Naktī uz sestdienu iespējamas postošas salnas

7. maijā es rakstīju, ka “GFS prognozē, ka naktī uz 16. maiju Vidzemē gaidāms sals līdz -5 grādiem, zāles augstumā vismaz līdz -10 grādiem”. Sagadīšanās pēc šī prognoze joprojām ir aktuāla. Naktī uz sestdienu gaidāms lēns vējš, daudzviet iestāsies bezvējš. Tajās vietās, kur debesis būs skaidras, gaisa temperatūra var pazemināties  mazliet zem nulles, uz augsnes līdz krietniem mīnusiem. Bet to, kā būs ar mākoņiem katrā konkrētajā vietā, šobrīd var tikai minēt. Jebkurā Latvijas vietā (tajā skaitā piekrastē), kur debesis nakts laikā vismaz pāris stundas būs skaidras, ir iespējama pamatīga salna. Savukārt zem mākoņiem, kā to prognozē Lietuvas modelis, gaisa temperatūra vietām varētu nenoslīdēt zem +7 grādiem.

Kopumā sestdien un svētdien gaidāms visai daudz mākoņu, bet modeļi vērā ņemamu lietu pašlaik prognozē tikai svētdien un tikai Latvijas dienvidos. Vējš vairs nebūs tik brāzmains kā iepriekšējās dienās, gaisa temperatūra dienas laikā valstī vidēji pakāpsies  līdz kādiem +15 grādiem. Naktī uz svētdienu un pirmdienu vietām atkal gaidāmas salnas uz augsnes, svētdienas naktī visaukstāk būs Vidzemē, bet pirmdienas naktī atkal varētu iestāties bezvējš un līdz ar to lielāks risks, ka, debesīm skaidrojoties, vietām būs spēcīgas salnas.

Laika apstākļus Latvijā turpmākajā nedēļā, visticamāk, nenoteiks ne spēcīgs anticiklons, ne ciklons, tā vietā zema spiediena ieplakas mainīsies ar augsta spiediena atzariem, līdz ar to laika apstākļi būs nepastāvīgi, šad tad vismaz daļā Latvijas gaidāms lietus, dienas pārsvarā būs pieticīgi siltas, dažās naktīs joprojām iespējamas salnas uz augsnes.

61 Atbildes to “Naktī uz sestdienu iespējamas postošas salnas”

 1. raitis_sametis Says:

  ..jau sen paredzētās salnas. Ceru: uz kādiem negaisiem nākamnedēļ.

 2. Juris A. Says:

  Caurskatot pusdienas laikā izmainītās prognozes (Windguru, krievu precīzās, leišu laika karti) par nākošo nakti uz sestdienu, vismaz Rīgas rajonam vairs nekur neatradu zemāku temperatūru par +4 C. Drošības dēļ, pārprogrammēšu nakts laistīšanas ilgumu, lai tā vairāk iestieptos bīstamajās agra rīta stundās. Bija doma piesegt vīnogas, rozes uc., ko vēl varētu, bet laikam to nedarīšu, slinkums – vieglāk ir paspaidīt programmēšanas podziņas.

 3. weatherphoto Says:

  Rīgā 16. maija absolūtais temperatūras minimums ir -3,8 grādi un tika uzstādīts 1965. gadā.

  Maija absolūtais temperatūras minimums Rīgā ir -5,3 un tika uzstādīts 1944. gada 1. maijā.

  Vai Rīgā tas tiks pārspēts? Intriga saglabājas.

 4. weatherphoto Says:

  17. maija absolūtais temperatūras minimums Rīgā ir -1,1 (1950)
  18. maija absolūtais temperatūras minimums Rīgā ir 0,2 (1973)

  šajās dienās arī ļoti iespējams ka rekordi kritīs, bet kā jau teica Maikls, viss ir atkarīgs no mākoņiem un vēja 🙂

 5. salna Says:

  Domāju, ka uz dekādes rekordu pretendē vairākas vietas Latvijā.

  • weatherphoto Says:

   Diemžēl man ir pilni dati tikai par Rīgu, bet notiekti tā ir.

   Vēl viens.
   Rīgas absolūtā nokrišņu summas minimums Maijā tika uzstādīts 1954. gadā un bija 8 mm. Uz doto momentu Rīgā nokrišņu summa ir 3,4 mm … ļoti ceru, ka šis rekords tomēr netiks pārspēts.

 6. Juris A. Says:

  Veči, tai vietā, lai veiktu salnu prognozēšanu – jā/nē daudzās vietās Latvijā un tādējādi palīdzētu cilvēkiem, kas kaut ko vēl audzē un šausmās domā, ka tik neapsalst viss uz ko liktas cerības, Jūs, cienījamie, izvēršat lielīšanos, kuram precīzāki dati par salnām, gandrīz no Mozus laikiem. Tad izvelciet datus no saviem brīnišķajiem datu savākumiem un noprognozējiet šai naktij !!!

  • weatherphoto Says:

   Kurš teica, ka ir baigais specs prognozēšanā? Turklāt vismaz es par tām salnām nefanoju, es tikai piedāvāju faktus.

  • salna Says:

   Maikls jau uzrakstīja, ka nevar precīzi UZMINĒT, kur tieši būs salna, tāpat tās ilgumu un stiprumu nevar uzminēt, jo nav jau debesis virs visas Latvijas skaidras. Prātīgi ļaudis vienkārši sagatavotos ļaunākajam un varbūt lieki, bet tomēr apsegtu vai kā citādi pasargātu savus lolojumus.

 7. Saulcerīte Says:

  Es ar prognozēšanu šovakar nenoņemšos-paskatos apkārt un redzu-Pārdaugavā+10 gr’di un vējš tā arī nav rimies-tātad nekādu salnu šonakt nevar būt. Bet tad es paskatos uz kastani aiz mājas un tas saliek”savu lapu lietussargu-sakļauj lapas”-skaidrs,ka salnas būs.Nemu agroplēves un ķeros pie darba.Domāju ka neņemšu nost līdz kādai otrdienai.

 8. Gunars Says:

  Smiltenē iestājies bezvējš, debesis skaidrojas, visi dienas mākoņi ir projām Pagaidām vēl +7. Taču laikam būs visļaunākais. /Protams, dārziem/

 9. raitis_sametis Says:

  http://meteoweb.ru/2009/cur2009-05.php#2009050600

  (gari komentāri- gan krieviski-par šo ciklonu, kas arī mums atnesa aukstu, reizēm lietainu laiku)

 10. Gubumakonis Says:

  Nu,ja kadam ir loti aktuali zinat konkreti,vai vina dzivesvieta/darza salna bus,vai ne,tad japieturas pie šeit agrak dotiem padomiem un javero si vakara/nakts laikapstaklu attistibu-ja laiks skaidrs un bez makoniem,bet vejš ir pierimis,tad jau ari salna bus klat,bet ja apmacies,tad visticamak ka nebus. Piemeram Riga,Zolitude sovakar apmacas un tagad ir +9 gradi,tatad nakts visticamak bus silta,bez salnas(vienigi ja nu tomer noskaidrosies,tad var ari but) Bet ja slinkums verot un sekot situacijai uz vietas,tad jau labak vakara veikt visus iespejamos drosibas pasakumus un gulet mierigi 🙂 Tapat ari makamas naktis. Bet ta ar lielu precizitati laikam prognozet nevar neviens,bus vai nebus uz prieksu-ir bridinajums un ir jaseko stuacijai,tadas ir manas domas.

 11. Qued Says:

  Birzgale, pustrīs naktī. Vismaz stundas 3 debesis ir skaidras, vēja nav, termometrs pie mājas rāda +7 grādus. Lakstīgala pa krūmiem dod vaļā pilnā balsī. Arlabunakti!

 12. dAvi Says:

  yeah, Liepājā +8. Salnu nav 🙂

 13. maikls Says:

  Valsts lielākajā daļā mākoņi un nelielais vējiņš laikam paglāba no lielām salnām, vienīgi vietām Vidzemē gaisa temperatūra noslīdēja mazliet zem nulles, galvenokārt Vidzemes ziemeļos (piemēram, Valkā) un Vidzemes augstienē (Melturos pēc balticroads.net datiem vēl stundu pēc saullēkta bija -1 grāds).

  Tomēr arī Rīgā bijis auksts – lidostā +1 grāds.

 14. Gunars Says:

  Smiltenē pl 5 rītā bija 0 grādi. Redzēju apledojušu auto virsmu, bet zāle nebija sasalusi. Bija skaisdrs, berz vēja.

  • salna Says:

   auto horizontālā metāliskā virsma atdziest spēcīgāk kā gaiss vai citi materiāli, tāpēc arī salnu uz zāles neredzēji.

 15. raitis_sametis Says:

  skatoties jaunāko meteo.lv prognozi- vēl lielāku nenoteiktību neredzam!!! Patreiz uz D no Latvijas ir neizteikta nokrišņu zona, kas var ģenerēt kādu negaisu arī mums (rīt…). Garā fronte, kas velkas uz Lietuvas pusi, var negaidīti izlocīties tuvākās dienās- un laiks kļūst neprognozējams.

 16. Kika Says:

  Salacgrivaa-vismaz musu majaas nekas nenosala-izskatas ka nav salna bijusi,kaut gan vel pl vienos naktii debesis bija skaidras un vejsh bija lens ,lens-par gradiem nezinashu teikt…viena draudpilna nakts aiz muguras 🙂

 17. Juris A. Says:

  Baltezera pusē arī vēl līdz plkst. 02 nekas briesmīgs nebija. Šņākuļoja tikai laistīšanas iekārta, ko biju saprogrammējis ar maksimumu pēc plkst. 04. No rīta tikai makšķernieki laiviņās tupēja briesmīgi sabozušies. Šiem laikam bijis krietni pavēss. Bet ir laikam vērts tupēt. Redzēju, ka šad tad gar māju garām gāja veči ar lielām zivju kulēm, parādīja ar, baigie makāni pie saliņām noķerti!!

 18. salna Says:

  Bet Igauniju gan pamatīga salna skāra. Tomēr labi, ka nedzīvoju Igaunijā, kuras dziesma Eirovīzijā bija krietni labāka par mūsējo.

 19. Gunars Says:

  Kas varētu pamācīt, kā jāizprot meteo radara tiešsaistes rādījumi http://www.meteo.lv/public/radara_attels.html . Kas ir tie 3 stari – it kā pēc apzīmējuma nokrišņi, bet dabā taču to nav.

 20. Juris A. Says:

  Droši vien, 1. tie ,visticamāk, var būt radara raidītā signāla atstarojumi no radara tuvumā esošiem vai paša radara metāla konstrukcijām. 2. kaut kādu radaru aptverošo uztveršanas zonu digitālās summēšanas pa 360 grad. rezultāts, bet tas mazāk ticams.

 21. MRX Says:

  Par tiem 3 stariem radara attēlā es saku, ka tas ir no lokatoriem Krievijas pusē.

 22. Kika Says:

  Salacgrivaa esot bijis vietam 0 vietam -1 grads naktii.

 23. raitis_sametis Says:  Kaut kaadi nokrisnji velkas tikai Lietuvas vidienee/riiit tie (varbuut- meteoroloģijā viss ir “uz varbūt”) varētu būt pie mums.

 24. Maija Says:

  Kad tas aukstums beigsies?Pie mums arī vēl nebija salnu.Ievas zied pilnā sparā,bet-nesmaržo!Vienīgi vakar vakarā pirmo reizi vrēja just ,ka zied ievas.Vējš ir mazinājies,bet,kad uzpūš,tad līdz kaulam!Paldies Dievam,ka mākoņi klāj debesis,saules nav,citādi neviens mūs nepasargātu no salnām!

 25. dAvi Says:

  Liepājā temperatūra turpina paaugstināties, jau 18 grādi 🙂 Sen nebijušas temperatūras.

 26. snake Says:

  Jā,Liepājā šodien jau tāds vasarīgi silts laiks 🙂

  • salna Says:

   Njā… esam tik tālu nodzīvojuši, ka maija vidū priecājamies par nieka pieticīgajiem +18. Man personīgi maijā zem +20 nav nekāds siltums vien parasta maija temperatūra.

 27. scAvenger Says:

  Izskatās, ka virs Vidzemes divi mākoņu slāņi virzās viens otram pretējā virzienā.

  http://www.sat24.com/homepage.aspx?html=zoom&xas=440&yas=120

 28. Kika Says:

  Staigaja pievakare virs Salacgrivas diezgan draudiga paskata maakonji,tomer ka satumst-debesis skaidras un vejsh pierimst 😦

 29. maikls Says:

  Mākoņu dēļ naktī uz svētdienu visaukstākais tomēr laikam bijis Kurzemē, kur, piemēram, Ventspils lidostā reģistrēts +1 grāds.

  Jēkabpilī jau ceturto dienu pēc kārtas ir apmācies un līdz ar to auksts laiks (bet vismaz nav salnu), krāsns jākurina kā ziemā. Ceru, ka šodien beidzot parādīsies saule…

 30. Saksija Says:

  Rīgā saulīte paradījās tikai uz neilgu laiku vakarā.
  Vissiltāk Latvijā šodien bija Liepājā, kur temperatūra sasniedza 14.5 grādus.

 31. miglinja Says:

  es te arī netālu no Ventspils,nu spriežot pēc papardēm-salna nav bijusi,arī šovakar neko nesasedzu,pie debesīm cerīgi mākoņi kas varētu pasargāt.Apmācies bija visu dienu,bet bez vēja,tādējādi tie +14 grādi likās normāli,vienbrīd pat kļuva spiedīgs.
  Kad vienreiz šis aukstuma murgs beigsies????????

 32. liepājas veeji Says:

  Rucava pa dienu bija 16,5 vismazs man ta mašina radija elektroniskais grādušniks.

 33. raitis_sametis Says:

  Labrīt, mums no rietumu puses patreiz sākas mākoņainība, tagad – 5 balles cu, 3 balles ac (kas progresē), vēl tālāk uz DR parādās augstā ci+cc slāņi. Kaut kas uz vakaru gaidāms…

 34. Maija Says:

  Paldies Dievam,šodien dārzā varēja strādāt bez kažoka!Patlaban pie mums +15 gr.,vēja nav,saules arī nav,piemācies,bet silts un jauks.Pilnīgi neticami!Cerēsim,ka krāsni nevajadzēs kurināt…Tikai lietutiņš gan derētu.Bet visus labumus jau nevar gribēt.

 35. Juris A. Says:

  Apskatot vairumā meteokartes un prognozes, šķiet, ka salnu gaidīšanas (bīšanās) murgs beidzot ir garām. Drošinājos (aiz slinkuma) gan tikai ar laistīšanas sistēmas pārprogrammēšanu uz naktīm. Bet tagad daudz kas jau noziedējis, pārējais zied kā traks. Pēc daudziem gadiem nekas nenosala !!!! Visapkārt tik zaļš, ar pavasarim raksturīgo zaļā toņa daudzveidību un kontrastiem!

 36. raitis_sametis Says:

  http://www.draugiem.lv/groups/group.php?gid=215801&newrule=3

  Uztaisīju draugiem.lv domu grupu “Ekstrēmā laika vērošana”.

 37. Gunars Says:

  Raitim. Gribēju pierakstīties šajā forumā, bet neņem jau pretī tā uzreiz. Grupas administrators – kas tas ir?

 38. Saulcerīte Says:

  Kādas ir prognozes par lietus iespējamību.

 39. Saulcerīte Says:

  Vai es pareizi saprotu ka vasarās lietus galvenokārt gaidāms noCu Cb mākoņiem

  • raitis_sametis Says:

   Tas tā nebūt nav… tiesa, cu->cb mākoņainība, protams, gada siltajā laikā pieaug, bet arī vasarā iespējami nokrišņi no visa veida mākoņainības…. jāčeko katrā konkrētā gadījienā!

 40. snake Says:

  Liepājā jau nedaudz uzpilināja lietus temp. +16,6 (pilsētā +17,5)

 41. Kika Says:

  Salacgrivā visu dienu parsvaraa saulains,klainjoja pa makonim gan un vakara shamie sdruzmejas vienviet-shobrid pilina,veja tikpat ka nav,bet vakars silts…

 42. Kika Says:

  Labriit!!!
  Salacgrivaa shoriit beidzot liist!!!! pa ilgiem laikiem pirmais nopietnais lietus musu pusee,kas labi darzam 🙂 graadi shobriid +12,neliels vejsh,bet citadi mierigi.izskatas ka lietus tik driz nerims.

 43. Romāns Kolduns Says:

  http://www.draugiem.lv/groups/group.php?gid=215801&tab=1 – Raitis Sametis izveidoja draugos d/b grupu, tiem kas vēl tur nav, nebūtu slikti ja pieteiktos grupai. Baigi maz tur pašlaik cilvēku.

  Ogrē šonakt tomēr nolija neliels lietus (asfalts bija slapjš), bet tā pagaidām vēl vienalga diezgan sauss, peļķu nav.

 44. Saulcerīte Says:

  A. Interesanta ir jebkura dabas vē rošana, netikai ekstrēmā.
  B. Maikla blogs dod patiešām pietiekoši kvalitatīvu un kvantitatīvu informāciju par meteo apstākļiem,tādēļ atturēšos no citiem blogiem.
  C.Bieži ļoti labas diskusijas un komentāri/bieži arī no Raita puses-tādēļ ceru,ka viņš mūs nepametīs/
  D.”DRAUGI-tas nav stilīgi…..”Bet ja nopietni-DRAUGI ir laika noēdāji-tādēļ mēģinu ar šo lietu nesaistīties


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: