Ko atnesīs ciklons brīvdienās?

Virs Krievijas un pie Rietumeiropas krastiem atrodas divu anticiklonu centri, laika apstākļus Eiropas lielākajā daļā nosaka augsta spiediena apgabals, kas stiepjas starp tiem no Atlantijas okeāna līdz Krievijai, savukārt Vidusjūras reģionā laika apstākļus nosaka ciklons, tāpat cikloni ietekmē laiku Eiropas ziemeļos. Gaisa temperatūra Eiropas lielākajā daļā ir ļoti līdzīga – šodien un rīt dienas laikā līdz +5..+10 grādiem, vēsāks ir Skandināvijā, nedaudz siltāks daudzviet Eiropas dienvidos.

Piektdien-svētdien aktīvs ciklons no Islandes dosies austrumu virzienā. Sestdien tā centrs tiek prognozēts virs Norvēģijas un Zviedrijas centrālās daļas, svētdien dienas otrajā pusē virs Somijas un Krievijas robežas. Ciklona centrs atradīsies salīdzinoši tālu uz ziemeļiem no Latvijas, taču tā kā ciklons būs stiprs, tad arī mēs vairāk vai mazāk izjutīsim tā spēku. Lielākajai iedzīvotāju daļai tas droši vien nozīmēs sliktākus laika apstākļus brīvdienu un svētku izbaudīšanai (tuvākajās dienās notiek ļoti daudz svētku pasākumu, tajā skaitā zem klajas debess), bet dažiem īpatņiem tieši šī būs kā dāvana uz svētkiem. 😀

Tātad šis ciklons, pirmkārt, atnesīs brāzmainu vēju. Pašreizējās prognozes liecina, ka stiprs vējš pūtīs no sestdienas līdz pirmdienas rītam, pa vidu vējš nedaudz pierims. GFS šobrīd prognozē, ka sestdienas pēcpusdienā jūras piekrastē DR, R vējš brāzmās pastiprināsies līdz aptuveni 25 m/s, tad nedaudz pavājināsies, lai svētdienas rītā no jauna pieņemtos spēkā, brāzmās sasniedzot ātrumu līdz 30 m/s. Tiesa, stiprā vēja prognoze svētdienai ir ļoti šaubīga, jo tā saistīta ar prognozi par ieplakas izveidošanos un došanos garām Latvijai – šos procesus iepriekš ir grūti prognozēt precīzi, tāpēc jārēķinās, ka vēja stipruma prognozes var ievērojami mainīties (GFS tās parasti maina uz leju, tas ir, samazina prognozēto vēja ātrumu).

Brāzmains vējš gaidāms visā Latvijā, bet vētras spēku tas, šķiet, sasniegs tikai jūras piekrastē. Ja iepriekšējās nelielās šīs rudens vētras nāca galvenokārt ar D, DR vēju un tādēļ jūras vējš skāra ļoti nelielu teritoriju piekrastē, tad šoreiz vējš pūtīs vairāk no rietumiem, tas nozīmē, ka vējš, kas ieskrējies virs Baltijas jūras, iesniegsies tālāk sauszemē.

Protams, gaidāmi arī nokrišņi. Līdz piektdienas pēcpusdienai vietām uzlīs, iespējama arī neliela krusa, bet piektdienas vakarā, sākot no rietumiem, gaidāma plašāka lietus zona. Sestdien visā Latvijā palaikam gaidāms lietus. Sestdien, sākot no rietumiem, Latvijā uz brīdi ieplūdīs siltāks gaiss: temperatūra paaugstināsies līdz +7,+8 grādiem Latgalē un līdz +11 grādiem jūras piekrastē. Svētdien, ciklonam virzoties tālāk uz austrumiem, Latviju sasniegs vēss gaiss no ziemeļrietumiem. Gaidāmi īslaicīgi nokrišņi, šķiet, ka būs arī krusa un slapjš sniegs. Droši vien sāks darboties jūras un līča efekts.

Naktī uz pirmdienu un pirmdien, saskaņā ar pašreizējām GFS prognozēm, daudzviet Latvijā pat izveidosies sniega sega – sniegs gaidāms galvenokārt no mākoņiem, kuru izveidošanās tiek prognozēta virs jūras un līča. Prognozes vēl var krasi mainīties, ar cikloniem nekad neko nevar zināt, bet par visiem jaunumiem šī ciklona sakarā centīšos Jūs informēt.

14. novembrī plkst. 18:30

GFS modelis, kā jau varēja gaidīt, ir samazinājis vēja ātruma prognozi. Vēja pastiprināšanās gaidāma šovakar, kad atklātas jūras krastā iespējamas brāzmas līdz 22 m/s. Tad vējš nedaudz pierims un no jauna sāks pastiprināties sestdien, kad pēcpusdienā un vakarā jūras piekrastē gaidāmas brāzmas līdz 22 m/s, sestdienas vakarā citviet Latvijā – līdz 14-18 m/s. Svētdien dienas laikā tiek prognozēta vēja pierimšana.

Šovakar, sākot no rietumu rajoniem, gaidāms lietus, nav izslēgta iespēja, ka vietām uz brīdi parādīsies arī slapjš sniegs. Sestdiena solās būt visai lietaina, taču pārsvarā tas būs neliels lietus. Svētdien, kad jau ieplūdīs vēsas gaisa masas, atmosfēras nestabilitātes dēļ iespējamas stipras lietusgāzes un krusa, vakarpusē arī slapjš sniegs, naktī uz pirmdienu un pirmdien vietām var sagaidīt arī sniega segas izveidošanos.

14. novembrī plkst. 21:55
ESTOFEX Baltijas jūrā un Baltijas valstīs prognozē arī negaisus ar ļoti stiprām vēja brāzmām. Spriežot pēc GFS prognozēm, vislielākā nestabilitāte – un līdz ar to vislielākais negaisu risks – gaidāms, sākot ar sestdienas vakaru. Ja sestdienas vakarā un naktī uz svētdienu nestabilitāti veicinās aukstā fronte, kas šķērsos visu Latviju un ar kuru saistīti gubu mākoņi var atnest vēja brāzmas ar vētras spēku, tad svētdien un pirmdien – kontrasti starp silto jūras un līča ūdeni un auksto gaisu.

26 Atbildes to “Ko atnesīs ciklons brīvdienās?”

 1. Gubumakonis Says:

  Jauki 🙂

 2. liepājas veeji Says:

  kas kas labs buus!!

 3. Līmeņrādis Says:

  Jū, es esmu īpatnis. Man patiks!

 4. Gubumakonis Says:

  Brazmains vejs,lietus,krusa,sniegs(lake efekta izsauktie sniegputeni Riga parasti ir iespaidigi 🙂 ) Ceru,ka vismaz dala no ta piepildisies sajas brivdienas 🙂 pievienojos ipatnu barinam 🙂

 5. Cb Says:

  Man jau ar patiktu izteikti konvektīvīe nokrišņi, bet ja vējš, tad tāds kārtīgs – kas sasniedz vētras spēku.
  Un man patīk, ka arī Maikls raksta “Islande”, nevis “Īslande” – kā oficiāli pieņemts. Man vienmēr tā būs un ir bijusi Islande – es gan rakstīšu, gan izrunāšu ar īso “i” burtu. Tāpēc ka tas saskan ar loģiku. Ja tiem valodniekiem nav ko darīt, tad pat pareizāk to būtu saukt par “Aislandi”, jo tulkojumā tā ir Leduszeme. Bet “Īslande” te neder, jo tā nav nekāda “Īsāzeme”.

 6. snake Says:

  nu tad beidzot būs kaut kas interesantāks 😉

 7. snake Says:

  Liepājā bija krusa 😉

 8. snake Says:

  un ik palaikam uzgāž lietus

 9. Romāns Says:

  http://www.uni-koeln.de/math-nat-fak/geomet/meteo/winfos/TTmaxeuropa.gif aizdomīgi (šodiem bija 27°C Rīgā) – aizdomīga lapa. nu gan tie modeļi. kaut tā arī būtu ka novembrī 27°C

 10. dAvi Says:

  Vnk vinjiem reizeem rodas kljuudas nolasiijumus, peedeejaas dienaas paaraak augstas temperatuuras Baltijaa. Iisteniibaa ljoti labs resurs 😉

 11. raitis_sametis Says:

  tagad tai saitē-+9/+10 tiek vēstīts, kas tāpatās ir ļoti silts priekš novembra vidus…

 12. maikls Says:

  Jēkabpilī šobrīd ir nomācies un līst, bet es skatos, ka rietumu un centrālajos rajonos ir pārsvarā skaidrs laiks.

 13. maikls Says:

  Nupat noslepkavoju odu, turklāt tas izskatījās pēc malārijas oda – liels un, apsēžoties man uz rokas, pakaļkājas turēja gaisā. Latvijā jau izsenis sastopami malārijas odi, bet malāriju tie nepārnēsā.

 14. raitis_sametis Says:

  Jā-rigā ir skaidrs, tikai 1-2 balles vēja saraustīti cu mākonīši, un pats DR -R vējš kļūst brāzmains, ap 6m/s …

 15. raitis_sametis Says:

  Tāda neslikta lietusgāze no cu+sc+neizteikti cb mākoņiem bija plkst. 7:00 no rīta/ rīgā

 16. raitis_sametis Says:

  http://www.meteo.lv/public/laika_zinas.html

  Un te redzams, Liepājas plus Ventspils pusē – DR vēja brāzmas līdz 12-13m/s.

 17. raitis_sametis Says:

  un brīdinājums no meteo.lv 14.11.2008. plkst. 15:00

  Šovakar, 14.11., Latvijas jūras piekrastes rajonos dienvidu, dienvidrietumu vējš pastiprināsies brāzmās līdz 20-22 m/s.

 18. maikls Says:

  Ventspils lidostā šobrīd pūš DDR vējš ar ātrumu brāzmās līdz 19 m/s.

 19. maikls Says:

  Jēkabpilī šobrīd snieg pirmais sniegs. 🙂 Bet no rietumiem Latvijā šobrīd sāk ieplūst siltāks gaiss.

 20. maikls Says:

  Vienu brīdi sniga stipri un ar skaistām, lielām pārslām, kas apklāja zāli un palodzes.

 21. Cb Says:

  Izskatās, ka GFS vismaz šobrīd nedod pārāk lielu iespēju pērkona negaisiem un konvektīvajiem procesiem, tāpēc cerēsim, ka piepildīsies ESTOFEX prognoze.
  Pie cik grādiem tad snieg sniegs Jēkabpilī? Kopā ar lietu?

 22. maikls Says:

  Pie loga man šobrīd rāda aptuveni nulli. No sākuma lija, tad parādījās sniegs, brīžiem kopā ar lietu, brīžiem tikai sniegs.

 23. maikls Says:

  Tikko paskatījos pa logu – snieg stipri ar milzīgām pārslām, kuras ir tik lielas, slapjas un smagas, ka var dzirdēt, kā tās atsitas pret palodzi. :)) Mašīnas jau kļuvušas baltas.

 24. Cb Says:

  Jelgavā gan gaiss atkal sasilis līdz +6 grādiem, bet minimāli bija atdzisis līdz +4,5 grādiem (mērenā lietus laikā)

 25. Cb Says:

  Apmēram varu iedomāties, par cik lielām pārslām ir runa, ja nav liela vēja vai vispār ir bezvējš, tad tās arī tāpēc neizjūk.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: