Ledus daudzums Antarktikā pieaug

Pretēji dažu mediju radītajam priekšstatam, ka Antarktīda un jūras ap šo kontinentu zaudē ledu, novērojumi no satelītiem, kā arī urbumi apstiprina, ka ledus daudzums Antarktikas reģionā (to veido Antarktīdas kontinents un jūras ap to) pēdējās desmitgadēs ir lēnām audzis.

www.theaustralian.news.com.au raksta, ka Antarktika glabā 90 procentus no Zemeslodes ledus resursiem un 80 procentus no visiem saldūdens resursiem. Lai īstenotos dažu politiķu un organizāciju iztēlotie katastrofālie scenāriji par milzīgu ūdens līmeņa celšanos uz Zemes, nepieciešams, lai Antarktīdas ledus strauji kustu. Taču tas pārsvarā notiek tikai kontinenta rietumu piekrastē, savukārt liela daļa Antarktikas, tajā skaitā daži Antarktīdas kontinenta reģioni, atdziest un ledus krājumi tur ir stabili vai pieaug.

Turklāt pārsvarā kūst ledāji, kas klāj jūras, tādēļ to kušana ūdens līmeni  neietekmē. Ūdens līmenis ievērojami celtos gadījumā, ja kustu ledus, kas atrodas uz sauszemes, bet šī ledus kušanas apjomi, visticamāk, nepārsniedz pieauguma apjomus.

2007. gada augustā ledāju platība, kas sedz ūdeņus ap Antarktīdu, sasniedza rekordu – vairāk nekā 16 miljonus kvadrātkilometru. Tik liela ledāju platība tika novērota pirmo reizi kopš šādu mērījumu sākšanas 1979. gadā. Savukārt ledus biezuma mērījumi Antarktikas austrumdaļā uzrāda, ka pagājušā gadā ledus šeit ir bijis biezākais pēdējo 10 gadu laikā.

www.theaustralian.news.com.au ziņo, ka drīzumā tiks publicēts “British Antarctic Survey” ziņojums, kurā tiks apstiprināts, ka Antarktikas ledāju platība pēdējo 30 gadu laikā ir pieaugusi.

Kopējā ūdeņus sedzošā ledus platība uz Zemes šobrīd ir par nepilnu miljonu kvadrātkilometru lielāka par daudzu gadu vidējo rādītāju. Šie un citi dati par ledus platību pieejami, piemēram, šajā lapā.

22 Atbildes to “Ledus daudzums Antarktikā pieaug”

 1. zerga Says:

  Lieliski. Es negribu noliegt cilvēka darbības ietekmi uz globālajiem procesiem, tomēr man tās nozīme šķiet pamatīgi pārspīlēta. Ņemot vērā cilvēka dabu un gatavību pelnīt par uz planētu kustības izmaiņām, priecājos, ka rodas šādi raksti. Pasaule grozās pati.

 2. raitis_sametis Says:

  Mēs praktiski neietekmējam globālos procesus, ja nu vienīgi lokāli- ap lielākām pilsētām…

 3. Juris A. Says:

  Piekrītu 100%tīgi, Zerga, Raiti. Protams, netīk dzīvot piecūkotā vidē. Diemžēl Saulīte var mums mainīt Globālos laika apstākļus, bet tā nespēj gandrīz neko pret mūsu vides piegānīšanu. Pat ar visu GLOBĀLO ATDZIŠANU, ja neko savā uzvedībā nemainīsim – sēdēsim joprojām uz mēslu čupas.

 4. maikls Says:

  Daži runā, ka, ja ap dienvidpolu ledus masas turpinās augt, bet ap ziemeļpolu turpinās kust, tad disbalansa dēļ varētu mainīties Zemes polu izvietojums (runa nav par magnētiskajiem poliem, kuri visu laiku bīdās), kas agrāk vairākkārt esot noticis. Tādā gadījumā okeāni pāršļāktos pāri kontinentiem, visu noslaukot; iespējams, ka Bībelē aprakstītie grēku plūdi bijuši šāda Zemes garozas kūleņa apmešana ap šķidro mantiju vai kas tur zem cietās garozas ir… Tā kā Zeme pārsvarā ir šķidra un tikai plāna ārējā garoza ir cieta, tad šī garoza varot pārgrozīties tā, lai atgūtu svara balansu.

  Es gan no tā neko nejēdzu, tāpēc varu tikai atkārtot to, ko esmu dzirdējis. 😀

 5. Juris A. Says:

  Diez vai. Drīzāk Zemes rotācijas centrbēdzes spēks aizvilks šis ledus masas no Antarktīdas ekvatora virzienā un tās drīz vien apkārtējā okeānā izkusīs. Nu re – vēl viena mana humora hipotēze. Ledus no Antarktīdas ledājiem gāžas okeānā nevis kušanas, bet centrbēdzes spēka iespaidā – tas ļoti grib nokļūt uz ekvatora!!! Nesen tur kaut kas atdalījās vai pārdalījās. Hi – hī !!!

 6. raitis_sametis Says:

  es jau arī dzirdēju – ka vēl 2006. gadā okeānam (saistībā) ar polu pārvietošanos…vajadzēja gāzties virsū uz ASV austrumkrastu…

 7. liepājas veeji Says:

  Tad jua iznāk, ka Artikā notiek pretējs process, ledus masas samazinās un kūstot palielina ūdens līmeni pasaules ziemeļupuslodē!! 😉

  • maikls Says:

   Arktikā salīdzinot ar Antarktiku ir ļoti maz ledus, Grenlande ir vienīgā vieta Ziemeļu puslodē ar lielu pastāvīga ledus daudzumu uz sauszemes, kas potenciāli varētu celt ūdens līmeni. Ledus kušana Ziemeļu Ledus okeānā ūdens līmeni nevar būtiski ietekmēt, savukārt Grenlandē ledus laikam kopumā nesamazinās – ap piekrasti daudzviet strauji kūst, bet vidienē aug.

   Es kaut kad (nesen) kaut kur (neatceros) skatījos datus par faktisko ūdens līmeņa pieaugumu pasaulē kopumā. Atceros to, ka tas pieaugums ir tik mazs, ka to varētu izskaidrot ar mērījumu neprecizitāti vai parastām līmeņa svārstībām. Uz vienas salu grupas, par kurām daudzi uztraucās, ka tās tūlīt, tūlīt applūdīs, pēdējo 10 gadu laikā gaidītā līmeņa pieauguma vietā konstatēts neliels samazinājums, bet tie pētījumi tika pārtraukti, jo vietējā valdība ir ieinteresēta saņemt starptautisku finansiālu palīdzību pretplūdu pasākumu veikšanai, tāpēc viņiem par visām varītēm vajag uzturēt mītu par līmeņa pieaugumu un lielu apdraudējumu.

 8. liepājas veeji Says:

  vārdu sakot konspirācija jeb kārtēja sasvērestības toerija , kurā pielieto politiskus instrumentus lai kontrolētu pūļa domāšanu savā labā!!!

 9. raitis_sametis Says:

  …moru salu mārketings-> ar mērķi pieaistīt ārvalstu investīcijas!:))

 10. maikls Says:

  Par zinātnieku viedokli, kuri iebilst pret dažu politiķu un organizāciju virzīto globālās sasilšanas teoriju, plaši aprakstīts šeit (angļu valodā, tur ir daudz linku, kuros var vairāk lasīt par konkrētām lietām): http://epw.senate.gov/public/index.cfm?FuseAction=Minority.Blogs&ContentRecord_id=2674e64f-802a-23ad-490b-bd9faf4dcdb7

  Pēdējā laikā ļoti labi var novērot, ka skaļākos paziņojumus par globālo sasilšanu un visu ar to saistīto izsaka politiķi un dažādu organizāciju pārstāvji, kuri nav zinātnieki un kuri paši no klimata/meteoroloģijas neko daudz nesaprot. Lielai daļai tas vienkārši ir naudas jautājums, lielai daļai tā ir reliģija – veids, kā piešķirt savai dzīvei jēgu, jo, redz, es tagad glābšu planētu no bojāejas, es būšu ļoti svarīgs un svēts. Šiem cilvēkiem ir nepieciešams ticēt tam, ka draud kaut kādas lielas briesmas un kataklizmas, citādi viņi savai dzīvei neredz jēgu, citādi viņi jutīsies mazsvarīgi.

 11. raitis_sametis Says:

  Ja runā par “reliģiju”, tad sava misija katram ir- dažiem arī pasaule jāglābj (piedošanu par off-topic….)

 12. Saksija Says:

  Šodien Rīgā pēc 2iem pēcpusdienā novēroju varavīksni ap sauli- tāds lielais riņķis. Diemžēl nepaspēju nofotagrafēt, bet cerams, ka citi novērotāji to ir redzējuši. Par šo fenomenu no vikipēdijas:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Halo_(optical_phenomenon)

 13. dAvi Says:

  Saksija, tas nav nekas fenomenāls – parasts halo ap sauli, kas ir bieži novērots, retāk ap mēnesi 😉

 14. orkaans Says:

  Saules halo es novēroju virs Engures ezera,pie ornitologu bāzes.
  Tā fotogrāfijas redzamas šeit(kopā ar saulrietiem un dažām citām foto no Engures ezera dabas parka).

  http://dabasparadibufoto.wordpress.com/

 15. viesulis Says:

  Kāda škirba ietekmējam vai neitekmējam klimatu, fosilais kurināmais tāpat reiz beigsies tā ka venīgais ilgtermiņa risinājums ir pāriet uz atjaunojamajiem resursiem un kodolenerģiju un labāk to sākt darīt ātrāk nekā tad kad jau būs par vēlu.

 16. raitis_sametis Says:

  es arī redzēju ” halo” – pat fotografēju, bet uz fotkām pārāk izplūdis bija – un neko nenopubliceeju

 17. lietusviirs Says:

  Man izskatās ka “bļāvēji” ir abās pusēs gan sasilšanas gan atdzišanas propogandētu. Nav īsti skaidrs par ko vārīties :). Vieni bļaustās, lai piesaistītu naudu, otriem šķiet skauž, ka viņi tā nemāk. Lai arī cik pamatota, vai nepamatota ir GS vai GA propoganda, daļa(ceru ka lielākā, lai gan šaubos) tās naudas tomēr trāpa zinātnei.

  Ko es redzu:
  1. Temperatūra pēdējos 150 gadus aug.
  2. Viduslaikos arī bija periods kad bija būtiski siltāks nekā 150 gadus atpakaļ.
  3. Grenlandes ledus masas mērījumi no satelīta izmantojot gravitācijas izmaiņas it kā radas par ledus masas samazināšanos.
  4. Citi pētījumi (Šķiet uz ledus virsmaz) rāda ka itkā ledus biezums palielinās.
  5. Iespējams, ka 4. ir dēļ tā, ka sniegs snieg klāt bet ledus masas izmaiņa ir dēļ ta ka tas “notek” no grenlades vairāk, nekā piesnieg.
  6. Jau 30 gadus Arktikā ledus daudzums (biezums un platība) samazinās.
  7. Antarktikā nav vērojams būtiskas ledus platības izmaiņas. Tas šķiet saistīts ar to ka vasarā (mūsu ziemā) peldošais ledus gandrīz pilnībā nokūst, bet ziemā piedošo ledu neierobežo sauszemes. Tādejādi iespejamas lielas fluktuācijas.
  8. Saules aktivitāte patreiz tiešām ekstrēmi maza. Tas kas notiek ar sauli tiešām ir ļoti ļoti interesanti.

  Starp citu, gaidīt ka kūstot antarktikas ledum zemes garoza varētu apgriezties sķiet populistiska fantastika:
  1. samazināsies antarktikas ledus massai, kontinents vienkāršī “pacelsies”. (Hidrostatika). Tā arī notiek pēc katra ledus laikmeta.
  2. Zemes garozas blīvums ir mazāks par mantijas blīvumu. Tādēļ nebūs nekādu spēku, kas gribētu tieši antarktīdu kaut kur bīdīt.
  3. Nereti cilvēku domā, ka kontineti ir blīvaki, par ekeānu. Patiesībā ir pilnīgi otrādi. Zemes garozas blīvums kontinetos ir mazāks nekā okeānos. Un tieši tādēļ zem okeāniem zemes garoza ir planāka nekā virs kontinetiem. Atkal Hidrostatika.
  4. Ja nu tomēr ledus kušana virs antarktīdas notiek daudz straujāk nekā kontinets paceļas, tad šķiet ka būtu spēki, kuri censtos antarktīdu tieši noturēt tuvāk dienvidpolam, jo tad tur zemes garoza būtu mazāk blīva. Un sistēmas enerģetiski visizdevīgāk, būtu, ja antarktīda paliktu tur kur ir.
  5. Nev dzirdēts par nevienu pamatotu šādu gadījumu, kad zemes garoza pagrieztos. Spekulācijas kad ar to mēģina pamatot atlantīdas pazušanu, bībeles plūdus ut.t.t neskaitās. Ja šādi gadījumi būtu, tad noteikti būtu palikušas ģeogrāfiskas un citādas pēdas. Piem. koraļi pilnīgi iznīktu, jo tie ir ekstrēmi jūtīgu uz ūdens temperatūru.

  Ja kādam ir kādi fakti, vai arī es kaut ko esmu palaidis garām, lūdzu padalieties. Patreiz es pat nejūtu nepieciešamību mēģināt šādu zemes garozas pagriešanos parēķināt, jo šķiet tas būu lieks laika tēriņš. Bet ja kādam būs kādi pārleicinoši fakti, ķeršos pie pildspalvas.

 18. viesulis Says:

  Nezinu no kurienes tāda ideja par Zemes garozas pagriešanos nākusi bet tās jau nu toč sķiet pilnīgas muļķības, pirmkārt jau ledāju masa salīdzinot ar zemes garozas masu ir pārāk niecīga lai izraisītu kaut kādu jūtamu nestabilitāti, otrkārt Zemes garoza nepeld pa šķidru mantiju kā to dažkārt nez kāpēc cilvēki iedomājas. Pāreja ir ļoti pakapeniska no cieta uz plastisku un beidzot uz vairāk vai mazāk šķidru, ja atmiņa neviļ tad Zeme daudzmaz šķidra kļūst tikai vairāku simtu km dziļumā, tad iedomājieties kādu spēku vajadzētu lai visu šo milzīgo simtiem km biezo iežu slāni izkustinātu, varbūt ja Zemē ieblieztu 500 km liels asteorīds tad kas tāds varētu notikt, bet ne jau no kaut kādām tur ledāja izmaiņām.

 19. parazutis Says:

  lietusvīram
  Vai tad maikls nerunāja par to ka Antarktikā ledus palielinās , nevis samazinās?

 20. lietusviirs Says:

  Arktika un Antarktika ir divas dažādas lietas. Es minēju, ka Arktikā ledus platības samazinās, bet Antarktikā nav vērojama būtiska ledus platības izmaiņas.

  Reku ledus platības:

  No šīs bildes redzams, ka ledus platības praktiski nemainās. Savukārt par ledus daudzumu virs kontineta neesmu atradis nevienu daudzmaz pamatotu pētījumu. Ja kāds ir lūdzu padalieties.

  Par kardinālām nesakritībam Ledus daudzuma mērījumos virs grenlandes jau rakstīju. Satelīti rāda ka tas samazinās un diezgan strauji. Bet tiem kas apskata objektus uz ledus virsmaz šķiet ka tie objekti ieaug sniegā/ledū. Bet tas ir saprotam, jo ledus sniega veidā ledus nāk klāt, bet ledus zuduma liela daļa ir notecēšana no salas.

 21. raitis_sametis Says:  Es ceru, ka neviens neko tamlīdzīgu negrib piedzīvot!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: