Interesanta GFS prognoze, kas, visticamāk, nepiepildīsies

GFS (Global Forecast System) modelis laiku pa laikam mēdz izstrādāt visādus jokus, pārsvarā tās ir savdabīgas un apšaubāmas prognozes vairākām dienām uz priekšu. GFS modelim patīk pārspīlēt un prognozēt ekstremālākos scenārijus. Šīs riskantās prognozes vairumā gadījumu neatmaksājas; tuvojoties datumam, kurā tas iepriekš prognozējis kaut ko ekstrēmu, GFS modelis pārsvarā mīkstina savas prognozes, uz bieži vien ir tā, ko no iepriekš prognozētā spēcīgā ciklona, vētras un stiprajiem nokrišņiem čiks vien iznāk.

Šodien ģenerētajās GFS prognozēs ir izskaitļots, ka pirmdien uz dienvidiem no Latvijas izveidosies ciklons, kas pastiprināsies un dosies uz ziemeļiem, otrdien tā centrs uzkavēsies virs Latgales. GFS šobrīd prognozē, ka naktī uz otrdienu Latvijā ļoti stipri līs, otrdien un vēl naktī uz trešdienu tiek prognozēts ilgstošs lietus, kopējais nokrišņu daudzums vietām virs 50 mm. Tāpat otrdien tiek prognozēts stiprs ziemeļu vējš.

Bet visvairāk mani pārsteidz gaisa temperatūras prognoze – GFS ir izskaitļojis, ka otrdien dienas laikā tā daudzviet var nokristies līdz +7..+9 grādiem, trešdien maksimālā gaisa temperatūra  lielā daļā Latvijas tiek prognozēta +4..+8 grādu robežās.

Ļoti iespējams, ka šī prognoze piepildīsies daļēji – lietus būs, bet ne tik stiprs, temperatūra būs zema, bet ne tik ļoti. Nākamās nedēļas pirmajā pusē vairāki modeļi prognozē anticiklona nostiprināšanos virs Skandināvijas vai tās tuvumā. Pagaidām prognozes ir atšķirīgas attiecībā uz anticiklona un ciklonu izvietojumu – iespējams, ka anticiklona centrs nonāks tuvu Latvijai, atnesot sausu un saulainu laiku, bet tāpat ir iespējams līdzīgs scenārijs tam, ko prognozē GFS. No anticiklona un ciklonu izvietojuma atkarīgs arī tas, vai mūs sasniegs arktiskās gaisa masas (līdzīgi kā aizvadītajā nedēļas nogalē). Daudzi modeļi šobrīd prognozē, ka tā notiks.

Bet pirms tam Latvijā uzkavēsies siltas gaisa masas, tiesa, mākoņi un īslaicīgs lietus traucēs to izjust.

5. septembrī plkst. 21:45
Modeļu prognozētā maksimālā gaisa temperatūra sestdien ir amplitūdā no +17 grādiem Latvijas ziemeļos līdz pat +26 grādiem galējos dienvidos, svētdien – no +17 grādiem Ziemeļkurzemes piekrastē līdz pat +30 grādiem Zemgales austrumos. GFS pirmdien Latvijā vairs neprognozē siltāku par +16…+21 grādu, bet Lielbritānijas UKMO modelis valsts austrumu daļā arī pirmdien prognozē līdz +25 grādiem lielu siltumu. Sestdien un svētdien Latvijas lielākajā daļā tiek prognozēts maz vai pat nemaz nokrišņu, taču iespējams pērkona negaiss un tātad lokāls stiprs lietus.

18 Atbildes to “Interesanta GFS prognoze, kas, visticamāk, nepiepildīsies”

 1. raitis_sametis Says:

  Tā teikt-salnas reālas gaidu ap 9.-10. septembri

 2. raitis_sametis Says:

  Kopumā jau ceturtais tornado, kas Latvijā šogad novērots…
  Raksīju jau –
  http://klab.lv/users/meteo_lv/11878.html
  http://klab.lv/users/meteo_lv/12064.html
  http://klab.lv/users/meteo_lv/13965.html
  bet pirms tam arī martā08 ar krusu, par ko dzirdēju, bet detaļas nepiefiksēju…

 3. Gubumakonis Says:

  Kaut daudzi mani nesapratis,tomer par ciklona uzvaru nakamas nedelas sakuma,butu interesantak 🙂

 4. maikls Says:

  Sestdien un svētdien Latvijā ienāks siltākas gaisa masas no dienvidiem, bet mākoņainības un nokrišņu prognoze ir neskaidra, izskatās, ka sestdien varētu būt diezgan apmācies un tāpēc daudzviet ne siltāks par +17..+20 (Lietuvas modelis Latvijas dienvidos prognozē līdz +25), svētdien par pāris grādiem siltāks, dienvidaustrumu rajonos vairāki modeļi svētdien prognozē līdz +27 grādiem.

 5. Lietusvīrs Says:

  Nebādā Cb, ir vēl kam garastāvoklis uzlabojas “sabojājoties” laikam. Ilgstošs stiprs lietus taču ir skaisti.

 6. Lietusvīrs Says:

  Varu gandrīz vai saderēt, ka jau šovakar prognozes būs citas. GFS ir sarēķinājis, ka izveidosies jetstreem dipols. Tādas parādības prognozei 5 dienas uz priekšu ticamamība ir gaužām zema.

  Bet ceru, ka GFS šoreiz nekļūdās.

 7. Gubumakonis Says:

  Ja,cerams GFS nekludas,vai vismazkludas daleji un stiprs lietus bus klat 🙂 Tomer ir intereasantak sekot ,vietejiem, cikloniem,kuru ietekmi var redzet savam acim un izbaudit uz savas adas,neka sekot talajiem taifuniem un viesulvetram :)Ja,Lietusvir,esmu no tiem retajiem divainiem,kuriem jo ekstremaks un sliktaks ara laiks,jo garigais ir labaks 🙂

 8. raitis_sametis Says:

  Bet tālie taifūni var pēkšņi vienā “jaukā” dienā skart ASV un citu zemju ekonomiku, un – to mēs varēsim sajust uz “ādas”. Piem. benzīna cenas…

 9. Saksija Says:

  Nēēēē ;(

 10. maikls Says:

  Kas nē? 🙂

  Izskatās, ka laiks būs interesants: ja tuvākajās dienās gaidāms silts un varbūt pat karsts laiks, tad nākamnedēļ, visticamāk, ieplūdīs aukstums.

 11. stratus Says:

  Kaut nu piepildītos prognoze par +25 grādu pārsniegšanu. Neatceros nevienu gadu, kad septembrī būtu bijis siltāks par +25 grādiem. +25 grādus pēdējo reizi Jelagvā sasniedza 2005.gada 7. un 8.septembrī, bet +24 grādus – 2006.gada 3. un 19.septembrī.

 12. Saksija Says:

  +4 +8 septembrī ir diezgan traki.
  Šajā vācu lapā prognozē, ka aukstums sāksies tikai no piektdienas:
  http://www.wetter.com/wetter_aktuell/wettervorhersage/16_tagesvorhersage/?id=LV0RI0001
  Es nezinu, kādu modeli viņi lieto, bet prognozes uz 3 dienām viņiem ir ļoti precīzas.

 13. Gubumakonis Says:

  Runajot par cenam,tas pedeja laika musu valsti celas tiri labi ari tapat,bez taifunu palidzibas :)Nevaru ari teikt,ka man ir kas preti to verosanai un es pats biezi ieskatijos Raita izveidotja Gustava lapa( drosi vien ja dzivotu ASV,verotu to klatiene,vai meginatu pievienoties tornado medniekiem,lai klatiene verot so interesanto un vareno paradibu) Re kur ari Latvija tornado sak biezak paradities,kaut ne tuvu ne tik specigi,ka tur,un savam acim pagaidam tadu ar neesnu redzejis 🙂 Gribu pateikt,ka interesantak verot kadus ekstremus vai neparastus laikapstaklus tepat,dzivaja,kadi nu vini te ir iespejami. Tatad gaidam kas interesants bus brivdienas un nakamas nedelas sakuma 🙂

 14. Gubumakonis Says:

  Hmm,ir jau 5 septembris,bet LVGMA joprojam nau atskaites par laikapstakliem augusta pedejai dekadej,nedelai,bet temperaturas un nokrisnu svarstibas Riga uzkaras ap 28 augustu.Apbrinojama operativitate 🙂

 15. Lietusvīrs Says:

  Ja runā par maksinmāljām septembra temp. tad:
  Riga 2002-09-05 12:00 +28
  Liepaja 2002-09-04 12:00 +28
  Daugavpils 2002-09-06 12:00 +26.9
  Riga 2005-09-06 12:00 +26.6
  …..

  Tāka +25 nav nekas īpašs.
  Tiesa pēc dažm prognozēm ir iespēja pārsniegt +28.
  Pēs LVGMA Septembra rekords ir +32.

 16. raitis_sametis Says:

  (atbildot) savas “hurricanes” lapas aiz aizņemtības (strādāju kā mūzikas korespondents http://www.club.lv saitē) atjaunoju apmēram 2x dienā/ ja iespējams biežāk, bet tas nenotiek katru dienu… apmēram tik reižu aicinu tajās ielūkoties


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: