Par laiku Eiropā šonedēļ

Ciklons, kas atnesa vētru Ziemeļeiropai pagājušās nedēļas nogalē, pamazām zaudē spēkus un tā galvenais centrs lēnām dodas netipiskā – dienvidu – virzienā. Tas tāpēc, ka virs Krievijas ir plašs anticiklons, kas ciklonam neļauj doties ierastajā austrumu virzienā. Jet stream, kas nosaka ciklonu un anticiklonu attīstību un virzību, tuvākajās dienās metīs lielu loku uz dienvidiem, līdz ar to visu šo nedēļu cikloni pārvietosies vairāk ziemeļu-dienvidu un dienvidu-ziemeļu, nevis rietumu-austrumu virzienā vai arī stāvēs uz vietas. (Jet stream ir spēcīgas gaisa plūsmas 10-15 kilometru augstumā; nezinu, kā tulkot latviski.)

Jet stream došanās uz dienvidiem nozīmē arī arktiskā aukstuma došanos uz dienvidiem. Taču, ja visbiežāk tas notiek virs Austrumeiropas, tad šonedēļ – virs Rietumeiropas. Zemāk esmu attēlojis prognozēto ciklonu (C) un anticiklonu (A) izvietojumu naktī uz trešdienu. Ar zilajām bultām ir atzīmēta auksto gaisa masu plūšanas virziens, ar sarkanajām bultām – silto gaisa masu pārvietošanās. Jāatceras, ka ap ciklona centru gaiss plūst pretēji pulksteņrādītāja virzienam, bet ap anticiklona centru – pulksteņrādītāja virzienā.

Līdz ar to šonedēļ Eiropas rietumu daļā šur tur gaidāms sniegs – galvenokārt tajos apgabalos, kuri atrodas vismaz dažus simtus metrus virs jūras līmeņa. Uzklikšķinot uz mazā attēla pa kreisi, var apskatīt GFS prognozēto sniega daudzumu uz zemes ceturtdienas rītā (kartē ir attēlots, cik daudz nokrišņu, pārrēķināts ūdenī, izkritīs kā sniegs, un tas ļoti aptuveni atbilst sniega segas biezumam centimetros).

Nedaudz par gaidāmo laiku mūsu pusē. Līdz otrdienas rītam virs Latvijas atradīsies mazkustīga fronte, līdz ar to līdz otrdienas rītam valsts lielākajā daļā ar pārtraukumiem turpinās līt. Vislielākais nokrišņu daudzums gaidāms centrālajos un arī rietumu rajonos, vismazāk līs Latgalē. Otrdien pa dienu vietām, galvenokārt rietumu un centrālajos rajonos, gaidāms īslaicīgs lietus.

No trešdienas Latvijā iespējams lietus saistībā ar Vidusjūras ciklonu, un atkal vietām var līt ilgstoši (šobrīd izskatās, ka galvenokārt rietumu rajonos), tāpat šis ciklons ceturtdien un/vai piektdien var atnest brāzmainu vēju –  tas būs atkarīgs no tā, kā ciklons attīstīsies un vai tā centrs šķērsos Latviju. Gar Vidusjūras ciklona austrumu malu ceturtdien gaidāma silta gaisa ieplūšana; GFS šobrīd prognozē, ka naktī uz piektdienu, nakts vidū, gaisa temperatūra visā Latvijā būs +11..+13 grādi.

8 Atbildes to “Par laiku Eiropā šonedēļ”

 1. i Says:

  Kad pie mums būs sniegs?

 2. maikls Says:

  Ir neliela iespēja, ka slapjš sniegs vietām Latvijā var parādīties šajā nedēļas nogalē, bet kopumā tuvākajā laikā saglabāsies rudenīgi silts laiks.

 3. Gubumakonis Says:

  Riga sodien ir pilniba apmacies un diezgan stipri list smalks rudenigs lietus,veja gandriz nau 🙂 T+7 Vakar bija brazmains vejs,bet ari mazaks par solito. Dzils rudens 🙂

 4. Juris A. Says:

  Re, kā sāk piepildīties itāļu http://www.ilmeteo.it prognoze par straujām laika maiņām Alpos, par kurām rakstīju pagājušo nedēļu. Laikam jau pagājušās nedēļas sākumā viņi balstījās uz šāda “Jet stream” procesa prognozēšanu (latviski, varbūt, reaktīvā, varbūt – valdošā plūsma) un, tiešām, tagad jau viņi, ar jau 90% varbūtību, prognozē sniegu virs 1500 m – 2000 m augstuma kalnos, atsevišķās naktīs pat 40 cm. Ne jau velti, atsevišķos Alpu rajonos sāks atklāt slēpošanas sezonu no 1. novembra, pie tam ne tikai uz ledājiem (kam pēc “zaļo bļauru” histērijas šai šausmīgajā globālajā sasilšanā, sen jau vajadzēja būt iztecējušiem), bet arī vietās, kur ledāju nav, bet ir trases virs 2500 m augstuma. Re, kā viņi tic savām prognozēm. Lai dzīvo globālās atdzišanas sākums no pagājušā gada sākuma, Saulīte labi pārzina, kas viņai jādara! Ne jau velti, ir iestājies ilgsošs aktivitātes minimums (dažāda garuma Saules minimumu periodu superpozīcija, klimats ies uz “otru pusi”). Augšā kalnos pa naktīm sāks parādīties stabili mīnusi un, ja pietrūks sniega, – darbs būs sniega lielgabaliem. Jāsāk slēpēm asināt kantes! Pēc 45 dienām, pirms Ziemassvētkiem dodos uz Val de Sole slēpot!

 5. Lietusvīrs Says:

  “Jet stream” krieviski ir “struinije tecenije”(Ta vismaz grāmatās kādreiz rakstīja). Latviski laikam sanāktu ” strūklas plūsma”.

 6. Gubumakonis Says:

  Sodienas prognoze piepildas pilniba un Riga lietus list jau 12 stundas bez partraukuma :)Briziem pavisam neliels,briziem pamatigs,lidz pl.20 sodien nolija 10 mm,Pardaudava pamatigas pelkes dazam ielam 🙂 un lietus turpinas,man jau sitads laiks ir pa pratam 🙂 Pec lietuvas modela pagaidam izskatas,ka tresdien (29 okt.)vakara Riga gaidams vel pamatigaks lietus,drosi vien tas jau bus saistits ar to Vidusjuras ciklonu 🙂

 7. Gubumakonis Says:

  Gribas ceret,ka Saules ciklu izmainu ietekme saksies ta atdzisana un klimats ies uz otru pusi 🙂 Vismaz pedeja vasara(daleji ari priekspedeja) nemaz tik karsta nebija 🙂 Ja tiesam notiek parmainas,domaju vismaz nedaudz tos sajutisim ari nakamas ziemas laikapstaklos,pagaidam dzirdetas prognozes tadu tendenci nojaus 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: