Saule joprojām “guļ”

Kopš pagājušā gada Saules aktivitāte ir tikai samazinājusies, nu jau NASA lieto terminu “very deep solar minimum” (ļoti dziļš Saules aktivitātes minimums) un vairs neizsaka konkrētas prognozes par Saules aktivitātes cikla attīstību, jo visas iepriekšējās prognozes ir izrādījušās nepareizas. NASA beidzot atzīst, ka “neviens tā īsti neizprot tos fizikas pamatprincipus, kas veido Saules aktivitātes ciklus”, citiem vārdiem sakot, neviens nezina, kas notiks tālāk.

Tiesa, daži zinātnieki (galvenokārt Krievijas zinātnieki) jau pirms daudziem gadiem prognozēja dziļu un ilgstošu Saules miera periodu un tā izraisītu globālu atdzišanu vai pat jaunu mazo ledus laikmetu uz Zemes.

NASA pirmoreiz publiski atzīst, ka pašreizējā Saules klusēšana samazinās temperatūru uz Zemes, tiesa, pagaidām NASA zinātnieki publiski apgalvo, ka šis temperatūras samazinājums būs tik niecīgs, ka pat pilnībā neapstādinās globālo sasilšanu.

NASA norāda, ka 2008. gadā 73% dienu bija bez plankumiem uz Saules. Šī gada pirmajos trīs mēnešos šo dienu īpatsvars ir pieaudzis līdz 87%. 2008. gads oficiāli kļuvis par gadu ar zemāko Saules aktivitāti kopš 1913. gada, kad Saule bez plankumiem bija 85% no gada dienām.

Taču mūsdienu tehnoloģijas ļauj konstatēt pat vismazākos plankumus, kādus toreiz, visticamāk, neviens nespēja saskatīt. Līdz ar to pašreizējais Saules aktivitātes minimums varētu būt pat dziļāks nekā pagājušā gadsimta sākumā un līdzināties minimumam 17. gadsimta beigās un 18.gadsimta sākumā, kad Saules mazās aktivitātes un paaugstinātās vulkānu aktivitātes dēļ (šīs abas parādības, visticamāk, ir saistītas) uz Zemes bija vērojamas bargas ziemas, un to periodu mēdz dēvēt par mazo ledus laikmetu.

83 Atbildes to “Saule joprojām “guļ””

 1. Līmeņrādis Says:

  Paldies, tas bija izsmeļoši un apskaidrojoši.

 2. Juris A. Says:

  Notiek Saules NEaktivitāšu ciklu ar dažādiem ilgumiem (ne tikai 11.5 gadi, bet arī garāki) pārklāšanās – uzklāšanās vienam uz otru, matemātikā saka superpozīcija. Grafiski tas izskatītos, ka uz milzīgu (garumā) Saules NEintensitātes perioda sinusoīdas daļu, klājās virsū nelieli 11.5 gadu intensitātes cikli, kas, protams, ietekmē lielo sinusoīdu, bet tomēr noteicošais kopīgajos globālajos sasilšanas – atdzišanas ciklos ir šis garais periods. Protams, globālo klimatu uz Zemes var ietekmēt arī, kā es jau agrāk filozofēju, arī atsevišķi trigerefekti kā, piemēram, milzīgu vulkānu izvirdumu izmeši uc. Bet, bieži vien, arī tie uz Zemes ir saistīti ar procesiem uz Saules.

 3. fēnikss Says:

  Tā nu īsti nav gan. Mūsdienās cilvēki ir kā ķerti uz apokaliptiskiem paziņojumiem. Saules pasivitāte mierīgi ietilpst parastajā ciklā. Vot ja pēc 3-5 gadiem viss paliks bez izmaiņām, tad varēsim celt trauksmi. Klimata paaukstināšanās nekad nav notikusi vienlaicīgi visā pasaulē. A-Āzijā tas tāpat notiks vēlāk, savukārt Indostānas pussala visticamāk kompensēs pēdējo 20 gadu ne visai kārtīgo sasilšanu. Un gan jau būs vesela rinda vietu, kur klimats sasils, tāpēc par globālu leduslaikmetu nevarēja un nevar būt runa.
  Tā kā es katru dienu vairākas reizes vēroju SOHO Saules attēlus, tad vai katru dienu redzu normālus uzliesmojumus, pat solīdu Saules vēju, taču… Kaut kādu nezināmu spēku dēļ, tas viss nenotiek mūsu virzienā, bet kaut kur projām.
  Cerams, ka šo komentāru neizdzēsīs, jo galu galā nevienu neapvainoju, tikai izsaku savu viedokli. Un patiesībā tie visi ir tikai viedokļi un minējumi, jo mēs taču neko nezinām līdz galam.

  • maikls Says:

   Nu mēs jau fēniksu pazīstam. 😀 Kad viņš saka, ka Rīgā uzsnigs pavisam maz, bet uzsnieg tik daudz, ka koki zem sniega svara lūst, tad viņa secinājums – tas nav nekas īpašs, viss ir normas robežās. Arī Saules mazā aktivitāte, kas fēniskam nepatīk, protams, protams, nav nekas īpašs, lai gan 100 gados tā nav bijis, tā tik un tā ir parasta lieta, un fēnikss taču visu zina daudz labāk par visādām organizācijām un zinātniekiem. 😀

 4. fēnikss Says:

  Bet šo aktivitātes kritumu paredzēja jau 90-jos gados. Viss notiek pēc scenārija. Es tikai agrāk nedomāju, ka Saules izstarotā siltuma mikroskopiskās izmaiņas var pārspēt pašas Zemes troposfēras spēju, pārnest siltumu no tropiem polu virzienā. Ko es zinu vai nezinu, taču pašreizējā siltuma deficītā ne tikai Saule spēlē būtisku lomu. Ir vēl kas tāds, ko Saule nu nekādi nevar ietekmēt. Un vajadzētu ņemt vērā globālās rūpniecības būtisku kritumu. Krievija jau ir samazinājusi elektroenerģijas ražošanu, tas pats gaidāms Ķīnā un ASV. Tātad jau 3. faktors par labu atdzišanai. Vulkāni vienmēr bijuši tie, kas Zemi atgriezuši pie dzīvības, izmetot pietiekoši daudz CO2. Un ja vēl rūpniecība atjaunosies, izmainīsies x faktors, tad Saule paliks viena pati ar savām paģirām un Zeme, par spīti tai, atdzims no ledainā murga. Un ja mēs gribētu būt objektīvi, tad nekas ārkārtējs nav noticis ne pasaulē, ne Latvijā. Nu nav nekāda ledus laikmeta. Esmu pārdzīvojis aukstos 80-tos, 90-tos un tikpat aukstos šīs desmitgades gadus, mani reāli nebaida kaut kādas tur laikapstākļu kolīzijas, jo šeit tāpat vienmēr bijušas pamatīga sala epizodes un ar to jārēķinās. Man vienkārši gribētos, lai vienmēr kļūtu arvien siltāks un siltāks, bet reālistiski raugoties nekas traks nenotiek.

 5. maikls Says:

  “mani reāli nebaida kaut kādas tur laikapstākļu kolīzijas” – fēnikss, 2. aprīlī.
  “Ja šobrīd stipri snigtu, tad es jau būtu paspējis ieņemt visus savus antidepresantu krājumus” – fēnikss, 9. martā
  “Rīgā arī sniga. Viena mana roka jau pastiepās pēc antidepresantu paciņas” – fēnikss, 27. februārī
  “Ja es spētu noticēt, ka šis janvāris var būt auksts, jau tagad ķertos pie antidepresantiem, bet šobrīd tomēr vēl ceru uz to labāko” – fēnikss, 12. janvārī
  ===

 6. raitis_sametis Says:

  Nu ko- vajag arī dzejnieku, bet dažu labu apmēram uz augusta sākumu vajadzētu aizsūtīt- kur taifūni un zemestrīces laiku pa laikam, piem. uz Kubu, uz Malaiziju, uz Japānu. Ja es tik ļoti nemīlētu Latviju, tad es pats būtu kādā no pieminētām vietām… savā mūžā ceru būt vismaz trijās vietās: Malaizijā- lai ar savām acīm vērotu kāda karametāliska vulkāna izvirdumu, aizbrauktu uz “Tornado valley” ekskursijā (tādas attiecīgā vietā un laikā tiek rīkotas ASV pie Oklahomas, kur speciāli ar autobusu vadā amatieru tornado ķērājus), un Manhatenā – palūkoties uz izslavētajiem debesskrāpjiem (tam gan nav kopīgi nekas ar laika vērošanu,… bet tomēr…).

 7. raitis_sametis Says:

  Tornado – Mans Pavēlnieks!

  Ak lielais, tumšais zvērs,
  Kas no debesīm nolaižas;
  Ak lielais, stiprais Tēvs;
  Kas pa zemi pārlaižas,…

  Pēc tevīm pelavas pa gaisu lido;
  Bet zelta graudi zemē paliek
  Pēc tevīm kaņgaļi pa mākoņiem dzīvo-
  Bet skaidri pamati lejā atliek!

  :)))

 8. raitis_sametis Says:

  Vēlreiz gan jāatkārtojas – vienas paaudzes laikā globālās pārmaiņas ievērot nevar… Kaut ko varam samanīt: ja mazmazbērni kādā veidā tiek pie vecvectēma laika vērojumu pierakstiem…

 9. fēnikss Says:

  Maiklam

  Tas taču humors. Es neciešu no drūma noskaņojuma, jo nepārtraukti jautrojos, taču vairāk holēriskā manierē, kā sangvīniskā.

  Raitim

  Man galīgi nepatīk laikapstākļu izvirtības, tāpēc šeit Latvijā ir tīri labi, pat ļoti labi, ja neskaita salu un nebeidzamu lietu, kas šad tad uznāk.
  Par vectēva pierakstiem… Būsim godīgi! Viņa novērojumi varētu būt ar subjektivitātes piegaršu, attiektos tikai uz kaut kādu noteiktu nelielu vietu. Tāpēc tie nu nekādi nevarētu sniegt priekšstatu par GLOBĀLIEM notikumiem pagātnē, tagadnē un nākotnē.

 10. raitis_sametis Says:

  Gaidot negaisa sezonu 2009., te būs daži mani video (sorry-bez skaņas) ar 2007. gada maija nogales negaisiem…
  http://www.videogaga.lv/video?id=nderncblexjidxmkjd
  http://www.videogaga.lv/video?id=mhltjtrpaowfjuwuip

 11. raitis_sametis Says:

  Vajadzētu savāk visu vec(vec..vec)vectēvu laika vērojumu pierakstus, kuri vēl nav sapuvuši kādu vecu māju bēniņos…

 12. raitis_sametis Says:

  (ideja) vajag uzorganizēt internetaa chat roomu, kur visi onlainaa vareetu plaapaat par laika veeroshanu (es, piem. vareetu ieprieks izzinjot, kad es tur esmu…)..

 13. Cb Says:

  Fēnikss: “Vot ja pēc 3-5 gadiem viss paliks bez izmaiņām, tad varēsim celt trauksmi”. Piekrītu šim viedoklim. Mūsdienās daudziem visu laiku kaut ko patīk pārspīlēt sakarā ar dabas norisēm fiziskajā pasaulē. Tie ir tikai zinātnieku minējumi, varbūt pat sev vēlamā uzdošana par īsto. Un šādas ziņas es neuztveru nopietni.

 14. x-f Says:

  Vai kaut kur ir tā populārzinātniski apskaidrots, kā un kāpēc Krievijas zinātnieki izteica šādas prognozes jau pirms daudziem gadiem? Uz ko viņi atsaucās? Kā viņi to pamatoja?

 15. Cb Says:

  –>raitis_sametis
  Neuzskatu, ka ir vajadzība pēc čata. Forumā viss ir pārskatāmāk.
  Nosacīti varu piedāvāt šo izveidoto meteoforumu citiem, bet tik un tā nav daudz tādu, kurus interesētu klimats, daba.
  http://link.times.lv/forum2/index.php?f=meteo

 16. raitis_sametis Says:

  http://www.chatzy.com/193872153173
  ——
  Uzorganizēju meteo chatu, es patreiz un vēl kādas 2 stundas esmu šajā saitē:)

 17. Cb Says:

  GFS nākamnedēļai “novācis” solītos virs +15 grādus :x. Tagad daždien tiek solīti nieka +4…+5 grādi :D.

 18. Gubumakonis Says:

  Kartejais interesants raksts un drosi ari paredzama interesanta diskusija par to,bus ko palasit,jauki 🙂 Lai dzivo globala atdzisana! Lai atgriezas normalas ziemas un vasaras 😉 Starp citu kaut kur lasiju,ka tiesi aukstajos periodos un gados tika noverots vairak viesuļvetru,vetru,negaisu,krusa un citada veida laikapstaklu ekstremi,bet siltakos periodos viss ta ka mierigak,jo zud tie lielie temperaturas kontrasti kas ir dzinejs sada veida stihijam ka ari izteiktui aukstas gaisa masas netiek tik talu uz dienvidiem lidz ar to Globala sasilsana atnestu vien mierigus un daudzviet nelabveligus laikapstakļus( sausums,karstums) nevis solitas supervetras un viesu,lus Un nebus jau te viss parklats ar simtiem metru ledus kartu,bet pakapeniski paliks aukstaks ,ziemas bargakas,cilveki jau paspes sagatavoties,ja nu tiesam maza ledus laikmeta scenarijs piepildas 🙂 Nu redz,sanak daba un kosmosa kaut kadi speki pamazam pasi nokarto visu un normalize 🙂

 19. b Says:

  Lūk, ko NASA prognozēja 2006.gadā:

  The team predicts the next cycle will begin with an increase in solar activity in late 2007 or early 2008, and there will be 30 to 50 percent more sunspots, flares, and CMEs in cycle 24.

  Par 30-50% vairāk plankumu… nu nav. un tas tomēr nozīmē, ka situācija nevirzas tā kā prognozēts, ko pieminēja Fēnikss. Cikla sākums jau krietni kavējas.

 20. raitis_sametis Says:

  Droši vien “aizmigusī” saule bija par iemeslu, kamdēļ tās vētras tikko aizvadītajā ziemā bija krietni mazākas…

  • maikls Says:

   Raiti, nu tā diezin vai var būt, jo visiem globālajiem procesiem ir ļoti liela inerce. Saules izraisīto atdzišanu, ja tāda būs, varēs izmērīt, visticamāk, ne ātrāk kā pēc kādiem 5 gadiem. Turklāt, kā jau tika minēts, loģiski būtu, ja atdzišana nāktu ar lielāku vētru aktivitāti, bet nevajag jau atkal kaut ko gaidīt tieši pie mums, jo, sēžot Latvijā, no globāliem procesiem var arī nejust ne smakas. Cilvēki jau vispār apdzīvo tikai pāris procentus Zemeslodes virsmas, tāpēc globālus procesus cilvēki ar savām acīm maz var novērot.

   Bet, no otras puses, mazāka Saules aktivitāte var veicināt lielāku mākoņainību un lielāku nokrišņu daudzumu. Un paaugstināta mākoņainība un nokrišņu daudzums varētu būt atdzišanas perioda ievads, un daži jau apgalvo, ka tas notiek, nu vismaz Eiropas kalnu rajonos, kas kalpo par tādu kā indikatoru.
   ===
   Ne par tēmu, ledus iešana Ogrē, laikam filmēts vakar vai varbūt šorīt no rīta:
   http://www.delfi.lv/news/national/witness/article.php?id=23746907

 21. raitis_sametis Says:

  Vispār ir jāčeko- vai nebūs kādi ziņojumi par plūdiem!

 22. raitis_sametis Says:

  Mūsu zeme var mierīgi uz savas virsmas uzturēt kādus 30 miljardus cilvēkus- arī tāds viedoklis eksistē (kam varētu pat piekrist, ja zināms – kādas tukšas teritorijas ir gan Sibīrijā; gan tai pašā Ķīnā, Dienvidamerikā…)….

 23. Juris A. Says:

  Fēniksam. Neviens neapgalvo, ka Mazais Ledus laikmets būs rīt uz pusdienaslaiku vai turpmākajos dažos gados. Palasi uzmanīgi vēlreiz Maikla teikto – iepriekšējais Mazais Ledus Laikmets (MLL) bija 17.gs. beigās – 18. gs. sākumā. Nezinot īsti kad bija šīs Globālās Sasilšanas (GS) max (varbūt pat pirms 2007. g., kad pēc Maikla datiem parādījās pirmās GAtdziš. (GA) pazīmes, tad parēķini nākotnes virzienā tikpat uz priekšu un iegūsi nākošā MLL aptuveni teorētisko brīdi. Cik saprotu, mūs tas galīgi neskar, kaut vienam patīk karstums, citam aukstums (man arī), tas attiektos uz tālākām paaudzēm. Attiecībā par temperatūru kompensēšanos dažādos kontinentos un vietās. Kaut kad Maikls aprakstīja, kā nosaka Zemeslodes siltumu, kuru izmanto arī GS un GA procesu noteikšanā. Varbūt varam palūgt Maiklam to atkārtot. Arhīvos to atrast daudziem būs par garu un garlaicīgu. Tur nu galīgi nebija dažādu Zemeslodes kontinentu un rajonu nokompensēšanās pa nullēm.

 24. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/25133.html

  Uztaisīju jaunu apakšlapu- iespējamiem 2009. gada pavasara plūdiem/paliem.

 25. Juris A. Says:

  Gan Šveices, gan Itālijas, gan Austrijas Alpos sniega daudzums vēl joprojām ir pāri galvai: no 1.5 m līdz 3.5m. Vienīgais – temp. sāk kāpt tuvu nullei arī nakts laikā. Protams, no rīta ledains, pēcpusdienā – putra.

 26. Cb Says:

  Tāpat kā fēnikss, arī es esmu rūpīgi izanalizējis par gaidāmo silto nākamo ziemu. Sākumā man pat likās maz ticami, ka būs silta ziema (vairāk biju nosliecies, ka būs ap normu), tomēr šobrīd izskatās, ka tā noteikti būs siltāka par šo ziemu. Ja ziema būs silta, tad tā būs arī vētraina. Iepriekšējā ziema kopumā bija ļoti mierīga, jo bija vērojamas daudzas aukstas dienas, kā arī vien normāla temperatūra. Auksts laiks pricipiāli Latvijā atnes arī mierīgus laika apstākļus (ja runā par vētrām).

 27. raitis_sametis Says:

  Vēl jau negaisainā (gandrīz – bez šaubām) vasara 2009 jāpārdzīvo…

 28. Gubumakonis Says:

  Interesanti butu uzzinat,no kurienes tad Jums radas tadi secinajumi,ka nakama ziema bus silta,kapec tadas domas? 😉

 29. raitis_sametis Says:

  Par nākamo ziemu vēl neko nevaru spriest…tikai laika pazīmes liecina: rudens2009 būs mērens visos aspektos, laicīgi atnāks, laicīgi aizies…

 30. saulcerite Says:

  Pārdaugavā laiks atbilstoši aprīlim -no rīta -2 pašlaik+10,3.TURU ĪKŠĶI LAI VASARA BŪTU AR CIKLISKIEM LIETIEM UN NEGAISIEM.

 31. Romāns Kolduns Says:

  Baigi lieli kontrasti Ogrē bija šodien. Ogres upē ledus pamazām sāk iet (jau ir redzams ūdens bez ledus un vairāk uz Daugavas pusi ledus vēl ir bez plaisām. Daugavā ledus ir tikai Ogres upes ietekas tuvumā, bet otrajā krastā nav nemaz (ledus ir līdz upes vidum) un pats nereālākais ir tas skats, ko šodien redzēju ka uz tā ledus kuram manuprāt būtu jābūt ne vairāk kā 3 cm biezam, bija … kādi 20 zvejnieki. Normāli, ne? Brīnums, kā viņi tur vēl nenoslīka neviens. Man gan būtu bail pat gar pašu krastu pa to ledu iet.

 32. fēnikss Says:

  A kur palika pieņēmums, ka Saules aktivitāte tieši ietekmē ciklonu veidošanos? Saskaņā ar to, mūs gaida ilgstošs miera periods, ja jau Saule devusies kruīzā pa sapņu valstību.
  Šodien redzēju stārķi zemu lidojam virs sniegotajiem laukiem, sniega sega pārsvarā 15-20 cm bieza.

 33. Cb Says:

  Jelgavā tmax šodien +10,9. Ir OK aprīļa sākumam! 😉 Intuīcija man saka, ka šogad vasara kopumā būs mierīga, kā arī nebūs bagāta ar pērkona negaisiem. Līdz ar to ir pamats domāt, ka vasara būs arī vēsa (dominēs tikai +20…+24 grādu temperatūras), un ļoti ceru, ka kļūdos par vēsu vasaru. Par visu iepriekšminēto liek domāt arī mierīgā iepriekšējā ziema, kas ne ar ko īpašu kopumā neizcēlās.

 34. fēnikss Says:

  to Juris A.

  Man taču vienalga, ko kāds raksta, leduslaikmets nav, ja ir vietas, kur ir karstāks kā ne-leduslaikmetā. Un kas tas par laikmetu, ja siltums vienkārši neaizplūst no tropiem? Tā ir parasta atmosfēras cirkulācija.

  to b

  NASA man nav autoritāte, vairāku iemeslu dēļ. Pēc maniem amatiera aprēķiniem šajos gados bija jābūt Saules aktivitātes minimumam. Pat nākošgad tai nav obligāti jāpamostas. Pamošanos gaidu ap 12.-14. gadiem.

  Raitim

  Varbūt vēl Antarktīdu ieskaitam pie lauksaimniecībā izmantojamām zemēm? Nu tad jau arī okeānus paņemam, un vēl Marsu, Mēnesi, nu vispār jebko. Esmu redzējis “Earthlings”… Ja tāda ir maksa par cilvēku miljardiem, tad varbūt labāk, lai to cilvēku vispār nebūtu.

 35. raitis_sametis Says:

  Nu jā, vakar vakarā sagadīšanās pēc izlasīju “Terra” jaunāko numuru, tur 3 lappusēs bija teikts- kas mūs sagaida. Pamatā: mēs paši noslīksim samos s*dos. … ** By the way: arī es – vakar vakarā braucot no Zantes uz Rīgu, pa laiku redzēju stārķi staigājam, tātad tie putni arī beidzot pie mums atlidojuši…

 36. raitis_sametis Says:

  https://twitter.com/meteo_lv
  —–
  Tāds ir mans profils Tvīterī:))

 37. fēnikss Says:

  Raitim

  Man patika raksts, turklāt šo citātu adresēju Jurim, kurš uzskata, ka Baldones veči visu zināja par Sauli un neko jaunu vairs nevar atklāt.
  “Gandrīz vai katram solārajam fiziķim ir savs viedoklis, kad Saules minimums beigsies, kad sāksies un kāds būs nākamais aktivitātes periods. Kādēļ? Joprojām neviens pilnībā neizprot Saules aktivitātes cikla cēloņsakarības.”
  Bet nu žurnālisti gan mīl pārspīlēt. Gan jau karstāka vasara, nedaudz aktīvāka Saule – viss tiks pagriezts galīgo nelaimi vēstošās zīmēs.

 38. lietusviirs Says:

  Daudzi drošī vien jau zin, bet ja nezin reku ir papildus infa.
  http://science.nasa.gov/headlines/y2009/01apr_deepsolarminimum.htm
  http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090402200749.htm
  Maikla piebilde par to ka agrāk šitik mazus plankumus nevarēja redzēt ir pilnīgi vietā.

  Ja nekļūdos, tad saules aktivitātes prognozes pārsvarā(bet ne visas) ir statistiskās. Piem. aproksimējam uz furje rindu, iegūstam furje koeficientus un parēķinam mazliet tālāk. Banāli, un to pat viduskolnieki un drošī vien lielākā daļa no šī bloga apmeklētājiem drošī viem māk.

  Reiz redzēju vienu rakstu, kur kāds (cik sapratu ļoti populārs) itka “zinātnieks” prognozēja 24 cikla sākšanos un amplitūdu. Viņs baigi lielījās ka viņa modelis apmierinot arī 8 iepriekšējos ciklus un esot super kruts. Ko lai saka. Par 80, 200 utt gadu periodiem spriest no 8 cikleim (apm 90 gadi) !?!?!?! Pat par šādu pieļāvumu fizikas/matemātikas 1 kursa studentu momentā izmestu no eksāmena.

  Tie kas nodarbojas ar zvaigžņu(arī saules) fiziku, kaut kādu iemeslu dēļ prognozes attiecība uz nākamo saules ciklu parasti nedod. Vismaz man nav laimējies tādas redzēt. Bet to var saprast, jo saules iekšienes dinamikā vēl daudz pētāmā (Piem. MHD Dynamo). Un tiek kas tomēr kaut mazliet saprot kādi saules iekšienes procesi ietekmē saules aktivitāti arī saprot cik daudz vēl nezināmā un cik neprecīzas ir visas prognozes par nākamā cikla garumu un amplitūdu.

  Tālāk mazliet labsirdīgs sarkasmiņs.
  Būtu superīgi, ja es arī mācētu prognozēt laiku vismaz mēnesi uz priekšu, un saules ciklus garumus un aplitūdas u.t.t 🙂 Es mācos mācos studēju grāmatu pēc grāmatas, rakņāju webu, bet nekā. Nu nesanāk un nesanāk :). Sanāk visādi tur lorenca atraktori, bifurkācijas, turbulences, markova ķēdes un visādi vēl tur sadalījumi 🙂 Bet mūsu platuma grādiem vairāk par pāris nedēļām pat tendences neizdodas noteik. Līdz 2 nedēļām vel tā kā varētu, bet vairkāk nu nemāku.

  Vairāk Raitim
  un citiem ilgtermiņa prognozētājiem:
  Starp citu, es varētu piedāvāt prognozetāju tādu kā sacensību. Proti var nodefinēt dažādas paradības, kuras tiek ņemtas vērā. Vertējumi apmēram sekojošī:
  Ja parādību prognozē un tā notiek, saņem noteiktu punktu skaitu.
  Ja parādību neprognozē bet tā notiek, tiek noņemts noteikts punktu skaits.

  Pašas parādības piemēram varētu būt mēneša vidējā temperatūra 2 grādus virs normas. Mēneša nokrišņū daudums 130 % no normas, Mēneša nokrišņu daudzums 60 % no normas. Dekādes vidējā temp neatšķiras no normas vairāk par 1 grādu. u.t.t

  Šādi varētu parādīt savu realo prognozešanas spēju.

  Ja būtu interese, tad paradības varētu nodefinēt konkrētāk un punktu skaitu arī.

 39. b Says:

  Piekrītu lietusvīram par tām prognozēm, jo pat tālu nerakņājoties, pēdējais Cb teksts:
  “šogad vasara kopumā būs mierīga, kā arī nebūs bagāta ar pērkona negaisiem. Līdz ar to ir pamats domāt, ka vasara būs arī vēsa (dominēs tikai +20…+24 grādu temperatūras)”

  Vasara mierīga, bet ar daudz negaisiem? Kādi laika apstākļi vasaru var padarīt nemierīgu, ja ne negaisi. Ciklonu vētras taču vasarā principā nenotiek. Un par to +20..+24 grādu dominēšanu… tā, galīgi nav vēsa vasara un statistiski šādas temperatūras ir dominējošās katru vasaru. Atšķirība tajā vai ir 2 vai 7 dienas ar +30 grādiem vai 2 vai 7 dienas ar +15 grādiem (runa par maximālo dienas temperatūru).

 40. raitis_sametis Says:

  A bet Lietusvīra priekšlikumu varu nopietni apdomāt!

 41. Juris A. Says:

  Par Saules pētniekiem. Cik atceros no observatorijas laikiem, tad daudzas ar Saules novērojumiem saistītās tēmas tika izstrādātas saistībā ar Krievijas (toreiz PSRS) Zinātņu Akadēmiju, kā arī, cik nopratu, laikam toreizējās Gorkijas slēgtajiem institūtiem (braucot konsultēties par tehniskiem jautājumiem, mani kā Pribaltu tālāk par speciālu sarunu telpu foajē nelaida – nebija augstākā līmeņa “dopusks”). Krievijai, vismaz tai laikā, viss, kas saistījās ar Saules pētniecību, bija super augstā līmeni, pamatā pakļauts militārajiem resoriem. Domāju, ka Krievijā šai jomā viss notiek joprojām, tāpēc ir sevišķi vērts ieklausīties viņu pētniekos. Attiecībā par Saules ciklu un ļoti, ļoti iespējamo to saistību ar GS un GA, jāatceras, ka šāda tipa novērojumi, šķiet, sākās tikai pag. gs. 50. – 60. gados (es sāku strādāt Baldones Radioastrofizikas Observatorijā (RO) 1971. gadā pēc darba atomreaktorā) un kā redzams, tad no, varbūt viena, nepilna (varbūt, vēl nepabeigta) šāda Mazā Leduslaikmeta cikla vēl nevar prognozēt precīzu nākošo. Ļoti aptuveni dati par iepriekšējo ciklu jau vairāk attiecas uz vēstures pētīšanu, nekā meteoroloģiju. Bet, jūtu ar savu intuīciju, ka tur kaut kas ir un diezgan nopietns. Par Baldones Saules pētnieku dāmām !!!(jo sevišķi) un arī večiem. Atceros, Saules dāmas strādāja pie tēmas, saistītas ar Saules radiostarojuma kvaziperiodisko svārstību decimetru diapazonā saistību ar Saules uzliesmojumiem. Tieši ap 600 Mhz radiofrekveču diapazonu, vairākas dienas pirms uzliesmojuma, sākās radioplūsmas interesantas svārstības. “Saules dāmu” uzdevums bija radīt algoritmu, ar kura palīdzību varētu automātiski, analizējot Saules radioplūsmas svārstību pierakstus, prognozēt tuvākā Saules uzliesmojuma kaut cik precīzu laiku. Tas bija saistīts ar šādu uzliesmojumu bīstamību satelītu aparatūrai un, jo sevišķi kosmonautu dzīvībai (uzliesmojumu laikos augšā nevienu netrieca). Uzdevums bija ļoti grūts, dāmas ar aci, palūkojoties uz pašrakstītāja lentas pierakstiem, uzreiz pateica, pēc attiecīgām dienām būs uzliesmojums. Bet manā laikā matemātiski izveidot šo algoritmu viņām vēl nebija izdevies. Bija arī citi novērojumi, jo sevišķi slepeni – tika mērīta Saules radiostarojuma centra nobīde, attiecībā pret tās optisko centru (šie dati bija svarīgi navigācijai – izbāz vienu verķīti okeānā virs ūdens un ar lielu precizitāti zini savas koordinātes bez visiem GPS vai tas tika realizēts, nezinu). Kā redzams, viss slepens, bet ar iegūtajiem līdzekļiem pietika gan iekārtām, gan algām. Skaidrs, ka ar neatkarības atgūšanu, visi militārie projekti (un ne tikai observatorijai, “slēgto” (slepenības ziņā) rūpnīcu vai to atsevišķu cehu un institūtu Rīgā bija kā biezs). Tādā ziņā ir neobjektīva tagadējā bļaušana par rūpnīcu iznīcināšanu, Tām rūpnīcām (un tādu bija ļoti daudz) vienkārši vairs Krievija nedeva darbu un līdzekļus – “vragi”. Tā, lūk!

 42. Romāns Kolduns Says:

  Pirmoreiz visā 2009. gadā mans Ogres termometrs rāda drusku vairāk par 10°C. rs jau vispār rāda ka ir 12,7°C. Ļoti silts laiks un bez mākoņiem.

 43. raitis_sametis Says:

  http://www.wunderground.com/global/stations/26422.html

  Rīgā+13…, bet maz mākoņu… kaut kur gar ziemeļiem iet garām 1. kategorijas (neizteikts) ciklons, un mēs esam daļēji tā “siltajā sektorā”.

 44. Romāns Kolduns Says:

  Jopcik . Rs jau rāda 15,7°C. Nu kas tas ir? Varbūt tur meteostacijas teritorijā kāds kūlu dedzina ka tik silts? Termometrs aizdegās vai arī deg tieši zem termometra. Pilnīgi iespējams ka nākamais rs rādījums būs +100,0 °C bet vēl pēc stundas rādījuma nebūs – būs tikai errors ka IE cannot display the webpage. Tā būs.

 45. raitis_sametis Says:

  Wunderground (sk. saiti iepriekš…) vēstī par sniedziņu pēc nedēļas…

 46. Romāns Kolduns Says:

  + 16,1 °C Rs rādījums tagad. Tādas temperatūras parasti pie mums bieži vien no rītiem ir vasarās. Tāda hohma būs ja tas rs šodien eksplodēs.

  Raitis Sametis var jau tagad sākt rakstīt jaunu sadaļu par šo notikumu un par daudzajiem grādiem ārā.

 47. Gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude man pie loga enā, 8 stava ir +12,5,isti pavasarigs laiks 🙂

 48. Cb Says:

  “Raitis Sametis var jau tagad sākt rakstīt jaunu sadaļu par šo notikumu un par daudzajiem grādiem ārā.”
  Nu sametis jau to nedarīs. Viņam prātā tikai aukstums, atziemas, sinegs utt.
  Lai slavēta Saule un pavasaris! 😉

 49. raitis_sametis Says:

  būs gan – kas jāpieraksta pie pavasara apakštēmas blogā…

 50. raitis_sametis Says:

  Bet visumā šādas ekstremāli (aprīļa sākumam) dienas jau tika paredzētas, tas gan nozīmē pēc līdzsvara principa (raksts par “līdzvara tēmu” man ir padomā…) kādus aukstuma viļņu uzplūšanu netālā nākotnē.

 51. Romāns Kolduns Says:

  +16,2 °C Rs rādījums tagad. Nu ko, labs. Vasara jau sākusies. Ja viss pavasara brīvlaiks tāds būs, tad pēc dažām dienām varēs iet peldēties.

 52. orkaans Says:

  Man Teikā abi termometri ēnā rāda teju +15 grādus…. 🙂
  Liekas,ka vējš sāk iegriezties no ZR puses-tagad jau pūš R vējš ar nelielu novirzi uz ZR…

 53. raitis_sametis Says:

  Būs man jāatver viena apakšlapa- kas veltīta cilvēku pavasara kaislībai: kūlas ugunsgrēkiem!

 54. fēnikss Says:

  to b

  Tu laikam kaut ko pārprati Cb rakstītajā. Man arī tā gadās, jo es taču šeit nesēžu un nepētu katru vārdu, bet tikai iemetu aci.

  to Romāns Kolduns

  Mazais, nomierinies! Pat +20 aprīļa sākumā nebūtu nekas traks, jo kāds gan ir aprīļa 1. dekādes max rekords? +28,1! Bet ja nopietni, tad pērngad arī bija silts mēneša sākums. Un aizmirsti par http://www.rs.lv ! Pēc viņu termometra Rīga jau sen atrodas ja ne subtropos, tad dienvidu stepju zonā noteikti.

  to Juris A.

  Mana tupā galva pat pusi no Tevis uzrakstītā neuztvēra. Vai tiešam nevar nedaudz cilvēcīgākā valodā? Ne jau sarežģīti termini vairo teksta saturīgumu.

 55. raitis_sametis Says:

  http://www.meteo.lv/public/faktiskais_laiks.html

  Pēc meteo.lv faktiskā laika kartes- Rīgā šodien +13,8; Jelgavā +13,9

 56. Juris A. Says:

  Kvazitupāk nav iesējams!

 57. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/25405.html

  Atvēru lapu- šai “2009. gada kūlas dedzināšanas sezonai”

 58. fēnikss Says:

  Jā, mīļā Rīga šodien godam sevi parādījusi, esmu lepns par to. Bet kas atkal ar Igauniju? Tur atkal ir siltāks kā lielā daļā Vidzemes. Mani jau sen sen moka šaubas par Igaunijas automātisko staciju objektivitāti, jo nu pārāk bieži tur ir nesaprotami silts.

 59. b Says:

  to Fēnikss
  satelītā var labi redzēt, ka līdz dienas vidum Vidzemē bija daudz mākoņu, arī Igaunijas pašos dienvidos, bet pārējā Igaunijā spīdējā saule, tas, manuprāt, šoreiz ir iemesls.

 60. Cb Says:

  Plkst 15:00 oficiāli manā pilsētā Jelgavā gaisa temperatūra, kā parasti, bija visaugstākā Latvijā – +13,9 grādi! 😉

 61. Cb Says:

  –>b
  Es neteicu, ka būs daudz negaisu, bet gan:”..nebūs bagāta ar pērkona negaisiem”

 62. Cb Says:

  ->b
  Un +20…+24 subjektīvi uzskatu par vēsu vasaru, jo ar tām domāju tikai dominējošās temperatūras, jārēķinās, ka iespējamas tāpēc vēl zemākas. Turklāt naktis tad tādā gadījumā būtu pārāk vēsas, temperatūrai bieži noslīdot līdz +10 grādiem, varbūt pat vēl zemāk.

 63. fēnikss Says:

  Njā… Nolāpītā Vidzeme… kā tajās pasakās par mirušo zemi, kur nekad nespīd saule, ir auksts un nav nekādas dzīvības. Radiniekiem jau apnikusi tā neviesmīlīgā Vidzeme, izmantojot krīzes nosistās cenas, domā pirkt lauku īpašumu kādā D-Latvijas rajonā.
  Kas ar leišiem noticis, ka aizvākuši tik ļoti gaidīto siltumu svētdien? Es jau biju ieplānojis aktīvus darbus, bet nekā – atkal vēsums.
  Starp citu, šorīt (gan 3:00, gan 6:00) LVĢMA m-stacijas nekur Latvijā neuzrādīja salnu, taču jau izejot pa privātmājas ārdurvīm, sajutu sala smaržu (ir tāda убийственная smaka). Un kā tad, peļķes bija pārklātas ar plānu, bet pilnīgu ledu. Labi, ka siltumnīcā augus vakarā apklāju ar agroplēvi – 4 kārtās.

 64. b Says:

  to Cb

  nu jā, bet runa jau ir par prognozi. Ja savu prognozi kaut kur ieraksta, tad jau tā domāta, lai citiem no tās kāds labums, tādēļ subjektīvismam dikti laukā nevajadzētu spiesties. Un kas gan tā par prognozi, ja prognozē to, kas ir vienmēr. Protams, man kabatā nestāv statistika, bet nu liekas, ka šādas 20..24 grādi ir visbiežāk novērotās. Ja gribi raksturot, cik vēsa būs vasara, tad drīzāk nosauc dienu skaitu ar kādām neparasti zemām temperatūrām vai uzsver, cik maz būs karstu dienu… nu kaut kā tā. Jo prognoze – decembrī Latvijā gaidāms sniegs arī piepildīsies 100%. jo sniegs decembrī kaut kur uzsnieg pat vissiltākajā ziemā, un visur ir biezā slānī sniegotā ziemā. Tāpat ar tiem grādiem, tādi dominējošie ir katru vasaru.

 65. orkaans Says:

  Starp citu-šodien redzēju jau pirmo tauriņu.
  Tas bija kāds no raibeņiem…

 66. Maija Says:

  Ja pirmo redz raibu tauriņu,būs raiba vasariņa!Kaut arī vējš ass,Piebalgā šodien pirmā,pusl\idz normālā diena!Sniega gan vēl padaudz,jo kūst ļoti lēnu.Tā nu tas ir,vajadzēja jau visam jukt un brukt pa dienas vidu,bet nekā…

 67. Romāns Kolduns Says:

  Daugavā uz ledus vēl bija 3 makšķernieki. Ļoti silts bija, izejot no mājas, pat nejutu ka būtu kaut nedaudz vēsāks nekā istabā, pašlaik liekas ka ir karsts kaut arī zinu ka ir tikai kādi 13 grādi. Rudenī ap septembri gan tie paši +13 liksies kā -13.

 68. fēnikss Says:

  to Maija

  Sveicināta Vidzemes kaimiņiene! Turam īkšķus par ātru sniega noiešanu Latvijas sniegotajā augstienē! Cik tad nu var…

  Bet, kur pazudusi Saksija? Gan jau bauda pirmo īsti pavasarīgo dienu Rīgā. Saprotu un atbalstu. Kā šorīt iebraucu Rīgā, taisni vai sirds iedziedājās, redzot nokusušo zemi, kur vietām jau zaļi toņi parādās. Lūk tā ir dzīve, nevis kā … Varu galvot, ka šobrīd mans pagalms ir kļuvis zaļāks kā no rīta. Atceros 2006. g. aprīli, kad līdz beigām bija brūna zāle, neraugoties un ļoti siltu pēdējo nedēļu. Tātad šogad vismaz zāle mūs nepievils.

 69. saulcerite Says:

  Es gan uz Gaiziņu un Ērgļiem braucu bieži un ar prieku-tur ir tāda īpaša aura,klusums mežos un mākoņi it kā ļoti zemu,tādi īpatnēji negaisi virs Kaķīša/Viešura/.Varbūt turienes nokrišņi saistīti ar augstumu virs jūras līmeņa/dažkārt liekas ka tos mākoņus var noķert aiz malas tik zemu tie iet./

 70. Maija Says:

  ‘Fēniks,Jums pilnīga taisnība!Mums gan līdz zālītei vēl tālu,kamēr tas lielais sniegs nokusīs…Nu tā gribās siltumiņu,kaut drusciņ!

 71. kika Says:

  Salacgrivaa sniega vairs nav,ar katru dienu araa siltaak un patikamaak!!!!

 72. Gubumakonis Says:

  Labprat padzivotos tada vieta Latvijaa,kur vel ir daudz sniega,jo sniegs man patiik,bet neka 😉 Seit pie mums Riga no sniega ne vests un ir silts saulains pavasarigs laiks ara 🙂 Bet tapat jau daziem laiks nepatiik,kaut pavasaris lauzas pie mums ar visu sparu,kaut ka neticas,kad ledus upes jau gandriz izgajis,ka kautkur Latvija vel valda ziema… Laikam dazi grib,lai apriļa sakuma ir jau sauss un ir +30,vai 😉

 73. Cb Says:

  Jā, Vidzemē ir jārēķinās ar zemām temperatūrām – nu kā jau augstienē. Tikai esmu patiešām pārsteigts, ka tur tik ilgi tas sniegs šogad turas, nu gļuži kā Sibīrijā. Labi ,ka es dzīvoju tādā vietā kā Jegavā, kur vienmēr ir silts laiks, salīdzinoši daudz saules. Pēdējā laikā mani īpaši nestrauc, vai negaiss ies garām, jo no malas arī ir ļoti interesanti vērot. Temperatūra šodien sasniedza +14,5 grādus, bet Palmu Svētdiena solās būt vēl siltāka :). Domāju, ka šajās dienās savu mandeļkoku arī varu atsegt.

 74. Gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/

  Mana galerija,ka izskatijas ši silta pavasariga diena Zolitudes apkārtne.

 75. Maija Says:

  Paldies ,Maikl,bildes ir fantastiskas!Man,kā puķu fanātei,tas ir kā sviestiņš uz maizes.vēl jo vairāk gaidu siltumu!

 76. fēnikss Says:

  Pat aukstā Skotija rāda solīdu veģetācijas izrāvienu. Vispār jau baigi smuki.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: