Par laika apstākļiem Eiropā

prognoze 29. decembrimVirs Skandināvijas dienvidiem atrodas plaša un spēcīga anticiklona centrs, un gar tā dienvidaustrumu malu daļā Eiropas ieplūst visai aukstas gaisa masas. Līdzīga situācija saglabāsies arī pirmdien, un tā ir attēlota šajā kartē: tajā redzams gaidāmais ciklonu (C) un anticiklonu (A) izvietojums, kā arī silto (sarkanā krāsā) un auksto (tumši zilā krāsā) gaisa masu plūsma, turklāt lielāka bulta apzīmē lielāku aukstumu/siltumu un otrādi.

No rietumiem ieplūstot salīdzinoši siltam gaisam, Skandināvijā un Krievijas ziemeļrietumos naktī uz 27. decembri minimālā gaisa temperatūra daudzviet bija tuvu nullei. Turpretī, piemēram, Bulgārijas kalnos gaisa temperatūra noslīdēja līdz pat -17 grādiem, -5..-10 grādu sals valdīja arī lielā daļā Turcijas, un pat Āfrikas ziemeļos gaiss dažviet atdzisa līdz 0..-4 grādiem.

prognoze 2. janvārim Līdz ar 2009. gada iestāšanos lielākajā daļā Eiropas ieplūdīs aukstas gaisa masas no Arktikas. Otrajā kartē redzama prognozētā situācija 2. janvārī. Aukstajam gaisam dodoties pāri siltajiem ūdeņiem, daudzviet gaidāmi jūras efekta izraisīti nokrišņi. Arī vietām Latvijā, un jo īpaši Kurzemē, iespējama stipra snigšana. Pagaidām gan grūti prognozēt, kurus rajonus sniega mākoņi skars visvairāk, jo mūsu reģionā var veidoties cikloni un zema spiediena ieplakas, kas ik pa laikam mainīs vēja virzienu. Pagaidām GFS prognozē, ka līdz 4. janvārim daudzviet Latvijā uzsnigs padsmit centimetrus bieza sniega sega, Kurzemes dienvidos – 35 cm dziļš sniegs.

Jaungada naktī Latvijā varētu iegriezties mēreni stiprs ZR vējš, GFS modelis šobrīd prognozē, ka Kurzemes ziemeļrietumu piekrastē vējš brāzmās var sasniegt nelielas vētras spēku. Daudzviet palaikam snigs un putinās, varētu arī sākties jūras un līča efekta izraisīti nokrišņi. Gaisa temperatūra sāks pazemināties, laikā ap pusnakti tā varētu būt no +2 grādiem Kurzemes piekrastē līdz -3 grādiem valsts ziemeļaustrumos.

Tas, kādi tieši būs laika apstākļi Latvijā, iestājoties jaunajam gadam, būs atkarīgs no tā, vai aukstā atmosfēras fronte Latviju tajā brīdī jau būs šķērsojusi, šķērsos vai vēl tikai tuvosies. Šobrīd izskatās, ka varētu piepildīties otrais variants. Pati fronte laikam nenesīs diez ko daudz sniega, un stiprākā snigšana gaidāma aiz frontes – no jūras un līča nākošiem gubu mākoņiem.

29. decembrī plkst. 10:00
Naktī uz pirmdienu Norvēģijas, Zviedrijas un Somijas ziemeļos (aiz polārā loka), kā arī Krievijas ziemeļrietumos (piemēram, Murmanskā) gaisa temperatūra bija +1..+7 grādi. Turpretī, piemēram, daudzviet Francijā un Vācijā gaiss atdzisa līdz -5..-9 grādiem, bet Rumānijā un Bulgārijā līdz -6..-11, kalnu rajonos līdz -17 grādiem. Janvārī Eiropas centrālajā un dienvidu daļā ir gaidāms vēl lielāks aukstums, kāds šeit nav pieredzēts daudzus gadus.

57 Atbildes to “Par laika apstākļiem Eiropā”

 1. raitis_sametis Says:  Te arī tagad redzams – tieši jaunā gadā aukstā fronte šķērsos Latvijas lielāko daļu…

 2. khmm Says:

  Jātur īkšķi lai šitas pasākums piepildās!

 3. Gubumakonis Says:

  Izskatas ka ari Riga ziema atkal saksies Jaungada nakti 🙂

  http://www.gismeteo.ru/towns5/26422.htm

  Un pec si modela prognozes ta ari turpinasies vismaz 2 nedelas ar sniegu un merenu salu 🙂 Sonakt Riga bija atkusnis,tas nelielais sniegs stipri pakusa,bet no rita laiks noskaidrojas in piesala,sodien Riga smuks saulains laiks un temperatura Zolitude pazeminajas jau lidz-3 🙂
  Izskatas,ka vai bus atkusnis,vai nedaudz piesals tuvakas 2 dienas bus loti atkarigs no makonu daudzuma-ja butu parsvara skaidrs laiks,ari minusi pieturetos.

 4. Saksija Says:

  Gubumākoni, Zolitūdē nekādā gadījumā nevar būt -3, jo lidostā patlaban -1, bet RS meteostacijā pat 0. 🙂

 5. Gubumakonis Says:

  Man pie loga ari tagad ir -3 gradi un kad diena biju ara ar suni viss bija kartigi piesalis 🙂 RS meteostacija Zolitudej vistuvak,sad tad vini radijumi ir nedaudz siltak,neka ir daba,bet skatos ari tur visu dienu bija minusos:

  http://www.rs.lv/index.php?aid=1&id=32

 6. Gubumakonis Says:

  Ja sonakt paliks skaidrs laiks,varetu kartigi piesalt 🙂

 7. maikls Says:

  Rīgas lidostā jau pl. 16:20 bija -5 grādi, migla un sarma. … Plkst 16:50 jau -6 grādi.

  Kārtējo reizi patīkami precīzas izrādījušās HIRLAM prognozes. Vakarrīt blogā rakstīju, ka “HIRLAM modeļi (Igaunijas un Lietuvas modelis) šobrīd prognozē, ka svētdien debesis virs Latvijas skaidrosies un vējš būs lēns, un lēns vējš kombinācijā ar skaidru laiku, protams, nozīmē strauju gaisa temperatūras pazemināšanos diennakts tumšajā laikā. Līdz ar to HIRLAM prognozē, ka svētdien no rīta gaiss vietām Vidzemē atdzisīs līdz -7 grādiem, savukārt svētdienas vakarā un naktī uz pirmdienu daudzviet valstī līdz -7, vietām līdz pat -10 grādiem. Bet līdz ar ZR vēja iegriešanos kļūs siltāks, jo sevišķi piekrastes rajonos”. Un Lietuvas modelis bija arī pareizi prognozējis miglu šorīt un šovakar.

 8. raitis_sametis Says:

  Es gaidīšu jauno gadu ar cerīgu fronti…

 9. Martins Says:

  Ap diviem pie Rendas bija tāda pamatīga migla, lielākoties redzamība ap 50 metriem, tā izskatās ka visā Kuldīgaas rajonā, ap četriem sāka palikt vēsāks, mirklī migla pazuda uz pusstundu, tad atgriezās. Tagad pie Kuldīgas jau -5, tuvāk vidienei laikam būs vēl aukstāks. Pa nakti izskatās ka vēl uzsals, jo debesis skaidras.

 10. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē pa dienu -1 … -2°C, bez mākoņiem , bet tagad migla ar redzamību līdz 200 m un -4°C pie loga.

 11. Girts Says:

  Liepājā -3

 12. peljux Says:

  Limbažu pusē -7
  brrrr….

 13. Cumulus Says:

  Teikā šobrīd -5,4 grādi,migla ar redzamību apmēram 200 m un veidojas sarma.

 14. Saksija Says:

  Rīgas lidostā jau -9 grādi. Lietuvas modelis arī neparedzēja, ka temperatūras krišana būs tik dramatiska

  • maikls Says:

   Kā ta ne, vakar modelis prognozēja, ka jau astoņos vakarā vietām Latvijā būs pie -10 grādiem. Kur tieši – nu to jau pat gaišreģis nepateiks.

   Skaidrā bezvēja naktī tā notiek vienmēr, tikai reti jau ziemās gadās, ka ir bezvējš un skaidras debesis.

 15. maikls Says:

  Starp citu šovakar Rīgā reģistrētā temperatūra ir līdz šim zemākā galvaspilsētā šoziem; lidostā iepriekšējā zemākā bija -5,4 grādi (15. decembra rītā).

 16. Girts Says:

  Joe Bastardi savā blogā šodien ir atjaunojis prognozi par gaidāmo aukstuma vilni janvārī.

 17. Girts Says:

  Liepājā nu jau -5

 18. Gubumakonis Says:

  Si bus aukstaka nakts/vakars musu puse lidz sim soziem 🙂 Zolitude tagad apmeram -7,5 gradi un ir joprojam skaidrs laiks ar pavisam nelielu miglu un temp.turpina lenam kristies 🙂 Rigas centra izskatas pa2-3 gradiem siltak,ka nomales,un tas skaidras ziemas naktis ir pierasti,citreiz starpiba medz but vel lielaka. Man tomer liekas ka rit jau nu nevajadzetu but solitiem plusiem,jo sonakt ir vesak ,neka solits un ari nekadas siltas frontes/massas nenak virsu,vienkarsi vejs var iegriezties no juras/lica puses,bet vai tas uzreiz izsauks tik krasu t. celsanos par apmeram 10 gradiem? Ja,kur var iegut tos faktiskos datus par tagadejo temperaturu Rigas lidostas meteostacija?

  • maikls Says:

   Dati no Rīgas lidostas ik pēc 20 minūtēm tiek atjaunoti, piemēram, adresē http://www.foreca.com/Latvia/Riga un http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=riga+latvia

   Lietuvas modelis prognozēja, ka Rīgas apkārtnē šovakar būs līdz -6..-8 grādiem, bet rīt dienā tas prognozē +3 grādus. Un kā gan ZR vējš varētu neizraisīt krasu gaisa temperatūras celšanos, ja ūdens virsmas temperatūra līcī ir ap +3,+4 grādiem? Jautājums vienīgi varētu būt par to, vai vējš visā Rīgas teritorijā tik tiešām iegriezīsies no līča vai var būt tas pūtīs vairāk no rietumiem. Un vēl gadījumā, ja vējš saglabātos lēns, tad varētu arī saglabāties brīze no sauszemes uz līci, bet tas neizskatās reāli.

 19. Martins Says:

  Vispār jau smieklīgi, vakara ziņas paskatījos, tur Kurzemei paģērēja ap nulli šonakt. Stulbi kaut kā, ja termometrs pieKuldīgā rāda nu jau -8…

 20. Cumulus Says:

  Teikā šobrīd gan ir tikai -5,3 grādi. Migla ir palikusi plānāka-tagad redzamība apm. 400 m.
  Un šeit ir vērojama ļoti skaista sarma…
  Rīgā tādu(vēl smukāku) pēdējo reizi novēroju pirms 4 gadiem ja nemaldos 24.12.2004.

 21. Gubumakonis Says:

  Paldies 🙂 Ka jau kuru reizi var parliecinaties,ka Lietuvas modelis daudz precizak un parskatamak prognoze gan nokrisnus,gan temperaturu 🙂 atskiriba no LVGMA,kuri sai naktij Riga solija-3, bet ritdienai +2+3 🙂 Ta jau redzes,kas bus rit,pagaidam ir dienvidu vejs,-8,bet sak paradities pirmie makonisi. Zolitude ne sarmas,ne miglas nau.Ja ritdien laiks bus skaidrs,domaju atkusnis nesaksies.

 22. Anonīms Says:

  Windows vista man uz destkopa rāda t Rīgas lidostā.

 23. Enricco Says:

  Jā, Rīgā palicis stundas laikā par gandrīz grādu siltāks… Ja tā turpināsies, tad jau uz 7 rītā temperatūra būs plusos… ;(

 24. maikls Says:

  Rīgas lidostā minimālā gaisa temperatūra bija -9,9 grādi. Ļoti iespējams, ka tā ir zemākā pagājušajā naktī reģistrētā temperatūra visā Latvijā; Daugavpilī gan bija ļoti līdzīgi: -9,8.

 25. raitis_sametis Says:

  Migla aizvadītajā vakarā ap 100m redzamība bija arī Pārdaugavā, šorīt- smuka sarma…

 26. raitis_sametis Says:

  29.12.2008. plkst. 05:00

  Šorīt (29.12.) vietām Latvijā saglabāsies migla ar redzamību līdz 200-500 m.
  —–
  Par miglu brīdināja arī meteo.lv / bet rīgā šodien viss gan ir skaidrs, tikai ir kādas 2 balles augstie ci mākoņi, bet tālu austrumos- pa kādai cu gubai…

 27. raitis_sametis Says:

  http://meiravietis.typepad.com/mans/laiks/

  Jauna prognoze par janvāri ir Viļa Bukša blogā:)

 28. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē 23:30 bija -6,5°C pie loga, tagad tikai -4 un es neticu tām prognozēm ka būs +2°C dienā, tik silti nebūs. Tāpat kā vakar bija -2 arī šodien būs..

 29. maikls Says:

  Rīgas pilsētas ziemeļos, šķiet, jau ir kādi +2 grādi, jo mazliet uz ZA no Rīgas jau ir +2,5 grādi pēc balticroads.net datiem.

 30. raitis_sametis Says:

  atjaunota animācija- kur redzams-> aukstā frontē būs Vecgada pievakarē-vakarā….

  http://www.wunderground.com/global/stations/26422.html
  Nez kāpēc tad rāda, ka Rīgas lidostā ir atkal- 5? Un pārdaugavā aiz loga, arīdzan uzsalis ar sarmu joprojām…

 31. Gubumakonis Says:

  Riga nakts otra puse ir kluvis siltak gan,t uz rita pusi paaugstinajas lidz -4-5 gradiem,pagaidam smuka saulaina diena ar sarmu,t joprojam Zolitude -3 gradi,smuka ziema pagaidam :)Lidosta-3,RS stacija-2,1,ta ka domaju,ka visa Riga pagaidam pieturas sals,un domaju,ja nesaradisies makoni,nekas nekusis 🙂 skaidrs laiks nelauj temp. pacelties virs 0.

 32. b Says:

  Saulkrastos, Ainažos, Kolkā, Ventspilī un daudzviet citviet piekrastē ir skaidrs, bet +2..+3

 33. Gubumakonis Says:

  LR-1 sorit sinoptiki solija nedeljas otra puse salu,nogale nakti Kurzeme lidz -11,austrumos lidz-15-17,diena nebusot siltak par -4-9 un protams briziem sniegu sakot ar vecgada vakaru 🙂 vel tika pieminets,ka tas iespejams bus stiprakais aukstuma vilnis pie mums pedejo gadu laika. Jauki 🙂

 34. Gubumakonis Says:

  Citreiz gaisa T ir virs 0,bet skaidra laika sniegs nekust,zemes virskarta piesalst,ja atkusna laika(ja tas nau dramatisks virs +3+5) peksni laiks noskaidrojas un ir saglabajies sniegs,ari uzreiz sak piesalt,kaut gaiss it ka plusos to es sen jau noveroju,varbut kads zin ko vairak par so paradibu 🙂

 35. Saksija Says:

  Tiešām jauki, prieks par Rīgas Siltumu, līdzjūtība pensionāriem.

 36. Girts Says:

  Lietuvas meteorologi prognozē, ka janvāra vidējā temperatūra būšot 0,5 līdz 1 grāds zemāka par normu.

 37. Cb Says:

  Jelgavā T(min) naktī bija -4,5 grādi un nakts 1.pusē izveidojās ļoti bieza migla, kas izveidoja sarmu, kas vēl pagaidām nav nokususi. Bet tagad T++05 grādi. Kopumā šajās dienās valda pavisam neliels sals, tātad maiga ziema.

 38. Enricco Says:

  Diemžēl, pēc RS info, rīgā jau ir +0,1 grāds… ;(

 39. lietusviirs Says:

  Cb, ir tāds jēdziens kā slapjā termometra temperatūra “wet bulb temperature”. Ideja tāda, ka iztvaikojot tiek patērēts siltums un notiek atdzišana. Pie tam tvaiko ne tikai šķidrais agregātstāvoklis (izkusušais), bet arī cietais (pats sniegs).

  Tādēļ nereti gadās ka ir plusos (Piem +1), bet asfalts ir apsalis.
  Jo sausāks gais jo zemāka slapjā termometra temperatūra.

  Piem:
  Patreiz T ir 0C, bet slajais termometrs -0.4C
  Ja T=+1 un relatīvais mitrums +70% tad slapjais T ir -1.

  Slapjais termometres nekad nav zemāks par rasas punktu.

 40. raitis_sametis Says:

  http://www.meteocenter.net/meteoclub/

  Varam iestāties Krievijas meteoklubā (kur pulcējas vesels bars laika zinātāju)

 41. Girts Says:

  Joe Bastardi savā blogā arī šodien papildinājis prognozi janvārim. Joe Bastardi lielākajā daļā Eiropas prognozē janvāra vidējo temperatūru 2 grādus zemāku par normu. Aukstuma periods turpināšoties vismaz līdz 20. datumam.

 42. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē pa dienu bija ap 0°C un Saule, sniega daudzums tā arī paliek 2 – 3 cm, apledojums. Tagad tikai -1°C. Lietuvas modelis neko labu neprognozē arī turpmāk, tātad sniegs izkusīs.

 43. raitis_sametis Says:  Te es uztaisīju laika apstākļu montāžu no wunderground.com par rīkgu visam 2008. gadam (protams, vēl divas dienas līdz izskaņai).

 44. raitis_sametis Says:

  par laiku 2008. gadam, protams, …fuu..atkal pārrakstījos

 45. Gubumakonis Says:

  Sodien Riga visu dienu saulains laiks,dienasvidu t pacelas lidz 0+0,5(Zolitude),kokiem sarma pakusa,bet piezemes slani saglabajas,ari sniegs sodien nekusa nemaz 🙂 Vakara paradijas makoni un drusku piesala,T.0-1 Spriezot pec Lietuvas modela Riga uz rita pusi piesals lidz -2-4,ritdiena lidziga sodienai laikam 🙂 Ta ka sis sniegs varetu ari nenokust 😉 Seit dazas bildes ar sarmu,kas saglabajas lidz vakaram:

  http://foto.inbox.lv/andrejse2/29-12-2008SARMA

 46. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/15309.html
  =======
  Uhh- kas pasaulē noticies (ja runājam par ekstrēmo laiku)! Šo lapu aizslēdzu, drīz jau būs nākamā…
  VISIEM PRĀTĪGI UN LABI NOSVINĒT JAUNO GADU! Es gaidīšu šo apsolīto (teju) auksto fronti 31.12. vakarā ar vēja pastiprināšanos un puteņiem, un domājams, būšu jau šeit 2. janvāra pievakarē:)

 47. maikls Says:

  Girts teica, ka “Joe Bastardi lielākajā daļā Eiropas prognozē janvāra vidējo temperatūru 2 grādus zemāku par normu” – viņa jaunākajā ziņā gan ir rakstīts tikai tas, ka Londonā varētu būt 2 vai 3-4 grādus pēc Fārenheita jeb 1-2 grādus pēc Celsija aukstāks. Bet iepriekš viņš rakstīja, ka Eiropas ziemeļrietumos (un Londonu var pieskaitīt pie ziemeļrietumiem) aukstums būs vismazāk jūtams un ka Centrāleiropā janvāris varētu būt līdz 5 Celsija grādiem aukstāks par normu.

  Viņš gan kā izteikts rietumnieks ar Eiropu saprot teritoriju ne tālāk par Poliju, tāpēc pēc viņa izteikumiem īsti nevar spriest par laiku Baltijas valstīs, lai gan praktiski jau ir maz iespēju, ka Centrāleiropā ilgstoši ir auksts, bet pie mums ne. 😀

 48. maikls Says:

  Modeļi, cik es skatos, no tās aukstās frontes Jaungada naktī prognozē ļoti maz sniega – nelielu sniegu Vidzemē un Latgalē; GFS arī vairs neprognozē īpaši brāzmainu vēju.

 49. Gubumakonis Says:

  Savukart LNT laikazinas tiko biedeja ar loti stipru sniegu 1 janvari,Kurzeme lidz 35 cm 😉 -vecas zinas 🙂

  • maikls Says:

   Viņš (LNT laikavecis) būs sajaucis (vai arī Gubumākonis būs pārpratis viņa teikto ;)), jo runa bija par GFS prognozētiem 35 centimetriem līdz 4. janvārim. GFS joprojām prognozē bagātīgu snigšanu daļā Kurzemes un Zemgales, sākot ar 1. janvāri, vairākas dienas ar pārtraukumiem atkarībā no ieplaku virzības un vēja virziena maiņas. To, ka aukstā fronte jaungada naktī daudz sniega nenesīs, es rakstā jau pieminēju, tā kā šīs prognozes nav mainījušās, lai gan, protams, ar nokrišņu intensitāti nekad neko nevar zināt.

 50. lietusviirs Says:

  1 janvārī var būt lake effect sniegs.
  1) T(850hPa) = -15
  2) T(2m) =0
  3) P=1020 mb
  4) Td(2m)=-5
  5) Vēja virziena maiņa ar augstumu paktiski nav.
  Parēķinot sanāk, ka:
  a) Li(850) var būt pat -4,-3. Tas ir gana daudz.
  b) LCL ap 500m

  Ja situācija namainīsies būs Jauki.

  Arī rēķinot pēc (T(850hPa)-T(udens)=16) > 13 sanāk lake effect.

 51. Gubumakonis Says:

  Nu,godigi sakot vairs ipasi uzmanigi tas laikazinas neklausos :)labak pats papetu no dazadiem avotiem,bet LNT un dazadas radiostacijas biezi var dzirdet dazadas kludas un nejedzibas 😉 Tad jau ari Riga varbut var ceret uz Lica nokrisniem 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: