Temperatūras svārstības

Šeit redzams diennakts vidējās gaisa temperatūras Rīgas centrā grafisks atspoguļojums, attēls ņemts no LVĢMA mājas lapas. Zilā līnija attēlo temperatūras normu jeb daudzu gadu vidējo rādītāju. Kopš pirmā septembra bijušas lielas temperatūras svārstības: ja 1. septembrī diennakts vidējā gaisa temperatūra Rīgas lidostas apkārtnē bija ap +11 grādiem, tad 7. septembrī ap +20 grādiem, bet četras dienas vēlāk – 11. septembrī – tā jau bija zem +11 grādiem.

Bet citviet Latvijā temperatūras svārstības bijušas vēl ievērojamākas. Daugavpilī 1. septembra rītā gaiss atdzisa līdz nulles atzīmei, bet tās pašas nedēļas svētdienā gaiss sakarsa līdz +30 grādiem. 1. septembrī diennakts vidējā gaisa temperatūra Daugavpilī bija aptuveni +8 grādi, 7. septembrī ap +23 grādiem, savukārt 11. septembrī atkal tikai 9 grādi virs nulles.

Šādas temperatūras izmaiņas ir skārušas ne tikai Latviju, bet visas Baltijas valstis un arī Baltkrieviju un Krievijas rietumdaļu. Piemēram, Maskavā 8. septembra pēcpusdienā gaiss sasila līdz +27 grādiem, bet divas dienas vēlāk – 10. septembra pēcpusdienā – temperatūra bija tikai +9 grādi, 11. septembrī maksimālā gaisa temperatūra Maskavā bija +7 grādi.

Kā jau rakstīju iepriekš, aukstās gaisa masas mūsu reģionā ir ieplūdušas anticiklona dēļ. Tuvākajās dienās anticiklons savas pozīcijas nemainīs – tā centrs paliks virs Skandināvijas. Vairāki modeļi šobrīd prognozē, ka nākamās nedēļas vidū anticiklons izstiepsies virzienā no rietumiem uz austrumiem, Latvija tādā gadījumā būs tā dienvidu malā, kurā valdīs austrumu vēji, tas nozīmē, ka gaisa temperatūra saglabāsies līdzīga, varbūt kļūs par pāris grādiem siltāks.

Plkst. 11:25
Aizvadītajā naktī vietām Somijā gaisa temperatūra pazeminājās līdz -5,-6 grādiem.

13. septembrī plkst. 12:30
Alūksnē 13. septembris kļūs par trešo dienu pēc kārtas ar vidējo diennakts temperatūru zem +8 grādiem. 11. septembrī tā bija aptuveni +7,3 grādi, 12. septembrī aptuveni +6,8 grādi. Līdzīga situācija ir arī citviet austrumu rajonos, un arī valsts centrālajos un rietumu rajonos ir tikai par pāris grādiem siltāks. Tad, kad trīs dienas pēc kārtas vidējā temperatūra ir zemāka par +8 grādiem, tradicionāli sāk apkures sezonu.

21 Atbildes to “Temperatūras svārstības”

 1. maikls Says:

  Es esmu uzsācis apkures sezonu – kurinu krāsni. 🙂

 2. cumulus Says:

  Teikā minimālā temp. bija +5,4 grādi un tā reģistrēta plkst. 7:46. Šobrīd ir +8,5 grādi.

 3. stratus Says:

  Šāds laiks raksturīgs novembrim. Tā kā pēdējos gadus bijušas siltas ziemas, tad man tāds laiks atgādina ziemu.

 4. maikls Says:

  Ja skatās statistiku par Rīgu, tad vidējā diennakts temperatūra ap +10 grādiem ir raksturīga septembra beigām, bet novembrī tā ir no +3 grādiem mēneša sākumā līdz nullei mēneša beigās. Man pieejamie dati gan ir no padomju laikiem.

 5. gunars Says:

  WEB kameru bildēs rāda, ka Latvijas Rietumu daļā, ieskaitot Rīgu, spīd saulīte. Vidzemē no ziemeļaustrumiem ienāk zemi mākoņi, un patiešām Smiltenē līst un ir tikai +6. Nebrīnīšos, ja parādīsies slapjš sniegs.

 6. maikls Says:

  Pēc balticroads.net datiem pusdienlaikā netālu no Jēkabpils lietū bija tikai +4,2 grādi, man pie loga Jēkabpils centrā šobrīd rāda +6,5 grādus.

 7. maikls Says:

  Nogāza lietus, tagad pie loga rāda nepilnus 5 grādus.

 8. Saksija Says:

  Rīgā divreiz siltāk nekā Jēkabpilī. 🙂 Brīžiem spīd saule.

 9. stratus Says:

  Jelgavā +11, un apkārt staigā “isolated showers”

 10. snake Says:

  Liepājā tikko nolija lietus un temp nokritās uz +11

 11. Maija Says:

  Piebalgas pusē 7 gr..ik pa laikam gāž lietus.To gan nezināju,ka anticiklona laikā tā līst!Jā,es piekrītu,laiks kā nevembrī.Tikai sniega nav…Auksts pavasaris,slaoja,drēgna vasara ar aukstām naktīm,pagaidām nejauks rudens.Visu pag.ziemu,visu vasaru,rudeni,līst un līst! Kādabūs ziema,var tikai zīlēt.Jā,daba mainās!

 12. raitis_sametis Says:

  http://foto.inbox.lv/maksaaju/maakonji120908

  Visumā Rīgā ir īslaicīgas lietusgāzes no neliela apjoma un zemiem cb mākoņiem, par ko liecina attēlu galerija saitē. ** Dabas pazīmes rāda, ka ziema tomēr nesteigsies, bezdelīgas vēl uz vietas bija (laukos) 10. septembrī. Būs tādi aukstuma vilnīši, taču nekas karametālisks nebriest…

 13. lietusvīrs Says:

  Starp citu šodien ir parādījies mini saules plankums 1001. Bet šķiet, ka salīdzinot ar vēsturi to nebūtu prātīgi ņemt vēra, jo tik mazus iepriekšējā gadsimta sakumā noteikti nevarēja redzēt.
  Ja neskaita arī plankumu 1000 (18 jūlijs), kuru arī iepriekšējā gadsimta sākumā nebūtu iespējmams novērot tad šhodien būtu 81 diena “bez” plankummiem. Rekords ir 92 dienas 1913 gadā.

 14. raitis_sametis Says:

  No Letas ziņo- nākamnedēļ salnas gaidāmas līdz – 3.

 15. maikls Says:

  Nu patiesībā LETA raksta nepareizi – LVĢMA prognozē salnas uz augsnes līdz -3 grādiem, bet bez piebildes “uz augsnes” sanāk, ka 2 metru augstumā tiek prognozēts līdz -3 grādiem, bet LVĢMA to neprognozē.

  LETAs laika ziņas 98% gadījumu ir vienkārši briesmīgas.

 16. maikls Says:

  Skatos, ka pati LVĢMA prognozēs nepiemin, ka salnas tek solītas uz augsnes, tad tā ir LVĢMA nolaidība, nevis LETAs kļūda.

 17. Gubumakonis Says:

  Nakti un ari sorit izejot ara Riga ir loti auksts laiks un pus loti dregns vejs,pilnigi jau staigajot ar suni prasas cimdi un silta jaka… to sajutu visvairak pastiprina tiesi vejs.Pateicoties makoniem un vejam nakti T nenokrita zem+7,bet ari sodien necelas tik strauji,12 diena ir tikai +9,apmacies. Rigas Siltuma meteostacija(pie tas vistuvak ari dzivoju) dod interesantu raditaju-veja temperaturu,kas sobrid ir tikai +1,7 gradi. Interesanti,kas tas isti ir par parametru un ko tas tiesi raksturo,vai tas sajutas?

 18. maikls Says:

  Jā, vēja temperatūra raksturo temperatūru, kādu sajūt cilvēks, atrodoties ārā, un tiek ņemts vērā gan vēja stiprums, gan gaisa mitrums (bieži vien), gan, protams, gaisa temperatūra.

  Tas ir kaut kas līdzīgs tam, par ko raksta LVĢMA: http://www.meteo.lv/public/komforta_temperatura.html

 19. maikls Says:

  Modeļi diezgan lielā vienprātībā prognozē, ka svētdiena Latvijā būs saulaina un līdz ar to gaisa temperatūru prognozē līdz pat +15 grādiem. Tad jau redzēs, vai piepildīsies. 🙂

 20. Gubumakonis Says:

  Tad jau ta sobrid atbilst realam sajutam 🙂 CIk skatos,lietus un nedaudz siltaks laiks atgriezisies Latvija ap 17-19 septembri,bet menesa beigas dazas dienas pat lidz+17 🙂


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: