Par laika apstākļu dīvainībām Eiropā

Gar plašas ciklonu sistēmas austrumu malu Eiropas centrālajā un austrumu daļā aizvadītajās dienās ieplūda ļoti siltas gaisa masas no Āfrikas, vienīgi pašos Eiropas ziemeļaustrumos savas pozīcijas joprojām noturēja arktiskais gaiss.

Daudzās valstīs gaisa temperatūra pakāpās līdz rekordaugstai atzīmei. Reģionā, kur saskaras Polijas, Baltkrievijas un Ukrainas robežas, sestdien tika reģistrēti +16 grādi. Tālāk uz dienvidiem – Balkānu pussalā – sestdien tika reģistrēti +19 grādi, tas gan nedaudz atpaliek no piektdien reģistrētā +21 grāda.

Tik silts laiks bija vērojams pateicoties tam, ka dienas laikā spīdēja saule. 1-2 kilometru augstumā gaisa temperatūra sestdien virs Latvijas un Polijas īpaši neatšķīrās, bet tā kā Latvijā inversijas dēļ saglabājās apmācies un dūmakains laiks, tad piezemes slānī iestrēga salīdzinoši auksts gaiss – aukstumu baroja sniegs, ledus un aukstā zemes virskārta, turklāt siltais gaiss 1-2 kilometru augstumā neļāva notikt ierastajai gaisa masu vertikālajai apmaiņai, kad siltais gaiss ceļas augšup un aukstais grimst. Zemie mākoņi vienlaicīgi bija gan cēlonis, gan sekas inversijai.

Taču ar dienvidu puses vēju daļa no siltuma ir sasniegusi Latviju – Liepājā svētdienas rīts atnāca ar +6 grādiem, liecina mērījumi Liepājas lidostā.

Rumānijas galvaspilsētā Bukarestē, pateicoties skaidrajam laikam, gaisa temperatūra sestdien paaugstinājās no -3 grādiem agrā rītā līdz +17 grādiem pēcpusdienā. Parasti gaisa temperatūra februāra sākumā šeit dienas laikā nepārsniedz +5 grādus. Savukārt Somijā maksimālā gaisa temperatūra sestdien bija no +3 grādiem valsts dienvidrietumos līdz -34 grādiem valsts ziemeļos.

Tuvākajās dienās gan siltās, gan aukstās gaisa masas atkāpsies no Eiropas, tādēļ gaisa temperatūra Eiropā vairs nebūs tik kontrastaina. Gaisa temperatūras amplitūda Eiropā šonedēļ sasniedza 65 grādus (no -42 grādiem ziemeļaustrumos līdz +23 grādiem Vidusjūras piekrastē).

GFS prognozē, ka ļoti spēcīgs ciklons, kas sev līdzi nesīs postošus orkāna stipruma vējus, pirmdienas vakarā vai naktī uz otrdienu sasniegs Franciju, mazāk spēcīga vētra skars arī citas  tuvējās valstis.

Latviju šovakar un naktī uz pirmdienu, sākot no rietumu rajoniem, šķērsos aukstā atmosfēras fronte, kas atnesīs mērenu lietu, kas pāries sniegā. Aiz frontes debesis skaidrosies, ieplūdīs vēsāks gaiss no rietumiem. Līdz ar to pirmdienas rītā ceļi var pamatīgi apledot, bet dienas laikā saule gaisu sasildīs vidēji līdz +3 grādiem. Naktī uz otrdienu gaisa temperatūra varētu noslīdēt vidēji līdz -5, dažviet līdz -9 grādiem, vietām gaidāma bieza migla.

Nedēļas vidū Latviju varētu sasniegt atliekas no minētā stiprā ciklona, tās varētu atnest slapju sniegu un sniegu.

19 Atbildes to “Par laika apstākļu dīvainībām Eiropā”

 1. Juris A. Says:

  Skaists skats no latviešu slēpošanas Mekas Itālijas Alpos Livigno ciematā
  http://www.ilmeteo.it/portale/webcam?citta=Livigno

 2. Anonīmais Says:

  Maiklam

  Nevajag jau pārspīlēt! Visās minētajās valstīs šāds siltums šad tad mēdz būt februārī, parasti gan cita iemesla dēļ – to izraisa fēni. Šoreiz gan fēns nestrādāja – speciāli pārbaudīju datus no to valstu stacijām. Tāds siltums ir pavisam tipisks Balkānu un Karpatu valstīs, kā arī Vācijā, Krimā, Kaukāzā, nu visur, kur fēns vispār ir iespējams.

 3. Gubumakonis Says:

  Nu tad beidzot nakamnedelj sagaidisu ari sniedzinu izskatas,citadi pedejas paris nedeljas loti maz nokrisnu bija,tad jau mums prieksa varetu but interesantaki laikapstakli neka lidz sim 🙂

 4. raitis_sametis Says:

  Man te Zantē pie ārdurvīm +3,5, sneiga sega ar “melnas zemes” plankumiem, …

 5. Anonīmais Says:

  Šodien ir visai interesanti dati no tuvējām zondēm. http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html

 6. Romāns Kolduns Says:

  A man Ogrē visi +4°C bija. Ļoti silts un pilni ceļi ar ladu. Viss ledū. Paiet nevarēja.

 7. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/21612.html

  Lapa, kas manā blogā veltīta Austrālijas ugunsgrēkiem un karstumam…

 8. Gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude pa dienu +5 gradi,vakara +4 un list ka pa janiem,riktiga ziema 😉

 9. Romāns Kolduns Says:

  Tagad Ogrē -1°C, apledojums, skaidras debesis, Mēnesi var redzēt

 10. raitis_sametis Says:

  Šorīt jau vēstīja – no šovkara Francijā atkal sāksies orkāns… pat kaut kāds nosaukums tam ciklonam ir iedots:)

 11. Anonīmais Says:

  Žurnālisti vienmēr visu pārspīlē, kā par Austrāliju, tā par R-Eiropas vētrām. Starp citu, es tā arī neatradu konkrētus datus par vēja ātrumu no Spānijas m-stacijām. Manuprāt, tur ne tuvu nebija orkāns.

  • maikls Says:

   Pēc GFS prognozēm Francijas piekrastē vēja ātrums brāzmās var sasniegt kādus 45 m/s. Janvāra orkānā Francijas piekrastē tika uzstādīts absolūtais vēja ātruma rekords konkrētajās vietās, neatceros, vai tie bija tie ziņās minētie 50 m/s vai nedaudz mazāk, tie 50 m/s drīzāk tika reģistrēti kalnos.

 12. Anonīmais Says:

  Kalni neskaitās, jo tur parasti ir rets novērojumu staciju tīkls un arī pilsētu tur nav. Tātad orkāns bija tikai Pirenejos, nevis Spānijas un Francijas pilsētās. Tāpat Apvienotajā Karalistē orkāni visbiežāk ir tikai kalnos. Tāpat kā sniegs Spānijā un Z-Āfrikā, bet žurnālisti to visu pasniedz pavisam citā gaismā.
  Par to Francijas rekordu, lūdzu iedod kādu saiti, lai varu pārliecināties, ka parastas ziemas vētras vietā bija kaut kas… vārdiem neaprakstāms. Jo mani moka šaubas, ka Daugavpilī ir bijis pāri 40 m/s, bet te Biskaja līča piekrastē zem 50 m/s un jau visu laiku rekords. Tad jau ar vētrām slavenais līcis tāda peļķe vien ir.

  • maikls Says:

   Tagad vairs nevaru atrast, kur tas rakstīts, bet toreiz vienā ziņu aģentūras ziņā lasīju, ka, sazinājušies ar sinoptiķiem pa telefonu, viņi uzzinājuši, ka Francijas piekrastē reģistrēts tāds un tāds vēja ātrums, kāds tur iepriekš nekad nebija fiksēts. Man liekas, ka tā bija Reuters ziņa, bet varbūt AP vai AFP.

 13. raitis_sametis Says:

  Par iepriekšējo vētru Francijā un DEiropā ziņo- ir zaudējumi kādu 2 miljardu eiro…

 14. Anonīmais Says:

  Globālās finanšu un jau ekonomikas krīzes radītie zaudējumi vispār pārspēj jebkuras dabas stihijas radītos zaudējumus plusojot pa gadiem vai visas kopā. Ar to gribu uzsvērt, ka cilvēki ir vainīgi pie zaudējumiem, nevis dabas stihijas. Ņūorleānā vispār nevajadzēja aiziet bojā cilvēkiem. Un 2 miljardi milzīgajai Francijas ekonomikai nav nekas, ņemot vērā, ka runa ir par apdrošinātāju izmaksām, nevis valsts budžetu.
  Nopietni iesaku mazāk lasīt žurnālistu sensācijas, jo nereti izanalizējot notikumus izrādās, ka nekas ārkārtējs nav bijis. Ir dažas žurnālistu iemīļotas frāzes, kurām jau uzreiz vajadzētu kalpot par brīdinājumu, ka notiek ziloņa uzpūšana no mušas. Piemēram, pat sirmgalvji neatceras ko tādu, gadsimta notikums un tamlīdzīgi.

 15. Anonīmais Says:

  Ha… ziņu aģentūras. Mūsu LETA jau vien ir ko vērta. Žurnālistika nekalpo sabiedrības informēšanai, bet gan tās vadīšanai, zombēšanai. Vai dažkārt tā vienkārši neko nejēdz no lietām par kurām runā un raksta. Vienīgais ticamais avots ir nacionālo meteodienestu paziņojumi, kaut gan arī tajos var būt kļūdas. Viss pārējais ir salīdzināms ar spēli, kurā viens otram tālāk pačukst sākotnējo informāciju.

 16. miglinja Says:

  Nu gan auzās-šodien pie Ventspils saule pa zemes virsu,putni dzied,gar logu lidinās mušas,laiks kā pavasarī,feini!!!Laikam tas polijas siltums atnācis pie mums arī.

 17. Anonīmais Says:

  Nē, miglinj, virs Latvijas šobrīd nav silta gaisa masa un arī pašā Polijā šodien nav silts. Tas viss ir pateicoties saulei, lai slavēta tā, un plašām teritorijām bez sniega, kā arī inversija nepaspēja izveidoties, jo gaisa masa ātri pārvietojās.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: