Pakāpeniski kļūs siltāks

Anticiklons, kas atnesa aukstumu, dodas dienvidaustrumu virzienā, Latvija šobrīd atrodas tā centrā. Tādēļ valsts lielākajā daļā ir skaidrs laiks un pūš lēns vējš. Šo divu faktoru kombinācija aizvadītajā naktī gaisa temperatūrai Vidzemē un Latgalē ļāva pazemināties līdz pat -23 grādiem. (Nedaudz traģikomisks fakts: GFS modelis sestdien prognozēja, ka naktī  uz svētdienu Latvijā nebūs aukstāks par -12 grādiem, HIRLAM modeļi neprognozēja aukstāku par -15 grādiem, un līdzīgs bija vairums citu modeļu prognožu.)

Naktī uz pirmdienu vējš būs lēnāks, daudzviet gaidāms bezvējš. Tomēr tiek prognozēts lielāks mākoņu daudzums, tāpēc gaisa temperatūra Vidzemē un Latgalē kopumā varētu būt mazlietiņ augstāka. Bet ja nu saglabāsies skaidrs laiks, tad kombinācijā ar bezvēju dažviet iespējams tikpat vai pat bargāks sals nekā aizvadītajā naktī. Liels sals iespējams arī vēl naktī uz otrdienu – varētu būt skaidrs laiks un, lai gan iegriezīsies DA vējš, tas, visticamāk, vēl būs lēns.

Saskaņā ar pašreizējo GFS prognozi jaunās nedēļas vidū Latvijas dienvidrietumu daļā gaisa temperatūra paaugstināsies līdz 0..+2 grādiem. Virs Skandināvijas ziemeļiem un Krievijas ziemeļrietumiem nonāks ļoti aukstas arktiskās gaisa masas. Pagaidām izskatās, ka šis lielais aukstums paliks uz ziemeļaustrumiem no mums, lai gan Alūksnes pusē tas droši vien būs nedaudz jūtams. Eiropas galējos ziemeļaustrumos (Krievijā) nākamnedēļ gaidāms sals līdz -45, varbūt pat -50 grādiem. Iepriekšējās dienās Krievijas ziemeļrietumu daļā bija vērojams sals līdz -40 grādiem. Bet pa vidu starp šiem aukstuma viļņiem pirmdien gaisa temperatūra vietām šajā reģionā paaugstināsies līdz nullei.

Iepriekš pieminēju dažādās prognozes par februāri. Ja Latvijas nacionālais meteodienests prognozē, ka februāris būs 2 grādus siltāks par normu, tad Lietuvas meteodienests – ka 2 grādus aukstāks par normu. Bet vissavdabīgāko prognozi piedāvā amerikāņu Climate Forecast System modelis. Tā prognozes es gan neuzskatu par nopietnām, jo līdz šim tās daudzkārt izrādījušās pagalam aplamas. Bet tik un tā interesanti: 31. janvārī ģenerētajās prognozēs tas paredz, ka februāra vidējā gaisa temperatūra pie mums būs aptuveni 4 grādus zemāka par normu, turklāt varbūtība, ka būs aukstāks par normu, novērtēta uz 85 procentiem. Šī modeļa prognozi februārim un martam var redzēt šajā attēlā (tajā atspoguļota prognozētā temperatūras novirze no normas uz sauszemes).

Bet daudz labāk zināmais amerikāņu Global Forecast System (GFS) modelis šobrīd prognozē, ka laikā no 9. līdz 16. februārim Latvijā valdīs atkusnis. Tiesa, arī šī modeļa ilgtermiņa prognozes nevajag uztvert nopietni. 😀

47 Atbildes to “Pakāpeniski kļūs siltāks”

 1. maikls Says:

  Pievienošos spamotāju pulciņam. Fotogrāfija, kurā redzams no sniega un ledus attīrīts ceļš Grenlandē šoziem: http://wattsupwiththat.files.wordpress.com/2009/01/greenland-snow-08-09.jpg

 2. šorīt Kurzemē Says:

  4.stāva augstumā rādīja -17

 3. Gubumakonis Says:

  Soreiz par svetdienas nakts laikapstakliem visprecizakie izradijas Maikla prognoze un LVGMA prognoze kuri solija sonakt iespejamo salu lidz -20 🙂 Bet kadas tad domas,kads tad isti bus februaris,kurs prognozetais variants piepildisies visdrizak? es domaju,ka bus tomer vairak ziemigs laiks un vel viens aukstuma vilnis velak. Tikmer sonakt Zolitude t noslideja lidz -16,ari tagad ap -15 un ir ideali skaidrs laiks un gandriz brzvejs. Pilnigi iespejams,ka kaut kur Latvija sonakt ari bija lielaks sals par tiem -23,kas fikseti oficiali. Vel man liekas,ka ari sniega segai ir nozime,un tur kur vel saglabajusies sniega sega,t pazeminasanai ir labveligaki apstakli un ta notiek straujak,ka un specigak,ka tajas vietas,kur sniega nav un ir plika zeme,vismaz man radas tads iespaids .

 4. khmm Says:

  Grenlandē bez GPS iekārtas no mājas laukā nerādīties, diezgan viegli apmaldīties sniegu ierakumos:)

 5. Anonīmais Says:

  Maiklam.
  Tās ASV prognozes ir pilnīgi no pirksta izzīstas, turklāt, lai to pierādītu, saglabāju fantastiskākās prognozes. Par janvāri viņi izgāzās vēl neredzētā līmenī, un tāpat būs ar februāri. Varbūt iemesls slēpjas piezīmē zem datuma – Initial conditions: 20Jan2009-29Jan2009. Ja viņi patiešām to modelē, izejot no tik maza laika perioda, tad nav brīnums, ka viņi vienkārši niekojas tīmeklī.
  Es gan esmu pamanījis, ka arī Eiropas sniegtās prognozes Lietuvas meteodienestam pārāk bieži neatbilst realitātei. Pēc manas analīzes, februārim tomēr nevajadzētu būt aukstam, sliktākajā gadījumā tikai nedaudz aukstākam par veco normu. Bet drīzāk nedaudz vēsākam par aizvadīto janvāri. Zinu, ka Tu neatzīsti ilgtermiņa prognozes, tomēr dažiem, tai skaitā man, tās ir pat svarīgākas par īstermiņa laika prognozēm. Varbūt rudens un pavasara sezonas nav tik būtiskas, taču ziema un vasara saimnieciski ir ļoti nozīmīgas sezonas. Kuru kaut vai aptuvena paredzēšana palīdz saimnieciskās darbības plānošanā. Piemēram, es negaidīju aukstu ziemu un tāda tā arī nav.

 6. Anonīmais Says:

  Gubumakonim.

  Tev pareizi liekas par to sniegu, tāpēc jau es neciešu sniegu, ka tas veicina gaisa pastiprinātu atdzišanu mierīgās, skaidrās naktīs, un samazina siltumu atkušņu laikā.
  Manuprāt, ir normāli, ka modeļi nespēj paredzēt inversijas radītās temperatūras. Tāpēc jau cilvēkiem, kam ir kaut neliela pieredze prognožu interpretācijā, vajag pašiem saprast, ka inversija zināmos apstākļos ir neizbēgama.
  Bet vējš pēdējās dienās ir jūtams, kas tikai palielina diskomfortu. Bet varbūt, pateicoties tam, Rīgā tomēr nebija -20. Lai vai kā, bet saule jau silda, kas patiešām priecē.

 7. raitis_sametis Says:

  Labrīt, man naktī uz Kurzemes robežas ap plkst. 3:00 bija – 14, pie saules lēkta – 16, tagad – 9. … Mjāa…

 8. Gubumakonis Says:

  Ar to,ka februaris bus ziemigs,es nedomaju,ka vins bus zem normas,bet tiesi otradi,bus laiks kas tuvu agrako ziemu normai,nevis tik silts,ka ieprieksejos gados,vares atcereties agrako gadu ziemas es ceru:) Un tas,ka Riga sonakt temp.soreiz nemaz nenokrita tik zemu,ka janvara sakuma ir liela loma tam,ka sniega gandriz nav,piem braucot Jurmalas virziena ir gandriz pliki lauki,tapec ari lidostas m-stacija soreiz nemaz nefikseja tadu salu,pat Imanta,RS m-stacija bija nedaudz lielaks sals 🙂 tas pa temu,ka visi te janvari uzskatija,ka Lidosta fikse kaut kadu nenormali aukstu temperaturu. Japiebilst,ka man pie loga gan aukstakaja janvara naktii,gan sonakt bija gandriz vienada t.ap-16 😉 Tomer interesanti butu zinat Jusu viedoklus,kads tad kopuma soziem tad isti februaris bus ?

 9. Anonīmais Says:

  Gubumakonim

  Ja Tu domā, ka šis februāris būs aukstāks par riktīgi aukstajiem 2007. un 2006. gadu februāriem, tad gribas jautāt, kur vēl aukstāk var būt. Tur jau tā lieta, ka mums Latvijā visu laiku gadās gan auksti, gan silti mēneši. Nu un, ka brīžiem prevalē siltums? Ir taču bijuši gadi, kad bijis otrādi.
  Par lidostu man ir cits viedoklis. Vējš visu nakti pūta no A-puses jeb no siltās Rīgas, tāpēc nebija nekādas atšķirības starp kanāla malā esošo m-staciju un auksto lidostu. Savukārt, janvāra sākumā vējš lidostā nepūta no Rīgas. Tā ir vienmēr. Ja pūš no A-puses, tad nav atšķirības starp lidostu un Rīgu, bet R vai D puses vēji gan var dot pat 10 grādu atšķirību. Varbūt kļūdos, taču tā esmu novērojis.

 10. Anonīmais Says:

  Vēl kas “Gubumakonim”

  pat meteoamatieri cenšas nelietot šādu vārdu savienojumu “aukstu temperaturu”. Tas tā, negribēju aizskart, tikai vērst uzmanību.

 11. Gubumakonis Says:

  Par to lidostas temperaturu tas ta varetu but ari,par veja virzienu es nebiju padomajis :),bet drizak abu so faktoru kopums.Pacik neesmu meteorologs,tad vel daudzus pareizus terminus un apzimejumus nezinu,bet pamazam labosimies 😉 Par tam aukstam ziemam-nu neatceros,lai Riga butu tik daudz aukstu menesu/februaru pedejos gados,bet tikai vienu,kad auksts laiks turejas apm 1,5 menesi,parejais bija vien islaicigi aukstuma vilni,un intensivi atkusni pa starpu.

 12. kika Says:

  Salacgrivaa dotaja bridi -9 gradi.debesis skaidras,tomer shodien var redzet pa kadam makonim…

 13. snake Says:

  Vakar LVĢMA prognozēja ka februāris būs silts,bet šodien parādījusies ziņa,ka prognozē aukstāku.

  • maikls Says:

   Vienkārši viena un tā pati prognoze tiek dažādi interpretēta. Kādam LETAs žurnālistam liekas, ka LVĢMA prognozētie -5..+3 grādi februārī ir auksts, tāpēc arī viņš vai viņa ir ielicis tādu virsrakstu. 😀

 14. raitis_sametis Says:

  Bet Latvijas Televīzija plkst. 18:00 ziņoja, ka kaut kur Latvijā – aizvadītajā naktī bijusi arī – 27 temperatūra…

 15. Romāns Kolduns Says:

  Īsāk sakot, Ogrē no rīta bija -17°C un pa dienu nepalika siltāks par -10°C (var būt arī ka -11°C jo spīdēja saule). Tagad rāda -13°C.

 16. zibsnis Says:

  Šodien Lilastē bija vērojams kā jūra sāk lēnām vilkties ciet….

 17. Cb Says:

  Ja vēlies izteikt savus vērojumu/atziņas/prognozes par dabas apstākļiem, tad to var darīt arī šeit: http://link.times.lv/forum2/index.php?f=meteo
  Atšķirība ir tā, ka katrs var ierosināt arī savu tēmu bez piedāvātajām meteoziņām.

 18. Digital1 Says:

  Jā, vakar pa LTV1 teica, ka Kārsavā naktī uz 1. februāri temperatūra bija -27! Kā lai uzzina vai tā arī bija???

 19. kika Says:

  Labriit!!
  Salacgrivaa shorit apmakushaas debesis,neliels nejauks vejsh un dotaja bridi -8 gradi…

 20. snake Says:

  Liepājā patreiz -10,8

 21. Anonīmais Says:

  Eu nu cilvēki, atraduši kam ticēt – žurnālistiem. Gan jau kāds viņiem piezvanījis vai kā tamlīdzīgi. Nu 100 punkti, ka Kārsavā (это ведь такая глуш) nekādu meteopostu nav. Protams, teorētiski kādā zemākā vietā mierīgi varēja tā atdzist, taču to jau var pieļaut vienmēr, kad oficiāli ir pāri -20. Kāpēc no tā tāda ažiotāža jātaisa?

 22. Digital1 Says:

  Es vnk fiksējo šos datus, tādēļ man tas ir svarīgi!

 23. raitis_sametis Says:

  Es arī esmu žurnālists (kas man pamatdarbs…), bet sensācijas jātaisa – ja tam ir pamats! ps. man šorīt pie durvīm (Zantē) -13,5…

 24. Gunars Says:

  Manuprāt ļoti laba temperatūras un mākoņu informācija atrodama
  jaunākajās Google Earth (4.3.7284.3916 beta) versijās. Patreiz tur redzams, ka nekāds dižais aukstums ziemeļos nav, Somijā siltāk nekā pie mums, bet sniegputeņi labi redzami virs Anglijas, Francijas.

 25. Anonīmais Says:

  Gunaram

  Bet šis sals taču atnāca ne jau no ziemeļiem, bet gan ZA vai pat vairāk no A. Somija vienmēr izcēlusies ar ļoti nepastāvīgām ziemām. Tad tur -40, tad ap 0. Okeāna tuvums ietekmē.
  Ja mani atmiņa neviļ, tad Tevis norādītajā programmā netiek iekļauti paši svaigākie dati par meteo situāciju. Bet kopumā pasākums apsveicams.

 26. Gunars Says:

  Pārbaudīju Google ziņas. Mainās gan dati regulāri. Patreiz Smiltenes pusē uzrāda – 2 un tā arī ir, Rīgā – 6, nedaudz aukstāks, bet tā jau bija arī rīta pusē, Vidzemē šoreiz bija nedaudz siltāks par Rīgu.

 27. kika Says:

  Salacgrivaa pirms stundas,pusotras bija -4 gradi,nu jau saule pamazaam uz rietu taisas,kljuus aukstaaks …

 28. Anonīmais Says:

  Gunaram

  Pirmkārt, kā gan Google var zināt, kāda temperatūra ir Smiltenē? Otrkārt, ja Smiltenē bija tikai -2(!), tad Rīgā bija visi +12. Ja jau fantazējam, tad vērienu… Un kā gan Vidzemē varēja būt siltāks, kā Rīgā? Kaut kā nemanīju, ka Siguldā, Cēsīs, Valmierā, Valgā būtu bijis siltāks kā Rīgā. Turklāt lidostā pārsimts metru rādiusā ap meteo ierīcēm nedzīvo cilvēki, nu vismaz ne lielākā daļa rīdzinieku.
  Atvainojos par skarbo toni, taču esmu nomocījies ar šo aukstumu! Nu ja, tas jau nav attaisnojums.

 29. Gubumakonis Says:

  Man,atskiriba no daudziem patik laiks,kas tagad ir iestajies 😉 Pietrukst vien kartigas sniega segas kada ta bija piemeram janvara sakuma. Bet kopuma sausas kajas,saulains laiks un labs noskanojums,un nemaz tik traki auksti sodien vairs nav. Aizbraucu pie juras paverot ziemigus skatus sovakar,un tagad atlausos te “iespamot” tur tapusas bildes 😉

  http://foto.inbox.lv/andrejse2/03-02-2009SKAISTS-SAULRIETS-PIE-JURAS

 30. raitis_sametis Says:

  Labrit, 1)ir- gan salīdzinoši reti, kad ziemā austrumos ir siltāks, bet vasarā vēsāks – kā rietumos… 2) šī aizvadītā nakts arīdzan bijusi jau nedaudz siltāka, tagad man pie ārdurvīm Zantē ir tikai – 10…

 31. miglinja Says:

  šī nakts Kurzemē bij aukstāka par iepriekšējo,noslīdēja līdz-17,tagad ir -10.

 32. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē šorīt bija tikai -13°C. Pa dienu -6°C

 33. Anonīmais Says:

  Kārtējā saulainā diena, kas ļāva skatīt Baltiju no mākslīgajiem pavadoņiem.
  http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/index.php?subset=AERONET_Toravere.2009034.aqua.1km

 34. Gubumakonis Says:

  Jee 🙂 Izskatas,ka tas atkusnis kavejas,un paris dienas pie mums vel gaidams neliels sals 🙂

  • maikls Says:

   Ļoti gribētos pamatīgu atkusni, lai beidzot nokūst tas ledus uz ielām. Pēc tam varētu skaisti sasnigt jauns sniegs un turēties līdz marta beigām. 🙂 Man ļoti nepatīk, ja sniegs uzsnieg uz iepriekš kusuša sniega un ledus. Šīs nedēļas beigās gan var gaidīt nelielu lietu. Nav iedvesmas kaut ko rakstīt, jo nekā jauna un interesanta pagaidām, manuprāt, nav. Vienīgi Lielbritānijā atkal gaidāms sniegs, bet Krievijas Eiropas daļas ziemeļos sals līdz kādiem -45 grādiem.

 35. kika Says:

  Pie mums Salacgrivaa ap 7 no rita bija -12 gradi.tagad -3 gradi.apmacies,bet nokrishnju nekadu.

 36. Gubumakonis Says:

  Njaa,es ari gaidu sniedzinju,Zolitute ari vien ledus palicis 😦 tads gandriz kailsals. Bet ta muziga netaisniba,visbiazak ir ta,kad saks snigt,atkusnis ar bus klaat,ari soreiz izskatas bus tiesi taa 😦 Patikams iznemums bija janvara sakums 🙂

 37. raitis_sametis Says:

  es gan gribu kādu vētru:) Bet – droši vien par marta sākumu ātrāk nesagaidīšu. Dabā arī neredzu nekādas pazīmes, ka pavasaris tuvojas…

 38. Maija Says:

  Piekrītu Maiklam!Gribās svaigu sniedziņu!Tagad-ledus,sniega maz,tas pats sasalis ar dubultu sērsnu.Ne tā,ne šitā…

 39. Anonīmais Says:

  Bet viens tak te šausmīgi gribēja sērsnu.

  to “raitis_sametis”
  Vētru iespējamība no marta līdz septembrim ir samērā maza. Runa ir par vētrām, nevis visādiem virpuļviesuļiem vai brāzmām negaisa laikā.

 40. Anonīmais Says:

  Ārprāts, Igaunijas Jõgeva ar visu miglu jau -16,7! Taisni slikti kļuva no tāda fakta…

 41. Gubumakonis Says:

  Par to sersnu bija domats ta,kad bieza sniega karta vairaku atkusnu un sala periodiem mainoties saguljas un virspuse izveidojas pamatiga sersna,kad it ka vairaki desmiti cm sniega karta,bet tu staiga pa virsu nemaz neiegrimstot,ka pa ledu 🙂 Sogad ta nav-parak maz sniega palicis,ledus gan netrukst,tas drosi vien sagaidis ari pavasari,martu,ja nu tiesam neuznaks kads fatals un intensivs atkusnis dazu nedelu garuma. Ari vetru iespejamiba tiesam laikam ir loti maza februari/marta,( ar to es domaju tada nopietna vetra) kada vejaina diena ar veju brazmas sasniedzot vetras speku juras piekraste varbut ari gadisies 🙂 Kopuma sis laiks pedejas dienas patik,tikai pilnai laimei tiesam pietrukst sniega ! Jautajums : Vai tiesam nedeljas nogale mus sagaida atkal lietus,un sniedzins nemaz neuzsnigs? Tas gan butu bedigi ((((

 42. Anonīmais Says:

  Gubumakonim.

  Brīvdienās pilnīgi noteikti tikai lietus un visā Latvijā, jo pārāk silta gaisa masa būs virs Latvijas. Taču neķer kreņķi! Jau jaunnedēļ visticamāk, ka sniegs būs, tikai jautājums – cik daudz.
  Man šīs dienas patīk, tikai varēja būt grādus 5-10 siltāks.

 43. kika Says:

  man shis aukstums nekad nav paticis,varb ut tadelj ka regulari,katru dienu jakurina 2 majās krasnis 😀
  pie mums Salacgrivaa visa diena bija apmakusies un -4 gradi,bet auksti bija,likas ka jabut lielaakiem minusiem..
  vakaraa temperatura nokritaas lidz -8 gradiem,skaidrojaas debesis.
  tikko biju veel araa,jau ir apmacies/nu vismaz zvaigzenes neredz atkal/ un termometrs rada -6 gradus..
  sniegs pie mums ir ta-tiiri simboliski 😀

 44. Gubumakonis Says:

  Ne,nu es jau soreiz neko,nekrenkejos,lai jau butu lietus,ka tik neiestajas uz ilgu laiku tads peleki vienmuls un neinteresants laiks,ka janvara otra puse 🙂 soziem vel deretu ko interesantu piedzivot,kadus straujakas un ekstremakas laikapstaklu paradibas,citadi nu tik mierigs te pedeja laika ir,salidzinot ar citam vietam Eiropa/pasaule 😉 Gaidisu vismaz to sniegu nakamnedelj… Riga tagad -6


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: