Decembra pirmā nedēļa Austrumeiropā – rekordsilta

Decembris Eiropas austrumdaļā, un jo īpaši Krievijas rietumos, iesācies ar ļoti siltu laiku: daudzās valstīs uzstādīti jauni siltuma rekordi, tajā skaitā arī absolūtie decembra un pat visas ziemas rekordi. Tā, piemēram, sestdienas rītā Maskavā reģistrēti +9,4 grādi – tik augsta gaisa temperatūra Maskavā iepriekš nav reģistrēta ne vien decembrī, bet arī visā ziemā.

Diennakts vidējā temperatūra Krievijas rietumos un arī citviet reģionā vairākas reizes bija pat vairāk nekā 10 grādus augstāka par normu. Maskavā aizvadītās nedēļas vidējā gaisa temperatūra bija 9,4 grādus augstāka par daudzu gadu vidējo rādītāju. Aptuveni tikpat silts bija Baltkrievijas un Ukrainas austrumdaļā, bet 3-7 grādus siltāks par normu bija visās Austrumeiropas valstīs, sākot no Somijas ziemeļos un beidzot ar Grieķiju dienvidos.

Latvijā aizvadītā nedēļa, saskaņā ar LVĢMA apkopotajiem datiem, bija 4 grādus siltāka kā parasti. Novembris un oktobris Latvijā bija aptuveni divus grādus siltāks par normu.

Turpretī Rietumeiropā decembra pirmajā nedēļā gaiss caurmērā bija nedaudz vēsāks nekā ierasts, daudzviet Britu salās un vietām Spānijā pat 4 grādus zem normas. Citviet pasaulē decembra sākumā nav novērotas tik krasas gaisa temperatūras novirzes no normas kā Austrumeiropā, izņēmums ir ASV austrumdaļa, kur daudzviet bijis 7-10 grādus aukstāks nekā parasti.

12 Atbildes to “Decembra pirmā nedēļa Austrumeiropā – rekordsilta”

 1. Anonīms Says:

  “sestdienas rītā Maskavā reģistrēti +9,4 grādi – tik augsta gaisa temperatūra Maskavā iepriekš nav reģistrēta ne vien decembrī, bet arī visā ziemā.”

  Bet takš jau oficiāli ir apstiprināts, ka rekords ir +9,6. Paranaoiskā Krievija ļoti slēpj savu meteo informāciju, jo īpaši maksimālo un minimālo termometru rādījumus. Taču šoreiz sabiedrības spiediena rezultātā tika publiskota ārkārtīgi slepenā informācija.

 2. Anonīms Says:

  “Citviet pasaulē decembra sākumā nav novērotas tik krasas gaisa temperatūras novirzes no normas kā Austrumeiropā, izņēmums ir ASV austrumdaļa, kur daudzviet bijis 7-10 grādus aukstāks nekā parasti.”

  A kā tad liela daļa A-Āzijas, R-Sahāra, Antarktīda pie lielās pussalas? Savukārt + anomālijas bija vietām Arktikā. Starp citu, kontrastainajā ASV visādas anomālijas ir ierasta lieta. Visas šīs novirzes ir no mistiskās normas, kas iegūta, summējot un dalot ilgadējo novērojumu datus. Normai būtu jābūt kaut kam bieži sastopamam, nevis truli izvilktam vidējam ciparam, kam mazs sakars ar realitāti.

  • maikls Says:

   A-Āzijā pēc NOAA datiem novirze no normas decembra pirmajā nedēļā bijusi -2..+4 grādi, arī Āfrikā no -4 grādiem ziemeļrietumos līdz +4 dažviet citur. Un novirzes no normas visur ir ierasta liela, bet 7 un vairāk grādu novirze gan nav tik ierasta lieta, lai gan, ja pie mums ieplūstu arktiskais aukstums, tad arī varētu būt -10 grādu novirze kā ASV. Normā nav nekā mistiska, tā ir ļoti parocīga, lai novērtētu un salīdzinātu. 🙂

   Un meteo lapās, kurās es skatos, visur ir runa par +9,4 grādiem, vienuviet par +9,5 grādiem Maskavā, bet ziņu aģentūras ziņo par +9,4. Varbūt vēlāk šis skaitlis ir koriģēts, nezinu.

 3. Anonīms Says:

  Sibīrijā un Arktikā pat mēneša vidējās t. novirzes mēdz būt virs 10 grādiem un tas ir normāli, jo tā notiek samērā bieži. Savukārt nedēļas novirzes tur tikpat bieži var pārsniegt pat 20 grādus no “normas”. Norma sevi attaisno piejūras klimatā, bet ne krasi kontinentālajā. A-Āzijā ir gan lielākā daļa Sibīrijas, gan Ķīna, tāpēc vēršu uzmanību uz divām vietām Jakutijā: Verhojansku un Oimjakonu. Tur pretējas anomālijas pārsniedza 5 grādu robežu. Pirms akli citē kaut kādus avotus, pacenties pārbaudīt reālo situāciju! Tur taču arī cilvēki dzīvo un pat spēj piekļūt tīmeklim. Tāpat slavenajā Magadanā bija krietni lielāka anomālija kā Tu norādīji.
  It kā Tu nezinātu, ka ziemā nereti maksimālā temp. tiek novērota naktī. Gan Latvijā, gan Krievijā esošās meteostacijas publisko tikai dienas maks. t. un nakts min. t. +9,4 tika fiksēti vienā no 8 mērījumiem un tikai vēlāk šie atklāja maksimālā termometra rādījumu par visu diennakti.

 4. Gubumakonis Says:

  Riga,Zolitude dienas vidu bija verojama interesanta paradiba-ATKALA 🙂 Pie gaisa temperaturas -1 saka lit lietus kopa ar krusu piesalstot un veidojot ledus kartinu. Seit ir dazas bildes,kas tapa suna pastaigas laika
  http://foto.inbox.lv/andrejse2/09-12-2008Atkala
  Kopuma nakti bija ieverojams sals lidz -4-5,bet rita puse uzsniga simboliska sniega kartina apm 1cm 🙂

 5. Juris A. Says:

  Dārgie kolēģi, tie , kas tiešām – AMATIERU !!! – līmenī interesējas par notikumiem un parādībām dabā, klimatu un visu , kas ar to saistīts. Līdz šim man šķita, ka šajos komentos katrs var izteikt savas domas par šo lietu, uzsveru – savus uzskatus, utt. Bet galvenais, necensties uzspiest savu ideju, kā vienīgo pareizo un, kas pats galvenais, neizturēties noniecinoši un nievājoši pret to, ko mēs interesenti – amatieri šai jomā sakām. Arī es, būdams kādreizējais fiziķis, varētu mest teorētiskus akmeņus atpakaļ Koriolisa spēka iespaidā uz dažiem lietainiem vīriem, bet ir daudz vienkāršāks paņēmiens – nelasīt vairāk un nerakstīt šeit, ko gandrīz arī domāju darīt. Neērti lasīt dažu anonīmu cilvēku pārmetumus Maiklam, ka viņš nav dienām un naktīm meklējis visas pasaules mājaslapās kādu vienu desmitdaļu grāda, kas atšķiras no viņam zināmajiem datiem. Nu nepierādīsim cits citam savu super profesionālismu, nenoniecināsim citus! Mēs šeit esam amatieri. Katrs pastāsta, ko zinām, pat varbūt, ka liekas, ka zinām. Ja kāds ir tik liels, par absolūti visu zinošs profesionālis, nu rakstiet savos zinātniskajos žurnālos, bet nekrītat virsū Maiklam, kurš ir ieguldījis un joprojām iegulda lielu darbu – kā vaļasprieku – šajā mājaslapā. Cik noprotu, arī Maiklam šī nav pamatnodarbošanās. Paldies, Maikl!

 6. Gubumakonis Says:

  Piekritu Jurim 🙂 Un ja kadam ir cita informacija vai zinasanas ,lai tik raksta un izklasta savu viedokli vai padalas ar informaciju bez parmetumiem un uzbrukumiem citiem. Mums amatieriem bus interesanti pamacities 🙂

 7. Romāns Kolduns Says:

  Ogrē jau smalks lietus. Sniegs kūst. No rīta bija -4,5°C.

 8. raitis_sametis Says:

  Atkal ir arī šodien, kad izkāpu “Turības” satacijā, kas no centra ir uz Jelgavas pusi…

 9. raitis_sametis Says:

  Pilnībā jāpiekrīt – Jurim A;) Profesionāļi (tie, kuri par laika karšu sastādīšanu saņem algu) strādā meteo.lv un citās – citviet- pielīdzinātās iestādēs.

 10. lietusviirs Says:

  Juri, nezinu, kur tu saskatīji akmeņus 😦 Es tikai centos saprast procesu.
  Lai pilnveidotu uztveri ir jādiskutē. Ja redzi spriedumos trūkumus, tad padalies.
  Labprāt uzklausītu, jo iespējams es varētu uzlabot savu saprašanu. Ja argumenti ir eksakti nekas, gan sapratīšu 😉


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: