Ko vēsta laika zīmes?

Pēdējās dienās nācies dzirdēt daudzas tālāka laika prognozes, kas balstītas uz dabas vērojumiem jeb laika zīmēm. Mēģinot rast kādu kopsaucēju, apkopošu tās prognozes, kuras esmu dzirdējis vai izlasījis es, un aicinu lasītājus komentāros pievienot citus novērojumus un prognozes, kā arī vienkāršus komentārus. 🙂 Pēc tam varēsim izvērtēt, kas ir piepildījies un kas ne.

 • Gājputni, šķiet, nesteidzas ar aizlidošanu; Raitis Sametis ir novērojis, ka šogad īpaši ilgi uzkavējas bezdelīgas. Tas varētu liecināt, ka tuvākajā laikā nav gaidāms liels aukstums un ka rudens varētu būt garš, ziema – vēla.
 • Koku lapas aizvien lielākoties ir zaļas. Arī tas varētu liecināt, ka tuvākajā laikā būs samērā silti un ka ziema iestāsies vēlu. Turklāt daži dabas vērotāji saka, ka koku lapas dzeltē no apakšas, – šī zīme liecinot, ka rudens būs garš un ziema vēla. (Man gan kā vienmēr liekas, ka koku lapotne dzeltē viscaur vienādi.)
 • Dabas vērotājs Vilis Bukšs savā blogā piemin daudzus vērojumus, cita starpā arī tādus, kas liecinot par aukstu rudeni, agru sniegu un aukstumu ziemā, bet, apkopojot visas laika zīmes, viņš secina, ka rudens būs garš un nokrišņiem bagāts. Laikrakstam Diena Vilis Bukšs ir sacījis, ka ziema varētu būt mērena un vējaina, pirmais aukstuma vilnis esot gaidāms ap Ziemassvētkiem vai Jauno gadu.
 • Arturs Mauriņš laikrakstam Diena prognozē, ka ziema būs vēla, bet gara, līdz ar to arī pavasaris iestāšoties vēlu; aukstāks laiks un sniegs esot gaidāms janvārī.
 • Arī Raitis Sametis prognozē, ka rudens būs garš un ziema iestāsies vēlu, “sals varētu ne ātrāk par Ziemassvētkiem uznākt”.
 • Ir dzirdēts, ka agresīvo lapseņu uzvedību, kā arī bagātīgo sēņu un ogu ražu vairāki cilvēki tulko kā aukstas ziemas vēstnešus. (Bet iepriekšējos rudeņos bija līdzīgi, taču ziemas – nekādas.)

Tātad pagaidām izskatās, ka dabas vērotāji ir vienisprātis par to, ka rudens būs garš un ziema vēla. Bet jautājumā par to, vai ziema kopumā būs auksta vai silta, tādas vienprātības vairs nav.

Starp citu, daudzkārt esmu dzirdējis par Marijas Tūnas kalendāru un tajā publicētajām prognozēm, varbūt kāds var pastāstīt kaut ko vairāk…

15 Atbildes to “Ko vēsta laika zīmes?”

 1. evin Says:

  Vai tad Tūna prognozē arī laika apstākļus (vs. mēness fāzes, stādīšana un novākšana)?!

 2. bize Says:

  par tām bezdelīgām arī es pie sevis nobrīnījos…,bet dzērves nu jau katru dienu griež riņķus augstu debesīs. Bērzi,piem., dzeltē vietumis,tādiem gabaliem pa visu koku

 3. putns Says:

  bezdelīgas nav redzētas kopš augusta vidus.
  Jāni, lai kā tu gribētu, bet ziema nebūs ne kopumā auksta, ne ar ekstremāla sala epizodēm, taču tā varētu ievilkties līdz marta beigām.

 4. stratus Says:

  Arī es joprojām novēroju bezdelīgas intensīvi lidināmies gar māju, bet nav nekāds brīnums, jo auksts laiks vēl nav gaidāms.

 5. raitis_sametis Says:

  Absolūtais bezdelīgu redzamības rekords – pirms gadiem trim bija: 2. oktobris… redzēsim. Vēl: sēnes šogad- ar mēreni zemu ražu, sliktāk kā pirms gada; arī pīlādži nogatavojušies mēreni. Gaidu pat ļoti mierīgu rudeni…

 6. maikls Says:

  Daži stāsta, ka pīlādžiem no ogu smaguma pat zari lūstot (tas gan izklausās pārspīlēti, bet…). Pēdējos gados visos bez izņēmuma bijusi bagātīga pīlādžogu raža, nu vismaz pilsētās. 🙂 Un par sēņu ražu šogad daudzi saka- tik liela kā nekad, vietām visa zeme esot noklāta ar sēnēm.

 7. maikls Says:

  http://www.putni.lv ziņo, ka jau 21. septembrī Latvijā novērotas pirmās zīdastes – tas ir otrs agrākais zināmais novērojums. Tā kā zīdastes ierodas Latvijā pārziemot vai arī caurceļo, tad var pieņemt, ka tas liecina par tuvojošos aukstumu (ja ne pie mums, tad tālāk uz ziemeļiem – tur, no kurienes putni ir atceļojuši).

  Arī pagājušajā gadā zīdastes ieradās agri, liela aukstuma pie mums nebija, lai gan oktobris un novembris 2007. gadā nebija silts.

  Savukārt vēlākie bezdelīgu novērojumi rudenī ir bijuši pat novembrī.

 8. Maija Says:

  Sēnes šogad aug neiedomākajās vietās.Esam lieli sēņotāji,kur sēņu vietas bija citus gadus,šogad nav nevienas!Visvairāk baravikas un citas sēnes aug,kur mežos izveidoti jauni ceļi.Tur bija kā nobērts!Kurš nu neuzgāja tādas jaunas vietiņas,palika bešā,vismaz mūsu pusē.Jā,pīlādži arī,citur ir,citur nav neviena!Pēc tiem jau nu sen vairs nevar prognozēt laiku,tāpat pēc egļu čiekuriem.Kā Māte Daba gribēs,tā arī būs.Mēs tur varam velti necensties!Protams,interesē jau ļoti!Kā tad paliek at Tūnas kalendāru,ko prognozē viņi?Angļu mēlē man tā švakāk iet tā lasīšana.

 9. Gubumakonis Says:

  Lai nu kadi butu tie faktori-saules cikli,globala sasilsana vai kas cits,bet klimats Latvija pedejos 10-15 gadus ir ieverojami mainijies,galvenokart uz silto ziemu rekina,tapec ari daba mainas noteikti ari noverojumu rezultati vai laika zimes,ko musu senci noveroja un secinaja gadu desmitiem un simtiem un tie tiesam stradaja. Tika izjaukts simtiem gadu izveidojies lidzsvars un sakaribas,temperaturas,laikapstaklu izmainas,piesarnojums,tehnogenie faktori pedejas desmitgades pastiprinajas un ietekme dzivo dabu,kas atrodas tagad tada ka apjukuma,vecas sakaribas un lidzvars tika izjaukts,bet jauni vel nau izveidojies…. Tapec ari tas laika zimes un paredzejumi vairs nestrada,vai darbojas ar daudz mazaku precizitati 🙂 tadas ir manas domas par tam talakam prognozem.

 10. evin Says:

  +1 par sēnēm, kas šogad saauga neparastās vietās (piem gailenes – tīrās egļu audzēs).

  Starpcitu, ja tas ko maina – Tūna oriģinālā raksta vāciski. Latviski gan neko prātīgu nav izdevies atrast, izņemot vecos LA kalendārus, kas itkā pieskaņoti Tūnas teorijām.

 11. dravnieks Says:

  Tūni raksta vāciski, bet angliski grāmata iznāca ātrāk.
  Līdz šim šī gada prognozes “lielos vilcienos” piepildījušās.
  Īsumā par turpmāko. Oktobrī sola siltas dienas un aukstas naktis. Ziema sāksies no 6.decembra, ar ziemīgiem lietiem (mums var būt sniegs) un no 29-30.12, kad Jupiters iees Mežāža zvaigznājā sāksies īsta ziema. Šī konstelācija noteikšot laiku visu 2009.gadu, resp. būs vēss. Tātad ziema tiek prognozēta nopietna.
  Ticēt vai neticēt, tas katra paša ziņā. Esmu sekojis līdzi šim kalendāram vairākus gadus (neregulāri) un tās ir vienas no ticamākajām prognozēm, pie tam veselam gadam uz priekšu.

 12. maikls Says:

  Paldies dravniekam!

  Es pirms pāris dienām novēroju, ka daudzviet zied sarkanais āboliņš, savukārt kļavām lapas lielākoties dzeltē un sārtojas no galotnes, dažām kļavām augša ir spilgti dzeltena un sārta, bet apakša – zaļa.

 13. maikls Says:

  Vakar, braucot vilcienā, man likās, ka redzēju ziedošus ķiršus – pāris kokus pilnos ziedos. Bija gan puskrēsla un vilciens brauca ātri, bet kas gan cits tāds balts kokos varētu būt; tas bija vecs augļudārzs pie pamestām mājām.

 14. Gubumakonis Says:

  Zolitudes plavas staigajot ar suni ieveroju,ka saziedeja diezgan daudzas pienenes,ka ari vel dazas pukites,kas man liekas nau rudens pukes 🙂 tikmer lapas kokiem jau sak krist leja,kaut kopuma nodzeltejusi loti maz un lielaka dala koku joprojam izskatas zali.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: