Anticiklons atnesīs vēsāku laiku

Pēc ilgiem laikiem laika apstākļus Latvijā nosaka anticiklons. Šodien Latvija vēl ir diezgan tālu no anticiklona centra, tā rietumu malā, bet turpmāk anticiklons mums nedaudz pietuvosies, mēs būsim tuvāk tā centram, kas nozīmē lēnāku vēju un līdz ar to arī iespēju, ka, debesīm skaidrojoties, gaiss naktīs atdzisīs līdz vērā ņemamiem mīnusiem.

Latvija tuvākajās dienās joprojām atradīsies uz rietumiem, dienvidrietumiem no anticiklona centra, turpinās ieplūst salīdzinoši siltas gaisa masas, taču modeļi man neizprotamu iemeslu dēļ prognozē, ka debesis bieži būs skaidras, un tas nozīmē gaisa temperatūras pazemināšanos piezemes slānī diennakts tumšajā laikā vairākus grādus zem nulles. Jau iepriekš minēju, ka būs vērojama inversija – situācija, kad gaisa temperatūra pāris kilometru augstumā ir augstāka nekā uz zemes. Turklāt vējš pierims, un šādā situācijā parasti izveidojas un saglabājas bieza zemo mākoņu sega. Taču visi modeļi, kurus esmu aplūkojis, vismaz kādā laika sprīdī prognozē pilnīgi skaidru laiku, līdz ar to arī aukstumu, piemēram, Lietuvas modelis jau naktī uz svētdienu Latvijas lielākajā daļā prognozē salu līdz -5 grādiem, Alūksnes apkārtnē līdz pat -9 grādiem. GFS modelis naktī uz svētdienu gan vēl neprognozē aukstāku par -2 grādiem. Bet, ja debesis tomēr būs apmākušās, tad droši vien nebūs pat šie -2 grādi.

Ja debesis noskaidrojas, tad pie lēna vēja gaisa temperatūra diennakts tumšajā laikā vienkārši nevar nepazemināties (neatkarīgi no tā, vai mēs atrodamies siltās gaisa masās vai ne). Un, ja naktī gaiss ir ievērojami atdzisis, tad īsās dienas laikā tas nepaspēj būtiski sasilt.

Saskaņā ar vairāku modeļu šībrīža prognozēm anticiklons nākamnedēļ mazliet mainīs savu izvietojumu un formu, ļaujot Latvijā iegriezties austrumu vējiem, un no austrumiem pie mums ieplūdīs aukstākas gaisa masas. GFS šobrīd, piemēram, prognozē, ka ceturtdien, 18. decembrī, maksimālā gaisa temperatūra Latvijā būs -1..-5, Vidzemē -5..-7 grādi; naktī, protams, tiek prognozēts nedaudz lielāks sals. GFS šobrīd arī prognozē, ka nākamās nedēļas beigās anticiklons atkāpsies tālu uz ziemeļaustrumiem, bet citas prognozes liecina, ka anticiklons varētu kļūt plašāks un stiepties no Āzijas līdz Britu salām, un šādā gadījumā sals pie mums varētu pastiprināties, bet būtisku sniegu gan no anticiklona nesagaidīt.

Tātad aptuveni līdz otrdienai Latvijā turpinās ieplūst siltas gaisa masas, bet gaisa temperatūra lokālu faktoru dēļ  piezemes slānī var noslīdēt krietni zem nulles. Pēc tam mūsu reģionā, saskaņā ar pašreizējām modeļu prognozēm, ieplūdīs vēsākas gaisa masas – ja līdz tam būs bijis apmācies un salīdzinoši silts laiks, tad kļūs aukstāks; bet ja zem skaidrām debesīm gaiss jau būs paspējis atdzist, tad šis sals pieturēsies un varbūt pastiprināsies. Diemžēl sniegs nav gaidāms, tas nozīmē, ka daudzviet valdīs kailsals.

Plkst. 12:05
Ja GFS mākoņainības prognozi šodienai salīdzina ar reālo situāciju, var redzēt, ka tur, kur GFS anticiklona ietekmes zonā bija prognozējis skaidru laiku, daudzviet ir nomācies laiks (zemie mākoņi). Un tas ir tikai loģiski, ka ziemā anticiklons, kas nes siltas gaisa masas, komplektā nes nomākušos laiku. Man patiešām nav saprotams, kāpēc visi modeļi prognozē, ka būs skaidrs laiks, lai gan tas, protams, būtu patīkamāk. 🙂 Atliek tikai vērot, vai mākoņi izklīdīs un jau naktī uz svētdienu un pirmdienu kļūs ievērojami aukstāks, vai vēl ne.

13. decembrī plkst. 15:15
Plaisa mākoņu segā virs Baltkrievijas šodien strauji paplašinājās uz Latvijas pusi, līdz ar to, sākot no dienvidaustrumiem, debesis virs Latvijas skaidrojas, tas redzams šajā satelītattēlu animācijā. Mērenais DA vējš neļaus gaisa temperatūrai pazemināties īpaši strauji un īpaši zemu, lai gan Lietuvas modelis joprojām prognozē, ka svētdienas rītā gaisa temperatūra Latvijā būs noslīdējusi līdz -4..-9 grādiem, taču GFS joprojām neprognozē aukstāku par -2 grādiem.

21 Atbildes to “Anticiklons atnesīs vēsāku laiku”

 1. Kamielis Says:

  Maikl, ko tavas zīmes saka par laiku no Ziemsvētkiem lidz Jaunajam gadam, kur varēs slēpot Gaiziņā, Tatros vai tikai Somijā?

  • maikls Says:

   Kā gan var kaut ko jēdzīgu prognozēt Ziemassvētkiem, ja pat nav īstas skaidrības par nākamo nedēļu, mm? 🙂 Ja tas anticiklons saglabās savas pozīcijas, atnesot kaut nelielu salu, tad jau Latvijas slēpošanās trasēs varēs mierīgi saražot mākslīgo sniegu.

 2. maikls Says:

  Skatos, ka, piemēram, Žagarkalns šajās dienās ir atvērts. http://www.zagarkalns.lv/

 3. raitis_sametis Says:

  No savas puses saku. Laiks starp svetkiem vareetu buut ar nelielu sniedzinju un nelielu salu (LV rietumos varbuut arii neliels pliksals…).

 4. Gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude ir Zemi makoni,peleks dumakains laiks un temperatura strauji celas augsa 😦
  http://www.rs.lv/index.php?aid=1&id=32
  man pie loga jau ir +5,ta ka neizskatas,ka tuvaka laika saks piesalt…

 5. Kamielis Says:

  Nu ir jau Tev Maikl, taisnība par tām ilgtermiņa prognozēm, bet vai ir kādas tendeces, jo ja nav tad protams viss ir iespējams

  • maikls Says:

   Pagaidām dažādu modeļu prognozēs parādās dažādi iespējamie scenāriji Ziemassvētku laikam – sākot ar aktīvu ciklonu virzīšanos uz mūsu pusi un silta gaisa ieplūšanu no rietumiem, beidzot ar arktisko gaisa masu ieplūšanu no ziemeļiem gar anticiklona austrumu malu. Bet visizplatītākais scenārijs prognozēs ir tāds, ka anticiklons mūsu tuvumā uzturēsies arī Ziemassvētkos, atnesdams tikai nelielu salu, varbūt tas nedaudz atkāpsies, dodot ceļu siltam un mitram rietumu gaisam.

 6. D1 Says:

  No vienas puses gribās saulīti un saulainu laiku – kaut vai tādēļ, ka var paņemt fotoaparātu un pafotografēt kaut ko interesantu brīvdienās (man tā būs svētdiena un pirmdiena), bet no otras puses NU GALĪGI nebribās kailsalu! nekas nevar būt riebīgāks kā tumšs auksts laiks bez sniega!!! 😦

 7. maikls Says:

  http://sat24.com/ – šeit šobrīd var redzēt, kā mākoņi strauji izklīst.

 8. Gubumakonis Says:

  Anglu klimatologi it ka ir atklajusi kapec notiek tadas anomalijas soziem Eiropa :
  http://news.gismeteo.ru/news.n2?item=63364785265
  Vainigais ir ta saucamais EL-NINJO,ta attala izmainu ietekme.

 9. Girts Says:

  Skatoties tajā mazajā kartītē, kas pievienota rakstam, sanāk, ka Latvijā ziemai vajadzētu būt aukstākai…

 10. maikls Says:

  Jēkabpilī jau kādu laiciņu ir skaidrs laiks, gaisa temperatūra jau tagad ir noslīdējusi līdz nepilniem -2 grādiem. Esmu arī agrāk ievērojis, ka ziemas laikā temperatūra pazeminās uzreiz, kā debesis noskaidrojas, neatkarīgi no tā, vai ir diena vai nakts, jo saule atrodas zemu un līdz ar to no saules saņemtais siltums ir mazāks par zemes izstaroto siltumu.

 11. Girts Says:

  Liepājā apmācies un joprojām +3…

 12. Cb Says:

  “Esmu arī agrāk ievērojis, ka ziemas laikā temperatūra pazeminās uzreiz, kā debesis noskaidrojas, neatkarīgi no tā, vai ir diena vai nakts, jo saule atrodas zemu un līdz ar to no saules saņemtais siltums ir mazāks par zemes izstaroto siltumu.”
  Ne vienmēr tā ir, bet bieži gan. Ir bijuši gadījumi, kad saulainā laikā janvārī ir +8 grādi (brāzmains vējš).

 13. Cb Says:

  Šī nkats, pateicoties pilnmēnesim, kas ir par aptuveni 10 % lielāks un 30% spožāks, kā ierasts, būs ļoti gaiša.

 14. snake Says:

  Liepājā nu tik noskaidrojās un temperatūra kādu 20 minūšu laikā no 1,5 grādiem noslīdēja līdz 0,2 un turpina kristies

 15. Girts Says:

  Liepājā -2

 16. AIVARS Says:

  Rēzeknē šorīt -7 bezvējš.

 17. Roberts Says:

  Cerēsim ka ziema,kā jau tas mēdz notikt katru gadu,tomēr būs.Vienīgi jautājums-cik ilgi tā iesniegsies pavasarī…Kāds tas gaidāms?Ilgstošs un drēgns?

 18. scAvenger Says:

  Ja pašlaik paskatās sat24.com satelītbildē, tad tieši virs Latvijas ir apaļš skaidru debesu apgabals.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: