Par gaidāmo laiku, aizvadot veco un sagaidot jauno gadu

Laiku Latvijā šobrīd joprojām nosaka plašs augsta spiediena apgabals, tas gan netraucē divām vārgām atmosfēras frontēm, kas saistītas ar ciklonu Arktikā, stiepties pāri Latvijai, vietām atnesot nelielus nokrišņus.

Svētdien un pirmdien anticiklona centrs būs virs Skandināvijas dienvidiem. Vējš līdz ar to iegriezīsies vairāk no ziemeļiem, brīžiem no rietumiem. Ja aizvadītajā diennaktī tikai vietām piekrastes rajonos vējš iegriezās no siltās jūras/līča, gaisa temperatūru tādējādi paaugstinot līdz pat +3 grādiem, tad gada pēdējās trīs dienās siltais jūras gaiss varētu sasniegt teju visu Latviju.

Taču HIRLAM modeļi (Igaunijas un Lietuvas modelis) šobrīd prognozē, ka svētdien debesis virs Latvijas skaidrosies un vējš būs lēns, un lēns vējš kombinācijā ar skaidru laiku, protams, nozīmē strauju gaisa temperatūras pazemināšanos diennakts tumšajā laikā. Līdz ar to HIRLAM prognozē, ka svētdien no rīta gaiss vietām Vidzemē atdzisīs līdz -7 grādiem, savukārt svētdienas vakarā un naktī uz pirmdienu daudzviet valstī līdz -7, vietām līdz pat -10 grādiem. Bet līdz ar ZR vēja iegriešanos kļūs siltāks, jo sevišķi piekrastes rajonos.

Gada pēdējā dienā minētais anticiklons saplūdīs ar anticiklonu virs Grenlandes, bet mums no ziemeļiem pietuvosies ciklons. Šie abi anticikloni, visticamāk, nodrošinās arktisko gaisa masu ieplūšanu daļā Eiropas, tajā skaitā Latvijā, un šo procesu veicinās arī minētais ciklons.

Saskaņā ar pašreizējo GFS prognozi šīs arktiskās gaisa masas Latviju sasniegs kopā ar jauno gadu, citi modeļi to prognozē nedaudz vēlāk. Aukstā fronte atnesīs īslaicīgu snigšanu, pēc tam var gaidīt jūras un līča efekta izraisītus nokrišņus. Šoreiz gaidāmi lieli temperatūras kontrasti, kas dod potenciālu stiprai snigšanai attiecīgajās teritorijās; jāņem gan vērā, ka arktiskajām gaisa masām ir raksturīgs mazs mitrums, kas savukārt var ievērojami mazināt šo nokrišņu veidošanos un to intensitāti. Tāpat jāņem vērā, ka, pūšot  ZR vējam, gaisa temperatūra piezemes slānī neaizsalušās jūras dēļ nevar pazemināties diez ko zemu, īpaši jau piekrastē.

GFS šobrīd prognozē, ka jaunajā gadā praktiski visā Eiropā gaidāms ilgstošs aukstums, daudzviet arī sniegs. Citu modeļu prognozēs parādās arī scenārijs, ka aukstums tiks atspiests uz galējiem Eiropas ziemeļaustrumiem un ka virs Eiropas centrālās vai dienvidu daļas varētu izvietoties anticiklons, gar kura ziemeļu malu ar rietumu vējiem atkal ieplūstu siltās atlantiskās gaisa masas, vai ka Atlantijas cikloni izlauzīs savu ierasto ceļu pāri Islandei uz Skandināvijas ziemeļiem, atnesot siltu un mitru gaisu Eiropas ziemeļdaļai.

17 Atbildes to “Par gaidāmo laiku, aizvadot veco un sagaidot jauno gadu”

 1. raitis_sametis Says:

  Venvārdsakot- neviens tā īsti nezina…
  =========
  es gan patreiz ar interesi sekoju līdzi zemeslodes pretējai pusei- Austrālijai, kur taifūnu un tropisko ciklonu sezona tikai aizsākas…jau trīs depresijas, no kurām viena aizkļuva līdz pat 4-tajai kategorijai’, īsā laikā bijušas…
  http://en.wikipedia.org/wiki/2008-09_Australian_region_cyclone_season

 2. raitis_sametis Says:

  atjaunoju savu ilgterniņa prognozi…
  ===
  Ziema 2008-2009 iesāksies mierīga. Tuvākā laikā: neliels sals ar nelielu sniegu, pēc 1. janvāra var kļūt nedaudz aukstāks. Kopumā ziema arīdzan nedaudz vēsāka kā iepriekšējā, visumā mierīga. Lai gan – ap janvāra vidu iespējamas dažas vētras ar puteni/tad arīdzan kāds atkusnis, kopumā gan vēja darbība mierīgāka, nekā pāris iepriekšējās ziemās. Stabilāka ziema iestāsies janv09 vidū vai otrā pusē un ilgs līdz marta sākumam. Arīdzan marta09 beigās vai aprīļa09 sākumā: iespējama(s) atziema(-s).

 3. raitis_sametis Says:  Pēc šīs animācijas redzams, ka Vecgada vakarā tomēr kas līdzīgs aktīvam ciklonam pietuvosies visai tuvu Latvijai…

 4. raitis_sametis Says:

  http://www.meteo.lv/public/laika_prognozes.html?date=2008-12-29&daytime=day

  Blin:( , bet mūsu pašu meteo.lv uz 29.12. sola +3/+4 grādus, tātad-atkusnis…:(

 5. Anonīms Says:

  Nu jacer, ka prognozes piepildies. GFS prognoze videji -10 cik talu vien vinam ta prognoze iet. Tada gadijuma varbut pat rigas licis aizsaltu… Bet ar ilgtermina prognozem nekad neko nevar zinat. Ceresim uz to aukstako 🙂

 6. raitis_sametis Says:

  Bet mans laika notikumu tops- 2008. gadam

  1. Tie 10 virpuļi/ tornado- kas šai gadā pāri gājuši Latvijai. Savā blogā gan tikai par 4-triem rakstīju. Mjāa… visbrīnumainākais bija pirmais no tiem. Martā!!! Kad vēl tikai agrs pavasaris bija, un jau paspēja paplosīties tur pie Līvāniem… Mjāa… neviens nenočekoja īstu negaisu ar tuviem zibeņiem, kas plosījās Zantē (manā toreizējā dzīvesvietā) agrā pavasarī – 13. martā. Ne jau šāda tāda parūcināšanās, bet seši kārtīgi zibeņi, no tiem divi tuvā intervālā -> starp gaismu un grāvienu 2 sekundes…
  2. Sniega vētra – 23.-24.11. Visai bezprecedenta dabas parādība…
  http://klab.lv/users/meteo_lv/17085.html
  3. Negaiss 8. septembrī-
  http://klab.lv/users/meteo_lv/17085.html
  4. Negaisi 15.-16.-17. augustā, kas no Polijas nāca un arī mūsu Latvijā daudzviet pamatīgi sprēgāja. Tiesa, gan bez tornādo, kā tai pieminētajā kaimiņvalstī.
  5. Bezprecedenta siltā ziema 2007-2008., kad sniegs uz zemes bija vērojams tikai 35 dienas visas ziemas garumā…
  6. Vējains un vētru pilns 2008. gada janvāris un februāris, kad bija vairāk par 10 vētrām, no kurām spēcīgākā -22.-23. februāris.
  7. Sausums no aprīļa beigām līdz 6. jūnijam 2008.gada pavasarā.
  8. Bezprecedenta lietainais augusts – kad bez nokrišņiem bija kādas 3 dienas Latvijā.
  9. Lielā atkala 15.-16.-17. decembris.
  http://klab.lv/users/meteo_lv/17246.html
  10. Vēl viens sausais periods jūlija otrajā pusē, kad bez nokrišņiem bija kādas 10 dienas.

 7. raitis_sametis Says:

  Mans meteo novēlējumu saraksts – 2009. gadam
  =========


  Šo nenovēlu  ======
  Bet ar jums patusošos vēl šajā 2008. gadā:)

 8. raitis_sametis Says:

  Sorry- augstāk nokļūdījos… Lielais negaiss 8. septembrī man ir šajā lapā…
  http://klab.lv/users/meteo_lv/14150.html

 9. Kera Says:

  Sestdienas vakarā ap 2315 pie Murjāņiem, braucot virzienā uz Rīgu, tālumā varēja redzēt tādu kā zibsni, man domāt tas bija zibens apmēram virs Rīgas un gan jau tad līča pašā piekrastē. Zibeņi ziemas laikā laikam jau būs ierasta parādība.Tā kā parasti tāds attālums līdzinās ~30-50km, tad tā arī sanāk.

 10. Kera Says:

  Bieži vien esot tā, ka, ja Kanādā uznāk lielas aukstuma vilnis, bieži vien līdzīgs aukstums jeb gan jau tas pats aukstums pārnāk pāri polam pie mums. Jāskatās, kas Kanādā notiek pašlaik. Tas tā, idejai un apspriešanai, spekulācijām par gaidāmo aukstumu janvārī .

 11. Kera Says:

  Paskatījos www, un Kanādas ziemeļos tagad no -19 līdz -35. Kazi, varbūt tiešām būs vērojama korelācija? :))

  http://www.theweathernetwork.com/

 12. Gubumakonis Says:

  Nu ka tik izdodas tam aukstumam nonakt lidz mums 🙂 NE ne un velreiz ne tam siltajam gaisa massam kas valda pie mums jau kuru ziemu! 😦 ja tiesam tas atkal naks mums virsu,tad gan mana ticiba vesakam ziemam un aukstakai sai ziemai tiks nopietni iedragata… Ja,ari sodien Riga sakas kartejais atkusnis,Kurzemr vel stipraks noteikti,fuj!!

 13. dAvi Says:

  Liepājā, gubumākon, vispār sniegs nav bijis vispār. Šeit ik pa laikam līst lietus, te nav atkušņa, bet ir mūžīgs rudens.

 14. raitis_sametis Says:

  Presei- kārtējais bubulis, līdzās “krīzei” -> nu tas Eiropai “solītais aukstums”:/

 15. Juris A. Says:

  Neuztraucieties lieki! Viss būs. Turpmākajos gados mūsu visu procesu noteicēja – Saulīte (kuras aktivitāte sāk lēnām atmosties) – virza mūs globālās atdzišanas virzienā. Viss būs, bet, ne uz reizi, tas ir gadiem ilgstošs process. Un, it īpaši procesa sākumā, būs fluktuācijas, gan uz vienu, gan otru pusi no vidējā, tam brīdim raksturīgā.

 16. Enricco Says:

  Esmu pārsteigts – vakar vakarā +3 grādi, šobrīd -3 grādi Rīgā… KAUT VAIRS šogad TEMPERATŪRA NEBŪTU virs 0…

 17. Saksija Says:

  KAUT VAIRS šogad TEMPERATŪRA NEBŪTU virs 0…
  ////////////////////////////////////////////////////
  Noteikti būs un jau rīt. Es priecājos par siltumu. 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: