Eiropas lielākajā daļā gaidāms sniegs un sals

Šobrīd virs Skandināvijas atrodas plašs zema spiediena apgabals ar vairākiem centriem, un diezgan plašā teritorijā atmosfēras spiediens jūras līmenī ir zemāks par 980 hPa jeb 735 mm, virs Norvēģijas ziemeļiem aizvadītajā naktī tas nokritās līdz 724 mm. Savukārt virs Grenlandes, kā arī Atlantijas okeānā uz rietumiem no Eiropas atrodas divi spēcīgi anticikloni. Gar anticiklonu austrumu malu un minētās ciklonu sistēmas rietumu malu gandrīz visā Eiropā tuvākajās dienās ieplūdīs aukstas gaisa masas no ziemeļiem.

sniegs2411 Šajā kartē ir attēlots, cik daudz nokrišņu līdz pirmdienai izkritīs sniega veidā (saskaņā ar šībrīža GFS prognozi), attēlotais daudzums aptuveni atbilst sniega segas biezumam centimetros. Ļoti daudz nokrišņu atnesīs mākoņi, kas jūras efekta dēļ veidosies virs Ziemeļjūras un uz dienvidiem no tās. Daudz nokrišņu “ražos” arī Baltijas jūra.

Tātad laika apstākļus Latvijā tuvākajās dienās noteiks ciklonu sistēma – plašs zema spiediena apgabals ar vairākiem cikloniem un ieplakām. Un šādā situācijā ir grūti prognozēt nokrišņu zonu rašanos un pārvietošanos, jo dzims un mirs lielāki un mazāki cikloni, tie staigās šurpu turpu pēc sava prāta, līdz ar tiem, protams, mainīsies vēja virziens. Vienīgais, ko var droši prognozēt, ir tas, ka, sākot ar piektdienu, vismaz līdz otrdienai Latvijā uzturēsies vēsas gaisa masas, un nokrišņi izkritīs kā sniegs, piekrastē arī kā slapjš sniegs. Valsts lielākajā daļā gan naktī, gan dienā pieturēsies neliels sals, nedaudz siltāks būs piekrastes rajonos tad, kad vējš pūtīs no jūras vai līča. Tajās naktīs, kad debesis skaidrosies, gaisa temperatūra dažviet noslīdēs līdz -5..-8 grādiem, teorētiski zem skaidrām debesīm un bezvējā temperatūra var nokristies arī krietni zem -10 grādiem, GFS modelis prognozē, ka nākamnedēļ atsevišķās vietās Baltijas valstīs temperatūra nokritīsies līdz -14 grādiem, iepriekš tas prognozēja pat līdz -18 grādiem stipru salu vietām Latvijā.

Naktī uz piektdienu vējš lielākoties pūtīs no R, ZR, tādēļ daudzviet Latvijā gaidāmi nokrišņi no jūras un līča nākošiem mākoņiem, lokāli iespējams stiprs slapjš sniegs un sniegs, šie nokrišņi vietām var turpināties arī piektdien dienas pirmajā pusē. Tad naktī uz sestdienu un sestdien vietām gaidāms sniegs no mazmazītiņa ciklona ar centru pie Latvijas dienvidiem. Tas praktiski stāvēs uz vietas, un ar to saistītie sniega mākoņi vietām var atnest ilgstošu snigšanu, lai gan daļa prognožu liecina, ka šis sniegs kritīs lielākoties pār Lietuvu un Latviju skars maz.

Naktī uz svētdienu un svētdien aktīvs ciklons no Baltkrievijas austrumiem dosies ziemeļu, varbūt ziemeļrietumu virzienā. Tā ietekmē Latvijā iegriezīsies brāzmains Z, tad ZR un R vējš. Šī ciklona nestais ļoti spēcīgais sniegputenis laikam paliks uz austrumiem no Latvijas, varbūt tas skars Latgali un Vidzemes austrumus.

29 Atbildes to “Eiropas lielākajā daļā gaidāms sniegs un sals”

 1. Gubumakonis Says:

  Jauki 🙂 Gaidisu to sniegu un salu 🙂 Patreiz Zolitude sakas lietus.

 2. allz Says:

  U ye, sniegs. Skatos Alpos vispar, jau taa pie 1-2 metru sniega piesnigs vel vairak! OHO!

 3. peljux Says:

  Limbažu pusē, lādezerā pagaidām daļēji apmācies un bez nokrisniem.ap plus 3 gradiem.bezvejs.

 4. Cumulus Says:

  Teikā aizvadītajā naktī bija zems spiediens-975,8 hPa. Viens no zemākajiem šajā gadā,viszemākais bija 2. martā-971,4 hPa.

 5. maikls Says:

  GFS tagad atkal ir uzlabojis prognozi svētdienai – tā spēcīgā ciklona centru GFS tagad ir “novirzījis” uz Latgali, līdz ar to naktī uz svētdienu un svētdien GFS Latvijā prognozē sniegavētru. Bet zinot, cik bieži GFS jau ir mainījis prognozes par šī ciklona darbību, un zinot citu modeļu pieticīgākās prognozes, vēl ir par agru sākt priecāties… 😀

 6. peljux Says:

  Limbažu pusē, lādezerā pirms neilga brīža sāka snigt.tepm ap -0,5 gradiem.
  laikam prognoze sāks piepildīties:

  Piektdienas naktī un dienas pirmajā pusē Vidzemē pamatīgi snigs, liecina ārvalstu meteodienestu prognozes.

  No nakts vidus stipra snigšana gaidāma Vidzemes rietumos un dienvidos, bet no rīta līdz dienas vidum snigs gandrīz visā Vidzemē. Snigšanas laikā redzamība samazināsies līdz puskilometram.

  Pastāv iespēja, ka sniega mākoņi var skart arī Rīgu.

  Autovadītājiem jābūt uzmanīgiem, jo gaisa temperatūra visā valstī pazemināsies zem nulles un ceļi daudzviet apledos, bet Vidzemē var būt arī stipri piesniguši.

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un metereoloģijas aģentūra prognozē, ka naktī Latvijā būs mākoņains laiks, tomēr brīžiem debesis skaidrosies. Pa laikam gaidāmi nokrišņi – sniegs, piekrastes rajonos arī slapjš sniegs. Redzamība snigšanas laikā samazināsies līdz 500-1000 metru. Pūtīs mēreni stiprs ziemeļrietumu vējš, nakts sākumā vēl brāzmās saglabājoties līdz 13 m/s. Gaisa temperatūra nakts laikā pazemināsies līdz -4…+1 grāds. Dienas laikā būs mainīgs mākoņu daudzums, bet pēcpusdienā dienvidu daļā mākoņu daudzums palielināsies. No rīta vietām īslaicīgs sniegs, slapjš sniegs, bet vakarā sniegs gaidāms jau tikai Latvijas dienvidos. Vējš iegriezīsies no rietumiem, dienvidrietumiem un pierims līdz mērenam. Gaisa temperatūra dienā būtiski nepaaugstināsies un būs -2…+3 grādu robežās.

  http://diena.lv/lat/politics/hot/piektdien-nakti-un-dienas-pirmaja-puse-vidzeme-pamatigi-snigs

 7. snake Says:

  Liepājā šovakar/šonakt snigs?

 8. maikls Says:

  Liepājā kādi nelieli lietus vai slapja sniega mākoņi no jūras var atnākt, bet galvenie nokrišņi līdz piektdienai gaidāmi no līča efekta mākoņiem Vidzemē, Rīgas tuvumā.

 9. snake Says:

  tā jau likās,bet kad varētu sāk veidoties lake effect nokrišņi? pagaidām no lake effect Liepājas pusē ne miņas

 10. maikls Says:

  Liepājā jau, cik atceros, lake effect nokrišņi nekad nav bijuši diez ko izteikti, jo galvenās gubu mākoņu joslas veidojas paralēli ūdenstilpnes garākajai asij, pie ZR vēja tie skar Ventspili un Kurzemes centrālos rajonus, bet pie rietuma vēja Baltijas jūra Kurzemes piekrastē īpašus nokrišņus “neražo”, vismaz man tā šķiet. Liepājā varētu trāpīt sniegs no tā mazā ciklona piektdienas vakarā vai naktī uz sestdienu, lai gan lielāka iespēja, ka arī tas paies garām.

 11. snake Says:

  ā nu skaidrs. paldies par info 😉

 12. Cb Says:

  Nu šaubos…bet kā, piemēram, ar šo
  http://jauna.diena.lv/lat/politics/hot/liepaajaa_shoriit_zibens_un_peerkons/db037cd1e426be6d95dbadf9a803c540?comm_page=1
  Ir bijuši arī citi gadi, kad aukstais gaiss, plūstot pāri siltajiem ūdeņiem, Liepājai atnes sniegputeņa pērkonu.

 13. riia Says:

  Rīga, 20.nov., LETA. Šovakar Rīgas centrā cilvēkus pārsteidza spēcīga krusa, novēroja aģentūra LETA.

  Krusa tika novērota salīdzinoši nelielā teritorijā, piemēram, Vecrīgā pie Daugavas krusa bija ļoti spēcīga un tās graudi nelielu zirņu lielumā drīz vien klāja zemi.

  Savukārt tālāk no centra krusa bija ievērojami vājāka.

  Kā norādīja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūrā, krusa ir normāla parādība arī rudens un pat ziemas periodā.

 14. maikls Says:

  Protams, ka arī Liepājā šad tad uznāk gubu mākoņi no jūras, bet neatceros nevienu reizi, kad tajā pusē ietu kāda liela, noturīga un organizēta gubu mākoņu josla kā tas mēdz būt no no līča dienvidu un rietumu virzienā. Un jūra rudenī un ziemā jebkurā gadījumā veicina nokrišņus, bieži vien runa ir nevis par “lake effect”, bet gan par “lake enhanced” nokrišņiem, piemēram, tad, kad ir cikloni, tad Liepājā bieži vien ir lielākais nokrišņu daudzums, un arī piektdienas vakarā un naktī uz sestdienu Kaļiņingradas, Lietuvas piekrastes un Liepājas rajona pusē modeļi prognozē daudz nokrišņu, kurus nesīs ciklons, bet kuru būs daudz tādēļ, ka ciklons ņems enerģiju no siltajiem jūras ūdeņiem, plus kontrasti starp ūdens un gaisa temperatūru.

  Radarā šobrīd var redzēt, ka Kurzemei nāk virsū gubu mākoņi no jūras, tas ir “lake effect”, bet neko lielu tur laikam nesagaidīt.

 15. snake Says:

  Liepājā pirms 8 minūtēm nokrita pāris sniega pārsliņas kopā ar lietu

 16. snake Says:

  beidzot sāk snigt 😉

 17. snake Says:

  puteņo 😉

 18. peljux Says:

  snake!? stipri snieg?

 19. Cb Says:

  Bet līdz Jelgavai pagaidām, diemžēl, nenonāk jūras efekta nokrišņi

 20. snake Says:

  nu tas sniegs nu nebija diezko stiprs

 21. maikls Says:

  Tagad GFS prognozē, ka svētdien tā stiprā ciklona centrs būs gandrīz virs Rīgas, spiediens centrā 960 hPa, Kurzemes piekrastē brāzmas līdz kādiem 30 m/s, daudz sniega visā Latvijā. Tad jau redzēs, cik daudz no tā visa piepildīsies; piemēram, UKMO modelis šobrīd prognozē, ka tas ciklons būs tālāk uz austrumiem un līdz ar to prognozē daudz mazāk sniega un mazāku vēju.

 22. snake Says:

  oho tas der

 23. peljux Says:

  maikl, kur tu to GFS prognozi skaties?

 24. maikls Says:

  Vai tad lapas labajā pusē nav sadaļa “Iesaku apmeklēt” ar adresēm? 😉 Tāpat lapas augšējā labajā stūrī ir links uz lapu “Par prognozēm”, kur tekstā ir nosauktas vēl vairākas adreses.

  Un šeit – https://maikls.wordpress.com/2008/08/19/ka-veidot-laika-prognozi/ – ir mazliet pastāstīts, kā veidot prognozi pēc GFS modeļa kartēm.

 25. Hadzha Says:

  Nu es jau loti ceru ka sniegs buus loti daudz ! 🙂 nju kaadi noveerojumi ? : )

 26. G.B. Says:

  Plkst.7.00 Murjāņu pusē skaisti sasnidzis, pilnīgs bezvējš, gaisa temperatūra -1 grāds. Skaista ziema:)

 27. b Says:

  varbuut kaads var padod kaadu siikaaku zinju no Murjaanjiem, vangazhiem, Garkalnes. man vakar vakaraa zinoja, ka tur pamatiigi putina, bet pec radara spriezhot tur putinaajis visu nakti.

 28. maikls Says:

  Garkalnē šorīt esot 12 cm sniega.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: