Prognozē siltu un sausu vasaru

Meteorologu organizācijas “Accuweather” vadošais speciālists Džo Bastardi prognozē, ka šī vasara Skandināvijā, Polijā, Baltijas valstīs un Krievijas rietumdaļā būs vairāk nekā divus grādus siltāka par normu un kopumā sausa.

Ja šī prognoze piepildīsies, tad šī vasara būs siltāka nekā pērnā gada vasara, kad vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija tikai dažas grāda desmitdaļas augstāka par normu (lai gan daudziem šķita, ka vasara bija auksta).

Piebildīšu, ka ilgtermiņa prognozes, kas izteiktas šādā formātā (nokrišņu daudzums, vidējā gaisa temperatūra būs augstāka/zemāka par normu), ir vienīgās, kurām es pievēršu uzmanību, jo, pirmkārt, detalizētākas ilgtermiņa prognozes (kā LVĢMA mēneša prognozes) vairāk līdzinās pasakām un šādu prognožu sastādīšana pati par sevi man šķiet bezjēdzīga; otrkārt, to piepildīšanos var viegli pārbaudīt (atšķirībā no daudzu t.s. dabas vērotāju prognozēm, kuras ir tik abstraktas, cik vien iespējams, līdz ar to vienmēr būs iespēja apgalvot, ka tās ir piepildījušās).

Runājot par tuvāku nākotni…ja šodien Latvijas centrālajā un austrumu daļā gaidāma temperatūra līdz 24 grādiem, tad otrdien jau vairs nebūs siltāks par 17 grādiem, trešdien kļūs vēl par grādu vēsāks. Naktī uz otrdienu un otrdien vietām jau varētu sagaidīt pirmo nelielo lietu, arī turpmāk, visticamāk, nedaudz īslaicīgi uzlīs. Pagaidām netiek prognozēts daudz lietus, uz stiprāku lietu vien var cerēt no atsevišķiem prāvākiem gubu mākoņiem; tā kā tie pārsvarā skar atsevišķus rajonus, tad jārēķinās, ka daudzviet Latvijā pagaidām turpināsies lielāks vai mazāks sausums.

54 Atbildes to “Prognozē siltu un sausu vasaru”

 1. Juris A. Says:

  Atlantijas okeānā pie Spānijas krastiem un Biskajas līcī ir izveidojies milzīgs izstiepts anticiklons. Tā apakšējā malā cieši gar krastu NOst virzienā gar Biskaja malu ārā no tā nāk spēcīga vēja plūsma, brāzmās ap 21 m/s. Manējā jaunatne jau 30 stundu totālā pretvējā laužas uz priekšu, lai apņemtu tālāko Spānijas stūri un nokļūtu no okeāna milzīgajā Biskajas līcī. Diemžēl, pūtīs vēl tāpat apmēram diennakti, tas jāiztur. Viegli neiet. Brīžos, kad “Spaniel” uz kreici pienāk tuvāk krastam un parādās mob. zona, cenšos dot meitai prognozi, viņa ir kapteine.

 2. Juris A. Says:

  Mana jaunatne ar jahtu iespraukušies mazā ostiņā spāņos, lai vismaz vienu nakti kaut cik atpūstos. Pie krasta nedrīkst pieiet, jo milzīga paisuma un bēguma līmeņu starpība. Tāds, lūk, anticiklons!!! Kā teica kapteine – tas bija murgs. Totāls pretvējš. Viļņi pāri 5m augstumam, gājuši vairs tikai ar vienu grotu, ierēvētu līdz otrai rēvlīnijai, vienalga nenormāli gāzti sāniski, plus plīstošas viļņu galotnes. Malacis meitēns, labi turējies!

 3. Gubumakonis Says:

  Izskatas,ka ari šodien nekur vera nemamos nokrisnus Latvija nesagaidijam,ja nu vienigi nedaudz pasa Kurzemes piekrastē,tatad vismaz Rigā ir 24 “sausā” diena,bet ceribas paradas,ari saule sodien norieteja makonos,tatad teoretiski gaidams laikapstaklu pasliktinasanas(man-uzlabosanas 😉 ) Sobrid radara var redzet nelielas lietus zonas pietuvosanos pasai Latvijas ziemelu piekrastei…
  Bet tas,ka vasara gaidama sausa,nemaz nepriece,jautajiens- cik liels bus tas sausums?

 4. raitis_sametis Says:

  Pievakarē pārgāja Zantei (Kurzemes austrumos) neizteikta aukstā fronte… pēcpusdienā augstie cc+cs, vidēji augstie ac+as ap 8 balles, + zemie cu 2 balles, D vējš sasniedza 8-11m/s ātrumu… Vēlā pievakarē – debesis atkal jūtami skaidrojās, g.temp nokritās līdz +11, un vējš pagriežas no R puses…diena beidzās ar 3 balles cu mākoņiem…bez nokrišņiem… ceru drīz fotkas iemest tīklā…

 5. Taapat Says:

  Nejuši uzdūros http://mycli.me/rating.html Vai tev nav laika un vēlmes uztaisīt līdzīgu statistiku arī Latvijai.

 6. Gubumakonis Says:

  Ridziniekus var “apsveikt” ar nu jau 25 sauso dienu,bet tomer sodien ap pusdienlaiku sak veidoties tadi interesanti gubumakonisi-kas zin,varbur ari bus izmainas/kads lietus 🙂

 7. Gubumakonis Says:

  Veletos zinat Jusu domas sada jautajuma-visi mes jau ieverojam un zinam,kad zied ievas,nak ari lielaks vai mazaks aukstuma vilnis un tas ir drosi 🙂 Skaidrs,ka ievu ziedesana ka tada nevar izsaukt izmainas atmosferas procesu attistiba ,tad sanak ka ievas pielagojas un jut aukstuma tuvosanos,vai ir ka savadak? Par sakritibu gan to nevaretu saukt-parak biezi un stabili tas atkartojas gadu no gada. Interesanti…

  • maikls Says:

   Piemēram, šogad aukstuma vilnis sākās 30. aprīlī, kad ievas daudzviet vēl neziedēja. Aizvakar un vakar gan ievas bija pilnos ziedos, nu vismaz valsts centrālajos rajonos, bet šīs dienas bija siltas, ap un virs +20 grādiem. Naktīs gan bija salnas, bet reti kad maija sākumā nav salnu.

   Cik atceros, citos gados bijis līdzīgi – reizēm ievu ziedēšanas laikā patiešām ir auksts, bet reizēm ievu ziedēšana sakrīt ar siltu un pat karstu laiku. Pavasarim ir raksturīgi, ka siltums mijas ar aukstāku laiku, jo no ziemeļiem viegli var ieplūst aukstākas gaisa masas, tāpēc nav nekāds brīnums, ka arī ievu ziedēšanas laikā ļoti bieži ietrāpās kāds no aukstuma viļņiem. Bet tikpat labi varētu teikt, ka tas notiek plūmju vai pieneņu ziedēšanas laikā.

   Lai viss sāktu ziedēt, vajag siltas dienas. Ir loģiski, ka siltuma periodam pavasarī seko aukstuma periods. Līdz ar to ir loģiski, ka aukstums ļoti bieži atnāk tad, kad silto dienu iespaidā daudz kas ir uzziedējis. Gan tad, kad agrā pavasarī uzzied sniegpulksteņi un krokusi, parasti uznāk aukstums, gan tad, kad uzzied pienenes, plūmes, zemenes utt.

  • maikls Says:

   Saistībā ar šādiem mītiem un pieņēmumiem cilvēki parasti ieslīgt ļoti plašās, subjektīvās interpretācijās un mītus uzlūko absolūti nekritiski. Ja cilvēki skatītos kailos faktos, tad šādi mīti sen jau būtu miruši.

   Viens interpretācijas piemērs no otras puses. 😀
   Pamatojoties uz oficiālajiem datiem, var apgalvot, ka šogad ievu ziedi ir atnesuši siltuma vilni. Ja skatās vidējo diennakts temperatūru, tad redzams, ka Rīgā 2. un 3. maijā tā ievērojami paaugstinās, 3. maijā sasniedzot virsotni, un šī virsotne sakrīt ar laiku, kad ievas Rīgā ir pilnos ziedos.

 8. Gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/
  Beidzot ari Rigas debesīs var verot makonus 🙂 padaidam lietu tie vel nav atnesuši. Apakša-vakardienas aukstas frontes makoni vakarā.

 9. Gubumakonis Says:

  Tagad ari vizuali var redzet,ka dazi no tiem makoniem parvertas par lietus/gubumakoniem,bet tie jau talu aiz Rigas. Ta jau ir,izveidojas mums virs galvas,bet lietu atnes talak…

 10. Maija Says:

  Jā,izskatās,ka mūsu Piebalgai lietus netiks.Kā parasti,visi lietus mākoņi mūs apiet.Zeme jau kā pulveris .Pat pienenes negrib ziedēt…

 11. Romāns Kolduns Says:

  Kāds vispār zin, cik grādu būs pa vasaru? 25 vai 30? Nevis vidējā bet kas pa dienu. Tas ka sauss, tas labi bet kā ar T°C?

  • raitis_sametis Says:

   To zina Svētais Pēteris, pārējie mēs pa Zemi staigājošie, hmmm? Bet nopietni runājot- šo vasaru neparedzu tādu karstu. Kaut kad atsevišķas karstas dienas var gadīties (līdzīgi kā aizvadītajā vasarā). Bet šī vasara – gaidāma mainīga, bet ne “bada” (kā tas bija 2008. g. siltajā sezonā). Precīzāk:sausuma un mitruma periodi kārtosies labvēlīgi gan augšanai, gan siena vākšananai… tā vismaz dabas pazīmes norāda.

 12. miglinja Says:

  pie manis Kurzemē jau no 17.00 līst un turpina tāds feins sēņu lietutiņš:))

 13. Saulcerīte Says:

  GRIBU SĒŅU LIETUTIŅU….

 14. Gubumakonis Says:

  Nu Riga sodien lietu nesagaidija 😦 Tagad vakara dazas sikas lasites nokrita,bet tas neskaitas…

 15. weatherphoto Says:

  … apsveicu visus ar sausuma beigšanos … Rīgā pašlaik nedaudz pilina – no rīta arī pāris lāses bija 🙂

 16. Maija Says:

  Arī pie mums nopilēja dažas lāses…No lietus ne vēsts,kaut kur jau lija.

 17. Saulcerīte Says:

  Pārdaugavā vēl aizvien nekāda lietus.Pat neesmu redzējusi tās pilītes.Ja no rīta bija nomācies ,tad tagad atkal gaišs un sauss.ŠOGAD VISAS TULPES MAN TĀDAS ĪKSTĪTES.

 18. Maija Says:

  Es neatceros,ka maija sākumā zemē nebūtu ne piles mitruma.Arī man tulpītes galīgi švakas.Ja neuzlīs,grūta sēšana būs…

 19. Gubumakonis Says:

  Riga,Pardaugava nakts pirmaja pusee smidzinaja… Bet vai tas dazas lases uz kvadratmetru var uzskatit par liela sausuma un beznokrišnu perioda beigam? No rita vairs ne minas no nakts lietus,viss ir tikpat sauss ka bija 😦
  Pec meteo arhiva nakti nolija 0,2 mm Riga 😉 Cerams sovakar sagaidisim ko vairak.

 20. sniegparsla Says:

  gaidām sniegu pēc nedēļas! Kaut nu nepieviltu, fotoaparāts gatavībā! Ne katru gadu var redzēt baltu zemi maija vidū.

 21. Gubumakonis Says:

  Kur.tad tada prognoze par sniegu nakamnedelj ir apskatama? Drosi kads joks vai kluda 😉

 22. maikls Says:

  Jēkabpilī uznāca lietusgāze, tumši mākoņi, stipras vēja brāzmas, uz ceļa baltas putas. Tagad izskatās, ka lietus jau norimst, nokrišņu pagaidām nav bijis diez ko daudz.

  • raitis_sametis Says:

   Mums arī taisās cb mākoņu rinda tuvoties “zem” vispārēja augsto ci+cc blīva klājiena, saule nespodra krīt cauri. Lokālas lietusgāzes redzamas pa stūriem…(vai tik arī kāds pērkons nenorūksies??). +11 grādi, brāzmains D vējš līdz kādiem 7m/s.

  • raitis_sametis Says:

   Vai tik nebūs kādi ziņojumi par pērkonu, Zantē (kurzemes austrumi) – tālu uz DA uz dzirdamības robežas rūcienu dzirdēju… plkst. 17:50, bet. Bet šo nefiksēšu-nav pilnīgas pārliecības, lietus mērens tikko bija+10 grādi, vējš no D līdz 7m./s brāzmains. cu+cb 8 balles, augstie ci+cc+cs 10 balles.

  • raitis_sametis Says:

   Uzliku savu “negaisu detektoru” jeb vecu radioaparātu, kas nostādīts uz “vidējiem viļņiem” (FM te neder…), kurš raksturīgi čirkst pie tālām zibeņu izlādēm, man te 2x minūtē tāda “čirkstēšana” ir, kaut kur zibeņo? (jāskatās- kad satumsīs pilnībā…).

  • raitis_sametis Says:

   http://foto.inbox.lv/maksaaju/mak060509

   Bildes no lietainiem mākoņiem: cb+cu, kas ir “zem” ci+cc+cs 10 balles slāņiem, un lietus jau līst…

 23. snake Says:

  Liepājā ar beidzot sāk normāli līt tā ka peļķes veidojas 😉 temp. ap +11*C,vējš arī tāds brāzmains

 24. Gubumakonis Says:

  Eh,laimigais Jekabpils,lietu dabuja 🙂 Riga sodien neka,ne piliena pa dienu un neradas,ka kaut kas naktu virsuu pagaidam ;(
  Meteo lv gan sonakt sola ilgstošu lietu…

 25. snake Says:

  Liepājā uznāca tikko lietusgāze 😉 jauki

 26. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē kaut kas pa nakti pilnināja jo no rīta drusku slapja bija zeme bet var redzēt ka lija pavisam mazliet jo jau ap deviņiem viss izžuva. Vēss šodien.

 27. maikls Says:

  Jēkabpilī dažas ābeles jau zied, un pat daži ceriņkrūmi sāk ziedēt. Pēc lietus viss burvīgi smaržo – tieši tā, kā tas ir iespējams tikai maijā.

 28. Anonīms Says:

  Maiklam šodien patīk mani ķircināt-visu dienu gaidu ,kad uzlīs.Bet arī pie mums šis tas jau sāk ziedēt,piemēram korintes,plumes un bumbieres.Taču īstās pavasara smaržas vēl nav.Un jebkura ravēšana pārvēšas par putekļu dzenāšanu.Brīžiem spēcīgs vējš-tā īsti pat negribas neko ārā darīt.

 29. Saulcerīte Says:

  Piedodiet aizmirsu pieteikties.

 30. Saulcerīte Says:

  Līiiiiiiiist…….

 31. Gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/
  Beidzopt ari Riga sagaida lietu!!! Lietusgāze Rigas centrā 6 maija pievakarē.

 32. weatherphoto Says:

  Šodien Rīgā nolija 0,6 mm, kaut gan lietus, kurš Rīgu sasniedza ap 20:00 diezgan stipri lija kādas 5-8 minūtes.Tomēr visa lielā nokrišņu zona, kas nāca no Kurzemes, diemžēl tur arī izlija un beidzās 😦 bet kā jau minēju šīs zonas pirmā mākoņu rinda Rīgu sasniedza

 33. Maija Says:

  Nu jā,arī mēs nesagaidījām īstu lietu,tikai tādu rasu vakar vakarā.Meteo gan uzrādīja,ka naktī līs visā Latvijā.Tukši ,izlijuši mākoņi gāja mums pāri…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: