Iespējama atkala, stiprs apledojums

15. decembrisPirmdienas rītā debesis pār Latvijas lielāko daļu aizklāja mākoņi, laiks tātad ir atgriezies ierastajās sliedēs. Attēlā redzama situācija uz pulksten 12:00. Mākoņi nozīmē mazākas gaisa temperatūras svārstības. Mēs joprojām esam anticiklona rietumu malā, tomēr otrdien Latviju varētu sasniegt nokrišņu zona. Labākajā gadījumā snigs, bet, visticamāk, būs atkala (gan otrdien, gan trešdien).

GFS modelis šobrīd prognozē, ka otrdien dienas vidū nokrišņi (pārsvarā nelieli, vietām mēreni) gaidāmi Kurzemē un Zemgalē. Pēcpusdienā un vakarā nokrišņi tiek prognozēti mazliet tālāk uz austrumiem, tie skaršot valsts lielāko daļu. GFS prognozē, ka vietām snigs, bet daudzviet līs lietus un tātad būs atkala, jo gaisa temperatūra praktiski visā valstī gaidāma nedaudz zem nulles.

Lietuvas modelis agrā otrdienas rītā nelielu lietu (un apledojumu, jo temperatūra gaidāma negatīva) prognozē Kurzemē, pēcpusdienā un vakarpusē arī centrālajos rajonos. Lietuvas modelis šobrīd prognozē, ka nokrišņi izkritīs kā lietus. Lietus lāsēm saskaroties ar zemi vai kādu priekšmetu, tās pārvērtīsies ledū. Bet tā kā gaisa temperatūra nebūs diez ko zema, tad uz galvenajiem autoceļiem apledojums varētu arī neveidoties, lai gan grūti spriest. Turklāt Lietuvas modelis prognozē, ka dažviet valsts rietumu daļā brīžiem līs stipri – ja tas viss pārvērtīsies ledū, tad bez skaistiem skatiem var sagaidīt arī nopietnas problēmas.

Nokrišņi daudzviet Latvijā gaidāmi arī naktī uz trešdienu un trešdien. Arī tad, visticamāk, līs lietus, kas joprojām var piesalt, jo temperatūra būs ap nulli, austrumu rajonos nedaudz zem nulles, tomēr dažviet nokrišņi var izkrist arī kā sniegs. GFS šobrīd prognozē, ka vietām, galvenokārt austrumu rajonos, trešdien brīžiem gaidāmi mēreni nokrišņi, lietus gadījumā tas nozīmētu stipru atkalu jeb stipru apledojumu. Tomēr situācijai nevajadzētu izveidoties ne tuvu tik kritiskai kā ASV ziemeļaustrumos, kur pēc spēcīgas atkalas nesen tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, jo zem ledus smaguma  nolūza neskaitāmi koki, sagāzās stabi un tika pārrauti vadi.

Šajās divās dienās pūtīs mērens DA vējš, trešdien vējš brāzmās var pastiprināties līdz 12 m/s. Lietus pie negatīvas gaisa temperatūras gaidāms tādēļ, ka, kā jau esmu rakstījis iepriekš, mēs tāpat kā visa Eiropa šobrīd atrodamies siltās gaisa masās – gaisa temperatūra 1-2 kilometru augstumā svārstās ap nulli vai ir dažus grādus virs nulles. Negatīva temperatūra vērojama salīdzinoši šaurā gaisa slānī tuvu zemes virskārtai.

7 Atbildes to “Iespējama atkala, stiprs apledojums”

 1. raitis_sametis Says:

  Nu ko- gaidīsim ziņas par daudziem sadauzītiem autiņiem un lauztām kājām/rokām…

 2. raitis_sametis Says:

  http://www.wunderground.com/global/stations/26422.html

  Pēc šiem datiem, pēc dažām dienām – atkal +4+6 un nepārtraukts lietus:/

 3. raitis_sametis Says:

  Arīdzan brīdinājums no meteo.lv
  15.12.2008. plkst. 16:55 Rīt, 16.12., no rīta Latvijas centrālajos un rietumu rajonos gaidāma stipra apledojuma veidošanās, kas saglabāsies arī dienas laikā.

 4. dAvi Says:

  Sveiki, Maikl. Jums uzrakstīju e-pastu. Bet pajautāšu arī šeit. Vai ir iespējams piekļūt meteoroloģisko karšu arhīvam uz 27.oktobri šinī gadā? Konkrēti atmosfēras fronšu izvietojumu šajā dienā. Kāda varētu būt interneta adrese?

 5. Cb Says:

  Šodien anticiklona laikā bija apmācies laiks, bet bija vērojams arī sīks sniegs. Dažviet no šā sniega izveidojās nelieli sniega nosēdumi.

 6. maikls Says:

  Kurzemē vietām ir atkala, arī Liepājas-Rīgas šoseja vietām (Liepājas pusē) ir noledojusi.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: