Joe Bastardi: “gāzes karš” saistīts ar mazā ledus laikmeta gaidām

Accuweather vecākais speciālists un pasaulē zināmākais ilgtermiņa prognožu veidotājs Joe Bastardi kādā radiointervijā izteicis hipotēzi, ka Krievijas premjerministra Vladimira Putina virzītais “gāzes karš” starp Krieviju un Ukrainu, kura dēļ šajās dienās pilnībā vai daļēji pārtraukta gāzes piegāde vairākām Eiropas valstīm, ir saistīts ar Krievijas zinātnieku prognozēto globālo atdzišanu tuvākajās desmitgadēs.

Tā, iespējams, nav sakritība, ka Krievija pārtraukusi gāzes piegādi tieši laikā, kad Eiropa piedzīvo lielāko aukstuma vilni pēdējos 10-15 gados. Gan šis solis, gan Krievijas uzbrukums Gruzijai (un gāzesvadam) pērn ir mēģinājums vairot Krievijas ietekmi, izmantojot gāzi un laika apstākļus kā ieroci, uzskata Joe Bastardi. Ja pasaule tik tiešām piedzīvos globālo atdzišanu, tad energoresursu stratēģiskā nozīme tikai augs, un līdz ar to augs arī energoresursu eksportētājvalstu ģeopolitiskā ietekme.

Joe Bastardi pat uzslavē Putinu par viņa noteiktību, aukstasinību un par to, ka viņš izmanto dabu savā / savas valsts labā, nevis cenšas to mainīt (Joe Bastardi pazīstams kā globālās sasilšanas skeptiķis, un viņš ne reizi vien ir uzsvēris, ka valdībām jādomā par to, kā pielāgoties, viņaprāt, dabīgajām un cikliskajām klimata izmaiņām, nevis par to, kā tās apkarot).

Meteorologs, kurā ieklausās daudzi Volstrītas biznesmeņi, jo viņš pazīstams ar savām prognozēm par laika apstākļu ietekmi uz energoresursu tirgu, uzskata, ka Putins ir informēts par Krievijas zinātnieku prognozēto globālo atdzišanu un šīs prognozes ņem vērā, izstrādājot savu taktiku. Prognozes par globālo atdzišanu ir balstītas uz izmaiņām Saules aktivitātē un siltuma daudzumā, ko saņem Zeme.

2008. gadā novērota mazākā Saules aktivitāte aptuveni 100 gadu laikā; vairāki rādītāji, ar kuriem nosaka Saules aktivitāti, šobrīd atrodas zemākajā līmenī kopš attiecīgo mērījumu uzsākšanas. Tomēr jāšaubās, vai dažādos pasaules reģionos novērotie aukstuma viļņi pēdējo divu gadu laikā, tajā skaitā pašreizējais aukstuma vilnis Eiropā, ir saistīti ar šobrīd vērojamo mazo Saules aktivitāti, jo izmaiņām uz Zemes vajadzētu parādīties vismaz ar 5 gadu nobīdi. Vairāk ticams, ka aukstuma viļņi (tāpat kā karstuma viļņi citviet) saistīti ar okeānu straumju un ūdens temperatūras režīma izmaiņām.

Joe Bastardi savā blogā raksta: “Šī gada aukstums ir ledus gabaliņš iglā, salīdzinot ar to, kas var notikt pēc 20-30 gadiem, ja pašreizējais Saules cikls dodas tajā virzienā, kurā, es domāju, tas dodas.. un man ir aizdomas, ka misters Putins domā tāpat.”

(Raksta avots angļu valodā.)

28 Atbildes to “Joe Bastardi: “gāzes karš” saistīts ar mazā ledus laikmeta gaidām”

 1. abc Says:

  Līdz šim man likās, ka visas runas par globālo atdzišanu ir izraisījuši tādi īpatņi kā mēs, kam patīk sals un sniegs 🙂

  Tomēr nē…

  Tāds vīrs kā Bastardi nevar atļauties runāt kaut ko, ja vien tam nav zinātnisks pamats, tā kā iespējams būs interesanti. Es gan negribu, lai vasaras kļūst aukstākas, būtu ideāli, ja klimats kļūtu kontinentālāks, bet tad golfa straumei būtu jāpavājinās/jāpazūd.

 2. Gubumakonis Says:

  Interesanta zinja ziemas cienitajiem ;)Es ar par to,lai atgriezas normalas ziemas,bet vasaras paliek,ka ir 🙂 Varbut es daleji kludos,bet man liekas,ka pirms 20-30 gadiem tads aukstuma vilnis ziema bija pilnigi normala paradiba un naca ne viens vien ziemas garuma,un pat stipraki ,gan Eiropa,gan Krievija un citur,ari vasaras bija normali siltas 🙂 pedejos 10-15 gadu siltajas ziemas mus no ta ir atradinajusi un nu kad vienreiz uznak tads aukstums,tad nu panika 🙂 Kadreiz -20,-30 Latvija bija parasta paradiba un uznaca domaju katru ziemu,citreiz biezak,citreiz retak. Protams,pa starpu bija ari atkusni,bet ne tik biezi,intensivi un ilgstosi,ka pedejos gados. Pavasaros pie mums sak izpalikt tadas paradibas,ka biezas sniega segas kusana,ledus iesana upes,pavasara pali un t.t. Man gan sitads laiks ka tagad pie mums loti patik 🙂 tikai priecasos par to,ja klimats un daba atgriezisies ta teikt vecajas sliedes. Un ja ari sagaidama atdzisana,ta tacu nenotiks tik strauji ka filma Diena pec ritdienas,bet gadiem,gadu desmitiem,simtiem un bus laiks tam sagatavoties 🙂

 3. Cb Says:

  Kāpēc cilvēki sāk runāt par atdzišanu, kad uznāk ierasts aukstuma vilnis, šāds -20 grādu sals joprojām janvārī ir parasta parādība. Bet jāatzīst, ka globālās sasilšanas pazīmes ir izteiktākas (Antarktikā ledus sega arī palikusi nestabilāka), un pēdējos gados ziemās dominē plusi. Viens un divi, un drīz atkal izjutīsm sasilšanas pzīmes, bet Saules aktivitāte atkal pieaug.

 4. to Cb Says:

  Decembra dati par Antarktiku liecina, ka tur jau kuro mēnesi ja ne gadu pēc kārtas peldošā ledus platība ir anomāli liela. Tak jābūt sasilšanas fanātam, lai teiktu, ka tur kaut kas iet mazumā. Austrālijā jau kuro mēnesi pēc kārtas ir ļoti auksts priekš tropiem. Nemaz nezinu, ko eiropieši izdarītu, ja, viņiem dzirdot, sāktu runāt par globālo sasilšanu.

 5. raitis_sametis Says:

  http://www.meteo.lv/public/29950.html
  Pēc meteo.lv – 2008tais bijis otrais siltākais pēdējo 85 laikā…

 6. maikls Says:

  Noplokošais aukstuma vilnis nav nekādā veidā saistīts ne ar globālo atdzišanu, ne sasilšanu. Un globālā sasilšana var nozīmēt aukstāka klimata iestāšanos vietām pasaulē, bet globālā atdzišana var nozīmēt arī siltāka klimata iestāšanos, piemēram, mūsu pusē. Viens maziņš Baltijas jūras reģions nespēj būtiski ietekmēt globālās tendences; cilvēki apdzīvo ļoti mazu daļiņu no Zemeslodes virsmas, tāpēc pašiem cilvēkiem ir grūti uz savas ādas izjust klimata izmaiņas un globālas tendences, cilvēki tikai jūt nepārtrauktās laika apstākļu svārstības, kuras var būt pretējas globālajām tendencēm.

  Lai šī diskusija paliek tikai rakstā pieminētajam tematam, citi komentāri lai tiek rakstīti zem atbilstošajiem rakstiem.

 7. Atis Says:

  Kaut kā neticu tām teorijām, kad jebkura siltāka vasara tiek pasludināta par globālās sasilšanas vēstnesi un visi ņemas pareģot kā palielināsies temperatūras visos sīkumos 30 gadus uz priekšu un jebkurš salīdzinoši neliels aukstuma vilnis – par atdzišanu, tad prognozētāji saprot, ka mācēs arī pareģot aukstuma vilni 30 gadus uz priekšu.

  Nedaudz atgādina ekonomikas korifejus, kuri pirms vēl pusotra gada stāstīja par bezgalīgās izaugsmes iespējām un cik liels GDP pieaugums būs 2015. gadā, kad sasniegsim ES līmeni un cik labi viss būs, toties tagad “atceras”, ka par krīzi brīdinājuši jau pirms gadiem 5 un ir gatavi pareģot krīzi visos sīkumos tikpat gadus uz priekšu.

 8. Juris A. Says:

  Ļoti žēl, ka praktiski izklīdināti visi Baldones Radioastrofizikas Observatorijas Saules pētnieki. Viņi mums būtu zinātniski pastāstījuši visu, kas saistīts ar Saules cikliem un tās megaietekmi uz Zemi. Joprojām piekrītu viņu galvenajai tēzei – visu, absolūti visu uz Zemes ietekmē Saule, kuras tiešā ietekmē mēs dzīvojam, tikai mēdzam dažkārt šo to piegānīt!

 9. maikls Says:

  Šajā rakstā nekur nav teikts, ka pašreizējais aukstums Eiropā kalpo par pamatu domām par globālo atdzišanu; runa ir par Putinu, gāzi un iespējamu globālu atdzišanu Saules aktivitātes krituma dēļ tuvākajos 30 gados.

  Vēlreiz uzsveru – pat globālas pārkaršanas gadījumā vietām pasaulē būtu ļoti auksti, bet globālas sasalšanas gadījumā vietām būtu karsti.

  Konkrēts piemērs: globālā atdzišana visizteiktāk tika konstatēta 2008. gada janvārī, kad troposfēras apakšējā slānī izmērītā vidēja temperatūra bija 0,64 grādus zemāka nekā pirms gada. Bet Latvijā un arī citviet Zemes ziemeļu puslodē tad bija ļoti silts, pat rekordsilts laiks.

  Protams, šādas svārstības viena gada laikā vēl neko neliecina par ilgtermiņa tendenci, bet ja jau viena gada laikā uz Zemeslodes bija kļuvis vēsāks par tik, par cik, kā daži uzskata, bija kļuvis siltāks 100 gados, tad tā 100 gados novērotā sasilšana ir nieks un nekādīgi neietekmē temperatūru nākotnē.

 10. Cb Says:

  Tā kā gāze netiek piegādāta šai laikā, kāds tam sakars ar atdzišanu? Kā jebkuri citi zinātnieki, Krievijas zinātnieki paredzēja aukstuma viļņa iestāšanos šai laikā, bet ne jau atdzišanu.

 11. maikls Says:

  Varbūt vispirms der rūpīgāk izlasīt rakstu, kur ir teikts, ka tās ir stratēģiskas spēlītes ar mērķi atgādināt par Krievijas lielo ietekmi – un laiks, kad Eiropa cīnās ar aukstumu un gāzi patērē visvairāk, ir vislabākais, kad pārtraukt gāzes piegādi, ja mērķis ir iebiedēt un parādīt, kurš ir valdnieks. Jo, ja nākotnē būs kopumā aukstāks laiks, tad Krievijas ietekme tikai pieaugs, un pašreizējā rīcība ir kā brīdinājums un neliels paraugdemonstrējums.

  Es gan personīgi uzskatu, ka šāda Krievijas rīcība tikai veicinās Eiropas pievēršanos citiem energoresursiem un mazinās Krievijas ietekmi ilgtermiņā, bet Joe Bastardi acīmredzot tā nedomā.

 12. Saksija Says:

  Šis raksts ir jāuztver kā joks. 🙂 Tas taču nav nopietni.
  Starp citu, par to, ka it kā “agrāk ziemas bija aukstākas”. Tā nav patiesība. Piemēram, pirmās Latvijas brīvvalsts laikā(20. un 30. gadi) ziemas bija krietni siltākas nekā PSRS okupācijas laikā.

 13. Ritvars Says:

  Vai būtu kā viegli, ātri un par velti dabūjamas kāda gada mēneša caurmēra temperātūras?

 14. Cb Says:

  Tekstu sen izlasīju un visu saprotu, par ko iet runa.
  Bet runa ir par to, ka Bastardi nav nekādu apliecinājumu tam, ko domā Krievija par nākotni. Ja arī par atdzišanu – viss var izrādīties nepareizi.

 15. Saksija Says:

  Turpinot politisko tēmu… 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā, kad latvija atguva neatkarību, bija ļoti siltas ziemas. Ir ļoti daudz siltuma rekordu ziemas mēnešos no tiem laikiem. Nu, un par ko tad ir jāfano īstajiem latviešu patriotiem ? 😀

 16. Saksija Says:

  🙂 Latvija ir jāraksta ar lielo burtu, piedošanu…

 17. Cb Says:

  Esmu novērojis, ka ar katru gadu snieggāzes (un stiprs lietus) Jelgavā paliek arvien intensīvākas. Agrāk savos novērojumos es pat nelietoju terminu “snieggāze”, reti, kad uznāca tik stipri un intensīvi nokrišņi. Par globālo sasilšanu mums atgādina šie nokrišņi, arvien biežāk ir vērojams pērkona negaiss ziemas mēnešos. Ja, piemēram, pakāpeniski būtu palicis auksts jau rudens mēnešos, tad atdzisušās jūras ietekmē mēs vairs nebaudītu tik intensīvus nokrišņus.

 18. raitis_sametis Says:

  Kas attiecas uz siltajām ziemām, tad vienu ļoti siltu (par ko es – mazs puišelis- ļoti brīnījos) bija arī 1970-1971., kad sniegs nokusa pavisam pēc Jaunā Gada. Un arī Jaunais Gads uz 1972. gadu bija bez sniega…

 19. Gubumakonis Says:

  Varetu piekrist Cb,vairako pedejo gadu ziemas nereti tiek noveroti Loti intensivas sniegagazes un ari lietusgazes,ari negaisi tagad Latvija katru ziemu,pat vairakas reizes gadas (Riga gandriz katru gadu) Domaju,ka tas saistits ar to silto laiku ziemas musu regiona un silto juru/lici.

 20. b Says:

  par snieggāzēm un negaisiem… man liekas, ka tādi bijuši arī iepriekš, tikai tagad ir vairāk informācijas. Īpaši par negaisiem. Šeit diskutētājiem jau arī nav nekādu dattu, kas apliecinātu viņu teikto, kā vien – es esmu novērojis… kas ir mazliet smieklīgi.
  Godīgi sakot, es nemaz nevaru izšķirties, kurai teorijai vairāk piekrist. Interesanti ir fakti un prognozes no abām nometnēm, bet pieļauju, ka īstā patiesība jau nu nevienam 🙂

 21. maikls Says:

  Man liekas, šobrīd neviens pat nevar pateikt, kas tad īsti uz Zemeslodes kopumā notiek, kur nu vēl kaut ko ticami prognozēt. Cilvēcei labvēlīgāka būtu esošā klimata saglabāšanās vai mērena sasilšana, manuprāt. Gan NOAA apstiprinātā Klusā okeāna aukstās fāzes sākšanās (iepriekšējos 30 gados bija siltā fāze; http://en.wikipedia.org/wiki/Pacific_decadal_oscillation), gan joprojām neaktīvā Saule (jau 27. diena pēc kārtas bez vērā ņemamiem plankumiem) liek domāt, ka turpmākajos gados globālā atdzišana ir ticamākā no versijām.

  Cik atceros, daži Krievijas zinātnieki jau labi sen prognozēja, ka 2009. vai 2010. gads būs pēdējais siltais gads, tad sāks kļūt vēsāks (globālos, nevis reģionālos mērogos).

 22. raitim_sametim Says:

  Un kā tad Tu nepamanīji vienu no visu laiku siltākajām ziemām 1974./75. gados? Un vispār 70-to gadu pirmajā pusē visas ziemas bija samērā siltas vai ļoti siltas.

  • maikls Says:

   Anonīmais, lūdzu, izvēlies savu niku un lodziņā ‘Name’ neraksti citu cilvēku vārdus vai nikus (datīvā), vai arī, ja tas ir par daudz prasīts, tad nekomentē vispār. 🙂

 23. raitis_sametis Says:

  Sāku pierakstīt novērojumus tikai 1976. gada 8. martā…hehehe… Sieviešu dienā, ko toreiz skaļi svinēja. (vispār par laika novērošanas manējo vēsturi-jauzraksta atsevišķs raksts…)…

 24. Anonīms Says:

  ne tu man ko vari aizliegt, ne nu ko. gribu rakstu, gribu nerakstu.

 25. Saksija Says:

  Anonīmais, manuprāt, tas nav pieklājīgi. 😦

 26. Anonīmais Says:

  Saksija, manuprāt, maikls man uzbrauca, nevis es. By the way, silts gan šodien, beidzot tas sals atkāpās un tālāk būs arvien labāk, rītdiena neskaitās.

 27. Saksija Says:

  A, Beidzot tu izvēlējies savu niku 😀


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: