Tuvākajās dienās laiku noteiks jauns ciklons

Virs Eiropas ziemeļiem atrodas cikloni, bet pārējā Eiropā dominē anticiklons. Jauns ciklons šovakar pastiprināsies virs Norvēģijas dienvidiem un tuvākajās diennaktīs dosies uz austrumiem, tā centrs ceturtdien un naktī uz piektdienu šķērsos Somijas dienvidus vai Somu līci. Kā noprotams, šis ciklons noteiks laika apstākļus arī Latvijā.

Šodien vietām uzlīs, naktī uz ceturtdienu visā valstī tiek prognozēts lietus, visvairāk nokrišņu gaidāms ziemeļu rajonos, kur vairāki modeļi prognozē ap 10 mm lietus. Naktī pastiprināsies DR vējš, kas Kurzemes rietumu piekrastē brāzmās var sasniegt ātrumu 19 m/s. Toties temperatūta būs augsta: sagaidāms, ka tā nenokritīses zem 14-15 grādu atzīmes.

Ceturtdien visā Latvijā joprojām pūtīs brāzmains DR, R vējš, Kurzemes rietumu piekrastē iespējamas brāzmas līdz pat 20 m/s. Uzlīs lietus, starp mākoņiem paspīdēs saule, un gaiss sasils līdz 17-19 grādiem.

Ciklonam virzoties tālāk uz austrumiem, Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas no ziemeļrietumiem. Naktī uz piektdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs līdz +10 grādiem (vējš un mākoņi gaisam neļaus īpaši atdzist), bet piektdien maksimālā gaisa temperatūra gaidāma tikai +13..+16 grādu robežās. Vējš iegriezīsies no ZR, tas joprojām būs visai brāzmains, it īpaši piekrastes rajonos. Gaidāms īslaicīgs lietus.

Sestdien ciklons jau būs tālu prom, no dienvidrietumiem atnāks anticiklons. Tomēr pastāv iespēja, ka mūsu reģionā iestiepsies neliela zema spiediena ieplaka, kas arī brīvdienās vietām varētu atnest lietu. Tāpat īslaicīgs lietus var rasties naktī uz sestdienu un sestdien no gubu mākoņiem, kas veidosies virs jūras un līča, aukstajam gaisam plūstot pāri siltajiem ūdeņiem. Saskaņā ar pašreizējām GFS prognozēm, naktī uz sestdienu un svētdienu gaiss vietām atdzisīs līdz +7 grādiem, ievērojami siltāks būs piekrastes rajonos; bet dienās saule gaisu sasildīs līdz +14..+18, svētdien valsts rietumdaļā līdz +20.

29 Atbildes to “Tuvākajās dienās laiku noteiks jauns ciklons”

 1. lietusvīrs Says:

  Pieņemot, ka Td=+8, jūras temp. +16,+17, un T(850 hPa)=+3, tad man sanāk ka Li(850hPa) būs ap -2. Un tā kā vēja izmaiņa līdz 850hPa var pārsniegt 10 m/s , tad “Lake Effect” lietus ir iespējams.

  Labi, ka pievērsi uzmanību. Laka effect nebiju pamanījis. Patiesībā neatceros, ka kādreiz to augustā būtu redzējis. Tādēļ ar nepievērsu uzmanību.

 2. snake Says:

  Lietusvīr,vari pateikt ko tas lake effect īsti nozīmē? 🙂

 3. stratus Says:

  Lake effect (vietām ar pērkonu un krusu, bet Jelgavā ar krusu) ir novērots pat jūnijā, piemēram, 2005.gda 29.jūnija vakarā un naktī uz 30.jūniju. 29.jūnija dienā gaisa temperatūra bija tikai +15.

 4. stratus Says:

  >>snake
  Maikls: “Tāpat īslaicīgs lietus var rasties naktī uz sestdienu un sestdien no gubu mākoņiem, kas veidosies virs jūras un līča, aukstajam gaisam plūstot pāri siltajiem ūdeņiem.”
  Par to apmēram iet runa.

 5. snake Says:

  jā,atradu rakstu vikipēdijā un sapratu apmēram par ko ie truna 🙂 bet vienalga paldies 🙂

 6. lietusvīrs Says:

  Te tāds vienkāršots Lake Effect būtības izklāsts.
  1) pie nemainīga spiediena jo gaiss ir siltāks jo vieglāks.
  2) Kad ieplūst auksts gaiss virs silta ūdens tad ūdens tuvumā aukstais gaiss sasilst un kļūst vieglāks par apkārtējo gaisu. Tādēļ tas sāk celties augšup.
  3) Paceļoties, gais adiabātiski(kad nav siltumapmaiņas) izplešas un atdziest.
  4) Ja atdziestot tas joprojām ir siltāks par apkārtējo, tad tas turpina vēl straujāk celties, u.t.t
  5) Kad ir sasniegts LCL (Lifted condensation Level) tad sākas kondensācija, kuras rezultātā izdalās siltums (latentais siltums), kas gaisu vēl vairāk sasilda un pacelšanas vēl pastiprinās.
  6) Jo mitrāks gaiss, jo zemāk sākas kondensācija un vairāk pieejams latentais siltums.
  7) Ja vēja stiprums pastiprinās līdz ar augstumu, tas kovekcijai dod vēl papildus enerģija.
  8) Piezemes vējš pastiprina ūdens virsmas siltuma atdošanu.

 7. snake Says:

  paldies 😉

 8. bize Says:

  kad varēs cik necik normāli noņemt karpeļus????

 9. Lietusvīrs Says:

  Paskatjos 2005 gada 29/30 jūnija mērījumus. Izskatās, ka tad varēja būt “Lake effect”. Varbūt kāds zin cik tad bija temperatūra 850 hPa augstumā ? Lai būtu gan “Lake effec” gan krusa T(850hPa) vajadzētu būt tuvu 0.

  Setdienas nakts “Lake effect” prognozes uzlabojas. Tiesa mitru GFS sāk samazināt. Vajag lai LCL būtu mazāks par 1000m

 10. maikls Says:

  Naktī uz 2005. g. 30. jūniju 850 hPa temperatūra bija aptuveni +3 grādi: http://www.wetterzentrale.de/archive/2005/avn/Rtavn00220050630.png

 11. stratus Says:

  Tikko pamanīju kaut ko pozitīvu no LVĢMA. Zem rītdienas laika kartes ir šāds detalizēts apraksts:
  “Tuvākajā diennaktī debesis klās mākoņu sega, dienas laikā, debesīm skaidrojoties, uzspīdēs arī saule. Naktī mērens lietus brīžiem gaidāms teritorijas lielākajā daļā, bet dienā nedaudz īslaicīgi līs pārsvarā centrālajos un austrumu rajonos, turklāt iespējams arī pērkona negaiss, Kurzemē lietus gaidāms vien rīta pusē. Naktī pūtīs mēreni stipri dienvidrietumu vēji, kas piekrastē būs brāzmaini, bet dienā pārsvarā dienvidrietumu, rietumu puses, kas pastiprināsies un brāzmaini būs jau visā teritorijā. Minimālā gaisa temperatūra naktī pazemināsies līdz +12…+17°, dienā gaiss iesils līdz +17…+21°.”
  Laikam ir ieplānojuši arī turpmāk tādā veidā.

 12. Lietusvīrs Says:

  Tad 2005 gada jūnijā Rīgā Li(850hPa) ir bijis ap -1. Līcī droši vien -3 līdz -2.
  Tākā “Lake effect” mākoņi parasti ir līdz 3-4 km dažreiz 5 km, tad ar to pietiek arī krusai. Apmēram ap 2km tad bija jau mīnusos.

 13. raitis_sametis Says:

  http://klab.lv/users/meteo_lv/
  Principā laiku novēroju jau vairāk kā 32 gadus (kopš 1976. gada…) bet pirmo reizi redzu tādu izsmeļosu info šajā blogā/ man nav tik daudz laika un iespējas, lai arī to pašu daŗītu

 14. raitis_sametis Says:

  pēc dabas pazīmēm- lai arī vasaras izskaņa bieži ar lietu, tomēr rudens siltais periods ievilksies. Stārķi kādu nedēļu vēlāk aizlaidās, bezdelīgas izperēja otro perējumu vienas vasaras laikā, dzeguze kūkoja vēl jūlija sākumā… Lai gan- raža būs slikta, patreiz nevar tie lauksaimnieki novākt aizlijušo labību, arī ar sienu- kas nokavēja sauso laiku jūlija izskaņā… var norakstīt.

 15. Maija Says:

  PiekrītuRaiti,šis ir viens feins blogs!Vismaz var zināt pat ļoti precīzas laika prognozes!Arī es esmu laika vērotāja,tikai pēdējos gadus maz kas piepildās…Daba dara savu.Ne vien labība,bet arī kartupeļi pūst.Mani vērojumi-šādas lietavas es nevaru atrast savās piezīmēs,tik ilgstošas.

 16. raitis_sametis Says:

  par lietavām runājot- ne pirmo gadu tādas ir, vienu gadu-nemaldos 1981. gadā bija pat tā, ka 80% kartupeļu nenovāca (toreizējos pad-latvijas kolhozos), un tos vāca …hehe…pavasarī. Ziema, kārtējo reizi bija “mīksta”, un daļa (apmēram 50%) bija izturējuši līdz pavasarim:)

 17. raitis_sametis Says:

  Jautājiens- 1) cik tad vispār Latvijā ir tādi, kas pieraksta laika novērojumus: 2) it kā dzirdēju-ka pavasaros kaut kur Ziemeļvidzemē (kādā “dabas parkā”) notiek vērotāju saieti, bet nekur tīklā šādu infu nevarēju atrast/ pagaidām- varbūt kāds zin’?

 18. raitis_sametis Says:

  par šonakti- Rīgā stiprs lietus bija laika posmā no plkst. 1:30 līdz 3:00 (miegā dzirdēju…)… Jā…

 19. maikls Says:

  Nezinu par laika vērotājiem, bet, runājot par prognozēm, sestdien un svētdien nokrišņu droši vien būs mazāk (pēc pašreizējām prognozēm šur tur īslaicīgi līs, bet diezin vai būs daudz nokrišņu) – varbūt kartupeļi tāpat jāmēģina novākt, jo grūti pateikt, vai vēlāk būs īpaši labāki apstākļi ražas novākšanai…

 20. maikls Says:

  Tieši pirms gada bija ļoti līdzīga situācija kā šobrīd. 2007. gada 28. augustā pāri Somijas dienvidiem virzījās ciklona centrs, Latvijā ieplūda auksts gaiss – ļoti līdzīgi kā sagaidāms rīt un parīt.

  2007. gada 31. augustā 850 hPa temperatūra virs Latvijas pat noslīdēja līdz nullei: http://www.wetterzentrale.de/archive/2007/avn/Rtavn00220070831.png

 21. Maija Says:

  Pag.gadā ap šo laiku bija vēl vēsāks,toties augusts bija silts,pat karstas dienas bija.31,augustā kaut kur varbūt arī nokritās līdz 0,pie mums bija 5 gr.silts,lietus un vējš.Cerēsim tomēr,ka septembris būs mīlīgāks!

 22. Lauķis Says:

  Pirms pieciem gadiem (apmēram) arī bija tā, ka labību tā īsti vācām tikai septembra vidū un otrajā pusē. Gadās.

 23. Andrejs Says:

  Par kartupeļiem runājot… pēc biodinamiskā kalendāra kartupeļi būtu jāvāc sakņu dienās, kas ir:
  1.-3.septembrī;
  11.-12.septembrī;
  17.septembrī;
  21.septembrī;
  28.-39.septembrī.

 24. raitis_sametis Says:

  Nupatās pa radio ziņoja, ka piekrastē gaidāmas vēja brāzmas līdz 19m/s

 25. raitis_sametis Says:

  Bet vienu citu gadu- atceros (laikam kādā 1987.tajā) 1. septembrī bija +30

 26. Gubumakonis Says:

  Lai nu ka bet daudz stiprakas lietavas ir piedzivotas un ne vienu reizi vien,gan vasara,gan rudeni,un si augusta beigas nau nekas arkartejs,vienigi,ka laikam iekrita razas novaksanas laika. citur Latvija lija vairak,bet Riga bija tikai 2 tiesam stipri lietainas dienas,parejas lija islaicigi un salidzinosi nedaudz.Sodiena ir vejaina pie debesim atri skrien slanu un gubu makoni,paris reizes uzlija T.ap+19,ari si nakts bija silta,+16 Izskatas ka sodien laiks bus tiri jauks,reizem uzlis,briziem uzspides saulite un ir silti :)Runajot par dabas noverojumiem,tad tiesam var pateikt,ka pedejos gados tie ne vienmer darbojas,tapec skiet prognozet kada bus ziema vai rudens ir gandriz neiespejami 🙂

 27. raitis_sametis Says:

  1) man dabas prognozes darbojas par kādiem 60%; 2) izskatās- ka tagad māoņu sega kļūst plānāka, bet gaidāmas dažas lokālas lietus brāzmiņas no gubu-lietus (cb) mākoņiem, tā vairāk pret vakaru…

 28. lietusvīrs Says:

  LHMT modelis jau rēķina no piekdienas vakara “Lake effect”. LVGMA parasti šo parādību neprognozē un palaiž garām.

 29. Gubumakonis Says:

  Ta si diena ari pagaja,no rita dazas lokalu makonu nelielas lietusbrazmas, velak VIsmaz Riga ne piles, bet mainigs makonu daudzums,T diena ap +20, tagat vakara ap +15 😦


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: