Laika apstākļi jūnija pirmajā nedēļā solās būt pārsteidzoši

Svētdien plašs anticiklons gādā par saulainu un ļoti siltu laiku visā Baltijas jūras reģionā. Vietām Zviedrijā, Somijā, Igaunijā un Latvijā gaiss sakarsīs līdz +27..+28 grādiem.

Pirmdien siltais gaiss jau sāks atkāpties, bet Igaunijā un Latvijā vēl ir gaidāma temperatūra līdz +28 grādiem. Virs Lietuvas un Baltkrievijas pirmdien veidosies negaisi, kas pirmdienas vakarā, iespējams, sasniegs arī Latvijas dienvidus.

Otrdien virs Baltijas valstīm sāks veidoties ciklons, kas, bagātinoties ar enerģiju no ciklona, kas tuvosies no dienvidiem, mūsu tuvumā varētu uzturēties līdz pat nedēļas beigām, gādājot par mākoņainu un aukstu, kā arī bieži lietainu laiku.

Šādās situācijās laiku ir grūti prognozēt, jo pastāv simts un viena iespēja, kā attīstīsies ciklons, cik spēcīgs tas kļūs, kur tas pārvietosies, kā izvietosies tā frontes un līdz ar to mākoņu un lietus zonas. Bet var diezgan droši apgalvot, ka ciklons mums atnesīs aukstu gaisu no ziemeļrietumiem.

Naktī uz otrdienu, otrdien, kā arī naktī uz trešdienu daudzviet Latvijā iespējams pērkona negaiss. Nemāku spriest, vai apstākļi būs labvēlīgi krusas un stipru vēja brāzmu / virpuļviesuļu attīstībai, bet izskatās, ka šie negaisa mākoņi vietām atnesīs daudz nokrišņu. Tā kā virs Latvijas veidosies ciklons, vēji visos augstumos būs pārsvarā lēni un mainīga virziena, līdz ar to negaisa mākoņi pārvietosies lēni, kas nozīmē, ka negaisu nestās lietusgāzes dažviet turpināsies krietnu laika sprīdi.

Negaisi visvairāk būs iespējami Latvijas dienvidos, kā arī visā Latvijas austrumpusē. Piekrastes rajonos vēji jau varētu iegriezties no vēsās jūras puses, līdz ar to tur negaisu iespēja būs mazāka, vismazākā Ziemeļkurzemē.

GFS šobrīd prognozē, ka gaisa temperatūra otrdien Latvijas lielākajā daļā pakāpsies virs +20 grādiem, bet trešdien, pateicoties biezai mākoņu segai un lietum, daudzviet nesasniegs pat +10 grādus (vienīgi Latgalē līdz +18). Citi modeļi gan neprognozē tik biezu mākoņu segu un nepārtrauktu lietu, līdz ar to neparedz arī tik zemu gaisa temperatūru. Taču neviens nešaubās, ka kļūs ievērojami vēsāks. Virs Latvijas, visticamāk, ieplūdīs tik aukstas gaisa masas, ka nedēļas otrajā pusē būs iespējama krusa arī no ne pārāk augstiem gubu mākoņiem.

Nedēļas otrajā pusē, debesīm brīžiem skaidrojoties, naktīs atkal iespējamas salnas. Gaisa temperatūra, visticamāk, nepārsniegs +16 grādu, nokrišņu laikā pat dienas vidū gaisa temperatūra var pazemināties mazliet zem +10 grādiem. GFS prognozē, ka nokrišņi lielākoties būs gāzienveida – īslaicīgas lietusgāzes, vietām krusa un pērkona negaiss.

32 Atbildes to “Laika apstākļi jūnija pirmajā nedēļā solās būt pārsteidzoši”

 1. gubumakonis Says:

  Jasaka ka ši prognoze ir visai ceriga un man patiik. Kaut gan bus auksts,bet vismaz ir lielas izredzes,ka tas sausuma periods beigsies 🙂 Ceru,ka prognozetie negaisi un lietusgazes tiesam atnaks.

 2. Cb Says:

  Ja nav konvekcijas, tad lietus var arī nebūt. Citreiz mēdz būt tā, ka vai nu ir pērkona negaiss vai nav nekā.

 3. maikls Says:

  Pēc GFS prognozes pirmdien izveidojušies gubu mākoņi ies virsū Rīgai, bet lietu tie, visticamāk, nenesīs. Par tālāko nav skaidrības, jo mainīsies vēja virziens mākoņu augstumā. GFS gan prognozē arī nekonvektīvu nokrišņu zonas (gk. trešdien), tajā skaitā Rīgā, citi modeļi laikam ir skopāki.

 4. krusa Says:

  nu jau visa nedēļa sāk likties izbojāta un GFS jau aizmirsis par silto turpinājumu. Papriecājāmies un viss… Šobrīd daudzi valsts iestādēs nodarbinātie ķer atvaļinājumus, baidoties, ka vēlāk nesaņems atvaļinājuma naudas. Bet jūnijs viņus pagaidām nevarēs iepriecināt.
  Un atkal krusas draudi. Lūk šo bubuli es kaut kā noignorēju. Ja tā patiešām izkritīs, tad man šo to varēs arī nokapāt līdz zemei, par prieku ekstremāļiem.

 5. raitis_sametis Says:

  Labrīt- laba nedēļa! Ne garlaicīga-un manam fotoaparātam jau atkal būs darbs!

 6. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē +26°C, saule, bez mākoņiem (nu viss kā parasti). Pat vēja šodien nav.

 7. maikls Says:

  HIRLAM igauņu versija pirmdienas pēcpusdienā prognozē lietu/negaisu Rīgas tuvumā.

 8. snake Says:

  Liepājā +26 (pēc lidostas un meteo.lv datiem),bet pilsētā patreiz +26,4,pa dienu bija 27,0

 9. Cb Says:

  Būtu labi, ja pēc negaisiem siltums/karstums turpinātos, bet tomēr reāli nekāds karstums vēl nav bijis (bet gan patīkams siltums). Karstums ir sākot no apmēram +31 grāda.

  • maikls Says:

   Un Tu būsi tas, kas visiem noteiks, kas jāsauc par karstumu? Tas nekad nav bijis objektīvs jēdziens. Ir cilvēki, kuri +21 grādu sauc par karstumu, un viņiem ir tikpat liela taisnība kā Tev.

   Es šodienas siltumu nesauktu par patīkamu – man saulē bija pat ļoti karsti un nekomfortabli. Pat ēnā, manuprāt, bija pārāk silts, lai baudītu dabu.

   • weatherphoto Says:

    Piekrītu, piemēram man karstums ir no +27 (protams ja ir mitrs gaiss).
    P.S. – Es šodien atklāju peldsezonu.

    P.S. 2 – radarā tā ir migla, radara gļuks vai lietus???

   • Cb Says:

    Nu tās ir tikai tavas domas.
    Ja gribi padiskutēt par šo, tad varam to darīt caur e-pastiem. Nav man tik daudz laika.

   • piebilde Says:

    Protams, tas viss ir subjektīvi, kaut gan meteoroloģijā var izvilkt šos lielumus objektīvā gaismā. Tā kā klimats uz Zemes ir atšķirīgs, tad par karstu vai aukstu var saukt kaut kādas atkāpes no ierastā vai vidējā. Nezinu, kā ir attiecībā uz diennakts max temperatūrām. Taču nojaušu, ka maija pēdējā dienā +25 nav karsts, bet tikai silts. Bet diennakts vidējās temperatūras šajās dienās nepavisam nav īpaši tālu virs normas. Tāpēc ne par kādu baigo karstumu nevar runāt. Varbūt kļūdos, bet man šķiet, ka tieši šīs atkāpes liecina par karstu vai aukstu laiku konkrētā vietā uz Zemes. Nu kaut vai Indija, kur karstākajā gada mēnesī ir jābūt kaut dažām dienām ap +45, citādi cilvēki mēnesi sauc par vēsu. Un Indas zemiene maijā bez +50 nav iedomājama.
    Kaut kur lasīju, ka ideāla gaisa temperatūra bezvējā un normālā gaisa mitrumā kailam cilvēkam ir +23. Cilvēki ir ļoti dažādi un tik tiešām šīs subjektīvās sajūtas var bezgalīgi atšķirties. Tikai lai cik dažādi būtu cilvēki, bet neviens nevar diennakti pavadīt pie -10… bez apģērba. Bet vai tiešām cilvēks kā dzīvnieks ir tik vārīgs un kailā veidā nespēj izturēt 30 grādu amplitūdu? Es biju domājis no +10 līdz +40.
    Ņemot vērā, ka jau ir redzams lielais aukstums, būtu jāpriecājas par siltumu, kas burtiski slīd laukā no rokām. Nu jā ,es pēdējās dienās svīstu kā cūka, bet tāda nu ir tā dzīve. Var jau dažas dienas gadā pasvīst.

 10. weatherphoto Says:

  Mēnesis beidzies un nokrišņu summa Rīgā ir 9,4mm

  Kopš novērojumu sākšanas 1924. gadā šis maijs tas ir 33. sausākais mēnesis vispār (2009. gada aprīlis ar 6,8mm bija 17. sausākais) un 4. (ceturtais !!!) sausākais maijs Latvijā kopš 1924. gada.

  Nu savs rekords ir uzsādīts.

  • raitis_sametis Says:

   Bet vēl šai vasarā pienāks brīdis, kad daudzi ilgosies- kaut šis lietus pabeigtos…

  • lietus Says:

   Tu par Latviju kopumā vai par Rīgu? Ja par Rīgu, tad kāpēc minēts 1924. gads? Bet par Latviju kopumā taču vēl nav publicēta atskaite. Diez vai šis ir rekords. Domāju, situāciju saasināja aprīļa sausums un tā beigu siltums.
   Vispār fantastiska diena bija. Man gan viens siltummīlis no D-Somijas žēlojās par pārlieku karstumu. Un viņš bija tas, kurš pērno vasaru nosauca par ekstremāli aukstu. Nekad nav labi…

   • weatherphoto Says:

    Es par Rīgu … diemžēl man nav datu par pārējām novērojumu stacijām. Info par Rīgu ņemu te:

    http://pogoda.ru.net/monitor.php?id=26422

    1924. gads minēts tādēļ, ka tas bija gads, kad Rīgā un visā pārējā Latvijā pilnvērtīgi un regulāri tika sākti meteoroloģiskie novērojumi. Zinu, kad Rīgā tādi tika veikti jau 19. gadsimta beigās un iespējams arī ātrāk, bet tādas informācijas man nav, turklāt pašī LVGMA uzsver šo faktu.

    Protams, ja kādam in informācija par periodu pirms 1924. gada, tad lūgtumis dalīties 🙂

    Nu par rekordu es to nedomāju nopietnībā, drīzāk neprecīzi izteicos – domāts bija tas, ka šis maijs ie iegājis vēsturē kā 4. sausākais un tas ir ievērības cienīgs fakts 🙂

 11. gubumakonis Says:

  ši diena ari man bija par karstu 😉 bet labi vien ir,japiekrit šoreiz siltummiliem,ka pedejos paris gadus karstums pie mums vairs nav bieza paradiba un pirms gaidamam aukstam dienam tiri labi paris dienas pakarseties 🙂 Uzreiz ari var redzet ka sausums daudz straujak attistas dabaa un domaju,ja maijs butu ari karsts ar to pašu nokrišņu daudzumu ,tad sausums daudzviet jau butu katastrofals…Bet papetot igaunu un GSF nokrisnu pronozes jau tuvakas 2 dienas Riga gaidams vera nemams lietus 🙂 lietuvas modelis gan pagaidam suta lietu garam.Ar interesi sekosu nakamas nedelas notikumiem,sis tas interesants bus tacu gaidams 🙂
  PS Man personjgi karstums sakas virs +25…

  • piebilde Says:

   Ir reizes, kad pie +25 var garu izlaist, bet citreiz, kā šoreiz, tīri patīkams karstumiņš. Te tomēr svarīgs vējš un gaisa mitrums – lietas, kas būtiski ietekmē subjektīvās izjūtas, pieņemot, ka cilvēks atrodas miera stāvoklī, nevis skrien sprintu.
   Man sāk likties, ka svētdien jau bija “karstuma” kulminācija. Nakts vismaz Rīgā jau ir vēl vēsāka par vakardienu, savukārt dažas prognozes liek domāt par vēsuma tuvošanos jau pirmdien. Tāpēc pat +25 lidostā būs jau daudz. Vispār, mani intriģē, cik gan auksts būs trešdien un ceturtdien. Kalendārās vasaras mēnešos dienas ar max temperatūru zem +10 man liekas kaut kas ekstremāls. Bet ja jau Viduseiropa šobrīd salst, tad kāpēc gan tam nebūt Latvijā. Varbūt dabūsim kādu rekordu… pēc zemākās diennakts temp. konkrētajos datumos.

 12. Maija Says:

  Pilnībā piekrītu Maiklam!Ja arī ēnā nevari justies labi,tad diena ir nomocīta.Cik cilvēku,tik viedokļu,tā nu tas ir.Laikam jau vairs nesagaidīt siltus vasaras lietus,lūk,tad es kaifoju!Nevis slēpos zem jumta,bet ārā,lietū!Tā bija fantastiska sajūta…Bet-tās ir tikai manas domas!

 13. Juris A. Says:

  Man komforta temperatūra vasarā ir no +18 līdz +22 . Pēc uzvārda spriežot, laikam esmu no skandināviem. Pēdējās dienās dzīvojos pa jumtu, pārtaisot savu sat antenu (5 gab.) saimniecību. Tad nu dabūju izbaudīt saulīti, ka vairs negribas. Kā uz pannas!

 14. Maija Says:

  Tieši tā,Juri!Arī man patīk,nu tā,līdz 25 gr.Liekas,ka šodien cepinās vēl vairāk…

 15. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē jau +27°C. Karsts.

 16. gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/2009g-maija-sausums/
  Mana galerija,kas velita šim ieilgušam sausumam-ta šodien izsktas Rīgā, Zolitudes apkartne…

 17. Enricco Says:

  Izskatās, ka šodien lietus Rīgā, DIEMŽĒL, NEBŪS ;(
  Pēc wetterzentrale.de lietus Rīgā varētu būt TIKAI rītvakar vai naktī uz trešdienu. Tad arī temperatūra nokristos līdz TIKAI ap +10 dienā…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: