Par nākotnes perspektīvām

14. decembrisŠeit redzams satelītattēls, kas uzņemts šodien pulksten 11:30. Virs Krievijas atrodas plašs anticiklons, kas stiepjas līdz Norvēģijai rietumos un Turcijai dienvidos. Attēlā redzams, ka šis anticiklons pārsvarā nes nomākušos laiku, bet Baltijas valstis ir aplaimotas ar skaidru laiku. Kāpēc tā – nemāku izskaidrot, varbūt atbilde meklējama vējos, kas lielākos augstumos šobrīd pūš diezgan spēcīgi.

Turklāt dīvaini ir tas, ka tieši tur, kur mākoņu nav, 850 hPa temperatūra jeb gaisa temperatūra aptuveni pusotra kilometra augstumā ir visaugstākā, sasniedzot +5 grādus. Uz zemes šobrīd ir par 3-9 grādiem vēsāks, bet svētdienas rītā šī atšķirība sasniedza pat 12 grādus. No rīta Latgales austrumos gaiss bija atdzisis līdz -7,-8 grādiem.

Šķiet, ka arī nakts uz pirmdienu Latvijā vēl būs lielākoties skaidra, temperatūra gaidāma nedaudz zemāka kā iepriekšējā naktī. Bet agrāk vai vēlāk saradīsies mākoņi, kas turpmākajās naktīs var apturēt gaisa temperatūras pazemināšanos.

Modeļu prognozes ir mainījušās: anticiklons droši vien nedosies uz ziemeļiem kā tika prognozēts iepriekš, tādēļ samazinās iespēja, ka no austrumiem ieplūdīs vēsākas gaisa masas. Nākamās nedēļas vidū un nedēļas otrajā pusē no rietumiem vai ziemeļrietumiem Latvijai var pietuvoties  zema spiediena apgabals, atnesot nokrišņus. Taču anticiklons saglabās savas pozīcijas virs Krievijas, turklāt cits anticiklons nākamnedēļ no Atlantijas okeāna pārvietosies uz DR-Eiropu, un šie divi anticikloni, kas nākotnē varētu saplūst kopā, Eiropas lielāko daļu pasargās no Atlantijas cikloniem, atnesot sausāku un mierīgāku laiku. Bet tuvākajās dienās Vidusjūras reģionā, it īpaši Itālijā, ciklona dēļ daudzviet joprojām gaidāmas lietusgāzes un jauni plūdi.

Varu piebilst, ka pašreizējās ilgtermiņa prognozes rāda, ka Ziemassvētkos šo divu kopā saplūdušo anticiklonu centrs atradīsies Latvijas tuvumā. Ja nu šīs prognozes piepildās (kas ar ilgtermiņa prognozēm notiek reti), tad Ziemassvētki varētu atnākt ar mierīgu, varbūt pat miglainu laiku. Gaisa temperatūra mākoņu un jūras vēja gadījumā varētu būt nedaudz virs nulles, ja iegriezīsies ZA vai A vējš vai arī atkārtosies šajās dienās novērotā dīvainā mākoņu izklīšana, tad būs aukstāks.

8 Atbildes to “Par nākotnes perspektīvām”

 1. Kaspars Says:

  Raksta autoram pateikšu elementāro ģeogrāfijas kursu – cikloni nes mākoņus un nokrišņus, anticiklons ir tad, kad nokrišņu un mākoņu nav ;( Skolā laikam ģeogrāfiju nemāca 😦

 2. Kaspars Says:

  joks 😛

 3. Gints Plivna Says:

  Virs visas Baltijas skaidras debesis 😉

 4. Enricco Says:

  KASPAR…
  Tu runā par pamatskolas ģeogrāfiju – un TIPISKIEM VASARAS CIKLONIEM UN ANTICIKLONIEM… Diemžēl, pārējos gadalaikos, īpaši ziemā, ļoti bieži TIEŠI anticikloni NES MĀKOŅUS…

 5. maikls Says:

  Jēkabpilī šobrīd -6.

 6. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē -6,5°C. Vakar nemaz nebija mākoņu

 7. Maija Says:

  Piebalgas pusē šorīt -7 gr.Varbūt beidzot piesals zeme.Jauki,ka pa dienu arī vakar bija saulīte.

 8. Romāns Kolduns Says:

  Pašlaik Ogrē joprojām -4°C un jau ar mākoņiem


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: