Sākas astronomiskais rudens

Šodien, 22. septembrī, pulksten 18:44 sākas astronomiskais rudens (Zemes dienvidu puslodē – pavasaris). Šorīt Latvijas lielākajā daļā bija iespējams vērot pēdējo astronomiskās vasaras saullēktu, jo pēc ilgiem laikiem debesīs virs Latvijas mākoņu ir maz. Un tā kā arī tuvākajām dienām modeļi prognozē pārsvarā saulainu un pēcpusdienās siltu laiku, tad šīs dienas laikam var dēvēt par atvasaru.

Jau svētdien gaiss vietām Latvijā sasila līdz +15 grādiem, bet šopēcpusdien visā Latvijā gaidāma temperatūras paaugstināšanās līdz +14..+18 grādiem. Turpmākajās dienās gaisa temperatūra, visticamāk, būs par pāris grādiem zemāka, it īpaši austrumu rajonos. Rītos gaisa temperatūra dažviet var pietuvoties nulles atzīmei.

Aizvadītā vasara bija tipiska Latvijas vasara; salīdzinot ar daudzu gadu vidējo rādītāju, tā bija pat mazliet siltāka par normu. Augusts kopumā bija silts un slapjš – mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija nepilnu grādu virs normas (lielā mērā pateicoties siltajām naktīm augusta vidū), nokrišņu daudzums aptuveni 170% no normas. Jūlija vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija 0,4 grādus virs normas, nokrišņu daudzums jūlijā kopumā bija 76% no normas, savukārt jūnijā gan vidējā gaisa temperatūra, gan nokrišņu daudzums aptuveni sakrita ar ilggadējiem vidējiem rādītājiem. Detalizētāka informācija pieejama LVĢMA mēnešu apskatos.

Savukārt septembris līdz šim nesis dažādus laika apstākļus – gan rekordaugstu temperatūru 7. septembrī, gan ilgstošu vēsa laika periodu 2. dekādē. Daugavpilī septembrī reģistrēts gan +30 grādu karstums, gan 2 grādus liels sals.

Vasaras un visa 2008. gada augstākā Latvijā reģistrētā gaisa temperatūra ir +32 grādi, tā novērota 16. augustā galējos dienvidaustrumu rajonos (Daugavpils apkārtnē) un 17. augustā galējos austrumu rajonos (Viļakas, Kārsavas un Zilupes apkārtnē).

Arī Rīgā augstākā gaisa temperatūra 2008. gadā tika reģistrēta augustā – šogad tie ir tikai +28,5 grādi, saskaņā ar Rīgas lidostas datiem, un šāda temperatūra reģistrēta 8. augustā. Tik zema maksimālā vasaras temperatūra Rīgas lidostas apkārtnē ir retums, kā rakstīju iepriekš, pēdējo 10 gadu laikā tikai 2004. gadā gaisa temperatūra ne reizi nesasniedza 30 grādu atzīmi, tagad 2004. gadam ir pievienojies arī 2008. gads.

14 Atbildes to “Sākas astronomiskais rudens”

 1. maikls Says:

  Interesanti, ka LVĢMA Vidzemes ziemeļos šodien prognozē ne siltāku par +12..+13 grādiem, bet Igaunijas meteodienests savas valsts dienvidos prognozē līdz +18 grādiem. Internetā pieejamie modeļi arī vissiltāko šodien prognozē Vidzemē – tur, kur LVĢMA prognozē visvēsāko.

 2. Grrr Says:

  Starp citu, nedaudz ne par shii ieraksta teemu, bet par meteo vispaar:

  – saki ludzu, kaa isti tulkot “augsta/zema spiediena” lietas?
  proti, vai “augsts spiediens” – tas ir liels, un zems mazs?

  kaut kaa mulsinoshi parasti sanaak, ka augsts spiediens – tas ir labi, savukart tas prieksshtats ir taads, ka “augsts spiediens” – tas ir kaa zem udens – jo dzilaak jo lielaks (un gruutaak).

 3. Helmuts Says:

  viskrutākais ir tas, ka Austrālijā sākas pavasaris 🙂
  gaidu atvasaru šajā wīkendā, nebūtu slikti………..

 4. maikls Says:

  Runājot par spiedienu, laikam ir tā, ka atmosfēras spiedienu rada virs novērojuma punkta esošā gaisa masa (svars). Zems spiediens nozīmē, ka gaisa svars virs attiecīgā apgabala ir mazāks, augsts spiediens – ka lielāks. Bet vienalga tās spiediena atšķirības ir pārāk mazas, lai īpaši ietekmētu cilvēku pašsajūtu; un pašsajūtu galvenokārt ietekmē straujas spiediena svārstības, kas parasti vērojamas ciklona ietekmē, nevis stabils augsts vai zems spiediens.

 5. Gubumakonis Says:

  Riga astronomiskais rudens uizskatas saksies ar gandriz vai vasarigam iezimem ir saulains un silts t+15,tatad var secinat,ka atvasara ir sakusies 🙂 redzes,cik ilgi turpinasies.Si vasara tiesam ne ar ko ipasu neizcelas,viss itka tuvu normas robezam,ari nokrisnu daudzums tiesi Riga un tas apkartne bija ap normu augusta,bet junija un julija pat nedaudz mazak( pec LVGMA datiem) interesanti,cik nevienmerigi sadalijas nokrisnu daudzums Latvija augusta,to daudzums dazadas vietas atskiras pat par 200%.

 6. maikls Says:

  LVĢMA savā mājas lapā šodienas temperatūras prognozi Ziemeļvidzemei ir labojusi no +12 uz +17.

  Pa radio SWH gan vēl īsi pirms 14:00 laika ziņās lasīja LVĢMA šī rīta prognozi – no +12 Ziemeļvidzemē līdz +16 dienvidu rajonos, lai gan tajā pašā laikā teica, ka Rīgā ir +19. Laikam Rīga vairs nepieder Latvijai. 😀

 7. maikls Says:

  Bet dikti jocīga ir arī LVĢMA prognoze rītdienai: “Tuvākajā diennaktī, mākoņu zonai virzoties uz rietumiem, debesis pamazām skaidrosies” – vai tad viņi faktiskos laika apstākļus nemaz neredz, ka uzskata, ka šodien ir mākoņains un tikai nākamajā diennaktī debesis pamazām skaidrosies?

 8. stratus Says:

  Cienījams astronomiskās vasaras noslēgums – gaisa temp. šobrīd Jelgavā ir +17 un saulains laiks.
  Tieši šodien kokiem lapas ir ievērojami padzeltējušas, izturīgākie koki vēl ir zaļi. Nezinu kāpēc, bet visvairāk lapas rudens mēnešos dzeltē tieši saulē. Lapu kokiem lapā esošā zaļā krāsviela hlorofils saules gaismā pakāpeniski noārdās.
  Pirmo reizi šodien novēroju aizlidojam gājputnus (2 reizes).

 9. Juris A. Says:

  Lasīju – koku lapu krāsa mainās dažādos toņos atkarībā no tā, kādā kārtībā rudenī kokam no lapām uz saknēm aiziet derīgās vielas. Beigās visiem kokiem paliek neizteiksmīgās salmu krāsas lapa – tukšas no minerālvielām, kas drīz pēc tam nobirst vējā. Lapas krāsu, rudens laikā, nosaka lapā palikušo minerālvielu spektrs. Arī Baltezeram pārlidoja liels, klaigājošs, vēl švaki organizēts dzērvju kāsis. Interesanti, atceros, Baldones Observatorijā senos laikos strādāja Meistars Visvaldis – jā, cilvēks ar lielo burtu, visādā ziņā, ne tikai par dzelžiem, liels dabas pazinējs, mednieks. Par cik mani, kā jau slēpotāju, interesēja, kad sāks nākt sniegs – viņš mācīja – ja gājputni lido augstu, diezgan neorganizētā kāsī, kašķējās un bļaustās gan par virzienu, gan vadošo vietu – nekas slikts laika apstākļos nav gaidāms. Ja meža zosis, nakts melnumā, lido zemu virs meža galiem, absolūtā klusumā, dzirdama tikai spārnu švīkstēšana – tad: “Zosīm sniegs sēž uz astes”. Tā arī bija, nākošajā dienā pirmais sniegputenis bija klāt! Tur putniem lomu spēlē izdzīvošanas instinkts.

 10. raitis_sametis Says:

  Pirmais dzērvju kāsis- 21. septembrī. Bet bezdelīgas, kā nekas nebūtu noticies, gar lauku mājām laidelējas vēl arī šodien, 22. septembrī.

  Bet es – tagad sekoju taifūnam “Hagupitam”
  -> http://klab.lv/users/meteo_lv/14600.html

  Arīdzan, sazin- ko rādīs depresija pie Puertorikas krastiem, kas varētu pārveidoties par kaut ko nopietnāku…
  -> http://www.nhc.noaa.gov/gtwo_atl.shtml

 11. raitis_sametis Says:

  http://foto.inbox.lv/maksaaju/makoni220908

  Te bildes- no Zantes, Tukuma un Rīgas// no pirmās rudens08 dienas//s skaidrs – nelieli ci+cc mākoņi, silts

 12. Maija Says:

  Jā,kā nu kurš spriež par tiem gājputniem.Man tika mācīts,ja putni lido zemu,ziema vēl nebūs,jo viņi lido barodamies.Ja augstu,tad gaidi drīz sniegu.Par zosīm nezinu,bet,ja gulbjus dzirdi naktī lidojam prom,tad aukstums klāt gan!Un tā arī ir bijis vienmēr.Tikai pēdējos gadus viss ir sajucis.

 13. raitis_sametis Says:

  Man ir grāmata speciāla- kur ir dabas vērojumi apkopoti (man pašam nav palaimējies dzīvot kādus 3 gadsimtus, lai pats es varētu šos novērojumus sakopot). Bet pēc tās grāmatas laiks piepildās apmēram par 70% (lielos vilcienos). Šogad-izskatās, ka rudens ievilksies, un sals varētu ne ātrāk par Ziemassvētkiem uznākt…

 14. Maija Says:

  Piekrītu Raitim!Arī manas domas ir,ka rudens ievilksies.Cielaviņas arī vēl darbojas uz nebēdu!Un zaļie koki…Kā jau esmu minējusi,pareģot tagad kaut ko ir ļoti grūti.Pēc pīlādžie kaut ko ļoti grūti prognozēt,vienā vietā to ir ļoti daudz,bet citā-nav nemaz.Atceros,vienā rudenī bebri ļoti rūpīgi gatavojās ziemai.Pareģotāji vienā balsī teica,ka nu gan būs barga ziema!Arī es tā domāju,bet-čiks vien iznāca,ziema bija silta un mīksta.Tagad nepateikšu,kurā gadā tas bija, tad jāskatās pierakstos.Gājputnus vispār šogad neesmu redzējusi,kaut gandrīz visu dienu pavadu ārā.Pavisam slinki lido projām.Jā,par Marijas Tūnas kalendāru arī es gribētu zināt kaut ko vairāk!


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: