā laikā. Un brīnums, ka Lietuvas radara tur iekšā nav, un man ir visas aizdomas teikt, ka lietuviešiem tāda radara nav nemaz vai arī tāds ir, bet tā datus nemaz tik vienkārši nevar dabūt internetā, tie ir slepeni. Bet vispār arī igauņiem ir labs radars (http://www.emhi.ee/inc/other/radaripilt.php?j=sur&v=1), kurš uzrāda nokrišņus līdz pat Lietuvas robežai, tai skaitā arī Rīgai, un precīzi, pie tam.(Uzbrauc ar kursoru uz tiem apļiem pa kreisi un attēls nomainīsies). Atjaunojas ik pēc 15 min. Atšķirībā no LV kurš to dara 50 minūšu laikā. Bet jebkurā gadījumā viņiem tur ir labas prognozes, vari skatīties tās, man jau personīgi no tā nekāds atvieglojums nav, ka Lietuvā līst. Labāk lai līst te Ogrē, tad es papriecātos, bet ko tad man tā Lietuva dod? Nezinu, par ko te tāds prieks. Laikam jau par to, ka līst Lietuvā, bet nelīst Latvijā.

 18. raitis_sametis Says:

  Tagad esmu offlainā līdz rītrītam…čekosim, kas notiksies vēl šovakar (izskatās, ka daudzsološi)…

 19. snake Says:

  hmm interesanti.. Liepājas lidostā līst un temp. +16,bet pilsētā vēl nekas,tikai A pusē daudz cb mākoņu. Pilsētā patreiz skaidrs,temp. +23,5

 20. weatherphoto Says:

  Spēcīgs lietus pašlaik ir Aksnītē (uz D no Jēkabpils pie Lietuvas robežas) un uz Z no Daugavpils. Vēl nedaudz līst dažviet uz DR no Saldus

  Lietuvas DA daļā plosās pamatīgs negaiss, kas lēnām virzās ZR virzienā.

 21. weatherphoto Says:

  Vēl viens spēcīga lietus punkts atrodas aptuveni 5km uz DR no Krāslavas.

 22. maikls Says:

  Uz D Jēkabpils es redzu tumšu mākoni, kas, šķiet, stāv uz vietas. Pērkonu nedzird. Jēkabpilī ir sutīgs, bet ne tik ļoti, cik varētu būt pie šādas temperatūras (+25). Vēja praktiski nav.

 23. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē baigi karsts šodien. +28°C man termometrs rādīja. Saule spīdēja, pat vēja nebija. Tik karsts jau sen nav bijis. Gan jau ka tagad īsti cb izveidosies, tādi, ka Raitis laimīgs paliks.

 24. maikls Says:

  Virs Vidzemes vienā joslā attīstās gubu mākoņi, radars šobrīd uzrāda divus punktus ar stipru lietu.

 25. G.B. Says:

  Sveiki Maikl, kādas varētu būt aptuvenās prognozes šai naktij Vidzemes rietumiem ?

  • maikls Says:

   Līdzīgi kā šovakar, arī naktī Latvijā var veidoties lokālas, mazkustīgas lietusgāzes un negaisi, bet neviens nevar pateikt, kur tieši. Iespēja, ka kādā konkrētā vietā līs, ir maza.

   Tas pats būs otrdien dienā. Negaisa mākoņi kustēsies ļoti lēni, līdz ar to, visticamāk, skars tikai atsevišķas teritorijas. GFS negaisus prognozē tikai Latvijas austrumu rajonos, bet daži citi modeļi arī šur tur citviet Latvijā.

 26. maikls Says:

  Pār Jēkabpili šobrīd nolaidusies skaista varavīksne. Lietu gan es nemanu.

 27. G.B. Says:

  Paldies par skaidrojumu, bet kā ir ar Lietuvas modeļa ticamības procentu ?

  • maikls Says:

   Kā jau teicu, neviens nemāk pateikt, kur tieši izveidosies negaisa mākoņi un stipras lietusgāzes. Modeļi tikai prognozē, ka plašā teritorijā būs potenciāls izaugt atsevišķiem, bet varbūt daudziem augstiem gubu mākoņiem. Modeļu nokrišņu prognozes nav jāuztver burtiski.

  • Romāns Kolduns Says:

   Es esmu manījis tam lietuviešu modelim tādu īpatnību, ka tas ļoti precīzi prognozē gaisa temperatūru, bet par daudz pārprognozē nokrišņus. Bieži vien pat ja uzrāda tumši zilu krāsu, ir tikai mākoņi un varbūt dažas piles lietus. Un arī tagad tas uzrāda pat līdz 32 mm nokrišņu stundas laikā atsevišķās vietās, kas man liekas neticami. Ņemot vērā ka līdz šim nolija tikai kādi 10 mm nokrišņu jau kādu 2 mēnešu laikā, bet tas modelis katru otro dienu prognozē pa 2 – 3 mm nokr. stundā un kopā tas pa dienu var sanākt arī kādi 10 mm.

   • Andris Says:

    Lietuviešu modelim nokrišņi tiek norādīti 3val, tātad 3 stundu. Izdali ciparus ko redzi ar 3 un viss būs OK

 28. janis Says:

  jurmala ari vareja redzet gabalinu varaviksnes

 29. Cb Says:

  Jelgavā tomēr nedaudz nolija, simboliski

 30. maikls Says:

  Ja ņem vērā Igauņu Valgas datus, tad tur, Vidzemes ziemeļos, šodien reģistrēta augstākā gaisa temperatūra: +28,5 grādi. Arī citviet Vidzemē bija +27..+28 grādi.

 31. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē gan mākoņu ir nedaudz, tie ir plāni (nu tādi kā spalvu slāņmākoņi vai kaut kas tāds). cb un cu nav, tas ir pilnīgi skaidrs. Lietus arī noteikti nebūs vismaz šovakar.

 32. Cb Says:

  Tā kā tagad ir pietiekoši liela krēsla dienvidu pusē novēroju zibeni! Ir redzama arī milzīga Cb virsotne. Pēc radara attēla tas laikam ir tas negaisa mākonis uz/pie Latvijas robežas.

 33. weatherphoto Says:

  Rīgā šodien oficiālā maksimālā gaisa temperatūra bija +27,2 grādi.

 34. weatherphoto Says:

  Tagad spēcīga negaisa un lietus zona virzās gar Latvijas Lietuvas robežu R virzienā uz R no Bauskas.

 35. hepy Says:

  jelgavaa vējiņš uzradās

 36. maikls Says:

  Dīvaini, bet Rīgas lidosta ziņo par negaisu (bez lietus) plkst. 22:50 un 23:20.

  • Cb Says:

   Tas varētu nozīmēt to, ka ir vēja brāzmas bez lietus un zibeņiem. Jelgavā ap 23:00 pēkšņi uznāca stiprs vējš kā negaisa laikā, bet augšpusē bija tikai gubu mākoņi. Diemžēl temperatūra pazeminājās līdz +18,6 un tas varētu nozīmēt, ka lietus naktī vairs nebūs

 37. Cb Says:

  Dienvidu pusē palaikam zibeņo

 38. liepājas veeji Says:

  man vizmazs rādas ka Liepājai paies garam tie negaisa mākoņi jo jurmala bija pamatigi daudz odi. kad gaju peldeties. udens juras ap + 10 vees bet vareju ieliist. 🙂

 39. weatherphoto Says:

  Dzīvoju Imantā, tas ir 5 km uz ZAA no Lidostas. Ja būtu pērkons, es dzirdētu, jo visu laiku logi vaļā, bet nekā tāda nav bijis.

  Cb: zibeņo uz dienvidiem no kurienes?

 40. scAvenger Says:

  Teikā sāk drusku līt.

 41. scAvenger Says:

  Bija tīri spēcīgs gāziens apmēram 3 minūtes 🙂

 42. gubumakonis Says:

  Zolitudee pagaidam ne lietus ne ari nekadas zibenošanas nav 😦 Nezinu,kas tas par gluku ar negaisu rigas lidostai? Esam loti tuvu tai un negaisu jau garam nepalaistu… neliels lietus makonis manams uz DA no Zolitudes.

 43. weatherphoto Says:

  Tas Teikas mākonis Imantai nometa burtiski 4 piles 😀 un nedaudz sāka pūst neliels vējiņš, vismaz kādu vēsmu ienes iekšā pa logu 🙂

 44. weatherphoto Says:

  INTERESANTI…

  2009. gada aprīlis un maijs RĪGĀ ir bijuši trešie sausākie divi mēneši pēc kārtas!

  1. 1929. gada janvāris un februāris – 10,9 mm
  2. 1947. gada janvāris un februāris – 12,2 mm
  3. 2009. gada aprīlis un maijs – 16,0 mm
  4. 1942. gada marts un aprīlis – 16,4 mm
  5. 1964. gada marts un aprīlis – 16,6 mm

  Interesanti ir tas, ka pirmie divi sausākie ir janvāris un februāris, tādēļ ar diezgan lielu pārliecību var teikt, ka 2009. gada pavasaris (aprīlis un maijs) ir bijis SAUSĀKAIS Rīgā kopš novērojumu sākšanas, jeb 1924. gada!!!

  • piebilde Says:

   Bet taču pati LVĢMA pie rekordiem parasti piebilst, ka pilna apjoma novērojumi Rīgā ir jau kopš 19. gs. Šķiet tie varētu būt vai nu 70-tie vai 80-tie gadi. Savukārt 1924. gads ir kaut kādā citā kontekstā.
   Es uz šo visu raugos nedaudz citādāk. Ziemā sniegu mērīt ir grūtāk kā lietu, tāpēc varbūt tajos mēnešos patiesībā bija vairāk nokrišņu. Savukārt šogad aprīlī pārāk daudz bija rasas tajos mērtraukos. Tāpēc reāli var uzskatīt, ka šis aprīlis bijis vēl sausāks kā lidosta ziņoja. Par maiju gan man grūtāk spriest, jo lietu tomēr redzēju vairāk kā aprīlī. Es tomēr esmu piedzīvojis vēl iespaidīgāku sausumu, jo 2002. gadā manā pusē viss jūnijs bija praktiski bez nokrišņiem, turklāt vējains. Tad viena lietusgāze jūlijā un nākošais lietus kaut kur septembra vidū. Ekstremālu sausumu atceros arī 1992. gadā.
   Un šķiet, ka sausums tuvojas beigām, kaut gan pieļauju, ka Rīga atkal izspruks sveikā ar dažām pilēm.

   • weatherphoto Says:

    Runājot par rasu. parasti rasai dod 0,2 mm. ja noņemam nost rasu tad sanāk tā…

    – 2009. gada aprīlis (oficiāli 6,8mm) bez rasas – 6,4 mm
    – 2009. gada maijs (oficiāli 9,4mm) bez rasas – 8,2 mm

    Tātad reālais nokrišņu daudzums var tikt pazemināts no 16,0 uz 14,6mm ar kļūdas procentu 0,8mm.

    Bet visā visumā tas ir tikai priekš meteo faniem, jo oficiālie dati ir oficiālie.

 45. gubumakonis Says:

  Runajot par pašu rakstu par to jauno makonu veidu-isti labi neparvaldu angleni lai visu saprast,bet lidzigi makoni ka taja vinu piedavata bildee maniju ari Rigaa,šogad 12 maijaa,ko ari nofotografeju :
  http://weatherfoto.wordpress.com/interesanti-makoni/
  nezinu,vai tieši tadi…

  P.S.-arii Zolitudee beigas dazas piles nolija šonakt tomeer..

 46. weatherphoto Says:

  (2:00) Joslā no Bārbeles (uz ZAA no Bauskas) gandrīz līdz Aizkrauklei ir izveidojusies ļoti spēcīgu nokrišņu zona, kas iespējams skars Bausku, noteikti skats Iecavu un iespējams tiks līdz Baldonei un Jelgavai. Rīgai visticamāk paies garām. Vērojot radaru ir varbūtība, ka šajā zonā būs arī zibenss, bet tas ir tikai mans minējums.

 47. Maija Says:

  Piebalgā arī ne piles! Nemaz netaisās!

 48. gubumakonis Says:

  Brinumi 🙂 Zolitude list ! No šauras makoņu joslas mereni:)


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: