Klusējošā Saule rada bažas

Šeit redzams 30. augusta Saules attēls. Uz Saules joprojām nav neviena plankuma, lai gan, saskaņā ar iepriekš izteiktajām speciālistu prognozēm, tagad jau vajadzēja sākties 24. Saules aktivitātes ciklam un Saules aktivitātes pieaugumam. Taču klusums uz Saules turpinās, kas nozīmē, ka joprojām turpinās 23. cikls. Ja vidēji cikls ilgst 131 mēnesi, tad pašreizējas cikls turpinās jau 143. mēnesi.

Ziņas par neierasti mierīgo Sauli masu medijos parādās jau vairākus mēnešus, piemēram, raksts “Mirusī saule jeb tuvojas jauns ledus laikmets?” portālā starspace.lv šā gada jūnijā. Pēdējo mēnešu laikā nekas nav mainījies, Saule joprojām klusē, un šī situācija rada arvien lielāku satraukumu un pieaugošas spekulācijas par iespējamu aukstuma periodu tuvākā pusgadsimta laikā.

Pamats šīm bažām ir tāds, ka neierasti zema Saules aktivitāte ir novērota arī agrāk: laikā no 1645. līdz 1715. gadam. Toreiz bija vērojamas ļoti bargas ziemas, un šo periodu mēdz dēvēt par mazo ledus laikmetu (lai gan definīcijas ir ļoti atšķirīgas, par mazo ledus laikmetu parasti dēvē plašāku laika posmu).

Izanalizējot pēdējo gadu datus par Saules plankumiem, divi ASV pētnieki nonākuši pie secinājuma, ka neatkarīgi no Saules 11 gadu aktivitātes cikla tie uzrāda pavājināšanās tendences, un, ja šis process turpināsies, tad pēc 2014. gada uz Saules vairs neparādīsies neviens plankums. Plašāka informācija angļu valodā ir pieejama, piemēram, šajā rakstā.

Īsi sakot, neviens īsti nezina, kas notiek un kas ir gaidāms nākotnē, atliek tikai gaidīt un vērot. To var darīt, piemēram, regulāri ielūkojoties portālā spaceweather.com.

31. augustā plkst. 12:30
2008. gada augusts ir pirmais kalendārais mēnesis bez Saules plankumiem kopš 1913. gada jūnija. Raksts angļu valodā.

35 Atbildes to “Klusējošā Saule rada bažas”

 1. raitis_sametis Says:

  Tā teikt-nedaudz piebremzēs t.s. “siltumnīcas efektu”, par ko mēs esam tik traki satraukušies… Tiesa, tās būs ilgstošākas pārmaiņas…

 2. raitis_sametis Says:

  Spaceweather.com raksta: ka mūs apdraud arī 977 asteroīdi, kas tuvākos 50 gados pietuvināsies pie Zemes vismaz 10 attālumos vai tuvāk kā līdz Mēnesim. Vispār ellē dzīvojam…

 3. signis Says:

  Jautājums ir tāds, vai tā vienmēr nav bijis un tikai tagad, kad katrs pirmklasnieks māk internetā visu izlasīt nav saceltas ažiotāžas?

 4. raitis_sametis Says:

  medijiem šīs ažiotāžas – ir “maize”…(off topiks attiecībā pret šo blogu…), es pats turpinu “Gustavam” sekot…

 5. Juris A. Says:

  Simts un pirmo reizi atkārtoju, tā ir Saules aktivitāšu (šoreiz miera ) ciklu superpozīcija. Par cik agrāk daudzus gadus strādāju blakus Saules pētniekiem, toreiz – Baldones Radioastrofizikas observatorijā, gan kā radiofiziķis – elektroniķis, Zinātniskās padomes sēdēs vienmēr bija jāpiedalās. Tur jau toreiz Saulītei tka veltīti lieli pētījumi. Jau kopš tā laika man ir radusies 100% pārliecība – visu uz mūsu Zemes nosaka Saule. Viss ir ciklisks. Atkārtosies ne tikai ne tikai “mazie leduslaikmeti”. Kādas vēl līdz šim nezināmas aktivitātes cikla (ar ilgumu, ko lidz šim neviens nav noteicis – īsti pētījumi ir sākušies salīdzinoši nesen, salīdzinot ar šādu ciklu garumu, rezultātā, domāju var sagaidīt arī daudz nopietnākus Leduslaikmeta ciklus. Un cilvēks ar savu, piekrītu – riebīgu tendenci visu piesārņot un sagandēt, patiesībā ir tikai mazs puteklītis, salīdzinot ar lielajiem Dabas – Saules procesiem. Ticīgie to var saukt par Dievu. Senie acteki bija pietiekoši gudri – zināja, ko pielūgt. Un mūsu zināšanas rāda – vismaz par vienu Lielo leduslaikmetu arheologi un ģeologi var pakašāties un šo to vēl atrast. Bet kas var pateikt, cik šādu milzīgu Ledus laikmetu uz Zemes jau nav bijuši! Saules pētīšana Baldonē ir iznīcināta, pētnieki – citi aizgājuši viņsaulē, citi kaut kā velk savu eksistenci. nav jau vairs kam Latvijā paprasīt. No sazvērestības teoriju lauka – to, ka globālo sasilšanu patiesībā jau sāk nomainīt globālā atdzišana, nemēdz popularizēt, jo “zaļie” ir acīm redzot ieguldījuši pārāk lielu naudu, lai visu, ko var apturēt – apturētu, noliegtu! Un, ja nu sāks saukt pie tiesas un prasīt atpakaļ? Un, ja nu nebūs globālo plūdu? Ja nu neapplūdīs reizi 100 gados? Ko tad? Bet tas nu tā – humoram.

 6. Maija Says:

  Jā,te ir ko padomāt…Varbūt Saules ietekmē ir pavasara un vasaras aukstās naktis?Piekrītu Jurim,mēs esam vazāti “aiz deguna”.Tagad sāksim domāt citādi!Šinī blogā Jūs visi esat ļoti gudri un erudīti cilvēki!Es pa to vidu kā baltais zvirbulis,bet mani viss,kas saistīts ar Dabu,ļoti interesē.Paldies Jums visiem!

 7. raitis_sametis Says:

  Varam nomierināties-šie procesi notiek ļoti lēni attiecībā pret homo sapiens laika izjūtu, …

 8. raitis_sametis Says:

  un Saules “supernovas” sprādziens mūsu paaudzei arī nedraud…

 9. Lietusvīrs Says:

  Raiti, saule nekad nebūs supernova. Pietrūkst masas. Kur tu tādas muļķības esi saklausījies.

 10. raitis_sametis Says:

  bet Saule nav mūžīga arīdzan… lai gan tikai “25 gadus jauna” (tātad ziedošs vecums…). Ja pieņemam, ka saules gads ir 200 000 000 Zemes gadi/ jeb viens periods, kad tā apceļo mūsu galaktikas centru. Tā domā zinātnieki… nu tad paliek otra alternatīva->”melnais caurums”, bet… arī tas nebūs tik drīz, ai cik ne-drīz… Cilvēce līdz “tam” būs par sevi parūpējusies.

 11. Lietusvīrs Says:

  Raiti, vai tu mini 🙂 Nu nebūs arī melnais caurums. Nepietiek taču massas. Pēc sarkanā giganta fāzes tik nomesta daļa massas un pāri paliks baltais punduris. planetārā miglāja vidū.

 12. raitis_sametis Says:

  kas attiecas uz Ledus laikmetiem, zinātnieki min-ka mūsu (tagadējās Latvijas) regionos tie bijuši kādi 12-mit…un tagadējās Saules izmaiņas… ir tāds “viegls vējiņš”… Vismaz šo paaudzi tā neietekmēs.

 13. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/12692.html

  Bet tikmēr taifūnā “Gustavs” vēja ātrums ir jau 48m/s, tiek ziņots jau par 78 bojāgājušajiem… un Ņuorleāna sāk masveidīgu evakuāciju, bet Kubas rietumos mājas liek atstāt 240 000 cilvjiem…

 14. raitis_sametis Says:

  tur 202 km/stundā= 61m/s…

 15. Lietusvīrs Says:

  Nezinu, kur jūs ņemat datus, bet nu jau kādu laiku ir 64 m/s.

  Reku lielisaka lapa prieks atlantijas:
  http://www.nhc.noaa.gov/

 16. hi hi Says:

  pag pag skolā jau māca kā pārrēķināt no km/h uz m/s…
  202 ir jāreizina ar 1000 un jādala ar 3600 un tas sanāk 56,1

 17. raitis_sametis Says:

  Te Tev nu bija t.s. mierīga saulīte…

 18. raitis_sametis Says:

  tagad jau Gustavs vālē ar 230km/h jeb 63m/s vēju…

 19. snake Says:

  nu jau ar 67 m/s

 20. raitis_sametis Says:

  http://www.nola.com/bourbocam/

  Atradu saiti- kur darbojas dažas Ņūorleānas (ASV) web-kameras, iespējams-caur tām onlainā varēsim sekot iespējamai “Gustava” atnākšanai…

 21. bize Says:

  tad jau jāsāk gatavoties bargajai ziemai,ko izskaitļojuši amīši Eiropai. Runā,ka 40.-tajos karu pakārtojusi arī daba ar sevišķi bargām ziemām…

 22. Gubumakonis Says:

  Ja,iespejams nemaz tik traki nebus un mes atkal piedzivosim kartigas ziemas ari Latvija 🙂 Globalas sasilsanas efekts tiks neitralizets(kas iespejams notiek jau tagad) un paliks nedaudz aukstak par normu,isti nesaprotu,kapec tad tam butu janotiek loti strauji,jo skiet,ka Zeme sanemot mazak Saules energijas atdzisis pakapeniski ,ari klimatam nevajadzetu loti strauji(katastrofali) mainities? Ja,pec vecvecaku atminam ziemas 40tajos tiesam bija loti aukstas ari Latvija,vel aukstas dazas ziemas bija 60tajos un 70tajos.Runajot par sauli,esu pamanijis jau kadus paris gadus,ipasi sogad,ka saulite,kad debesis ir skaidras ir palikusi tada ka niknaka,dedzinosaka,nemaz vairs diena komfortabli saulee nevar justies,ko lidzigu rakstija ari Maija:) Varbut tas ari saistits ar ozona slanja zudumiem,vai ari kadiem citiem faktoriem.

 23. maikls Says:

  NASA 23. septembrī rīkos preses konferenci par šo jautājumu; solārais vējš šobrīd esot vājākais 50 gadu laikā, un pašreizējā situācija uz Saules varot radīt izmaiņas Saules sistēmā, – tā teikts NASAs preses relīzē.

  “NASA will hold a media teleconference Tuesday, Sept. 23, at 12:30 p.m. EDT, to discuss data from the joint NASA and European Space Agency Ulysses mission that reveals the sun’s solar wind is at a 50-year low. The sun’s current state could result in changing conditions in the solar system.”
  http://www.nasa.gov/home/hqnews/2008/sep/HQ_M08176_Ulysses_teleconference.html

 24. Lietusvīrs Says:

  Palēnām sāk palikt nemierīgs prāts.Ja nu tomēr …

 25. Gubumakonis Says:

  Bet par ko tad prats nemierigs? Vai ir bazas,ka Saule sak dziest,mirt krietni pirms paredzeta laika(visu laiku jau bija uzskats,ka Saule vel pilnvertigi spides miljoniem gadu)Vai ka sacies kads cits,mierigaks posms viena no Saules garaja cikla kas var izsaukt piemeram jauno ledus laikmetu vai ko lidzigu? vai vispar tas ir kas jauns nebijis un tadejadi neprognozejams ?

 26. Lietusvīrs Says:

  Saulē vēl nemirs vairākus miljardus gadu 🙂
  Nemierīgs prāts par to, ka varbūt situācija ir tik nopietna, ka NASA sasauc pat preses konferenci. NASA tomēr infomācijas ir daudz vairāk kā mums.

  Saule vairākos veidos ietekmē temperatūru uz zemes. Tieši siltumu, kurš nedaudz samazinās saules minimumos. Bet ir arī saules magnētiskais lauks, kurš zemi pasargā no lielas daļas losmiskā starojuma.Ja saulei magnētiskais lauks pavājinās vairāk kosmiskā starojuma nonāks līdz zemei. Ir hipotēzes, ka tieši šis starojums ietekmē vidējo mākoņainību. Palielinoties mākonainībai zemi atdziest.

  Tādēl ja tiešām saules minimums ieilgs, tad temperatūra var būtiksi samazināties. Varbūt pat tik daudz, ka tas no interesanti paliek bīstami.

  Bet vēl var relaksēt. Pirms panikot pagaidīsim NASA konferenci 🙂

 27. Gubumakonis Says:

  Paldies par atbildi Lietusvir :)Tad jau gaidisim,ko nospriedis taj konference. Bet vai mus,vienkarsos cilvekus informes?-saubos,bet butu interesanti uzzinat kas isti notiek 🙂

 28. modix Says:

  Par godu NASA komferencei uz saules parādījies jauns plankums. http://spaceweather.com/

 29. maikls Says:

  http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/features/ulyssesr-20080923.html

  NASA neko nesaka, kā tas varētu ietekmēt klimatu uz Zemes, saka tikai to, ka Saules vējš ir vājākais kopš novērojumu uzsākšanas (50 gadi).

 30. maikls Says:

  Te ir vairāk informācijas: http://wattsupwiththat.com/2008/09/23/nasas-press-conference-on-the-state-of-the-sun/

  Kopsavilkums ir tāds, ka NASA atzīst, ka cilvēki vēl nezina pietiekami daudz, lai prognozētu Saules aktivitātes ciklus un konstatētu saikni starp Saules cikliem, kosmisko starojumu un klimatu uz Zemes.

 31. Lietusvīrs Says:

  Ja pareizi saskaitiīju tad šai saules minimumā jau ir virs 440 bez plankumu dienas.
  Iepriekšējo cikla minumu bezplankumu dienas:
  309, 273, 272, 227, 446, 269, 568, 534, ~1019 and ~931.

  Pie tam izskataas, ka šai ciklā tādu bezplankumu dienu buus daudz, un pietuvoties 568 vai pat pārsniegt ir diezgan reāli.


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: