Kļūs aukstāks

Tuvākajās dienās Latvijā, tāpat kā citviet Eiropas austrumu un centrālajā daļā, ar ziemeļu vējiem ieplūdīs aukstākas gaisa masas, brīžiem arī nedaudz snigs.

Virs Austrumeiropas sestdien atrodas plaša ciklonu sistēma ar vienu no centriem virs Baltkrievijas. Virs Rietumeiropas izvietojies anticiklons, un tuvākajās dienās arī virs Skandināvijas pastiprināsies augsta spiediena apgabals. Gar tā austrumu malu un ciklona rietumu malu Latviju sasniegs salīdzinoši aukstas gaisa masas no ziemeļiem.

Tā kā uz austrumiem no Latvijas atradīsies ciklons, saglabāsies liels mākoņu daudzums, tādēļ gaisa temperatūra būs augstāka nekā gadījumā, ja, valdot aukstajām gaisa masām, debesis būtu skaidras. Turklāt gaisa temperatūras pazemināšanos kavēs arī ziemeļu vējš, kas sev līdzi nesīs siltumu no Baltijas jūras, visvairāk tas būs jūtams Kurzemē.

Šajās brīvdienās ilgstoša snigšana gaidāma Latvijas austrumos. Arī nākamās nedēļas pirmajā pusē vairāk snigs austrumu rajonos, citviet valstī nokrišņu, visticamāk, kopumā būs maz. Vietām var parādīties lokāli un īslaicīgi jūras un līča efekta izraisīti nokrišņi, tas ir, sniegs.

Saskaņā ar pašreizējām GFS prognozēm mākoņu un vēja dēļ gaisa temperatūra tuvākajās piecās naktīs Latvijā nenoslīdēs zem -10 grādu atzīmes. Taču tā kā virs Latvijas atradīsies aukstas gaisa masas un gaisa temperatūra 1-2 kilometru augstumā lielākoties būs -10..-13 grādi, tad, debesīm nakts laikā vietām skaidrojoties un vējam pierimstot, gaisa temperatūra tur var arī strauji pazemināties zem -10 grādiem. Arī GFS pavisam nesen vēl prognozēja, ka nākamās nedēļas pirmajā pusē gaiss vietām Latvijā atdzisīs līdz aptuveni -20 grādiem.

Parasti, ja visas nakts garumā (ziemas laikā) ir skaidrs laiks un valda bezvējš, gaisa temperatūra uz zemes noslīd aptuveni 15 grādus zemāk par temperatūru 1-2 kilometru augstumā (850 hPa temperatūru), reizēm šī atšķirība sasniedz 20 grādus. Savukārt saulainās vasaras dienās, ja vējš nenes aukstumu no tuvējām teritorijām, gaisa temperatūra uz zemes paaugstinās aptuveni 15 grādus virs 850 hPa temperatūras.

Nākamajā nedēļā aukstas gaisa masas pārņems lielu daļu Eiropas. Šis aukstuma vilnis ir tas, par kuru jau janvāra beigās runāja Joe Bastardi. Tiesa, pieņēmums, ka februārī Latviju sasniegs patiešām aukstas arktiskas gaisa masas, izrādījies aplams, arktiskais aukstums februāra sākumā tā arī palika uz ziemeļaustrumiem no mums, un vēlāk tas vēl vairāk attālinājās. Šobrīd un arī nākamnedēļ arktiskais aukstums būs koncentrējies virs Āzijas un Arktikas, prom no Eiropas.

14 Atbildes to “Kļūs aukstāks”

 1. Gubumakonis Says:

  Tuvako nedelju beidzot stabila ziema,cerams sniegs ari Riga uzsnigs 🙂 Sorit Zolitude apmacies,migla izklida,krit retas sniega parslas,t-1.

 2. Juris A. Says:

  Otrdien Latviju sagaida neliela, kā to dēvē burātāji vasarā, ziemeļu vētra. Anticiklons (AC) kreisajā pusē ar rotāciju plkst. rād. virzienā – ciklons (C) labajā pusē ar rotāciju pretēji plkst. rād. virzienam. Rezultātā pa vidu parādās pastiprināta vēja plūsma lejup virzienā. Šī AC un C sistēma kopā strādā kā rotējošs zobratu sūknis (kā eļļas sūknis auto motorā), un rauj iekšā gaisa masas, kas atrodas ziemeļos. Vasarā uz jūras tas izskatās kā zilas debesis, trakojošs Z vējš, jūra balta no viļņu putām. Ārkārtīgi skaists skats, bet purina pamatīgi un pavēss.

 3. Gubumakonis Says:

  Tad jau te uz sauszemes otrdiena varetu but vejaina diena ar nelielu piezemes puteni (ja sniegs bus sasnidzis) un samera nekomfortabls dzestrs laiks 😉

 4. miglinja Says:

  Izskatās ka arī marts būs auksts…:((

 5. maikls Says:

  Nu šobrīd Baltijas jūrā ir stiprāks ziemeļu vējš nekā tiek prognozēts otrdien. Otrdien pat varētu valdīt lēni vēji, ja anticiklona izstieptais un plašais centrs nonāks virs jūras, kā to prognozē, piemēram, Lielbritānijas modelis.

 6. ... Says:

  paskaidrojiet,lūdzu ,man,kāpēc vismazāk sniega parasti ir rajonā no Saldus līdz Dobelei.Šodien saka,Rīgā snieg,bet te sniegs nav apklājis tā īsti pat pērno zāli

 7. Gubumakonis Says:

  Nu nemaz jau ari Riga tik stipri nesnieg,ari tik knapi zemi piesedza,pat 1 cm pagaidam nav Zolitude,bet vakardienas sniegs nokusis. Vispar pedejas 2 nedelas Riga bijis maz nokrisnu.

 8. Juris A. Says:

  Uz otrdienu WRF 27km (atjaunots šorīt) dod, sākot no plkst. vienpadsmitiem N – vēja ātrumu 11m/s, brāzmās 14 m/s

 9. raitis_sametis Says:

  UZ ziemeļiem no Saldus (Zantē) arī tāds knaps 3cm sniegs…

 10. raitis_sametis Says:

  Pēc ilgtermiņa prognozes, dramatiski laika apstākļu saasinājumi maz ticami līdz marta vidum… pēc tam gan laiks var sākt “dancot” t.i. dažas pavasarīgas dienas var mīties ar dažām visai drastiskām atziemām…

 11. SĒRGA Says:

  Es jau vairs nevaru sagaidiit vasaru ! kadas prognozes kaada vasara buuss ?

 12. khmm Says:

  Vasara nebūs, būs silts pavasaris!

 13. Digital1 Says:

  khmm , Ļoti ceru, ka tu kļūdies … kas tev liek tā domāt?

 14. raitis_sametis Says:

  Vasara- visumā mainīga, ne sevišķi karsta. *Pareiz neko vairāk nevaru pateikt…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: