Janvāra pirmajās dienās vietām stipri snigs, gaidāms liels sals

Šobrīd virs Eiropas centrālās un austrumu daļas atrodas plašs un spēcīgs anticiklons, tā ietekmē aizvadītajā naktī lielā daļā Eiropas atkal bija vērojams sals: Lielbritānijas dienvidos un vietām Francijā līdz -7, Vācijā daudzviet līdz -10..-12, līdzīgi arī Dienvidaustrumeiropā, kur Bulgārijas un Rumānijas kalnu apgabalos gaiss atdzisa līdz -20 grādiem. Šāds sals minētajās un citās Eiropas valstīs nav bieža parādība, taču janvārī Eiropā gaidāms vēl lielāks aukstums.

Tikmēr pie mums gar anticiklona ziemeļu malu ar rietumu vējiem turpina ieplūst siltas gaisa masas, šorīt gaisa temperatūra visā Latvijā bija tuvu nullei, lai gan nakts sākumā vietām centrālajos rajonos zem skaidrām debesīm un pie lēna vēja gaisa temperatūra, līdzīgi kā iepriekš, uz brīdi bija pazeminājusies līdz -4..-7 grādiem.

Šāds temperatūras režīms pieturēsies līdz 2009. gada pirmajām stundām. Jaungada naktī, sākot no ziemeļiem, Latviju šķērsos aukstā atmosfēras fronte, tā atnesīs nelielu sniegu, vietām – galvenokārt piekrastes rajonos – vēl iespējams arī smidzinošs lietus. Līdz ar fronti vējš iegriezīsies no ziemeļrietumiem un sāks ieplūst aukstāks gaiss, tādēļ 1. janvārī dienas laikā kļūs vēsāks un austrumu rajonos temperatūra var noslīdēt līdz -7 grādiem. Bet pašā Jaungada naktī – laikā ap pusnakti – gaisa temperatūra vēl gaidāma no +3 grādiem piekrastē līdz -3 grādiem valsts dienvidaustrumos, un valsts lielākajā daļā vējš tad vēl, visticamāk, pūtīs no DR, R un būs mērens, brāzmās nepārsniedzot 10-13 m/s.

1. janvārī sāksies jūras un līča efekta radīti nokrišņi. ZR vējš no jūras un līča nākošos gubu mākoņus nesīs pāri lielai daļai Kurzemes un Zemgales, tie droši vien skars arī Vidzemes dienvidrietumus un tātad arī Rīgu. Modeļi prognozē visai stiprus nokrišņus, kas nozīmē, ka varam gaidīt ļoti stipru snigšanu vietām Latvijā. Temperatūru kontrasti būs vairāk nekā pietiekami, pagaidām vienīgi nav skaidrības par vēja virzienu, jo prognozes nedaudz atšķiras, turklāt 2.-4. janvārī virs Baltijas jūras laikam izveidosies ciklons, kas, protams, mainīs vēja virzienu un līdz ar to izjauks šo sniega mākoņu parādi, bet ciklons nesīs savus sniega mākoņus, un GFS šobrīd prognozē, ka arī tie gādās par visai stipru snigšanu.

Arī pēc tam gaidāms mainīgs vēja virziens, bet kontrasti starp ūdens un gaisa temperatūru vismaz pāris dienas vēl saglabāsies, un būs grūti prognozēt, kur un kad no jūras/līča nāks gubu mākoņi, kas šādos apstākļos var nest lokālu stipru un ļoti stipru snigšanu. Varenākie gubu mākoņi piekrastes rajonos var atnest arī kādu zibeni un pērkonu.

Un vieglāk nebūs arī ar gaisa temperatūras prognozēšanu. Dažubrīd iestāsies bezvējš un, ja mākoņi būs izklīduši, tad diennakts tumšajā laikā var gaidīt strauju gaisa atdzišanu. Gaisa masas, kurās atradīsimies, būs pietiekami aukstas, lai atsevišķās vietās gaisa temperatūra nokristos zem -20 grādiem. No otras puses, vējam pūšot no jūras, gaisa temperatūra piekrastē dažubrīd var pietuvoties nulles atzīmei. Piemēram, GFS patlaban prognozē, ka 6. janvāra rītā Vidzemes augstienē gaisa temperatūra būs -24 grādi, bet dienā Kurzemes piekrastē ap nulli, savukārt 7. janvārī rietumu vēju ietekmē jau visā Latvijā tiek prognozēti -2..+2 grādi. Šīs tālās prognozes, protams, rāda tikai varbūtējos scenārijus, un šādu prognožu piepildīšanās iespēja ir mazāka par nepiepildīšanās iespēju. 🙂

8 Atbildes to “Janvāra pirmajās dienās vietām stipri snigs, gaidāms liels sals”

 1. Gubumakonis Says:

  Man patikami laikapstakli ir gaidami 😉 Riga ,Zolitude temp. ir ap 0,sodien ir apmacies,un tagad ari diezgan manami saka snigt smalks sniedzins 🙂 Nez kapec radars to neuzrada nemaz ?

 2. Gubumakonis Says:

  Saka snigt diezgan stipri 🙂

 3. Gubumakonis Says:

  Tagad maz 🙂 Laikam tadi lokali nokrisni no zemiem makoniem,ko radars nemaz neuzrada lidzigi ka vasara/rudeni smidzinosus nokrisnus no zemiem makoniem.

 4. egons Says:

  Sniegs buus kaa Maskavaa! ziemeljos ir sakrajushies tadi makonishi 😀 tur tads ciklons specigs augshaa, kad mums atnesis tadu ziemu!

 5. maikls Says:

  Sekojot līdzi modeļu prognozēm, var redzēt, cik krasi tās mainās, jo 1.-6. janvārī veidosies visādas nelielas ieplakas, vējš kopumā būs lēns un mainīga virziena, tādēļ sniega mākoņi no jūras/līča var atnākt,var arī neatnākt; debesis var būt skaidras un tad nakts laikā temperatūra var nokristies vietām zem -20, bet ja ir mākoņi, tad par 10-15 grādiem siltāks.

 6. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē tagad mākoņains un -1°C.

 7. Gubumakonis Says:

  Riga gads beidzas ar tadu mierigu,nedaudz pelecigu laiku,t visu laiku ap 0,apmacies,reizem krit retas nelielas sniegparslinas,sarma vairs nav,bet nekust 🙂 Laikam ta auksta fronte sasniegs Rigu nakts otra puse loti mierigi iespejams ar nelielu sniedzinu,temperatura reali jutami saks pazeminaties rit pecpusdien un vakara. Tadu stipraku sniegu Riga varam sagaidit nakti uz 2 janvari un briziem ari pa dienu,drosi tas bus Lica efekta sniegs 😉 Ta ziema pienaks mierigi,bet ta pamatigak un uz ilgaku laiku 🙂 Tadi mani secinajumi papetot prognozes 🙂 Priecigu labu un laimigu Jauno 2009 gadu visiem! 😉

 8. Enricco Says:

  Sveiki. Novēlu visiem NESAGAIDĪT krīzi nākamgad – būt laimīgiem, priecīgiem, radošiem…

  P.S. VAI kāds, lūdzu, vaR noinformēt, vai ir sniegs rīt pēcpusdienā arp Zaubi – Ogre, Jēkabpils, Sigulda? Vēlos 2. datumā ar močiem izbraukt pa sniegu.
  Jau iepriekš paldies…


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: