No -1 uz +11

Naktī uz ceturtdienu, 9. oktobri, gaiss Rīgas lidostas apkārtnē atdzisa līdz -1,6 grādiem. Savukārt pagājušajā naktī minimālā gaisa temperatūra bija +9,2 grādi. Ja ceturtdienas rītā ap pulksten sešiem gaisa temperatūra bija zem -1 grāda, tad piektdienas rītā – virs +11 grādiem. Vesela 12 grādu atšķirība! Līdzīgas gaisa temperatūras atšķirības bija vērojamas arī citviet Latvijā.

Bet pats interesantākais: gaisa masas virs Latvijas naktī uz ceturtdienu bija siltākas nekā naktī uz piektdienu! 850 hPa temperatūra, saskaņā ar GFS modeļa datiem, naktī uz ceturtdienu virs Rīgas bija 4-5 grādi virs nulles, naktī uz piektdienu – ap 2-3 grādiem virs nulles. Aizvadītajā naktī Latvijā ieplūda nedaudz vēsākas gaisa masas, jo valsts teritoriju šķērsoja aukstā atmosfēras fronte.

Pagājusī nakts piezemes slānī bija daudz siltāka vienīgi mākoņu un vēja dēļ. Naktī uz ceturtdienu valdīja bezvējš, debesis bija skaidras – ideāli apstākļi, lai zeme atdotu siltumu un lai gaisa temperatūra piezemes slānī strauji kristos. Naktī uz piektdienu debesis sedza mākoņi, kas kalpoja kā sega, neļaujot siltumam aizplūst.

Jo garāka nakts, jo atšķirība starp skaidru un mākoņainu laiku ir izteiktāka. Piemēram, naktī uz 2005. gada 30. janvāri minimālā gaisa temperatūra Latvijas austrumu rajonos bija no -10 līdz -25 grādiem. Nelielā teritorijā 15 grādu atšķirība, un tikai tāpēc, ka vietumis debesis bija skaidras, bet citviet tās klāja zemo mākoņu sega. Un to, kur tieši būs skaidrs, bet kur apmācies laiks, zemo mākoņu gadījumā ir praktiski neiespējami prognozēt iepriekš.

Aizvadītajā naktī gan, kā jau minēju, debesis aizklāja ar atmosfēras fronti saistītie mākoņi, nevis lokālie un neprognozējamie zemie mākoņi. Ceturtdienas vakarā austrumu rajonos vēl saglabājās skaidrs laiks, un Latgalē gaiss līdz ar to vēl paspēja atdzist līdz +2..+4 grādiem, bet, uzvirzoties mākoņiem, kļuva par aptuveni 5 grādiem siltāks. Arī naktī uz sestdienu un svētdienu gaidāms pārsvarā apmācies laiks un minimālā gaisa temperatūra vidēji +7..+11 grādi.

Sestdien Latviju sasniegs šim gada laikam netipiski siltas gaisa masas – 850hPa temperatūra paaugstināsies līdz +8,+9 grādiem. Ja laiks būtu saulains, tad piezemes slānī temperatūra varētu paaugstināties līdz pat +19 grādiem. Bet tā kā gaidāms daudz mākoņu, kas gaisa temperatūru dienas gaišajā laikā ietekmē pretēji nekā naktī (kavē temperatūras paaugstināšanos), tad vairums modeļu neprognozē siltāku par +14 grādiem.

7 Atbildes to “No -1 uz +11”

 1. snake Says:

  Liepājā no rīta termometrs pie loga man rādīja +11

 2. maikls Says:

  Lietuvas modelis šobrīd prognozē, ka sestdienas pēcpusdienā debesis daudzviet skaidrosies un Zemgalē gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +17 grādiem…

 3. Cb Says:

  Ja debesis priekšlaicīgi skaidrosies, tad varbūt pat līdz +18 vietām Zemgalē.
  Bet šodien Jelgavā gaiss sasila līdz +14,9. Vienkārši skaists laiks šogad oktobrī.

 4. Gubumakonis Says:

  Lasot par neparasti siltam temperaturam ari es nakti staigajot ara ar suni kaut ka vel nobrinijos,ka salidzinosi ar ieprieksejam naktim bija loti silts un miergs laiks,briziem pilinaja neliels lietuitins 🙂 Norakstiju to uz makonainibu un ciklona tuvumu,bet nu bija pat parak silti 🙂 Ja,laiks Riga ir loti smuks,zelta rudens,bet parak jau mierigs.Ari sovakar T ir +11,laikam soreiz taisniba bus tiem laika verotajiem,kas paredzeja siltu un mierigu oktobri. Vareja vien stiprak uzlit dazreiz 🙂

 5. Gubumakonis Says:

  Ari sodien Riga laiks ir silts,apmacies neliela dumaka,t+13 neliels vejs. Ieverojamu lietu pagaidam neesam sagaidijusi.Skaista rudens diena 🙂

 6. Cb Says:

  Bet desis diemžēl laikam neskaidrosies tik ātri, lai T sasniegtu tos +16…+17. Labi, ja +15 būs. Vienmērīgi pēlēki stratus.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: