Prognozē aukstāku ziemu nekā pērn

AccuWeather speciālists Joe Bastardi savā blogā raksta, ka vairums modeļu diezgan vienprātīgi prognozē, ka gaidāmā ziema Eiropā būs aukstāka nekā iepriekšējās divas, un tā varētu būt līdzīga 2005.-2006. gada ziemai. (Uzsvēršu, ka runa ir par Eiropu kopumā; 2006. gada janvāris un februāris Latvijā bija nedaudz aukstāks par normu, taču šobrīd neviens neprognozē, ka gaidāmajā ziemā kādā mēnesī vidējā temperatūra Latvijā būs zem normas.)

Joe Bastardi prognozē, ka decembris Eiropā varētu būt aukstākais no ziemas mēnešiem, februāris –  siltākais, bet par janvāri skaidrības neesot. Gaisa temperatūras ziņā pārsteigumi maz iespējami, bet problēmas varētu sagādāt lielais sniega daudzums Centrāleiropas un Skandināvijas kalnainajos apvidos. Arī Eiropas austrumu daļā nokrišņu šoziem varētu būt vairāk par ilggadējo vidējo daudzumu.

Arī Lielbritānijas Met Office šodien ir atjaunojis savu prognozi ziemai. Tā nav īpaši mainījusies: gaisa temperatūra Eiropā kopumā tiek prognozēta augstāka par normu (1971.-2000. gada vidējo rādītāju), taču zemāka nekā pērnajā ziemā, un nokrišņu daudzums Ziemeļeiropā varētu būt atbilstošs normai.

23 Atbildes to “Prognozē aukstāku ziemu nekā pērn”

 1. raitis_sametis Says:

  Tas jau butu ārprāc- ja šī ziema būtu siltāka/kā iepriekšējā..

 2. maikls Says:

  Ceru, ka būs kāds stipra sala periods un kāds pamatīgs sniegputenis. Pēdējos divos gados sniegs Latvijā redzēts ļoti maz…

 3. Juris A. Says:

  Prieks par sniega prognozi Alpiem. Jāsāk slēpēm asināt kantes. Saulītes ieilgusī neaktivitāte sāk pamazām izpausties. Pēc gadiem atkārtosies arī “mazais ledus laikmets”.

 4. Juris A. Says:

  Izlasīju Bastardi bloga artiķeli. Ievērojāt, viņa minētajos gada skaitļos parādās 24 – 25 gadu periodi. Domāju, ka tie rodas no Saules aktivitāšu (neaktivitāšu), droši vien, visiem jau apnikušās, manis pieminētās Saules aktivitāšu dažādu garumu superpozīcijas. Tā viš ir!

 5. Cb Says:

  Ceru, ka ziema būs kopumā siltāka, kā iepriekšējā (lai gan lielas cerības uz to nelieku). Ja februāris būs siltākais ziemas mēnesis, tad meteoroloģiskais pavasaris jau varētu sākties februārī. Daudzi te iepriekšējos gadus brēca, ka ziema būs barga un auksta, bet kā izrādījās – visas bija siltas 😀 😉
  Ja tagad brēc, ka ziema būs tikai vēsāka par iepriekšējo, tad jau tai jābūt siltākai. 😀

 6. vēortājs Says:

  Noteikti būs vēsāka, to apliecina kaut vai netipiski aukstais laiks šobrīd Ziemeļamerikā, Eiropā, arī pēc cikliskuma principa jābūt aukstākam nekā pagājšgad un aizpagājšgad.

 7. Cb Says:

  pēc cikliskuma principa – varbūt, bet aplami ir domāt, ka ja būs vēsāks laiks, tad tam ir kāds sakars Saules aktivitāti

 8. maikls Says:

  Vienīgās aplamās domas ir tās, ka citi domā aplami. 😀

 9. Cb Says:

  Bet varbūt tomēr vienīgās aplamās domas ir domāt, ka vienīgās aplamās domas ir tās, ka citi domā aplami. 😀

 10. maikls Says:

  Ja tā, tad Tev jāņem atpakaļ vārdi, ka “aplami ir domāt, ka ja būs vēsāks laiks, tad tam ir kāds sakars Saules aktivitāti”, jo šīs domas neietilpst vienīgo aplamo domu kategorijā. 😉

 11. Jānim Says:

  Es tavā vietā necerētu uz spēcīgiem aukstuma viļņiem, taču Jēkabpilī gan jau būs savi -25…-28. Vai tad ar 2007. februāri nepietika? Par sniegu gan varētu piekrist – agri vai vēlu, bet sniegota ziema parādīsies. Kopumā meteoroloģiskajai ziemai noteikti jābūt garākai par pēdējām 2 ziemām.

 12. "Saules" Jurim Says:

  Tusējot Latvijā, diez vai var pamanīt Saules ietekmi uz šejienes laikapstākļiem. Ietekme ir globāla. Tomēr uz planētas vienmēr būs vietas, kur ir anomāli silts vai auksts neatkarīgi no Saules aktivitātes.

 13. Cb Says:

  Nu pēc loģikas tā sanāk :), jau uzrakstot to sapratu, un arī Tu pamanīji.
  Spānijā ir bijis pirmais sniegs. Arī Skandināvijā (Londonā).

 14. Cb Says:

  Jelgavā bez pārtraukuma līst jau no apmēram plkst 13:00. Nokrišņu zona principā pārsvarā skar tikai centrālos rajonus

 15. Gubumakonis Says:

  Es nu gan gribu ceret,ka piepildisies ta prognoze un ziema bus aukstaka par 2 ieprieksejam,varbut vismaz kadu menesi noturetos sniegs un sals(ka tas bija 2006 g ziema)bet pedejo reizi Riga kartigs sniegputenis gandriz diennakts garumabija 2008 g marta beigas kad uzsniga uz dazam dienam ap 20 cm,tas ari bija Riga vienigais vera nemams sniegs 2008gsiltaja ziema,bet tas bija diezgan iespaidigi :)Interesants fakts,ka sis oktobris Maskava ir vissiltakais pedejo 40 gadu laika(GISMETEO zina) ari Riga skatos T, oktobri parsvara virs normas. bet domaju,ka par ziemas laikapstakliem tas neko vel neizsaka 🙂

 16. Cb Says:

  Nezinu, cik tas viss piepildīsies, bet
  ESTOFEX Kurzemi un pašus Zemgales rietumus ir iekļāvis pērkona negaisu kategorijā, savukārt Kurzemes dienvidi ir pat 1.kategorijā. Savukārt daļa no Polijas rietumu daļas ir 2.kategorijā iekļauta.

 17. Gubumakonis Says:

  Butu jau forsi ka kads negaiss izveidotos 🙂 bet Riga tur nau ieklauta 😦

 18. snake Says:

  cerams,ka rīt laikapstākļu ziņā būs kaut kas interesants 😉

 19. Juris A. Says:

  Saule tiešām ietekmē Zemi globālā mērogā. Dabīgi, ka jau pieminēto 24 gadu perioda ietekmi tā īsti nevar manīt 2 vai 3 gada laikā. Viss notiek ar daudzu gadu inerci. Pie tam, domāju, ka ir arī vēl lielāki periodi. Lai visu šo periodu superpozīciju izrēķinātu, protams, nepietiek ar prātošanu vien. Tam nepieciešamas lielas skaitļošanas tehnikas jaudas un ilgi, atpakaļ ejošu gadu novērojumu dati. Diemžēl, lai izskaitļotu pietiekami precīzu nākošā leduslaikmeta brīdi, ar esošiem datiem ir paknapi. Ir jau arheologiem, cik dzirdēts, tā sauktās oglekļa metodes, bet ar viena leduslaikmeta aptuveno laiku ir par maz. Bet tuvākai prognozēšanai, domāju, ka šis tas ir. Interesanti, ka par tādu Bastardi un viņa darbošanos šai laukā droši vien zin tikai šaurs speciālistu loks. Un viņu prognozējumus kaut kā pārāk nepopularizē. Laikam nav izdevīgi. Atceros tikai no jaunības dienu Baldones observatorijas laikiem, kuras darbības pamatā bija arī tieši Saules pētniecība, bija Saules pētniece N. Cimahoviča, kuras reiz teiktos vārdus atceros vēl tagad – bērniņi, viss mūsu dzīvē ir atkarīgs no Sauītes. Bet mēs, humoru mīlot, piebildām – arī cāļu perēšanas intensitāte. Bet, bez humora, domāju, ka viņai ir taisnība.

 20. "Saules" Jurim Says:

  Kāds tam visam sakars ar gaidāmo ziemu?
  Es gribēju pateikt tikai to, ka, planētai globāli atdziestot, nerodas absolūta noteiktība par aukstumu Latvijā.
  Kāpēc tu mini ledus laikmetu? Diez vai dabai ir izdevīgs dzīvības pacēlums uz nieka padsmit tūkstošiem gadu. Lai vai kā, bet mūsu paaudzei tas nav aktuāli.
  Nav skaidras pārliecības par Saules niecīgo fluktuāciju ietekmi uz Zemes klimatu. Tās tomēr ir tikai hipotēzes.

 21. Juris A. Says:

  Neņemos ieiet dziļā zinātniskā diskusijā, jo tas bija tik sen, tik sen. Bet, attiecībā uz Saules sīkajām fluktuācijām un to ietekmi uz Zemi, varu pastāstīt sekojošo. No 1971. gada strādāju Baldones observatorijā, gan kā inženieris – elektronķis, un nodarbojos ar zinātnisko pētījumu automatizāciju. Tajos laikos visiem zinātniekiem un inž.tehn. darbiniekiem bija obligāti jāpiedalās visās Zinātniskās padomes sēdēs, kurās varēja noklausīties daudz ko interesanta. Iznāca sēdēt pie blakusgalda arī darbiniekiem, kuru darba tēma, piemēram, bija Saules radiostarojuma, dažādās frekvencēs, decimetru diapazonā, fluktuāciju sakritība ar pēc neilga laika tām sekojošiem uzliesmojumiem uz Saules. Tika meklēti fluktuāciju modeļi, pēc kuriem varētu prognozēt šādus uzliesmojumus (tagad teiktu – kosmosa un militārisma vajadzībām). Tālāk – lasīts arī par to, kā šāds vienkāršs uzliesmojums ietekmē arī visparastākos klimatiskos apstākļus uz Zemes. Nevaru iedziļināties, bet tas modelis bija šāds: uzliesmojums uz Saules – Saules vējš (korpuskulu plūsma), nonāk līdz Zemei, ietekmē tās magnētisko lauku – tiek niecīgi bremzēta Zemes rotācija – Zemes ass veic nutācijas kustību (iesitiet rotējošam vilciņam pa sāniem – tā rotācijas ass veiks vienu kūlenīti – aplīti) , par to, atceros arī bija izstrādāta , viena zinātniskā tēma – savukārt, šis nutācijas process izsauc kārtējā ciklona pirmsākuma veidošanos Zemes klimatiski augsti enerģētiskajos punktos (augsta temperatūra, mitrums), piem. Sargasu jūrā. Tālāk jau meteo speciālistiem zināmais, kā šis centriņš, pa ceļam uzņemdams vēl enerģiju, pārvēršas monstrā. Tas nu tā, “uz pirkstiem”, cik atceros. Bet redz kā – sīkas fluktuācijas (mazs cinītis) gāž lielu vezumu. Atvainojos, konkrētās laika izmaiņas šodien Alpos (sāk nākt sniegs) saistībā ar ar globālo atdzišanu un Saules aktivitāšu izmaiņām es saliku kopā no humora viedokļa. Jau pieminēju, ka tie ir procesi ar ne tikai milzu, bet pat gigantisku inerci un tas nebūt nenozīmē, ka tas būs “rīt uz brokastu laiku”. Nebaidieties, nākošais Ledus laikmets droši vien būs pēc krietniem tūkstošiem vai miljoniem gadu. Nu nebīstieties, rīt tas vēl nebūs! Bet kā teica agrāk kāds jau aizmirsts valsts vīrs – Process ir sācies! Tur viņam taisnība. Un patiesībā, mēs visu laiku atrodamies cikliskā procesā. Droši vien visādas Globālās sasilšanas un atdzišanas ir bijušas un būs un mēs ar savu sīko planētas pieķēzīšnu neradām ne kādu lielo ietekmi uz vispārējā fona, ja neskaita riebīgus dzīvošanas apstākļus paši sev uz zināmu laiku.

 22. raitis_sametis Says:

  pakonsultējoties ar medniekiem (kaimiņiem laukos) šodien- viņi saka, ka mežacūkām liesa, nu tas gaļas starpslānis zem taukiem–> ir vienmērīgs, bet pagarš//tiek domāts–>ka arīdzan ziema varētu būt gara/mierīga, bet aizkavēsies pavasara pusē. Par to pašu vedina arī citas dzīvās dabas parādības…

 23. maikls Says:

  Londonā (Lielbritānijā) pirmo reizi 70 gadu laikā uzsnidzis sniegs oktobrī, bet ASV 29. oktobrī atkārtoti vai no jauna uzstādīti 115 aukstuma rekordi un 63 snigšanas/sniega segas rekordi. Tas, ka visā Zemes ziemeļu puslodē notiek intensīva auksto un silto gaisa masu apmaiņa starp ziemeļiem un dienvidiem, vedina uz domām, ka kaut kas līdzīgs var turpināties arī tuvākajā laikā, jo šādi globāli procesi nemēdz ātri sākties un beigties.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: