Šonedēļ sāksies meteoroloģiskais rudens

Meteoroloģiskais rudens sākas tad, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra stabili pazeminās zem +10 grādiem un beidzas aktīvas veģetācijas periods. Saskaņā ar LVĢMA informāciju, visagrāk tas notiek Vidzemes un Alūksnes augstienē – vidēji 17.-18. septembrī – savukārt visvēlāk tas notiek Baltijas jūras piekrastē – tikai 4.-5. oktobrī.

Šķiet, ka ceturtdiena, 11. septembris, būs pirmā diena no gaidāmā aukstuma perioda, kad austrumu rajonos diennakts vidējā temperatūra būs zemāka par +10 grādiem. Un tā kā turpmākajās dienās nav gaidāma temperatūras paaugstināšanās, tad to var uzskatīt par meteoroloģiskā rudens sākumu.

Ļoti vēss bija arī augusta pēdējā un septembra pirmajā dienā, piemēram, Alūksnē diennakts vidējā gaisa temperatūra tad bija attiecīgi +8,9 un +7,5 grādi, bet tā kā pirms un pēc tam bija ievērojami siltāks, tad nevar teikt, ka šī temperatūras pazemināšanās bija stabila tendence.

Valsts rietumu un centrālajos rajonos tuvākajās dienās būs par kādu grādu siltāks, tomēr arī šeit diennakts vidējā temperatūra, sākot ar piektdienu, daudzviet var nokristies zem 10 grādu atzīmes. Tā kā dominējošais būs ZA vējš, tad vissiltāk būs Ziemeļkurzemes un Zemgales piekrastē, kur vējš nesīs siltumu no līča. Ūdens virsmas temperatūra līcī šobrīd vēl sasniedz +15 grādus.

Modeļi prognozē, ka, par spīti anticiklona ietekmei, mākoņu būs visai daudz un tie bieži aizsegs sauli. Piemēram, UKMO modelis šobrīd prognozē, ka piektdien Latgalē būs nomācies, nedaudz līs un gaisa temperatūra dienas vidū būs tikai +7 grādi. Ja mākoņu būs mazāk, tad, pateicoties saules stariem, gaisa temperatūra dienās būs augstāka, savukārt naktīs zemāka, līdz ar to diennakts vidējā gaisa temperatūra jebkurā gadījumā būs diezgan zema.

6 Atbildes to “Šonedēļ sāksies meteoroloģiskais rudens”

 1. snake Says:

  tad jau laikam rudens ir atnācis 😉

 2. Maija Says:

  Laikam gan!Piebalgas pusē līst “kā pa Jāņiem”.Līt sāka vēlā pēcpusdienā.Nekas neliecina,ka tas kādreiz beigtos…

 3. snake Says:

  Liepājā gan pa dienu spīdēja saule tagad vairāk dominē mākoņi

 4. Gubumakonis Says:

  Riga ir visu dienu apmacies uv pievakare paris reizes uzlija neliels smalks lietutins. Sodien ir ta rudenigi vesi,t sodien+14+16.Cerams tas anticiklons ilgi neuzkavesies,tapat ipasi patikamu laiku tas nenesis,gaidisim ko interesantaku 🙂

 5. maikls Says:

  Šobrīd izskatās, ka nākamnedēļ saglabāsies līdzīgi laika apstākļi kā tuvākajās dienās – vairāk vai mazāk mākoņu, visticamāk, būs arī nomākušās dienas ar smidzinošu lietu, diennakts temperatūras svārstības pārsvarā nelielas, dienas vēsas.

  Sākot no ceturtdienas vakara, teorētiski iespējami nelieli “līča efekta” nokrišņi vietām Kurzemē un Zemgales rietumos.

  Piektdien valsts dienvidaustrumu daļā tiek prognozēti īslaicīgi nokrišņi… ņemot vērā zemo temperatūru, jādomā, vai nevarētu būt neliela krusa – sniegs zemi nesasniegs, izkusīs, bet ledus gabaliņi gan varētu sasniegt zemi neizkusuši.

 6. stratus Says:

  Principā visideālākais variants šāda anticiklona laikā būtu apmākušās naktis, bet saulainas dienas. Šodien, pateicoties tam, ka debesis Jelgavā brīžiem nedaudz skaidrojās, gaiss iesila līdz +18.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: