‘Trauslais’ siltums

Tuvākajās dienās Latvijā no dienvidiem ieplūdīs siltākas gaisa masas, tomēr debesis brīžiem var aizsegt mākoņi, iespējams lietus un, nespīdot saulei, gaisa temperatūra dienas laikā var būt ievērojami zemāka nekā saulainajās dienās.

Zeme Latvijā lielākoties vēl ir sasalusi. Daudzus ezerus joprojām klāj ledus, Vidzemē daudzviet vēl ir sniegs. Ūdens temperatūra Rīgas jūras līcī un Baltijas jūrā nepārsniedz +3..+5 grādus. Naktis pie mums pagaidām ir tikai mazliet īsākas nekā dienas. Uz ziemeļaustrumiem no Latvijas atrodas auksta gaisa masa, Somijas ziemeļos un Krievijas ziemeļrietumos gaiss aizvadītajā naktī atdzisa līdz pat -30 grādiem; tuvākajās dienās aukstā gaisa masa atradīsies salīdzinoši netālu no Latvijas austrumu robežas.

Visi šie faktori nosaka, ka pagājušās nedēļas nogales un šīs nedēļas siltums ir ļoti „trausls”. Tas nelīdzinās vasarīgam siltumam, jo naktis un rīti ir ļoti dzestri, arī agrā otrdienas rītā Latvijas lielākajā daļā bija neliels sals, Vidzemes augstienē saskaņā ar balticroads.net datiem gaisa temperatūra pazeminājās līdz -4 grādiem. Arī, uzpūšot vējam, uzreiz ir jūtams dzestrums.

Augstā gaisa temperatūra, kāda bija vērojama pagājušajā nedēļas nogalē un ir gaidāma arī šonedēļ, ir atkarīga no saules spīdēšanas. Siltums šajā gada laikā ir iespējams tikai tad, ja spoži spīd saule un vējš nepūš no jūras vai līča puses. Kā saules nav, tā ir ievērojami aukstāks – naktī atdzisušais gaiss nevar sasilt, turklāt gaisu dzesē aukstā zeme un ūdens.

„Global Forecast System” (GFS) šobrīd prognozē, ka ļoti silta gaisa masa Latviju sasniegs ceturtdien – 850 hPa temperatūra (gaisa temperatūra aptuveni pusotra kilometra augstumā) virs Kurzemes un Zemgales saskaņā ar šo prognozi sasniegs +7 grādus. Tas ir vairāk nekā aizvadītajā svētdienā, un pie šādas 850 hPa temperatūras gaisa temperatūra uz zemes, ja spoži spīd saule un pūš lēns vējš, var sasniegt +22 grādus. GFS šobrīd prognozē, ka Pirmajās Lieldienās Latvijā ieplūdīs vēl nedaudz siltāka gaisa masa.

Taču mākoņu un nokrišņu dēļ dienas var būt ievērojami vēsākas. Piemēram, GFS patlaban prognozē, ka gaisa temperatūra sestdien dienas vidū zemo mākoņu dēļ Latvijā būs +3..+10 grādi, maksimālā temperatūra līdz +12 grādiem. Iepriekš GFS sestdienai prognozēja līdz +22 grādiem. NMM modelis nesen prognozēja, ka gaisa temperatūra sestdien Rīgā sasniegs +23 grādus, bet šobrīd tas prognozē, ka miglas un mākoņu dēļ nebūs siltāks par +11 grādiem.

GFS prognozē, ka Lieldienu brīvdienās Latvijā ir iespējami lokāli pērkona negaisi.

Tuvākajās dienās vējš lielākoties pūtīs no dienvidaustrumiem. Tas nozīmē, ka lielu siltumu var gaidīt arī tajos piekrastes rajonos, kur jūras vēja dēļ iepriekš bija vēsāks. Trešdien visaugstākā gaisa temperatūra Latvijā, visticamāk, tiks reģistrēta Liepājas rajonā – ja netraucēs mākoņi, tad pēcpusdienā gaiss sasils līdz +17..+18 grādiem (tiesa, Liepājas meteostacijā Liepājas ezera dzesējošās ietekmes dēļ varētu būt vēsāks). Ceturtdien šeit varētu būt vēl siltāks, tomēr šobrīd tiek prognozēts, ka ciklona dēļ būs mākoņi, iespējams stiprs lietus un vēja iegriešanās vairāk no jūras puses.

Pie dienvidaustrumu vēja tikai Talsu un Tukuma rajona piekrastē vējš var atnest aukstumu no līča.

66 Atbildes to “‘Trauslais’ siltums”

 1. Gubumakonis Says:

  Isak sakot laikapstakli varetu but ne tik pastavigi un silti ka tika solits pirms dazam dienam,bet brivdienas varetu sagaidit vismaz kaut kur Latvijā ari negaisu un tas priece 🙂 Bet ir pavasaris un vis o.k 😉

 2. Maija Says:

  Paldies,Gubumākoni ,par skaisto galeriju!Jūs esat īsts profesionālis.Ļoti patika!

 3. snake Says:

  Jā,bildes tiešām skaistas 🙂

 4. maikls Says:

  Maija, Jūsu pusei netrāpīja kāds krusas mākonis? Radars uzrāda, ka Vidzemes augstienē šobrīd ir stiprākie gāzienveida nokrišņi – lietus un krusa. Protams, visai lokāli.

  • maikls Says:

   Tik liela nestabilitāte, lai būtu negaiss, nav, lai gan, protams, pilnībā šādu iespēju izslēgt nevar. Un krusa ir ne tik daudz nestabilitātes kā zemās gaisa temperatūras dēļ, pusotra kilometra augstumā ir zem nulles.

 5. raitis_sametis Says:

  http://www.eradio.lv/kameras/zagarkalns2.php

  Ja paskatāmies Žagarkalna web-kameru, tad redzami tādi masīvi gubu-mākoņi, varbūt kād lokāla brāzma arī tur ir…

 6. aerolid Says:

  Šodien Cēsīs vien dažas piles nokrita. 🙂

 7. raitis_sametis Says:

  Šur tur lijis gan… arīdzan Baukas dienvidos.** Uz priekšdienām sola visai cerīgas lietas: siltumu + dažviet īslaicīgu lietus=(?) pērkons…

 8. raitis_sametis Says:

  Bauskas rajona dienvidos/sajaucu pilsētas nosaukumu:/

 9. Saulcerīte Says:

  Slapjumu patiešām vajadzēja,citadi viss ir pelēks. Vai patiešām būs jāsāk laistīt .Varbūt izdosies Maiklu pierunāt sabīdīt mākoņus uz ceturtdienu vai piektdienu.Tikai ne uz brīvdienām LŪDZU/ nezinu kā lai Tevi piekukuļo/

 10. Gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/

  Sodien verotie vasarigie gubumakoni virs Rigas DR puses,kas ka izradas virzoties talak ari nesa vietam lietus brazmas 🙂 Cerams uz prieksdienam ši paradiba tikai pastiprinasies un skars ari Rigu 🙂

 11. weatherphoto Says:

  Arī es nofotografēju vakardienas varenos gubu mākoņus…

  http://weatherphoto.wordpress.com/

 12. weatherphoto Says:

  P.S. esmu ex Digital1 … nemaz nepamanīju, ka piereģistrējoties automātiski nomainījās niks 🙂

 13. snake Says:

  Jā,var just ka šī būs Liepājā sitākā diena šajā gadā

 14. dAvi Says:

  Ja, beidzot vējš nepūš no jūras =) Liepājā +15

 15. snake Says:

  Liepājā jau +16 (pēc lidostas datiem), mans digitālais rāda 16,7.

  Maikl,kāda ir iespēja uz negaisiem šovakar/šonakt/rīt?

 16. Cb Says:

  Pēc GFS pastāv neliela iespēja uz pērkona negaisu šonakt Liepājā. Bet rīt Kurzemē gan gaidāms pērkona negaiss – to prognozē arī LVĢMA.

 17. snake Says:

  Nu ja,cerams,ka būs 😉

 18. liepājas veeji Says:

  YES man pie loga ena rada + 15 . baudam sho burviigo dienu liepaajaa. 😀

 19. snake Says:

  liepājas lidostā jau +17,mans digitālais +17,5

 20. dAvi Says:

  Mans digitālais Liepājā jau uzrāda +18 =)
  Nesen pārrados no pludmales, spēlēju volīti, ideāli, sajūta kā vasarā, būs iedegums 🙂

 21. Maija Says:

  Vakar tik tiešām Piebalgā vienu reizi noducināja un lija arī.Lietus nebija ilgs,bet lija bagātīgi,ar lielām lāsēm.Pēc tam palika dzestrs.Pēc lietus gan gaiss smaržoja pavisam citādi,pēc pavasara…

 22. Cb Says:

  Nu lūk, augstienē jau pirmais pavasara pērkons! 🙂

 23. Gubumakonis Says:

  Tatad pirmais negaiss sopavasar bija jav vakar,Piebalga! Ne jau velti tie gubumakoni vakar izskatijas diezgan vasarigi un masivi.Nu redzes,ko ritdiema mums nesis,meteo lv jau rit pievakare sola iespejamo negaisu ari Riga 🙂 gaidisu 😉 Tikmer gan vakar,gan sodien ari Riga ir silts un parsvara saulains laiks un temperatura dienas vidu sasniedz +16+17.

 24. Cb Says:

  to “Gubumakonis”
  “rit pievakare sola iespejamo negaisu ari Riga” Kur tu “rāvi”, ka Rīgā? Par Rīgu nekas nav teikts, tur rakstīts, ka Zemgalē iespējams pērkona negaiss pievakarē, un Rīga neietilpst Zemgalē.

 25. snake Says:

  Jā,Liepājā +18

 26. Juris A. Says:

  Gismeteo.ru jaunajā lapā, smalkajā izvērsumā dod Rīgā pērkonu jau no 20.00. Tas pats GFS vien ir.

 27. raitis_sametis Says:

  Ahāaaaa:) Tātad uzminēju: pērkons BIJA!

 28. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/24235.html

  Mana negaisu monitoringa lapa – Latvijā; nesajaukt ar citu lapu- kurā uzskaitu tieši novērotās šīs parādības…

 29. snake Says:

  tikko pamanīju,ka LVĢMA ļoti nesmuki dara – pielīdizna šodienas prognozi pēc faktiskajiem laikapstākļiem.

 30. b Says:

  to Cb
  LVGMA medijiem izplatītā prognoze rītdienai Rīgai:
  Naktī: daļēji mākoņains laiks. Bez nokrišņiem.

  Dienvidaustrumu vējš 4-7 m/s.

  Minimālā gaisa temperatūra +3…+5°.

  Dienā: mākoņu daudzums palielināsies.

  Brīžiem lietus, pievakarē iespējams pērkona negaiss.

  Dienvidaustrumu vējš pēcpusdienā iegriezīsies no dienvidiem, dienvidrietumiem 4-8 m/s,

  brāzmās 13 m/s.

  Maksimālā gaisa temperatūra +15…+17°.

  Medicīniskais laika tips: 2. – labvēlīgs.

 31. raitis_sametis Says:

  .. tā teikt, apjēdzās;) (kāds no meteo.lv šajā blogā špionē)

 32. raitis_sametis Says:

  (BIZNESS): man no “Praktiskā Latvieša” (kur ziemā biju, bet… kur sazinājos arī pirms dažām dienām, tur vēl laika vērotāju regulāro rakstu ideja vēl nav “aizvērta” – par to ziņošu, ja kas…) izmeta tādu ideju==> a kas, ja daži spicākie laik vērotāji varētu samestie kopā un caur kādu kompāniju (par honorāru, protams…) dotu ar SMS precīzētas laika ziņas, nu sacīsim ” … Liepājas pievārtē šovakar pērkons, kas aizsniegsies līdz Ventrpils rajona dienvidu galam, rīt- pērkons L. vidienē…, kam sekos laika pavēsināšanās…”… un tādā garā vairākas reizes dienā?? …

 33. raitis_sametis Says:

  Vēl jo vairāk- laika kartes nejēgā tīklā lasāmas par freiju- … jāmāk tikai to darīt. Jānis “Maikls” to prot perfekti, un “Cb”, un “Gubumākonis” to prot…:)

 34. raitis_sametis Says:

  Arī LTV1 pievakares laika ziņās: sacīja- ka Latviju šķērsos pat 2 aukstās frontes ar īslaicīgu (vietām stipru) lietu un iespējamu pērkonu…

 35. dAvi Says:

  No rietumiem nāk nelieli gubu slāņmākoņi, uz dienvidiem Liepājas pierobežā, kā izskatās,līs vairāk. Zibeņi šajā Baltijas jūras daļā nav reģistrēti, pagaidām tikai Polijas piekrastē, bet vispār jau cerīgi tie laikapstākļi pie mums :))
  Temperatūra pamazām krītss, tagad jau nedaudz zem 17mit, saule pazūd aiz mākoņiem. (Liepāja)

 36. raitis_sametis Says:

  man uz Kurzemes robežas – skaidrs, ci mākoņi 1 balle, neliels DA vējš -1-3m/s. +14. Bet no rietumu puses-debesis nedaudz sāk dūmakainas palikt (dūmakainības palielināšanās – tā arī laika “pasliktināšanās” pazīme). Patreiz viss…

 37. weatherphoto Says:

  Ļoti gaidu negaisu!!!

  Pēc šodienas satelītattēla, sniegs ir tikai Vidzemes augstienē, nedaudz Vidzemē un Alūksnes augstienē. http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/index.php?subset=AERONET_Toravere.2009098.terra.250m

 38. weatherphoto Says:

  Jā, negaisa radars rāda, ka Polijā negaisi dzīvojas … http://www.euclid.org/realtime.html

  P.S. es starp citu rakstīju vēstuli šim protālam, lai iezīmē Latvijas kontūras, bet neakcijas nebija 🙂

 39. Saulcerīte Says:

  Izmocījos caur daudz un dažādām laika kartēm un satelītattēliemun pagadām liekas ka lietus jau nu būs noteikti,bet negaiss……..kas to lai zin.Kaut gan man gribētos ticēt ka’Rīgai tā iespējamība ir 50/50

 40. raitis_sametis Says:
  ==========
  Daži kadri no pirms 10 minūtēm uzņemtā saules rieta, redzams – saule ieslīgst augstajos ci+un (ieskatoties) cc mākoņos, kas varbūt vēstī par laika pasliktināšanos. Zantē/uz Kurzemes austrumu robežas.

 41. weatherphoto Says:

  Es fotografēju arī, bet man koki un mājas priekšā … 😦

 42. aerolid Says:

  Kurš zin labāko karti, kur ir reģistrētie zibeņi???

 43. raitis_sametis Says:

  1) arī man 200m vajadzēja pastaigāt, lai daudzmaz kādu atklāt kadru uz rietumiem fočēt; 2) LTV Panorāmā – pirmos nel. lietus sola Kurzemei nakts otrajā pusē; 3) pēc kadriem redzams, ka neliela cu mākoņainība arī šodien L austrumos bija, varbūt šodien (tāpat kā vakar…) kāds lokāls lietu (ar lokālu pērkonu) tur bija?? 4) naktī uz piektdienu L z-austrumu pusē: slapju sniegu sola…

 44. Romāns Kolduns Says:

  http://www.meteorage.fr/euclid/euclid_last_lightnings.gif zibeņi pēdējo 2 stundu laikā (ik pēc 15 min atjaunojas) ; vēl ļoti labs ir šī karte : http://www.blitzortung.org/DF/Webpages/ kura atjaunojas katru minūti

 45. snake Says:

  kāds var pateikt,kada nozīme ir krāsām šajā lapā – http://www.blitzortung.org/DF/Webpages/ ?

 46. lietusviirs Says:

  Parēķinot dažus stabilitates indeksus pēc GFS rītdienai man sanāk:
  VT=30 – Scatered thunderstors.
  CT=10 – Negaisi maz ticami
  TT=40 – Negaisi maz ticami
  KI=21 – Atsevisķi negaisi
  LI=-1 līdz 0 – Negaisi ir iespējami
  CAPE=100 – Pārsvarā stabils
  ….

  Sanāk baigā nenoteiktība. Mulsina tas ka ap 850 hPa būšot tikai 20% mitruma. Kaut arī tuvāk zemei būs diezgan liels rasas punkts.

 47. Gubumakonis Says:

  Izskatas,ka negaisi nakti vel nebus. Kaut kadas nelielas nokrišņu zonas jau tagad pietuvojasLiepajas apkartnei-kadi isti laikapstakli šobrid tur ir?Pec kartem sanak,ka galvena nokrišnu zona škersos Kurzemi rīt ap pusdienlaiku,tad ari drosi vien tur noveros negaisus,Rigu ta sasniegs vela pievakare un nakts sakuma skersos jau vajaka,lidz ar to negaisa iespeja Riga tomer mazaka,bet iespejama 🙂 bet vismaz nolis mereni stipri 🙂
  Par to fotografesanu-ja,lai nokertu saulrietu,vai kadus interesantus makonus/skatus parasti tas nesanak pa logu,bet dabu pastaigat un pameklet labaku vietu 😉 parasti daru to staigajot ar suni. Bet biezi gadas ari ta,kad redz interesantus skatus/makonus un fotoaparats nav pa rokai-tad neka 😦 Kad kaut ko gaidi un gatavojies parasti ir vilsanas,bet tie nejausi nokerti kadri ir tie labakie 🙂

 48. aerolid Says:

  Paldies par info. Bet vai nav smalkāka??? Bija, kur varēja redzēt laiku un intensitātes lielumu???

 49. weatherphoto Says:

  to snake …
  krāsu skaidrojums ir kreisajā malā – jo senāks spēriens, jo tumšāka krāsa …

  Kāds ir no Liepājas vai tās apkārtnes?
  Iespējams, ja pavērotu, tad varētu saskatīt tos zibeņus, kas pie Latvijas Lietuvas robežas jūrā … no Liepājas sanāk kādi 50 km, bet naktī zibšņus varētu redzēt …

 50. raitis_sametis Says:

  Mums patreiz uz Kurzemes austrumu robežas- pilns mēness pie 1-2 balles augstiem ci mākoņiem, bezvējš, +8 … ja piecelšos 4tros no rīta/varbūt tad kādu mākoņainību redzēšu…

 51. snake Says:

  Liepājā patriez vēl mierīgs,nekādus uzplaiksnījumus vēl neesmu manījis.

 52. Cb Says:

  ESTOFEX pērkona negaisu prognozē galvenokārt Centrālajos rajonos (Zemgalē, Rīgā un Kurzemes austrumos). Tas patiesībā ir arī ticami, jo pa dienu Kurzemes rietumos (piekrastē) varētu būt pārāk auksts.

 53. snake Says:

  ja vējš pūtīs no jūras,tad maz ticams,ka būs negaiss

  pašlaik Liepājā ir apmācies,un pēc radara spriežot tuvojas nokrišņu zona,arī zibeņi ir kaut kur netālu, temp. patreiz +13.

 54. snake Says:

  manliekas,ka dzirdēju tādu neizteiksmīgu pērkonu,bet varbūt tik ar izlikās 😉

 55. raitis_sametis Says:

  Arī mums 100km uz austrumiem no Liepājas, un 32 km uz ziemeļiem no Saldus parādās – pagaidām mēreni augstie as+ac mākoņi no D puses, pagaidām tikai 2 balles pie debesīm. Ja vakarā bija bezvējš, tad patreiz sacēlies DA pūtiens- pat jūtami līdz 6m/s…

 56. snake Says:

  Liepājā sāk līt

 57. Gubumakonis Says:

  Nu,ka ne ka,bet tas bus pirmais pavasara negaiss,jaunas negaisu sezonas sakums 🙂 Bet ko isti taja karte nozime pozitiva + un negativa – zibeņošana,varbut kads zin?

 58. fēnikss Says:

  Maiklam
  “nu bet mani tiešām pārsteidz šī negaisu gaidīšana”

  Mani jau sen vairs nepārsteidz tik neveselīga gaidīšana. Tomēr laikam jau šādas dīvainības ir sociāli nekaitīgas, tāpēc man tās izraisa nelielu smaidu.
  Bet nu par Liepāju (tās rajonu) Tu trāpīji в яблочко.

 59. weatherphoto Says:

  Ja godīgi, tad mani ļoti fascinē negaiss … tā visa noskaņa, klausīties skaņās, vērot zibeni … tas ir sava veida pirmatnējs un nepārspējams dabas spēks, turklāt ļoti skaists. Ir pat veselas fotogrāfu biedrības kas medī negaisus … kaut kas ļoti līdzīgs tronado medniekiem – tas ir dzīvesveids un apkārtējās dabas pastiprināta uztvere.

  Ja negaiss kaut iet garām, es varu sēdēt un vērot viņu – tas ir super!
  Varbūt tā ir kāda psiholoģiska anomālija, es nezinu, bet es zinu, ka ir daļa cilvēku, kuriem tas liekas nesaprotams …
  … tie ir tie pašī cilvēki, kuriem jebkura novirze no normas liekas nevajadzīga un apgrūtinoša (ja līst lietus, tad ir slikti, jo ir slapjš, bet ja snieg sniegs, tad tas ir slikti, jo saslapinās bikšu galus – sava veida mietpilsonisms)


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: