Par prognozēšanas grūtībām un pašreizējām prognozēm

Mainoties gadalaikiem, laika prognozes mēdz būt visneprecīzākās: gan tādēļ, ka dabā norisinās straujas izmaiņas, it īpaši, kad pavasaris nomaina ziemu, gan tādēļ, ka laika apstākļu modeļi un sinoptiķi bieži vien nespēj adekvāti reaģēt uz šīm izmaiņām.

Sinoptiķis, ikdienā veidojot laika prognozes, pierod pie esošā gadalaika un tad, kad sinoptiskie procesi mainās līdz ar jauna gadalaika iestāšanos, viņš jau bieži vien ir aizmirsis, kā viss norisinājās pirms gada un tādēļ daudzas lietas ir „jāmācās no jauna”. Un kad sinoptiķis beidzot ir pieradis pie esošās sezonas, jau tuvojas nākamā, un viss sākas no gala. 😀

Arī pašreizējā pāreja no ziemas uz pavasari nav izņēmums, laika apstākļu modeļu prognozes ir nepastāvīgas un krasi mainīgas. Šajā pārejas posmā īpaši sarežģīti ir prognozēt ciklonu stiprumu un to pārvietošanos, kā arī anticiklonu noturību.

Reizēs, kad nepiepildās mākoņainības prognoze, gaisa temperatūras prognoze tuvākajai dienai var būt pat ar 6 grādu kļūdu, jo gaisa temperatūru dienā visvairāk ietekmē tas, vai un cik ilgi spīd saule, savukārt minimālās gaisa temperatūras prognoze tuvākajai naktij šādās reizēs var būt pat ar vēl lielāku kļūdu. Bet pamatā ir tikai viena kļūda, kuru, zinot laika apstākļu mainīgo raksturu, grūti nosaukt par lielu – debesis noskaidrojas tad, kad tas nebija prognozēts, vai arī mākoņi neizklīst tad, kad bija prognozēts skaidrs laiks.

Pašreizējās modeļu prognozes liecina, ka laiku Latvijā līdz svētdienai vai pirmdienai galvenokārt noteiks plašs augsta spiediena apgabals. Gar tā ziemeļu, ziemeļrietumu malu Latvijā no rietumiem ieplūdīs siltākas gaisa masas, tādēļ tie modeļi, kuri prognozē lielākoties saulainu laiku, paredz gaisa temperatūras paaugstināšanos svētdien līdz +8 vai pat +10 grādiem. „Global Forecast System” gan šobrīd prognozē, ka svētdien būs daudz mākoņu un nelieli nokrišņi, līdz ar to vēsāks.

Bet nākamās nedēļas sākumā viens vai vairāki cikloni no Norvēģu jūras un Skandināvijas pārvietosies uz austrumiem, savukārt virs Eiropas centrālās un ziemeļrietumu daļas var nostiprināties anticiklons, un šādā situācijā Latvijā tiek prognozēta īslaicīga aukstāku gaisa masu ieplūšana no ziemeļiem, ziemeļrietumiem. Aukstā atmosfēras fronte, šķērsojot Latviju, atnesīs vismaz nelielus nokrišņus – lietu, pēc tam sniegu, pastāv arī stiprāka sniegputeņa iespēja.

Ja anticiklons savu atrašanās vietu kādu laiku nemainīs, tad aukstums turpinās ielūst vairākas dienas, bet tas varētu pārvietoties uz dienvidaustrumiem, ļaujot Latvijā no jauna ieplūst siltākam gaisam. Pašreizējās ilgtermiņa prognozes rāda, ka vēlāk martā var atkārtoties līdzīga situācija un no ziemeļiem vēlreiz var ieplūst aukstākas gaisa masas.

30 Atbildes to “Par prognozēšanas grūtībām un pašreizējām prognozēm”

 1. ... Says:

  kā domājat,būs ar Pļaviņām šogad?Iedzīvotāji pret sinoptiķiem.Vieniem viens,otriem otrs uzskats.Īpaši jau laikam Gostiņu iedzīvotāji?

 2. Saksija Says:

  GFS prognozēja, ka šodien Rīgā temperatūra labākajā gadījumā sasniegs 2 grādus, bet šobrīd Rīgā 6 grādi. 🙂

  • maikls Says:

   Rīgas Siltuma meteostacija Imantā šobrīd rāda pat +9 grādus (www.rs.lv), laikam saule iespīdējusi meteostacijas ielā un asfalts, mūri strauji sasilst; negribas ticēt, ka pašam termometram tiek virsū saule. Dzīvē to staciju neesmu redzējis, tāpēc grūti spriest. Kad nespīd saule, tad tas termometrs rāda pietiekami precīzi. Visneprecīzāk tas rāda saulainās pievakarēs.

 3. raitis_sametis Says:

  Zantē uz Kurzemes robežas=+4 (pie durvīm saules pusē)…
  =========
  Šodien – pirmo lauku cīruli šogad dzirdēju…

 4. Cb Says:

  Bet Jelgavā 14:00 oficiāli reģistrēti pat +6,5 grādi – vissiltāk Latvijā

 5. fēnikss Says:

  Bet būsim reālisti, ja uz pieguļošo laukumu spīd saule, tad tur gaiss būs siltāks, kā ēnā. Un tā kā tur ir vairāk asfalta kā zālāja, tad dabiski, ka ātrāk sasilst. Tikai uz mūsu lidostu asfalts neattiecas. Kāds zina, kur tieši lidostā ir tā ledainā m-stacija? Mans kalibrētais termometrs pagaidām nav pārsniedzis +8,2 grādus, taču pieļauju, ka tuvāk sniegam temp. ir zemāka, kā vairākus metrus virs tā.
  Es vai zemi speru gaisā, iedomājoties, cik silts šodien būtu, ja sniega vietā būtu kaila zeme. Nu vismaz poļiem šodien nav tik silts kā mums, kaut gan Portugāle patīkami pārsteidz – tur pat vasarās nereti ir vēsāks kā šodien.

 6. snake Says:

  un šķiet,ka Liepājā ir aukstākais Latvijā,pēc meteo.lv datiem uz plkst. 14:00

 7. Cb Says:

  Nu jā, Liepājai jārēķinās ar vēsiem/aukstiem pavasariem un vēsākām vasarām kā citviet Latvijā. Bet Jelgavā, ja pastāv līdzvērtīga gaisa masu stabilitāte un mākoņainība, var rēķināties ar augstākajām gaisa temperatūrām Latvijā dienas laikā.

 8. snake Says:

  bet ja vējš pūs no iekšzemes,tad tās atšķirības ir visai minimālas,vismaz vasarā

 9. Romāns Kolduns Says:

  Man Ogrē termometrs rādīja +6°C dienas laikā. Saule gan praktiski nespīdēja (tikai saulrieta laikā smuki oranža saule parādījās).

 10. daaaa Says:

  man liekas, ka ir nekorekti salīdzināt sinoptiķus un skaitliskus modeļus

 11. Digital1 Says:

  Rīgā bija +6,2

 12. fēnikss Says:

  Rīgā bija +8, taču polārajā lidostā gan bija tikai +6,2. Bet tā kā esmu ļoti tālu no lidostas, tad man tās rādījumi bijuši nebijuši.

  to Cb

  Nevaru piekrist par Liepāju. Visā Liepājas rajonā, jo īpaši tā D-daļā, vasaras ir visai siltas, turklāt augusts tur ir vissiltākais visā Latvijā (Jelgava atpūšas maliņā). Bet jūlijā, jūnijā tā atpaliek tikai no Zemgales un Latgales, nevis visas Latvijas. Un es neizceltu Jelgavu kā siltāko vietu, jo reāli visi 3 rajoni: Dobeles, Jelgavas un Bauskas var lepoties ar labām vasarām, kaut gan arī Daugavpils un Krāslavas rajoni īpaši neatpaliek.
  Bet pavasaros arī Liepājā var būt siltāks kā Rīgā, vairākkārt esmu to manījis. No Latvijas lielpilsētām Liepāja viennozīmīgi ir siltākā un visādi citādi laikapstākļu lutināta.

 13. cumulus Says:

  man vakar Rīgā, Teikā arī bija +8 grādi, precīzāk +8,3.
  Šobrīd ir +6,4.

 14. fēnikss Says:

  man bija +8,2… tātad, ja jau mums sakrīt, tad visticamāk tā arī bija. Bet sniegs gan ļoti lēni kūst. Vai tiešām ļoti sausais gaiss tam par iemeslu?

 15. raitis_sametis Says:

  man gan šis liekas- tāds garlaicīgs laiks (meteo…)

 16. dAvi Says:

  Liepājā gada vidējā gaisa temperatūra ir visaugstākā Latvijā. Pavasaros Liepājā pat mēdz būt siltāks nekā Latvijas vidienē. Bet tad vējām ir jāpūš tā kārtīgi no sauszemez un saulītei jāstaigā pa zemes virsu. Bet gadās =) Augusts, septembris, oktobris ir vienkārši superīgi Liepājā! Krietni siltāks nekā pārējā daļā latvijas =))

 17. Cb Says:

  to fēnikss
  Bet atceries to, ka Jelgava atrodas ieplakā, un liela daļa gubu-lietus mākoņu Jelgavai vasarā iet garām, kamēr Dobelē un Bauskā spēcīgi līst. Tāpēc kopumā Jelgavā vērojamas maksimālās gaisa temperatūras. Pagājušo gadu bieži atkārtojās scenārijs, kad centrālajos un un rietumu rajonos bija apmācies, bet austrumos – skaidrs, tāpēc arī Daugavpilī toreiz bija vērojamas maksimālās gaisa temperatūras, bet pie tām pašām gaisa masām un debesu skaidrības Jelgavā droši vien būtu vēl siltāk.

 18. snake Says:

  Liepājā patreiz caur mākoņiem uzspīd saule un temperatūra ēnā (ziemeļu) pusē rāda +7,1,digitālais termometrs kā augstāko temp. šodien ir saglabājis +8,7 grādus.

 19. cumulus Says:

  Teikā(un noteikti arī citviet Rīgā) parādās skaisti, pavasarīgi gubu mākoņi. Var redzēt,ka no dažiem krīt nokrišņi, visticamāk,ka lietus.
  es jau 10.martā minēju par fotogrāfiju bloga izveidošanu. Un “gubumakoņa” iedvesmots es to izveidoju. 🙂
  http://dabasparadibufoto.wordpress.com/
  pagaidām tu nav vēl daudz foto, bet ar laiku es tas tur ievietošu.

  tur mans lietotājvārds ir “orkaans”, tapēc arī šeit turpmāk es būšu “orkaans”(kaut gan “cumulus” man patīk labāk 😀 )

 20. fēnikss Says:

  to snake

  Jūsu pusē sniega mazāk kā Rīgā un šodien pie mums mazāk saules, kas neļauj gaisam sasilt. Kā jau bija paredzams, Liepājā vēl joprojām dominē plusi, tātad meteo-pavasaris Liepājā sākās februāra pēdējās dienās – agrāk kā vairumā Latvijas pilsētu. Un gan jau arī vasara tur sāksies ātrāk kā citviet Latvijā.

 21. kika Says:

  Salacgrivaa shobrid +7,5 gradi,dikti pa retam kads saules stars paraadaas/bet termometrs jebkura gadijumaa sanaak enaa/,mazliet vejinsh.silts un jauks laiks kopumaa.

 22. snake Says:

  nu par to vasaru,nezinu.man jau liekas ka centrālajos rajonos sākas ātrāk. bet nu tagad Liepājā gan spīd saule un vispār superīgs laiks,un priecē,ka sniegs ātri kūst ārā,un ielas ir tīras,nav tās žļurgas 🙂

 23. raitis_sametis Says:

  Pareizi- arī virs Pārdaugavas ir neizteikti gubu-lietus mākoņi, kas droši vien nesīs dažas lietus piles…

 24. raitis_sametis Says:

  Man ir dažas fotogalerijas vēl…
  http://foto.inbox.lv/maksaaju/makoni130209
  Svaigie neizteiktie cb mākoņi skatā no Pārdaugavas, SWH Radio ziņo- Rīgas otrā pusē snieg sniegs….
  ——-
  http://foto.inbox.lv/maksaaju/makoni110309
  Cu+Cb mākoņi ar sniega brāzmām Zantē (uz Kurzemes robežas)…11.3.2009.

 25. fēnikss Says:

  Nupat iepazinos ar oficiālo februāra apskatu. Iekrita acīs šis teikums:
  “Arī 1. februāra diennakts minimālā gaisa temperatūra (-23,0ºC Zosēnos) bija 2008.-2009. gadu kalendārajā ziemā viszemākā.”
  Tad jau ziema ir bijusi vairāk kā maiga. Kaut nu katru gadu būtu tik mēreni siltas ziemas. I aprikozes, i persiki, i pistācijas, tāpat mandeļkoki – šoziem viss būs veiksmīgi pārziemojis.

 26. Cb Says:

  Mans digitālais termometrs Jelgavai šodien t-max uzrāda +6,9 – un tas vairāku metru aukstumā ēnainā vietā, tātad piezems slānī vietām bija ap +8 grādiem.

 27. fēnikss Says:

  Vēl labāk, nogulies zemē un būs visi +18. Diez vai sniegota zeme silda gaisu…

 28. Cb Says:

  es jau uzrakstīju, ka “vietām” – tur, kur zeme atkususi

 29. Gubumakonis Says:

  http://weatherfoto.wordpress.com/

  Seit var apskatit sodienas pavasarigus gubumakonus,kas pecpusdien ari atnesa islaicigo slapjo sniegu Pardaugavaa un vakara saulrietu Rigas centraa 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: