Klimats ir mainījies vienmēr

Eiropa ir pieredzējusi daudzus ledus laikmetus un silta laika posmus starp tiem. Klimats Eiropā ir bijis gan daudz aukstāks nekā mūsdienās, gan arī daudz siltāks. Eiropas ziemeļos vidējā gaisa temperatūra mūsdienās ir līdz pat 8 grādiem zemāka nekā laika periodā, kuru sauc par optimumu – tas bija periods pirms aptuveni 120-130 tūkstošiem gadu starp diviem ledus laikmetiem, kurā bija vislabvēlīgākie apstākļi augu un dzīvnieku valsts attīstībai. Mūsdienās salīdzinoši zemās temperatūras dēļ Eiropas ziemeļu daļā klimats nav īpaši draudzīgs ne augu, ne dzīvnieku valstij, ne arī cilvēkiem.

Sīkāka informācija par klimatu Eiropā pēdējo 150 tūkstošu gadu laikā ir izlasāma šajā lapā (angļu valodā). Saskaņā ar tajā publicēto informāciju, pēdējos 15 tūkstošos gadu nozīmīgākās klimata izmaiņas Eiropā bijušas šādas:

 • pirms 15 tūkstošiem gadu beidzās pēdējais lielais ledus laikmets un klimats kļuva siltāks;
 • pirms 13500 gadu klimats bija aptuveni tāds pats kā mūsdienās;
 • pirms 13000 gadu kļuva vēsāks un sausāks, bet aptuveni 1500 gadus vēlāk šis aukstuma periods strauji beidzās;
 • pirms aptuveni 9000 gadu sākās un pirms aptuveni 4500 gadu beidzās periods, kurā klimats bija siltāks un mitrāks nekā mūsdienās, taču arī šajā laikā bija vērojami vairāki mazi ledus laikmeti pāris gadsimtu garumā;
 • pirms 4500 gadu sākās klimatiskais periods, kas turpinās mūsdienās; šajā periodā ir bijuši vairākus gadus vai gadu desmitus ilgstoši aukstuma posmi, savukārt laika posmu no 16. gadsimta līdz 19. gadsimtam mēdz dēvēt par mazo ledus laikmetu.

Vissiltākais klimats Latvijā kopš pēdējā lielā ledus laikmeta, saskaņā ar šajā rakstā sacīto, bija pirms 7000 gadu, kad Latvijā bija par aptuveni 2,5 grādiem siltāks nekā mūsdienās. Tajā laikā izplatījās platlapju meži, visā Latvijas teritorijā bija sastopams skābardis un dižskābardis, arī tādas augu sugas kā peldošais ezerrieksts, Baltijas efeja, parastā īve u.c. augi, kā arī dzīvnieki, kuru mūsdienu izplatības areāls ir atvirzījies tālāk uz dienvidiem. Mūsdienās īves un efejas nelielā skaitā sastopamas galvenokārt Baltijas jūras piekrastē, kur klimats ir maigāks.

Tātad pirms aptuveni 4500 gadu Latvijas klimats kļuva vēsāks – aptuveni tāds kā mūsdienās. Platlapju mežu platības saruka, bet palielinājās egļu un priežu izplatība. Lai izdzīvotu aukstākā klimatā, mūsu senči sāka līst līdumus un turēt mājlopus.

Mēs nezinām, kas notiks nākotnē – globālā sasilšana, sakaršana, atdzišana vai sasalšana – skaidrs ir tikai tas, ka viss jaunais būs labi aizmirsts vecais. “Un nav nekā jauna šai pasaulē,” teica Zālamans.

13 Atbildes to “Klimats ir mainījies vienmēr”

 1. palīgs Says:

  Ir viedoklis, ka peldošais ezerrieksts izzudis tādēļ, ka senie latvieši uzturā lietojuši tā saknes. tā kā tam ir lēna augšana un bijusi intensīva tā lietošana, tad tas nav spējis atjaunoties. Gribi tici, gribi netici…un vēl tā doma par gaisa temperatūras mērīšanu tūkstošiem gadu atpakaļ…ar ko tad mērīja??? kāda tam ticamība?!

 2. raitis_sametis Says:

  man ir tāds viedoklis, ka tas – ko pie mums pieņemts saukt par “globālo sasilšanu”, ir nekas cits, kā Zemes “atiešana” pēc pēdējā leduslaikmeta…*** Un- tā filozofiski priecājoties- varbūt cilvēce vispār attīstījās (iesākumā) patiecoties nelabvēlīgajam klimatam. Ja mums vēl būtu subtropu režīms šeit, tad … mēs joprojām dzīvotu kokos(?)

 3. maikls Says:

  Vēsturiskā temperatūru tiek noteikta gan pēc augu un dzīvnieku atliekām, kas attiecīgajā laika posmā dzīvojuši, gan koku gredzeniem (purvos mēdz saglabāties daudzus tūkstošus gadus veci koku stumbri), gan augsnes paraugiem, gan ledāju paraugiem; varbūt ir arī citas metodes.

 4. maikls Says:

  Raiti, vai tehnoloģiju attīstību var saukt par cilvēces attīstību? 🙂 Sanāk – jo attīstītāka cilvēce, jo vairāk slepkavo, karo un piesārņo savu dzīves telpu. Man gan šķiet, ka tā vairāk līdzinās degradācijai, bet vienīgais patiesas attīstības kritērijs manā skatījumā ir spēja būt laimīgam. Ja cilvēki nekļūst laimīgāki, tad, manuprāt, visai zinātnes un tehnoloģiju attīstībai nav nekādas jēgas.

  …Bet tas nav par tēmu. 😀

 5. raitis_sametis Says:

  arī par ne-tēmu. Par mūsu misiju lasām manā citā blogā http://neredzamapasaule.blogiem.lv 🙂

 6. bize Says:

  jūs ar Raiti risiniet tikpat audzelīgas sarunas,kā apmēram ir filozofējis tas pats vecais labais Zālamans :))

 7. Holmss Says:

  Vai kādam ir zināma interneta vietne, ar detalizētu informāciju par temperatūrām pēdējos vismaz 10 vēlams 100 gados?

 8. Gubumakonis Says:

  Diemzel laikam cilvece daudzus,ja ne visus jaunus atklajumus un tehnologijas izmanto vispirms iznicinosiem un destruktiviem merkiem un tikai velak atrod tam ari labaku un miermiligu pielietojumu,vai ari cinas ar sekaam 😦 Palasot par klimata izmainam sanak,ka visas tas temperaturu un nokrisnu normas un daudzums,rekordi ir visai relativs jedziens balstits uz salidzinosi isu noverojumu periodu,bet daba un klimats nepartraukti mainas un svarstas un nevar isti zinat,kas isti mus gaida pec daziem gadiem,vai desmitgadem 🙂 Latvija piemeram jau vairak ka 10 gadi ir stabila tendence uz siltam ziemam,ar loti nestabilu sniega segu vai gandriz bez ta un varbut ta jau ir tagad jauna norma vismaz kadam periodam?

 9. Maija Says:

  Tā jau ir,nekas nav mūžīgs…Uztrauc arī tas,ka skuju koki vairs lāgā negrib augt,mežos pārsvaru drīz vien gūs lapu koki.Šogad gan laiks izskatās nevis pēc globālās sasilšanas,bet jauna leduslaikmeta sākšanās/protams jokoju/.Paldies Maiklam par rakstu!

 10. raitis_sametis Says:

  no http://www.meteo.ru

  Krievijā būs auksta ziema:)
  2008-09-09 13:30:23 Осень и зима в России будут холодными
  Москва. 9 сентября. INTERFAX.RU – Осень и зима в России в текущем году будут в целом холоднее, чем в прошлом, прогнозирует директор Гидрометцентра России Роман Вильфанд. “Почти на всей территории страны в среднем температура в этот период будет ниже, чем в прошлом году”, – сообщил он на состоявшейся во вторник пресс-конференции.

 11. aa Says:

  Es veroju dabas paradibas.Man ir nepieciesama datoru specialistu palidziba.Neveikli saku jusu bara,varu piedavat interisantas bildes un citus materialus no ziemel eiropas.
  Paldies.

 12. lietusvīrs Says:

  aa, ko tu sagaidi no “datoru specialista”?


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: