Viens no Eiropas sasilšanas iemesliem ir samazinātais gaisa piesārņojums

Lielbritānijas avīzes “The Guardian” interneta versija ziņo par pētījumu, kurā secināts, ka mūsdienās Eiropā migla un dūmaka vērojama divreiz retāk nekā pirms 30 gadiem. Šādi rezultāti iegūti, apkopojot datus no 342 meteoroloģisko novērojumu stacijām Eiropā.

Mazāks miglainu un dūmakainu dienu skaits, visticamāk, saistīts ar mazāku gaisa piesārņojumu. Eiropas valstis ir sekmīgi mazinājušas gaisa piesārņojumu, it īpaši sēra dioksīda koncentrāciju gaisā. Agrāk gaisā bija vairāk putekļu un citu daļiņu, kas veicināja mākoņu, tajā skaitā miglas, veidošanos. Tā kā migla neļauj saulesgaismai sasniegt zemi, tagad, kad migla parādās divreiz retāk, saule zemi silda vairāk un līdz ar to vērojama augstāka gaisa temperatūra.

Tīrāks gaiss un labāka redzamība varētu veidot līdz 20 procentiem no pēdējā laikā novērotās Eiropas sasilšanas, uzskata pētnieki.

28 Atbildes to “Viens no Eiropas sasilšanas iemesliem ir samazinātais gaisa piesārņojums”

 1. mārtiņš Says:

  tad jau sanāk, ka tīrāks gaiss varētu, vismaz teorētiskā līmenī būt vainojams pie “aukstuma viļņa”, it īpaši asv, kur smagā rūpniecība ir gandrīz noplakusi? jo migla ne tikai traucē saules gaismai sasniegt zemi, bet arī – ziemās notur siltumu pie zemes – vai ne tā?

 2. Anonīmais Says:

  Kaut kā negribas piekrist šai hipotēzei. Sāksim ar to, ka apkopoto staciju skaits ir nepieklājīgi mazs. Pēdējie 20 gadi A-Eiropā liecina par maigāku laikapstākļu dominēšanu pār kontinentāliem. Lai arī pat Latvijā padomju gados bija kontinentālāks klimats ne tikai ziemās, bet arī vasarās, tomēr šķiet, ka visā A-Eiropā un varbūt arī Vakareiropā vasaras ir kļuvušas saulainākas, bet ziemas mākoņainākas, miglainākas. Te arī rezultāts – sasilšana.
  Kopumā esmu pārliecināts, ka aukstie padomju gadi bija, pateicoties cilvēku darbībai. Starp citu, kaut kur jau bija publicēts vai TV runāts, ka Rīgā (arī slavenajā Londonā) pirms 100 gadiem, kad visi masveidīgi kurināja ar akmeņoglēm, pilsētā bija netīrāks gaiss un miglaināks laiks. Nu ko es varu teikt – nost ar oglēm!

 3. Anonīmais Says:

  to “mārtiņš”

  Nē, nē, nē un vēlreiz nē! Sāksim ar to, ka ASV un vispār visā Z-Amerikā ir kontrastainākie laikasptākļi uz Zemes. Skaties, cik silts tagad ir kļuvis R-Kanādā, Aļaskā!
  Par miglām. Tā ir šausmīga parādība jebkurā gadalaikā. Starp citu, Sibīrijā, jo īpaši Jakutijā un Evenkijā -60 nereti mēdz būt kopā ar biezu, pāratdzesētu miglu. Tikai D-Sibīrijā, Kazahstānā un Mongolijā liels aukstums ir saistīts ar saulainu laiku. Laikam jau es domāju inversijas izraisītu miglu.

 4. Gubumakonis Says:

  Tad jau pec sis versijas sanak,ka piesarnojuma mazinasana un gaisa tiriba veicina globalo sasilsanu 😉

 5. Gubumakonis Says:

  Un nezinu,vai skaidraki laikapstakli ar mazaku makonu un miglu daudzumu varetu veicinat siltaku laiku ziemas menesos,kad saule pie mums ir tik zemu un isu bridi-maz silda,bet naktis ir garas-parasti tacu ziemas apstaklos skaidrs laiks veicina temp. pazeminasanos ipasi naktis .

 6. lietusviirs Says:

  Anonīmais, tu šķiet domā par “Radiation Fog”. Ja vējš ir pietiekami mazs, tad inversija zemākos atmosfēras slāņos rodas atdziestot piezemes slānim, kurš savukārt atdziest izstarojot siltumu.

  Par inversiju parasti runā kad runa ir par simtiem metru vai pat kilometriem.
  Savukārt “Radiation fog” gadījumā inversija var būt tikai pāris desmiti metri vai pat tikai daži metri.

 7. Anonīmais Says:

  to “lietusviirs”

  Nē, es domāju inversiju, kas pārklāj pat miljoniem kv. km. Klasiski inversijas rezultātā milzīgas platības guļ biezā miglā. Gandrīz katru ziemu tas ir Indijā (tur gan zemāk par 0 reti un tikai nedaudz noslīd), Ķīnā, visā A-Sibīrijā (tai skaitā Klusā okeāna piekraste).
  Pie mums gan neesmu manījis īpaši aukstu laiku un miglu, taču rudeņos visai bieži ir anomāli auksts, pateicoties inversijas miglai, kas pārklāj vai visu A-Eiropu.

 8. Anonīmais Says:

  to “lietusviirs”

  Vēl par to miglu. Iespējams, ka tai ir antropogēna izcelsme, jo -30…-60 grādos pilsētu un ciematu radītais tvaiks, kā arī visādas izplūdes gāzes sakrājas pirmajos pārsimts metros virs zemes. Varbūt neapdzīvotās vietās debesis ir skaidrākas, jo agri vai vēlu aukstā AC gaisa mitrums izsalst. Man pat iedomāties un rakstīt par to ir nepatīkami. Kā par laimi aukstāk par -36 man nav nācies “izbaudīt”.

 9. Arbūss Says:

  au tikko parādījās “pētījumi “par siltumnīcas efekta izraisīto sasilšanu,man radās šaubas par šo pētījumu godprātību.”Siltumnīcas efekts” balstās uz pieņēmumu,ka no zemes atstarotais saules siltums,atstarojas no “miglas”un atgriežas atpakaļ uz zemes,bet vai tad no “miglas “tas atstarojas tikai no vienas puses.Loģiski ka daļa no saules gaismas, atstarojoties no “miglas”,nenonāk līdz zemei un sasilda zemi mazāk ,nekā ,ja būtu skaidras debesis.Kaut kā neesmu manījis,ka caurspīdīgo mākoņu (dūmaka)laikā būtu siltāk nekā,ja saule spīdētu bez šī dūmakas aizsega.Ja siltumnīcai atver abus galus,kaut kā viss siltumnīcas efekts uzreiz pazūd!Domāju,ka tāda veida siltumnīcas efekts ir vien kārtējais pasaules mafijas pasākums ,lai varētu regulēt kārtību(ražošanu) pasaulē pēc sava maka vajadzībām,un šī pētījuma rezultāti daudz vairāk atbilst patiesībai. Tāpat nav izslēgts,ka globālai mafijai tieši ir izdevīgi panākt globālu sasilšanu,jo pasaulē ir 6 miljardi lieku cilvēku.Ko nespēj alkaholisms,norkotikas,slimības,kariņi,to varbūt izdarīs plūdi un citas dabas katastrofas.

 10. Melone Says:

  to “Arbūss”
  “Kaut kā neesmu manījis,ka caurspīdīgo mākoņu (dūmaka) laikā būtu siltāk nekā,ja saule spīdētu bez šī dūmakas aizsega.”
  Šāda situācija visbiežāk ir novērojama augstajos platuma grādos vasarā, kad ieplūst tropiskās gaisa masas, liels gaisa mitrums un putekļi rada dūmaku. Neiedziļinoties teorijā, bet balstoties uz piedzīvoto, jāatzīst, ka augstie mākoņi netraucē zemes virsmas sasilšanu, taču ir pietiekoši, lai naktis būtu siltas. Kad vasarā ir ieplūdusi tropiskā gaisa masa, šī dūmaka saglabā siltas naktis, un dienā gaisam ir vieglāk pārsniegt +30 grādu atzīmi.
  No teorijas, putekļi (aerosoli) troposfērā veicina sasilšanu piezemes slānī, bet tās pašas daļiņas stratosfērā veicina atdzišanu jau minētajā slānī. Tāpēc svarīgi ir nepieļaut šo aerosolu nokļūšanu stratosfērā, lai mums visiem būtu silti.

 11. raitis_sametis Says:

  patiesībā zinātniekiem nav īstas skaidrības par visu…

 12. Anonīmais Says:

  Bet patiesībā nekas ārkārtējs nemaz nenotiek.

 13. lietusviirs Says:

  To Arbūss .
  Siltumnīcas efekta galvenā būtība ir tā, ka:
  1) zeme no saules enerģiju saņem viena spektra daļā (redzamā gaisma, untra violetā u.t.t)
  2) daļa enerģijas tiek atstarota (raksturo albedo) taja pašā frekvencē.
  3) Sasilusī zeme pati izstaro enerģiju(pārsvarā) infrasarkanajā diapazonā. (Ja kādu interesē vairāk, var paskatīties par absolūti melņa ķermeņa starojumu)
  4) Atsevišķas vielas (piem H2O, CH4,CO2 u.t.t) laiž cauri redzamo gaismu (no saules) bet absorbē zemes izstaroto infra sarkano.
  5) Siltumnīcas gāzu obsorbētā enerģija tiek patēreta atmosfēras sasildīšanai un daļa tiek izstarota atpakļ zemes virzienā.

  Tālāk ir visādas nianses (daudz dažādu efektu). Piem. saulainā dienā troposfēra maksimālā T ir dažas stundas pēc pusdienas. Dūmaka u.t.t ir atkarīga no temperatūras. Un tā kā temperatūras maksimusm dienas vidū, tad arī dūmakas maksimums var būt pēcpusdienā. Tādējādi ir var tikt palēlināta vakara atdzišana (asimetrija).
  Varētu uzskaitīt vēļ daudzus efektus, kur darbojas dažādi.

  Ceru, ka šis mazliet palīdz izprast siltumnīcas efekta būtību.

 14. Gubumakonis Says:

  Man ari vairak par to siltumnicas effektu tapa skaidrs 🙂 Lielos vilcienos it ka zinaju,bet tas nianses ir interesantas 😉

 15. Anonīms Says:

  literatūra vairāk jālasa un vismaz nedaudz jāizprot elementārā fizika un ķīmija.

  lietusviiram
  “saulainā dienā troposfēra maksimālā T ir dažas stundas pēc pusdienas”
  Šaubos gan vai troposfēru jūtami sasilda Saule konkrētajā vietā, tas ir pie mums ziemeļos. Troposfēra taču ir līdz pat 10 km augstumam un tur praktiski nav atšķirības starp diennakts laiku. Par piezemes gaisu gan varētu piekrist, ka tā temperatūras maksimums ir pēcpusdienā. Eh… kā gribas karstu vasaras dienu.

 16. lietusviirs Says:

  To Anonymous,
  Vispirms labi, ka tu saproti fiziku:)
  Starp citu:

  1. Bezmākoņu atmosfēra absorbē apmēram 22% ienākošās enerģijas.
  2. Troposfēras sasilšana/atdziša notiek gan ar starojumu, gan transportu(gaidsa plūsmas).
  3. Tu piemirsti konvekciju. Tā dažreiz mēdz sniegties līdz pat tropopauzei. Un bieži tieši konvekcija ir par iemeslu, kāpēc agri no rīta gaiss iesilst ļoti ātri bet tad pēkšņi tas sāk silt daudz lēnāk. Jo kad sākas konvekcija tad tiek sildīts viss “mixed layer” (parasti kilometri), kurš var sniegties līdz pat tropopauzei(Reti bet tomēr). Tas parasti ir kad Li 1000 J/kg.
  4. Troposfēra tika pieminēta, kā atmosfēras zemākais slānis.
  5. Vasarā dienakts laikā mēs šeit latvijā saņemam vairāk enerģijas nekā uz ekvatora. Ja kādu interesē cipari varu sarēķināt.

 17. lietusviirs Says:

  Kaut kā sabojājās. Laikam visus simbolus nedrīkst lietot;
  Labojums punktam 3. Li zem -6C un CAPE virs 1000 J/kg

 18. Anonīmais Says:

  to “ietusviirs”

  Vai tiešām es uzrakstīju tā, ka piezīme par fiziku bija adresēta Tev? Ja tā, tad man laikam nepieciešams papildus praktizēties latviešu valodas pareizā lietojumā. Neviens neesam pilnība…
  Savukārt, ja Tavs teksts bija adresēts man, tad atzīšu, ka man nestāv prātā kaut kādi cipari, bet ja ir vēlēšanās uzzināt vai izprast pašu procesu, tad palasu attiecīgo literatūru. Vikipēdija nebūt nav tas labākais avots, jo ne viss tur ir vērā ņemams, dažkārt pat pavisam greizs. Tas 5. punkts man nešķiet ticams, kaut gan neņemos to noliegt.

 19. Anonīmais Says:

  sorry, adresāts bija domāts “lietusviirs”

 20. lietusviirs Says:

  5. Punkts tiešām nav intuitītvs. Bet tādi ir fakti. Tas saistīts ar to, ka mums dienas ir garākas. Un tas vai “uzvarēs” dienas garums vai saules augstums virs horizonta nav triviāli. Ja vasaras vidū virs ekvatora diennakts vidējā saņemtā enerģjja ir zem 400 W/m2, tad mums tā ir ap 480 W/m2.

 21. Juris A. Says:

  Lietusvīra teiktajā jūtu kārtīga fiziķa domu gājienu.Congratulations! Manas domas – visi šie efekti – siltumnīcas, visi Ninjo, patiesībā eksistē, bet to radītās svārstības uz vienu vai otru pusi ir tikai nelielas fluktuācijas ap Saules radīto sinusoidālo, globālās sasilšanas – atdzišanas efektu.

 22. Romāns Kolduns Says:

  skatos ka lietuviešu modelis to siltumu prognozē arvien vēlāk un ka nebūs vairs +5 bet tikai 1 vai divi grādi. Varbūt tad vispār nepaliks siltāks. Man jau vairāk patiktu ja būtu nedaudz zem nulles .Man te Ogrē pa dienu bija -2,5°C un nepaliek siltāks. Un gan jau ka nepaliks arī turpmāk. Un ja vēl snigs sniegs, tad varbūt tas arī neļaus gaisam sasilt.

 23. Gubumakonis Says:

  Lai nu ka mes gribetu ziemu un sniedzinu,tomer pagaidam vismaz Riga nekas vairak par slapjdrankji nespiid 😦 Laiks ilgstosi grozisies ap 0 un lidz+2,varbut+3 un slaps sniegs misies ar lietu. Sobrid visi avoti sola lidzigu scenariju 😦 Bet ari nekads ekstrems siltums nebus.ari nakamnedelj pagaidam ap 0. Sonakt gan varetu uz kadu isu bridi uzsnigt 🙂 T-1 pagaidam.

 24. Cb Says:

  Vispār no DR tuvojas diezgan stipri nokrišņi, to rakstu arī šeit: http://link.times.lv/forum2/index.php?f=meteo

 25. Anonīmais Says:

  Zēni (abi pēdējie), vai to vajadzēja rakstīt zem šī raksta? Kaut kā neiet kopā…

 26. Digital1 Says:

  Rīgā jau vairāk kā stundu smuki snieg 🙂

 27. N.R. Says:

  Oj nu tas gan ir visai interesants izdomājums! Tas ‘slānis’ tieši neļauj UV starojumam atstaroties prom, izraisot sasilšanu (t.s siltumnīcas efekts), līdz ar to tas avīžu izdomājums ir vienkārši sviests 🙂

 28. Saksija Says:

  Atkusnis būs stiprāks nekā GFS prognozē! 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: