Jaunumi

Sestdien Eiropā vērojams visnotaļ interesants gaisa temperatūras sadalījums. Ziemeļkurzeme un Ziemeļvidzeme, kur plkst. 15 Ainažos reģistrēti tikai +8,7 grādi, ir gandrīz visvēsākais reģions visā Eiropā. Pat aiz Ziemeļu polārā loka sestdien reģistrēta augstāka gaisa temperatūra: Murmanskā +16 grādi. Arī Krievijas ziemeļu pilsētā Arhangeļskā sestdiena bijusi  krietni siltāka nekā Latvijā: tur tika fiksēts +21 grāds.

Savukārt viskarstākā vieta Eiropā sestdien līdz dienas vidum bija Sardīnijas sala Vidusjūrā: salas rietumu piekrastē gaiss sakarsa līdz +36 grādiem.

Latvijā svētdien kļūs par dažiem grādiem siltāks, bet otrdien un trešdien gaisa temperatūra pie mums jau varētu pakāpties līdz +24 grādiem. Naktī uz otrdienu vietām gan iespējamas salnas uz augsnes. Saskaņā ar pašreizējo GFS prognozi ceturtdien, no jauna iegriežoties ziemeļrietumu vējam, kļūs vēsāks. Nokrišņus GFS [pagaidām] prognozē maz  – īslaicīgu lietu tikai dažviet Latvijā.

Īslaicīgs lietus un varbūt pat pērkona negaiss vietām Latvijā gaidāms arī šosvētdien un pirmdien: lielāki gubu mākoņi varētu veidoties galvenokārt Kurzemes austrumos un daļā Zemgales, kā arī Vidzemes austrumdaļā un Latgalē.  Šajās dienās vēl pūtīs brāzmains ziemeļrietumu vējš, kas nesīs vēsumu no jūras un līdz ar to iespaidos konvektīvos procesus arī virs sauszemes.

Jāteic, ka līdz šim maijā pie mums valdījuši visai savdabīgi laika apstākļi: ir daudz mākoņainu un vēsu dienu, bet nokrišņu joprojām kopumā ir maz. Vairāk saules bijis piekrastes rajonos, lai gan vietām piekrastē pāris dienas valdīja no jūras/līča uznākusi migla, gādājot par drēgnu laiku. Īpaši auksts laiks bija arī valsts austrumos 14.-16. maijā; 14. maijā Alūksnē dienas vidū bija tikai +3 grādi.

Turpmāk vismaz ir gaidāms siltāks laiks, bet lauki, meži un dārzi daudzviet Latvijā joprojām cietīs no lietus trūkuma.

svētdienas pēcpusdiena24. maijā plkst. 17:45
Svētdienas pēcpusdienā Latvijas austrumos plosījās līdz šim spēcīgākie negaisi šogad. Novērota liela krusa, spēcīgas lietusgāzes un vēja brāzmas ar vētras spēku. Lielie gubu mākoņi, kas to atnesa, redzami šajā satelītattēlā. Šeit var apskatīt šā attēla augstas izšķirtspējas versiju.

54 Atbildes to “Jaunumi”

 1. raitis_sametis Says:

  Meteo.lv savas nedēļas pārskatā sola kādu lietu trešdien…

  • maikls Says:

   LVĢMA raksta, ka “nedēļas vidū Latviju sasniegs jauns ciklons, līdz ar to mākoņu daudzums palielināsies, un gaidāms lietus” – nedēļas vidus ir ceturtdiena, kad 3 dienas pagājušas un vēl 3 ir priekšā.

 2. Gunars Says:

  Smiltenē patreiz sāk viegli līņāt. Stiprs vējš un temperatūra pamazām krītas, tagad tāpat kā rītā + 9

 3. Līmeņrādis Says:

  Vējš šodien nav nekāds īpašs? Ādažos reti spēcīgs šodien.

 4. weatherphoto Says:

  Lietus saslapināja palodzi un viss, bet skatos, ka Rīgas jūras līcī veidojas lokāli nokrišņu punkti, cerība vēl uz tiem… …cerība mirst pēdējā 🙂

 5. Saulcerīte Says:

  Vējš šodien ir pietiekoši nejauks un kas attiecas uz lietu tad nu jauBieriņu/nejaukt ar Bīriņiem/raj. līst lēni ,bet apņēmīgi.

 6. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē pirms dažām minūtēm sāka līt diezgan stipri, līst jau 10 minūtes. Cerams, ka ar to pietiks vismaz kādai nedēļai.

 7. weatherphoto Says:

  Rīgā ik pa laikam uznāk neliels lietus no Rīgas j.l. … vējš saglabājas.

 8. raitis_sametis Says:

  Labrīt- Rīgā laiks skaidrojās apmēram ap plkst. 1 aizvadītā naktī, un – ja es pareizi sapratu, tad mūs gaida garlaicīgi laba laiks uz dienām trijām.

 9. weatherphoto Says:

  Jā, Vidzemes un Latgales A daļā pamatīgi iet vaļā!!!
  Kāds, kas tur dzīvo, varētu parūpēties par foto vai video materiāliem.

 10. SĒRGA Says:

  Rīga nekas intersants nebuus ?

 11. Aivars Says:

  Rēzeknē tikko kā nolija mērens lietus+pērkons,tagad +19 pastiprs ZR vējš.http://fun.atech.lv/cam04.php?lang=lv&id=7

 12. raitis_sametis Says:

  Mjāa- es jau taisījos šo dienu norakstīt/bet arī no Rīgas redzēju pēcpusdienā (dodoties uz Zanti) šos masīvos gubu mākoņus. Ir fotkas- papildus jāapstrādā, varbūt kas sanāks…

 13. weatherphoto Says:

  Mans ieraksts Vikipēdijā.

  24. maijs – Latvijas austrumu daļā plosījās vairāki spēcīgi negaisi, kuri gar Latvijas – Krievijas pierobežu virzījās DA virzienā. Tika novērota liela krusa, spēcīgas lietusgāzes un spēcīgas vēja brāzmas. Negaisi skāra Alūksnes, Gulbenes, Balvu un Ludzas rajonu. Krusas graudi zemi Balvos pārklāja pirms plkst.14. Krusa bija tiks stipra, ka vietām zemi klāja ledus garoza.

  http://lv.wikipedia.org/wiki/2009._gada_laikapstākļi_Latvijā

 14. Gunars Says:

  Kur var iegūt tādu augstas izšķirtspējas attēlu, kādu piedāvā Maikls šīsdienas negaisa komentā?

 15. weatherphoto Says:

  Turpinam dzīvot īpašā laikā 😀

  Šī gada maijs, kura nokrišņu summa Rīgā pagaidām ir 8,0 mm ir trešais sausākais kopš 1923. gada!

  1. 1954. – 5,7 mm
  2. 1993. – 7,9 mm
  3. 2009. – 8,0 mm (līdz 23. maijam)
  4. 1947. – 8,6 mm

  … pārējo maiju mēneša nokrišņu summa ir virs 10 mm. Bet rina ir tikai par Rīgu.

 16. gubumakonis Says:

  Latvijas austrumu rajoni piedzivoja visnotalj interesantus un ekstremus laikapstaklu paversienus pecpusdien šodien,tiesi tads laicinjš man personigi tiešam patiktos… Tikmer Riga ut tas apkartne visu dienu saule un dzidri zilas debesis augsaa…vareno gubumakonu cepures agra pecpusdiena vareja noverot pie pasa horizonta talu prom 😦 Komentari lieki,man jau sak zust ticiba,ka jebkad vares sagaidit saja sausaja pilseta ko negaisam lidzigu 😦 Apgriezta budzeta laikam tam nav paredzeti nekadi lidzekli (((

  • raitis_sametis Says:

   Kas tad nu par žēlošanos… Vakarā LTV1 “Panorāmā” pavēstīja, ka no nākamās trešdienas pēcpusdienas atkal debesis sāks nomākties, dienas otrajā pusē – no rietumiem – sāksies’ negaisi, kas ilgs visu ceturtdienu…

   • gubumakonis Says:

    Bet nav jau teikts,ka tie negaisi un kartigs lietus sasniegs Rigu un to apkartni,ka tas ari pieradijies pedeja laikaa 🙂 Priekšlaicigi vairs nesapriecašos…

 17. Cb Says:

  http://dabasvide.wordpress.com/
  Atklāju foto galeriju no maniem šodienas novērojumiem. Turpmāk šai saitē šad un tad ievietošu bildes

 18. Māris Says:

  22.05.09. braucot no Saulkrastiem uz Salacgrīvu, ap plkst.14-30 15-00 rajonā pirms un pēc Tūjas krusta gāza kā ar spaiņiem. Sākot no Vitrupes un Svētciemā smidzināja, bet pirms tam esot smuki nolijis. 24.05.09. atgriežos Siguldā – protams, viss pilnīgi sauss.

 19. raitis_sametis Says:

  http://foto.inbox.lv/maksaaju/m240509

  Te ir galerija ar vairākiem notikumiem. Visvairāk bildes- kas safotografētas pa ceļam (caur vilciena logu) no Rīgas uz Tukumu. Redzams, ka jau pie Asariem piebraucām pie mākoņiem, kas bija spilgts šās dienas (24.5.09.) “krasta efekta” apliecinājums no Kurzemes pusi. Daža izteiktāku mākoņu strīpa, kas bija vērojama ap plkst. 15:00 dienā, līdzās tam – ka L. austrumos ir masīvi negaisi- tomēr arī valsts rietumdaļā, precīzāk sakot, centrālo rajonu rietumu pusē jau no Jūrmalas līdz pat Lietuvas robežai un tālāk – stiepās lokālas lietus gāzes no nelieliem cb mākoņiem (tostarp arī pie Jelgavas, kā ziņo aculiecinieki, bijusi novērota krusa); 2) bet bildēs ir paņemt kadri no attāliem cb mākoņiem, lielā atstatuma dēļ bija grūti fotografējami- tie negaisi, kas šodien gāja pāri Latvijas austrumu daļai, fotkas vajadzēja mākslīgi paspilgrināt; 3) Maikla (no visiem zināmā bloga)- pārkopētā bilde ar satelītattēlu uz Latviju šai pēcpusdienā, kur šie mākoņi virs austrumiem bija manāmi; 4) arīdzan leta.lv foto ar krusu, kas bijusi vērojama Madonā un šai pilsētai tuvākos rajonos…

 20. Kika Says:

  mjā.ar to krusu nav nekadi joki..
  pagajushaja vasaraa,ja nemaldos jūlija sākumaa te Salacgrivaa uznaca tadi leduszirņi….sacaurumoja visus augus kas tik ceļa trāpijas….

 21. maikls Says:

  GFS tagad prognozē, ka aukstā fronte Latviju šķērsos trešdien, pirms frontes valsts austrumpusē gaiss varētu sasilt līdz pat +26 grādiem. Tomēr negaisus GFS pagaidām neprognozē un nokrišņu intensitātes prognoze, kā jau vienmēr, ir ļoti mainīga – no neliela lietus tikai dažviet līdz stiprām lietusgāzēm daudzviet.

 22. raitis_sametis Says:

  http://www.wunderground.com/global/stations/26422.html

  Te drusku uzlabojas prognoze- nu jau lietutiņš no trešdienas līdz sestdienai…

  • raitis_sametis Says:   Kaut kādi sīki nokrišņi – jau ir atkal Jelgaavs apkārtnē…Un: patreiz virs Zantes (Kurzemes austrumu robeža)- vērojami masīci ac mākoņi, kuriem jau sāk piebiedroties visai labas vertikālās attīstības gubu (cu) mākoņi, iespējams- kādu lokālu nokrišņu brīzīti redzēšu šodien.

  • raitis_sametis Says:

   Patreiz radarā redzam tipisku “augstienes” efektu, fotkas no šiem mākoņiem sekos.

 23. Aivars Says:

  http://www.hobitus.com/daudz informācijas par laika apstākļiem.Rēzeknē skaidrs laiks +16 un dzestrs ZR vējš.

 24. Cb Says:

  Zināšanai – Jelgavā šorīt ap plkst. 9:00 nolija neliels īslaicīgs lietus, lai gan iepriekš nebija paredzēts

 25. Cb Says:

  Lietuvas modelis prognozē, ka trešdien pirms aukstās frontes gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +26…+28 grādiem Centrālajos rajonos. Svarīgi, lai aukstā fronte nešķērsotu pirms pēcpusdienas. Nepieciešams, lai pirms tās gaiss kārtīgi sasiltu, un tikai tad var cerēt uz pērkona negaisu.

  • lietus Says:

   Es teiktu pat vairāk. Ideālā variantā tai frontei vajadzētu atnākt tikai pēc saulrieta, tad būtu tieši laikā, jo 1 km augstumā un augstāk vissiltākais ir tieši vakarpusē. Tad būtu labs kontrasts. Un vispār, būtu nedaudz skumji, ja iespējamo karstumu atņemtu pāragri atvilkusies fronte. Lai jau mums tiek kārtīga vasaras diena!

  • raitis_sametis Says:

   Mana klusā vēlēšanās – gan būtu: katru dienu pa vienai aukstai frontei, svētdienās “pazeminājums” starp 2 anticikloniem jeb “negaisa maiss” …

 26. raitis_sametis Says:

  25.05.2009 11:04

  Pat krievi ziņo par Latvijas smerču
  http://pogoda.ru.net/weathernews.php?id=3723
  ===========

  В Латвии наблюдался смерч

  Смерч, который образовался над рекой Даугава в районе латвийского города Икшкеле под Ригой в пятницу, не нанес разрушений, сообщил в субботу интернет-портал Delfi.lt. Как отмечает портал, в пятницу в районе 15.35 (16:35 мск) из дождевой тучи над рекой показался столб, который стал всасывать в себя воду. Явление было недолгим и не принесло разрушений, отмечает Delfi.lt.

 27. Normnds Negaiss Says:

  Paskatijos taas Ikskiles viesulja bildes – neisskataas nemaz iisti peec viesulja, vairaak liekas ka tie bijushi tikai tvaiki, zemu izveidojushies maakonji negaisa augshupeejoshajaa pluusmaa. hmm

 28. maikls Says:

  Nu bet bija taču vairākkārtīgi paskaidrots, ka paspēja nofotografēt tikai viesuļa izzušanu un ka labākie skati netika noķerti.

  • raitis_sametis Says:

   Pareizi, vai tad – kāds var pateikt, ka tornado būs tur un tur, tad un tad. Labi – ja vēl f-aparāts vispār pie rokas ir… un ja vēl cilvēks tads: kurs nespecializējas dabas parādību fotografēšanā. ASV un citur Eiropā ir “storm chasher” jeb vētru ķērāju komandas. Kuru cilvēki, ja no rīta saveidojas kāda labvēlīga prognoze, tad ar mašīnu kolonnu (un ar profesionālu meteo-aparatūru, ko reizēm sponsorē valsts, pretī saņemot iegūtos datus negaisu un tornado tuvumā) nesas uz iespējamo negaisu rajonu, … un tiem iespējams varbūt arī tornado noķert no sākuma līdz beigām…

 29. Maija Says:

  Pag.nakti mūs beidzot ķēra salna.Pie mājas nebija,bet uz lauka -diezgan nopietna.Pieneņu lapas bija ledū.Droši vien,ka arī šonakt būs,ja vējš rimsies.

 30. weatherphoto Says:

  Rīgā (Imanta) naktī bija neliels vējš un bija relatīvi silts. Minimālā gaisa temperatūra bija +7,7 (man aiz loga +9,0)

 31. Romāns Kolduns Says:

  superīga prognoze no lietuviešu modeļa puses uz 27. maiju – +24 – +26°C, Lietuvas dienvidos +28 (!)°C. Tikmēr Ogrē visu dienu spīdēja saule, bija silts, pat drusku karsts, ļoti labs laiks.

 32. Saulcerīte Says:

  Paklausījos ko vēsta laika ziņās un palasīju ko rakstaMaija un nolēmuka segšu agroplēves un zinat ko-nosalu.Arī mans kaķis palīda zem segām gultā, ārā skaidrs un auksts ziemeļrietumu vējš.Varētu būt ka arī Rīgā būs salnas.

 33. raitis_sametis Says:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclone_Aila

  Vēroju, kā Indijas piekrastē trako pagaidām 1.kategorijas taifūns Aila…

 34. Cb Says:

  Tagad arī GFS trešdien prognozē līdz +27 grādiem Centrālajos rajonos pirms aukstās frontes. Turklāt Lietuvas modelis atkal nomainījis prognozi uz +26…+28 Centrālajos rajonos.

 35. raitis_sametis Says:

  Draugiem.lv “Ekstremālo un ikdienas laika novērojumu” interešu kopā pieteiciens Normunds, kurš ar mašīnu (pēc paša vārdiem) dzenoties pakaļ negaisiem! Interesanti!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: