Saule – vājākā 50 gados

NASA ziņo, ka 2008. gads kļuvis par gadu ar vismazāko Saules plankumu skaitu kopš kosmosa ēras sākuma 1957. gadā. Iepriekš NASA ziņoja, ka Saules vējš šobrīd ir vājākais kopš novērojumu uzsākšanas pirms 50 gadiem.

Ja Saules aktivitāte tuvākajos mēnešos nepalielināsies, tad šis gads var iegūt pirmo vietu Saules mazaktivitātes ziņā pēdējā gadsimta laikā. Tomēr, ja skatās ilgāku laika posmu, tas nav nekas ārkārtējs. 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā uz Saules tika novērots vēl mazāks skaits plankumu (tiesa, mūsdienās tiek reģistrēti arī pavisam mazi Saules plankumi, kādus, visticamāk, tolaik nebija iespējams saskatīt un piefiksēt).

Joprojām gan nav izskanējuši nekādi oficiāli paziņojumi, kas sniegtu atbildi uz jautājumu, kā mazā aktivitāte uz Saules ietekmēs klimatu uz Zemes. Zinātnieku aprindās, šķiet, dominē viedoklis, ka izmaiņas Saules aktivitātē un siltuma daudzumā, ko saņem Zeme, ir pārāk mazas, lai tās spētu ietekmēt klimatu. Tomēr izskan arī viedoklis, ka gaidāma globālā atdzišana, ļaunākajā gadījumā – jauns mazais ledus laikmets.

Maza Saules aktivitāte nozīmē ne tikai to, ka Zeme saņem mazāku siltuma daudzumu no Saules. Tas nozīmē arī to, ka Zeme tiek mazāk pasargāta no kosmiskā starojuma, savukārt lielāks kosmiskais starojums var veicināt mākoņu intensīvāku veidošanos un līdz ar temperatūras pazemināšanos. Tāpat ir atklāta saistība starp vulkānu izvirdumiem un Saules aktivitātes cikliem – dziļos Saules minimumos ir vērojama lielāka vulkānu aktivitāte. Savukārt viens liels vulkāna izvirdums var ilgstoši aizsegt Sauli un izraisīt ko līdzīgu kodolziemai.

6 Atbildes to “Saule – vājākā 50 gados”

 1. Juris A. Says:

  Visu nosaka Saule un tās ietekme uz Zemi. Domāju, ka pašreizējais ieilgušais aktivitātes minimums bija Saules aktivitāšu, ar ilgākiem, nekā 11.5 gadu periodiem, superpozīcija. Nāks vēl gan lielāki, gan mazāki Leduslaikmeti. Visi procesi notiek ar milzu inerci. Ledāju kušana jau ir nobremzējusies. Gan pēc zināma laika to apjoms atgriezīsies iepriekšējos %, ja ne vēl uz otru pusi. Laikam senie Acteki zināmā mērā bija gudrāki par mums, zināja, ka visu nosaka viņu mitoloģiskais Saules Dievs.

 2. raitis_sametis Says:

  http://news.gismeteo.ru/news.n2?item=63358560214

  Te gan tie ziņots – par nelielu magnetisko vētru 1. un 2. oktobrī…

 3. raitis_sametis Says:

  http://meiravietis.typepad.com/mans/laiks/

  Vilis Buksis saka- viss oktobris būs normā, es teiktu- pat “nedaudz mierīgāk zem normas”. šādi ciklonāli laika apstākļi/kādi ir šodien/ nebūs pārāk bieži šo ruden’.

 4. Maija Says:

  Prognozes nav iepriecinošas.Jālūdz tikai Dievs,lai tā nenotiktu…Ja tā padomā,ko rāda fantastikas filmās par klimatu nākotnē,tad šīm filmām var arī noticēt,ka ,kādreiz tā būs…

 5. Ainars Says:

  Mēģinot iztēloties kā tas viss varētu ietekmēt bites, man sabojājās garastāvoklis 🙂

 6. lietusvīrs Says:

  Maija, tām filmām gan nevajadzētu ticēt. Piem. “Diena pēc rītdienas”. 🙂
  Filmās reti kad ir zinātniski pamatoti fakti. Protams, gadās, bet reti. Filmām vajag efektivitāti, un tad arī pieliek …

  Par bitēm ar pāragri uztraukties. Vēl nekas nopietns it kā nenotiek. 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: