Gaidot pirmo sniegu…

Lai gan pēdējās dienās Latvijā dominē salīdzinoši siltas gaisa masas, ir jūtama ieiešana dziļākā rudenī un tuvošanās ziemai. To apliecina arī aizvadītā nakts, kad daudzviet Latvijā gaisa temperatūra noslīdēja zem nulles, tajā skaitā Rīgas apkārtnē: Rīgas lidostas meteostacija reģistrējusi mīnus 1,6 grādus.

Oktobra vidus bieži vien ir tas laiks, kad Latvijā parādās pirmais sniegs. Pagājušajā gadā pirmais sniegs uzsniga 12. oktobra vakarā valsts austrumu daļā. 2007. gada 13. oktobra rītā Latgales dienvidos zemi klāja 4 centimetrus bieza sniega sega.

Pagaidām nav iespējams pateikt, kurā datumā pirmais sniegs parādīsies šogad, taču var droši apgalvot, ka tas notiks vēlāk nekā pagājušajā gadā. Tuvākās nedēļas laikā Latvijā dominēs rietumu vēji, kas Latvijā turpinās ienest samērā siltu gaisu.

Lai nokrišņi varētu izkrist sniega veidā, nepieciešams aukstums. Aukstums pie mums rudenī var ienākt no ziemeļiem divos veidos: vai nu gar anticiklona austrumu malu vai gar ciklona rietumu malu. Visbiežāk pirmais sniegs atnāk aiz ciklona – kad Atlantijas ciklons šķērso Latviju un aizvirzās prom uz austrumiem, tad Latvija nonāk tā aizmugurē jeb rietumu malā, kurā dominē ziemeļu vēji.

Siltos rudeņos un ziemās Atlantijas cikloni parasti uzturas tālāk uz ziemeļiem – tie virzās pāri Norvēģu jūrai un Skandināvijas ziemeļiem, un Baltijas valstis tādā situācijā visu laiku atrodas ciklonu dienvidu, dienvidaustrumu malā, kur pūš siltie rietumu, dienvidrietumu vēji. Lai aukstums no Arktikas tiktu līdz mums, cikloniem jābūt tālāk uz dienvidiem.

Tuvākajā laikā saglabāsies siltiem rudeņiem un ziemām raksturīgā situācija. Iespējams, ka nākamās nedēļas otrajā pusē kāds ciklons dosies tālāk uz dienvidiem, piemēram, GFS modelis šobrīd prognozē, ka ap 19.-20. oktobri Latvijā gar ciklona dienvidrietumu malu ieplūdīs pietiekami vēss gaiss no ziemeļiem, lai būtu iespējams pirmais slapjais sniegs, tomēr šobrīd šāda varbūtība vērtējama kā maza.

Viena atbilde to “Gaidot pirmo sniegu…”


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: