Prognozē aukstu janvāri Eiropā

AccuWeather vecākais speciālists Joe Bastardi savā blogā raksta, ka nākamā mēneša laikā Eiropā gaidāms auksts laiks, Centrāleiropā līdz pat 5 grādiem aukstāks par normu. Tiek prognozēts, ka laika apstākļus Eiropas lielākajā daļā iespaidos anticiklons, kas ar ziemeļu un austrumu vējiem atnesīs aukstas gaisa masas Eiropai.

Tas gan uzreiz nenozīmē, ka Latvijā ir gaidāms liels aukstums. Eiropas rietumu un centrālajā daļā arī pēdējā mēneša laikā ir bijuši aukstuma periodi, Rietumeiropā vidējā gaisa temperatūra ilgstoši bijusi zemāka par normu, bet pie mums ir bijis salīdzinoši silts. Tas, kas pie mums ziemā ir silts, Rietumeiropā ir auksts, turklāt daļa Eiropa atrodas visai augstu virs jūras līmeņa, tas nozīmē, ka pat salīdzinoši siltas gaisa masas (ar to domāju 850 hPa temperatūru) var atnest zemas temperatūras tuvu zemes virskārtai.

Taču iespēja, ka janvārī beidzot sagaidīsim stipru salu, katrā ziņā ir kļuvusi lielāka. Arī modeļu ilgtermiņa prognozes uzrāda iespēju, ka no ziemeļiem vai ziemeļaustrumiem pie mums kādā brīdī ieplūdīs arktiskais aukstums. Tiesa, jāņem vērā, ka gan Baltijas jūra, gan citas jūras, kas apskalo Skandināvijas un Krievijas krastus, aizvien ir siltas, un šie siltie ūdeņi silda gaisu, kas plūst tām pāri. Tādēļ lielam aukstumam būs grūtāk tikt līdz mums.

Runājot par tuvāko nākotni, jāsaka, ka anticiklons, kas noteiks laiku Latvijā, sākot ar 24. decembri, lielu aukstumu pagaidām nenesīs. Tikai tad, ja debesis noskaidrosies, naktī uz 26. un 27. decembri gaisa temperatūra vietām Latvijā varētu noslīdēt līdz vai nedaudz zem -10 grādiem. Turklāt GFS šobrīd prognozē, ka 27.-28. decembrī anticiklona centrs varētu nonākt virs Skandināvijas dienvidiem, Latvijā tad iegrieztos vējš no Baltijas jūras un līdz ar to kļūtu nedaudz siltāks, piemēram, 29. decembrī GFS Latvijas piekrastes rajonos atkal prognozē 2-5 grādus virs nulles. Bet vēlāk šis pats anticiklons var atnest aukstāku laiku, viss atkarīgs no tā izvietojuma.

24. decembrī plkst. 2:40
Saskaņā ar Joe Bastardi teikto viņa jaunākajā bloga ierakstā, sākot ar gadumiju, Eiropā gaidāms aukstākais 2 līdz 4 nedēļu periods, kādu Eiropa nav pieredzējusi daudzus gadus. Runa gan ir galvenokārt par Eiropas rietumu un centrālo daļu, Austrumeiropā šis aukstums var nebūt nekas īpašs, ja salīdzina ar vidējiem rādītājiem un agrākajām ziemām.

Lielbritānijas Met Office ir izmainījis savu sezonālo prognozi Eiropai, it sevišķi Lielbritānijai. Ja iepriekš tika prognozēts, ka vidējā gaisa temperatūra šajā ziemā Eiropā būs augstāka par normu, tad tagad Met Office prognozē, ka tā būs tuvu normai, bet Lielbritānijā janvārī zem normas, un vienīgi Eiropas dienvidaustrumu daļai joprojām tiek prognozēta siltāka ziema nekā parasti.

5 Atbildes to “Prognozē aukstu janvāri Eiropā”

 1. raitis_sametis Says:

  http://meiravietis.typepad.com/mans/laiks/

  Vilnis Bukšs sniedz jaunu prognozi ziemai

 2. raitis_sametis Says:

  Patreiz ir brāzmains ZR vējš ar krusas un nelielām sniega brāzmām… Vēja ātrums ap 6-7 un dažbrīd 12m/s.

 3. lietusviirs Says:

  Pēc GFS datiem rēķinot šodien vajadzētu būt nelielam līdz vidējam lake effect. Li (850) man sanāk ap -1 līdz -2. Vēja stiprums arī pietiek. Vēja virziens nemainās atkarībā no aukstuma. Tātad priekš streemeriem itkā ir labvelīgi nosacījumi.

 4. Cumulus Says:

  Arī Teikā brīžiem no Cb mākoņiem uznāk stiprs sniegs kopā ar brāzmainu ZR,Z vēju. Pagaidām spēcīgākās rēģistrētās vēja brāzmas ir sasniegušas 15,1 m/s.

 5. raitis_sametis Says:

  meteo.lv brīdina par vēja turpināšanos un jaunu atkalu
  ===
  23.12.2008. plkst. 09:25Šodien, 23.12., no rīta un dienā piekrastes rajonos ziemeļrietumu, ziemeļu vējš saglabāsies brāzmās līdz 20-23 m/s, savukārt jūras piekrastē no rīta un priekšpudienā vēja brāzmas sasniegs 25-29 m/s.
  Šorīt, 23.12., Rīgā ziemeļrietumu, ziemeļu vējš brāzmās sasniegs 20 – 22 m/s.

  23.12.2008. plkst. 09:30 Šovakar, 23.12., gaisa temperatūrai pazeminoties, uz ceļiem veidosies apledojums.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: